Skip to main content

Topic: Za ne vjerovati... (Read 7084 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Za ne vjerovati...

Ovo mi se zaista dogodilo....

Prije 3 godina nabavio  mali Canon PowerShot 'idiot' 1200, tada je bio oko 200$, mogućnost HD 720 videozapisa, skromni zoom, a dio automatike se može i ručno podešavati, tek toliko da nije čisti 'idiot' i da mi se nađe pri ruci, ne zauzima puno prostora.

Odradio razne zadaće, od snimanja vatrometa, hvatanja munji i gromova, letanja onboard, FPV, rođendana i slićne 3,14zdarije.

Prije XX dana pao mi je iz đepa na pločice; sve je radilo osim snimanja - samo crne slike, dakle - neupotrebljiv!
Probao ovo-ono, baterije , reset sve i svašta i dalje sve crno na snimanju, ostale funkcije OK.
Čitam forume, recenzije, eBay nudi rezervni dio optika-senzor ali 'manufacturer refurbished'.

Isprobam ga iz znatiželje prije X dana - odjednom pokazuje da može fotkati , ali su sve slike CB i 'solarizirane'. Opet pokušavam sve, ali ostaje tako.

Jučer odustajem od eBaya i prije nego li ga recikliram, idem izvaditi baterije, karticu, još po nešto materijala za donaciju... ukljućujem ga i RADI !
Ne mogu vjerovati, radim kontrolni session, mikro-makro-zoom-beskonačno-blitz, sve moguće ekspozicije u svjetlu i kontrasvjetlu i fotke nastaju bez greške !
Lupkam ga i tresem, no sve radi OK ?
Fotić je compact bez G-senzora ili slićne zaštite/stabilizacije slike, jedino ima upside-down senzor za exif-tag.

WTF   ???   ?

Damir

Odg: Za ne vjerovati...

Reply #1
Hoče to tako, vjerovatno od udarca niti nije dobilo ništo od mehanike/optike, inaće to najčešće dobije pogotovo ako ispadne ravno na objektiv i to još upaljen/izvučen, tada najčešče ispadne iz kliznih staza i/ili se porasipaju listići blende. Prije da je nastupio loš spoj negdje pa je nekoliko temperaturnih promjena dovelo do toga da ipak bude dobar spoj  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Za ne vjerovati...

Reply #2
Dobro zboriš Franky; aparatić je i dalje OK. Interesirao sam se naokolo i moglo bi biti baš spoj koji spominješ: ribbon flat cable, čak dva , jedan za senzor a drugi za mehaniku objektiva mogu se odspojiti od udarca.  E sada, nisam još vidio da oštećenja 'zacjeljuju' na mehatronici, pa ostaje to što kažeš - temperaturni koeficijenti pomaknuli kontakt koji se 'sam spojio'. Jedino je problem što je cijelo vrijeme bio u ormariću sa približno konstantnom temperaturom.. :D
Damir


EDIT: evo fotke, tek toliko, exif je gore, pa kome se proučava...


-prvo je bila totalna kmica:
[attach=1]


-pa je počeo prikazivati solarizirane objekte:
[attach=2]


-danas radi OK
[attach=3]


Što se dešavalu u međuvremenu? Ništa, lezao u ormariću i čekao da donira organe... :D

Odg: Za ne vjerovati...

Reply #3
Baš čudna situacija. Isti slučaj s mojim zubom, boli li ga boli i dojdem kod zubara ma u čekaonici prestane boljeti a kamoli dalje. Ko zna, na neka pitanja nikad nemremo dobiti odgovore ma koliko se trudili. Čudan je život i pojedine situacije......
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Odg: Za ne vjerovati...

Reply #4
Možda su nanoboti došli i popravili ga  :D
Imam i ja jednu zaista čudnu situaciju koju neznam kako bi objasnio, več po neznam koji put mi u PC-u SSD a radi se o OCZ Vertex, mi pobriše jedan dio registrya (system/config) i naravno windowsi gecrk nakon toga, mogu jedino dići acronis image nazad, a što je zanimljivo disk nema nikakvih problema u radu i prolazi sve testove bez bilokakvih grešaka i bad blockova, također i ostatak PC-a isto. Probao sam mjenjati SATA kabel, zatim SATA port...
Također je zanimljivo to da će se to ponoviti opet baš kada budem imao najviše posla na PC-u jer je tako i dosad bilo.  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Za ne vjerovati...

Reply #5
Možda su zaista nanoboti  :D
Jedini samopopravljivi dijelovi elektronike su oni resetabilni osigurači, a ni to nije uvijek sigurno.

Ovaj tvoj OCZ, nekako mi se čini da nije on kriv ako uvijek kresne isti dio registry-a; prije bi vjerovao da si pokupio neku čvrku i kada restauriraš disk sa acronisom, čvrka je opet tu!

