Skip to main content

Topic: --- (Read 13669 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Avion - pitanja za gradnju i setup

Reply #30
Mislio sam na orijentaciju palica.
Simulatori koštaju onoliko koliko je ekipa spremna platiti.
Nekima simulatori znače jako puno, mani ništa (iako ih povremeno koristim) jer su me naučili RC prije pojave PC-a i simulatora.
Dakle, korist je individualna, sim može pomoći, bazična korist je velika, ali marginalna nikakva: to znači možeš naučiti osnovne reakcije modela na palice, ali usavršavati RC letenje moguće je samo RC letenjem.

Ako misliš da ćeš naučiti RC preko simulatora i onda doči na livadu i odmah letiti bez štete - tu ideju zaboravi čim prije,  ovaj savjet štedi vrijeme, novac i razočaranje.

Ne poznajem niti jednog rc letača kome je to tako uspjelo.  Radije prihvati savjete koji su ti ovdje dali , naročito o modelu koji preporuča tgrbin .

Damir

Odg: Avion - pitanja za gradnju i setup

Reply #31
Točno tak, na simu naučiš prste (tj. uprogramiraš u mišićnu memoriju :) ) pokrete s palicama i onda to vježbaš na pravom modelu. Za naviknut se na ponašanje modela treba praksa s pravim, sim tu ne pomaže baš previše
MAK Zapad


Odg: Avion - pitanja za gradnju i setup

Reply #33
I tu se slažem, Raptor je dobar za početnike jer lijepo leti i lagano ga je letit. Jedino bih možda preporučio malo slabiji motor za početak, 1500KV ili tako nešto
MAK Zapad

Odg: Avion - pitanja za gradnju i setup

Reply #34
Ja sam neko vrijeme letio na simulator a kad sam došo na livadu, smrzo sam
Se i razbio model u pet minuta
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Re: Avion - pitanja za gradnju i setup

Reply #35
Jos uvijek me zanimaju odgovori na ova pitanja :)

Red Brick ne trebas dirati, samo th range i radit ce kako treba, pogotovo ako ti motor lijepo radi, ne zvrci i sl.
Pazi samo da ne preopteretis motor jer kod 70A ESC ( a motor 38A) on ce nastaviti davati motoru vise struje i mozes ga spaliti bez problema.

Odg: Re: Avion - pitanja za gradnju i setup

Reply #36


Red Brick ne trebas dirati, samo th range i radit ce kako treba, pogotovo ako ti motor lijepo radi, ne zvrci i sl.
Pazi samo da ne preopteretis motor jer kod 70A ESC ( a motor 38A) on ce nastaviti davati motoru vise struje i mozes ga spaliti bez problema.

Nikad čuo za ovako nešto. Jesi siguran? Da jači ESC može spalit motor?
MAK Zapad

Odg: Avion - pitanja za gradnju i setup

Reply #37
pa ako je motor napravljen za do 40A , a ti staviš preveliku elisu i preopteretiš ga a esc uredno daje 70A, možeš skuriti motor, kaj ne?

Odg: Re: Avion - pitanja za gradnju i setup

Reply #38


Red Brick ne trebas dirati, samo th range i radit ce kako treba, pogotovo ako ti motor lijepo radi, ne zvrci i sl.
Pazi samo da ne preopteretis motor jer kod 70A ESC ( a motor 38A) on ce nastaviti davati motoru vise struje i mozes ga spaliti bez problema.

Nikad čuo za ovako nešto. Jesi siguran? Da jači ESC može spalit motor?

http://www.youtube.com/watch?v=F7TK5oyp4j4?t=2m6s

krece od djela gdje to spominje ( 2:06 ne radi link za pocetak na odredjenom djelu) 2.51 bas taj dio

opcenito jaci ESC lakse postize punu snagu motora, cini mi se da ESC koji radi na granici ( oko svoje oznake) ne uspijeva bas isporuciti navedeno ( recimo da malo i optimisticno navode max A).

Odg: Avion - pitanja za gradnju i setup

Reply #39
Od kada imam powermeter takvi problemi vise ne postoje, spojim izmjerim i znam koliko vuce, plus minus par postotaka jer ipak je to na stolu. Ovo je vise za experimetiranje po filingu ili pukne elisa pa se stavi koja se ima a ne koja pase.

Odg: Avion - pitanja za gradnju i setup

Reply #40
ESC će dati struje koliko motor povuče, ne više, osim ako motor nije pokvaren (ako je u kratkom spoju).

Ako je preslab ESC onda bi mogao sam izgoriti, ako je prejak neće se dogoditi ništa dok god je motor ispravan. Naravno večim opterećenjem (veća elisa, zagrijavanje, neravna osovina, loši lageri itd) će se povećati količina struje koju će povući no to opet ovisi o motoru i onom poslije motora, ne o regleru.

Stvar je u biti vrlo jednostavna, I = U/R gdje je I jakost struje, U je napon a R je otpor. Otpor je konstanta (ajde nije zbog parazitnih otpora unutar motora, ipak brushess motoro rade na izmjeničnu struju - ali da pojednostavnimo) i po tome I ovisi samo i isključivo o naponu koji ESC "daje". Što veći napon, veća će struja poteći.

Odg: Avion - pitanja za gradnju i setup

Reply #41
Naravno večim opterećenjem (veća elisa, zagrijavanje, neravna osovina, loši lageri itd) će se povećati količina struje koju će povući no to opet ovisi o motoru i onom poslije motora, ne o regleru.

Na to sam i mislio, stavi elisu s kojom vuce preko granice i pregrijat ce se nakon nekog vremena, slabiji ESC nece moci isporuciti toliko A, no opet neki ESC imaju zastitu, neki bi riknuli, nema univerzalnog pravila za granicna opterecenja, ovo je cisto bilo da je pozeljno imati ESC u skladu s motorom ( + zastitni faktor).

Jedan motor sto imam s 50A ESC daje 550w ( vuce do 55 sto je burst vrijednost), s 70A daje 600w i vuce 60A ali su i drugog proizvodjaca, u biti izmjerene vrijednosti su mi cesto drugacije ako promjenim ESC ( Na funfighteru isto vise snage s prejakim ESC 50A).


Odg: Avion - pitanja za gradnju i setup

Reply #43
Ak staviš preveliku elisu, tj. općenito previše opteretiš motor, vjerojatno će nešto izgorit, ili ESC ili motor. ESC ne može bit "prejak" (može samo biti preslab), zato me i čudila ta tvrdnja, znači sve OK :)
MAK Zapad

Odg: Avion - pitanja za gradnju i setup

Reply #44
Ak staviš preveliku elisu, tj. općenito previše opteretiš motor, vjerojatno će nešto izgorit, ili ESC ili motor. ESC ne može bit "prejak" (može samo biti preslab), zato me i čudila ta tvrdnja, znači sve OK :)

 :)