Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 245116 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #465
Da se vratim još malo na prethodni("poluuspješni")let. Tim letom sam htio testirati dvije stvari. Prvo novu bateriju-koja se pokazala odlična ali je zeznuo ESC i drugo videolink. Htio sam vidjeti kako se ponaša relativno
slab VTX od 500mW(frekvencija 1,01GHz) tj. kakva je kvaliteta videolinka na već prilično velikoj udaljenosti. Pritom sam strogo pazio da mi Fresnelova zona bude čista(bez prepreka) pa sam prije leta pomno izplanirao
smjer i visinu leta. Smjer je bio 270° +/- koji stupanj (prema zapadu) a visina je rasla linearno s udaljenošću. Početna visina na Preljevnici je 117m a u krajnjoj točki je bila 1000m nadmorske visine tj.  0-900 m prema
onome što mjeri STORM. Prije leta nacrtao sam dijagram-poprečni presjek Žumberačkog gorja za zadani smjer(270° zapadno) i nacrtao prema formuli Fresnelovu zonu tj. njene polumjere odnosno promjere s obzirom
na udaljenosti od baze.Tako sam dobio aproksimirani elipsoid koji cijelim volumenom "lebdi" iznad terena pazeći da ga ne dotakne ni u jednoj točki tj. čistu prvu Fresnelovu zonu.Prema formuli polumjer Fresnelove zone upravo proporcionalno ovisi o valnoj duljini (vala) korištene frekvencije linka i udaljenosti od "startne" točke.
Na diagramu je na x osi daljina u km a na y osi je visina(m) uvećana za 10 puta u odnosu na daljinu da bi se bolje vidjela razvedenost reljefa na ruti. Frekvencija "uzorkovanja" reljefa je 0,5km. Prva "kvrga" lijevo od baze(0km) predstavlja Svetonedjeljski brijeg u čije podnožje je prisilno sletjela NELA na povratku s misije. :)
Inače da bi link bio dobar, prva Fresnelova zona ne mora biti potpuno čista. Navodno može biti "oskvrnjena" 40-50% ali uz prihvatljive smetnje.

Manijak. A ja sam obično model bacio i letio. [emoji23]

Odg: FPV experimenti

Reply #466
E lako tebi Daglas ali ja imam još nekog posla na Žumberku. Treba odletit do Sv.Gere i izvršit nadzor državne granice da vidimo što rade Slovenci u onoj karauli na našem teritoriju tako da moram vršit ozbiljne pripreme  prije leta  ;D .
Hvala tebi i kolegi Experthru na linku za gps lokator!

Odg: FPV experimenti

Reply #467
Konačno sam uhvatio malo vremena i odveo FOTONA na sunce. Htio sam ga malo probat zarulati na kolicima ili bacit iz ruke ali preko Preljevnice
se odvijao neki maraton tako da nisam mogao doći na svoju poziciju. Otišao sam malo dalje po kanalu,složio ga na tronožac pa sam malo mjerio napone i struje pri podnevnom suncu. Okrenuo sam ga nosom prema jugu,ukopčao kratkospojnik preko kojeg se FNP spaja na šine i ESC se odmah upalio(bez spajanja batke). Mjerio sam s onim ugrađenim kulonmetrom i strujnim kliještima. Na početku(bez gasa) napon je bio vrtoglavih 19,2V ! a struja ESCa nekih 57mA. Kako sam dodavao gas struja je rasla i tek kod 6,9A je napon pao na 16,7V. Daljnjim povećanjem
gasa struja se popela do 8A a napon je bio 15V. Dakle imam problem previsokog napona(s stajališta baterije) na početku u mirnom stanju kad je batka puna i nema gasa. To sam mislio riješiti sklopom za ograničenje napona(na 16,8V) ali sad je evidentno da bi pri tom struja  bila skoro
6,9A pa bi to zahtijevalo prilično jači(u smislu disipacije) sklop od onog kojeg sam namijenio za to. Problem se može riješiti tako da prije spajanja batke gas već držim na iznosu da napon ne prijeđe 16,8V ili da kratko spojim(premostim) dva-tri FN panelića sa svake strane i tako smanjim napon ali i snagu ili da stavim pogonsku batku od 5S  :) .
Kasnije sam ga okrenuo nosom prema zapadu i struja je još narasla na 8,5-9A uz napon 15V a sunce još nije u najvišoj točki...

Odg: FPV experimenti

Reply #468
Slatke su to muke imam dojam... [emoji23][emoji1360]

Odg: FPV experimenti

Reply #469
Super izgleda dare. S nestrpljenjem očekujemo prvi let...

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk


Odg: FPV experimenti

Reply #470
Al nemoj se zezat, prvi let ima da pokrijes sa vise kamera iz raznih kuteva...

