Skip to main content

Topic: CNC stroj (Read 6196 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CNC stroj

Pozdrav svima,
pokušavam upogoniti CNC stroj za rezanje stiropora. Sve složeno mehanički i elektronika ali imam problem s motorima pa molim dobru dušu za pomoć koja ima iskustva sa CNC-om, elektornika i sl.

Hvala puno,
Nix

Odg: CNC stroj

Reply #1
A sta te muci
Koji su motori
Koja je elektronika

Odg: CNC stroj

Reply #2
Kupio sam slijedeće:
- Motor NEMA23
- Driver DM542A
- BOB došao u paketu
- Napajnje 36V

Sve sam spojio prema šemi (dodajem uz post sliku) koju sam dobio od proizvođača. Instalirao Mach3 i pustio test kako bi vidio da li sve radi i sve što sam vidio je da se motori ne okreću ali čujem lagani čudan zvuk (tik, tik :) ) ali ništa se ne okreće.

Koliko sam vidio po šemi mi nedostaje napajanje 5V pa sam uzeo neko napajanje koji daje izlaz 5V i spoji na BOB.

Svakakve upute sam čitao, gledao youtube, proučavao dokumentacije i sad sam u fazi da više ne znam što napraviti. Prilažem nekoliko slika.

Hvala puno na pomoći.

Odg: CNC stroj

Reply #3
 :) :) , ja baš to danas zebezecirao za svoju ver. 3.


Odg: CNC stroj

Reply #4
da li imaš iskustvo ili prvi put? Ako je prvi put razmisli nije baš jednostavno :) ako imaš ideju što napraviti u mom slučaju javi, bit ću ti zahvalan.

Odg: CNC stroj

Reply #5
Nije prvi, ali imam nekog iskustva.
Prvo, treba vidjeti da li ti je LPT port u legacy modu, što može biti problem kod današnjih kompova, ja radi toga ganjam CNC na XP-u i malo starijem kompu.
Da li je u Machu dobro podešen pining za motore, brzina .....

Da ne nabrajam dalje, ali može biti svašta.

Trenutno moderniziram svoj stroj, ali na kraju bude izgleda sve novo, i veće

Odg: CNC stroj

Reply #6
Koristim XP na starijem kompu i Mach3 se uredno instalirao. Učitam G-code iz machovog foldera i kada ga pokrenem čujem da nešto radi u motoru ali se ne pokreće što znači da Mach3 preko LPT-a uredno radi ali nešto drugo nije dobro. Zbog toga mi treba pomoć/iskustvo kako si ti podesio jer možda uočim grešku.
Mach3 sam podesio sa slijedećim parametrima:
Motor tuning:
Steps = 2000
Velocity = 120
Acceleration = 4
Step pulse = 5
Dir pulse = 0
Kernel speed = 25000 HZ

Molio bih te ako možeš reći koje si ti parametre koristio?



Odg: CNC stroj

Reply #8
Bok h.kreso, jel mozes slikati postavke i poslati pls jer e još patim i ne razumijem gdje je problem.

Bio sam isključio sve motore osim jednog pa se on počeo okretati. Dosta se sporo okreće kada ga usporedim sa nekim filmićima sa youtuba gdje ekipa testira iste motore i njihov rad.

Bio bih zahvala za pomoć.

Odg: CNC stroj

Reply #9
MIslio sma da to ima nekakve slicnosti sa 3d printerima sam ovih dana slayem jednog i prvi uspjesan print je pao, nakon dosta caskanja po eepromu spajanja i prespajanja skurenih 4-5 ploca. Rado bih pomogao al u to se bas ne kuyim ali cu veceras bacit oko mozda ima slicnosti


Odg: CNC stroj

Reply #11
Bok Nix,


tvoj mi problem ukazuje na loše podešene prekidače na driverima. Poigraj se s njima još jednom.





Odg: CNC stroj

Reply #13
Hvala puno h.kreso. Za vikend cu podesiti i isprobati da li radi pa javim rezultate jer nisam u HR.
Na schemi spajanja koji si koristio, što ti je izvor 5V na BOB-u?