Ako si selio instalaciju sa običnog HDD-a na SSD, moguće je isto problem; MS ga negira i tvrdi da će legalni Win reagirati samo na veću promjenu confe, tipa matična ploča+ grafulja i onda tražiti reaktivaciju licence.

Poseban problem je što SSD nisu baš tako dobri kako nam se u početku činilo; MLC tehnologija nije savršena, imamo ovdje na Friku jednog zaista vrhunskog stručnjaka za te stvari, neću ga imenovati, a ako ovo čita - možda ima neku ideju u čemu je problem sa tvojom confom?

Damir

Odg: Za ne vjerovati...

Reply #6
Imaš virus kolega. Skriven među hakiranim programima koji se aktivira nakon određenog vremena. Preskeniraj iz boot-a

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk

Sve više znan a sve manje mogu

Odg: Za ne vjerovati...

Reply #7
Preskenirao sam i od virusa mi ništa ne pronalazi, ali Diogen bi mogao biti u pravu, naime ovaj SSD je jedan od prvih još dok si bubreg morao prodat da ga kupiš i imao je bugova koji su bili peglani firmwareima, sad pod zadnje je radio godinu minus par dana prije nego je "uništio" registry... Kad će opet ostaje nepoznanica
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Za ne vjerovati...

Reply #8
Zaista čudno, ali gledaj to sa vedrije strane: Windoze koje se krše jednom godišnje dobre su Windoze  :D  !

Trim je podržan automatski i to nebi trebao biti problem, fragmentacija SSD je opet nešto relativno bez smisla, a povremeno bi promjenio fizički položaj pagefile, jer ako ti uleti u to, stalno će čačkati po istim ćelijama a to bi moglo biti nezgodno.
SSD-ove deklariraju sa nevjerojatno velikim MTBF, ali i nekim dnevnim limitom piši-čitaj , kao i životnim vijekom jedne MLC.  Ispada da samo u slućaju da po svim ćelijama jednako piše vrijedi taj fantastični životni vijek, a kako to postići  - ne znam !
Bilo je slućaja crkavanja SSD-a bez vidljivog razloga, valjda sve može crnuti-ništa nije vjećno!
Damir

Odg: Za ne vjerovati...

Reply #9
Ista stvar i sa SD karticama, neke traju desetljeće i trpe sve i svašta,, neke samo krivo pogledaš i nastane problem. 3 Micro sd kartice su mi do sada otkazale, sve su bile korištene u različitim uređajima. Na 2 imam isti problem, možeš ih otvoriti i čitati podatke sa njih, ali bilo kakvo brisanje ili format nije moguć. Cijeli net sam pretražio u nadi da ih nekako spasim, no ništa nije upalilo.

Odg: Za ne vjerovati...

Reply #10
Neke memo kartice imaju sa strane mikroprekidač za sprečavanje brisanja/pisanja. Imaju klizni kontakt i to bi mogao biti problem, iako sumnjam da je to rješenje tvog problema.

BTW, imam HDD star preko 30 godina (Atari) i radi i danas, znam, reči ćeš da je mala gustoća zapisa, što je točno, ali sve radi ! Isto tako imam (tj. 'nemam') TDK USB 3.0 stick star godinu dana koji ne radi i nemam račun...


Damir

Odg: Za ne vjerovati...

Reply #11
Imam ja Tandy koji radi kao prvog dana kad ga je stari prešvercao ovdje :D :D :D
Miš, tipkovnica, monitor, komp, sve radi kao 84' :)

Odg: Za ne vjerovati...

Reply #12
Neke memo kartice imaju sa strane mikroprekidač za sprečavanje brisanja/pisanja. Imaju klizni kontakt i to bi mogao biti problem, iako sumnjam da je to rješenje tvog problema.

BTW, imam HDD star preko 30 godina (Atari) i radi i danas, znam, reči ćeš da je mala gustoća zapisa, što je točno, ali sve radi ! Isto tako imam (tj. 'nemam') TDK USB 3.0 stick star godinu dana koji ne radi i nemam račun...


Damir


Ja imam kazetu TDK  :D Gotovo sam siguran da radi.

COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Za ne vjerovati...

Reply #13
Ja imam kazetu TDK  :D Gotovo sam siguran da radi.
A imaš li ju staviti u nešto što isto tako radi ?  :D

Postoji mnogo stare solidno izrađene elektronike koja i danas radi perfektno, no da li ćemu služi ?
Možda neki stari dobri radio....ispravljač...pojačalce...sve što se tiće onoga 0-1 je besmisleno.
Damir

Odg: Za ne vjerovati...

Reply #14
Radi i dan danas riz iz 80-tih godina :D
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!