Odg: FPV experimenti

Reply #471
Od zadnjeg posta prošlo je već dosta vremena ali FOTON još nije poletio. Jednostavno nema se vremena, pa sam bio na putu, pa se sad pokvarilo vrijeme...ali barem sam smislio još jedan način kako da doskočim
visokom naponu FNPa. Nabavio sam BMS tj. sklop za upravljanje baterijom. Sklop može ograničiti struju punjenja-pražnjenja,detektirati podnapon ili prenapon i mjeriti temperaturu baterije. Mjeri napon na pojedinim
člancima a uz dodatak balansera i balansira iste. Spojit ću ga u seriju(u minus grani) između FNPa i baterije tako da ne dozvoli da previsoki napon dođe na bateriju(kad nema opterećenja).Dakle neću koristiti sve njegove mogućnosti. Baterija se sastoji od dvije koje su u paraleli i to tako da će preko svojih balans konektora i svi pojedini članci biti u paraleli i spojeni na balanser. Struja "izjednačavanja" balansera je nekih 60mA.
Temperaturnu sondu također neću koristiti al će mi trebati peterožilni kablić za povezivanje balans konektora na batki sa sklopom.
Evo link za predmetni BMS i sheme zadnje verzije spajanja https://www.aliexpress.com/store/product/4S-20A-11-1V-li-ion-BMS-PCM-battery-protection-board-bms-pcm-for-lithium-LicoO2/1821822_32388217872.html

Odg: FPV experimenti

Reply #472
Jučer je bilo lijepo vrijeme pa sam ukrao malo vremena da odem na livadu i izprobam FOTONA. Snimio sam U-I karakteristiku FNPa i obavio prvi let. Poletio je "od prve" s tim da je malo nosat i vuče u lijevo. Ovo što vuče u lijevo je zbog motora(kod jakog gasa). Trebao sam ga za 2° zakrenuti u desno u odnosu na trup. Letio sam vrlo kratko i snimka nije baš neka jer nisam imao pomagača. Ja volim prvi let obaviti sam.
Nakon trimanja bi sve trebalo štimati...još kad dođe AP...
Najviše sam se bojao lansiranja zbog velike mase(6 kg), međutim uspio sam ga baciti iz ruke uz pomoć vjetra u nos. Probao sam i s kolicima ali zbog grbavosti podloge skreću-možda stavim taj video u nekom od slijedećih postova a sad evo samo par slika i kratki video prvog leta.
http://www.youtube.com/watch?v=3DblwHXAS50

Odg: FPV experimenti

Reply #473
Čestitke ! Već smo malo počeli biti nestrpljivi -- kad će prvi let  :D  !

Sada treba vidjeti koliko solari doprinose energetskoj bilanci pa onda krenuti dalje. Po mojim mjerenjima, Sunce je trenutačno na 2/3 snage u usporedbi sa lipanj,srpanj,kolovoz. Dakle u narednim mjesecima  može biti samo jače..
Damir

Odg: FPV experimenti

Reply #474
Hvala Damire! Moram priznati da me bilo strah kako ću ga lansirati i da mi se ne podrobi već kod prvog leta. Zato sam složio ona kolica ali šta kad nema prave piste.Pokušao sam svejedno po putu ispod nasipa ali kolica se zanesu u stranu i to opet u lijevo(možda isto zbog momenta motora? + neravnine).Kad sam mjerio U-I karakteristiku spojio sam i kulonmetar i on na trenutke pokazuje struju punjenja 9,1A, 145W kad sam spojio batke da se pune(bile su namjerno napunjene do pola da ih ne zezne visoki napon FNPa ). Još nisam spojio onaj BMS ali s obzirom da je napon na batkama bio samo 15,4V, kad sam ih spojio struja punjenja je odmah narasla na 8,8-9A a napon je skočio na 15,8-15,9V.
Evo još jedan kratki video jučerašnjeg testiranja s pokušajem zaleta s kolicima na kraju da se forumaši malo nasmiju  ;D .
http://www.youtube.com/watch?v=SNV2zSdjaGs

Odg: FPV experimenti

Reply #475
Vrlo pojednostavljeno rečeno, do skretanja u lijevu stranu dolazi zbog žiroskopskog efekta rotacije propa, i  poznata je stvar na svim jednomotornim avionima pokretanim propelerom.
Piloti u toku polijetanja (zatrčavanja) to kompenziraju dodavanjem desne noge da bi avion zadržali u pravcu, analogno tome,  lagana korekcija na palici stanice po Yaw osi trebala bi ispraviti skretanje. Ne javlja se na dvomotornim avionima jer se motori vrete kontra i efekt se poništava.

Odg: FPV experimenti

Reply #476
Pozdrav X i hvala na pojašnjenju. Taj efekt vidi se čim se stisne gas-prop u desno a čitav avion ima tendenciju rotacije u lijevo(gledano iz perspektive pilota). Zato mi se u zraku, kod jačeg gasa, naginje u lijevo.
Trebao sam zakrenuti motor za nekih 2-3° desno i prema dolje kako navode na rc trainer design. Na taj način bi vektor potiska motora kompezirao navedeni efekt. Potisak prema dolje pak kompenzira tendenciju dizanja
(kod konstantnog gasa)  aviona s ravnim donjim dijelom krila.Evo link na izvor informacije:http://rcplanes.000webhostapp.com/design.htm

Odg: FPV experimenti

Reply #477
Da, to je to, jedino je sada pitanje da li možeš ispraviti konstrukcjsku pogrešku

Odg: FPV experimenti

Reply #478
Ma da pa kak to mene nije zezalo na ni jednom modelu?! Da se razumijemo, kuzim ja da taj efekt postoji ali mislim da nebi on trebao biti tako jak kak je tebi na onim kolicima. ?!?!

Odg: FPV experimenti

Reply #479
Ma ona kolica i sama skreću zbog grbavosti terena ali u zraku kod jakog gasa je prilično izraženo. Kad smanjim gas ili ga nema stvar leti ravno. Vidi se u videu kod slijetanja.