Skip to main content

Topic: GoPro Black 4 - Normalno ili Pokvareno? Pomoc vlasnika GP 4 Black (Read 10352 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: GoPro Black 4 - Normalno ili Pokvareno? Pomoc vlasnika GP 4 Black

Reply #15
franky ljepe fotke, ali to mogu i ja, ako fotkam na 4K ili 12MP, pa smanjim na 2000x1000, i ja cu dobiti tako kao ti. Meni treba ne obradjeno, cisto, video, 4K i 2.7K, ... pa da na svom 2.5K monitoru vidim kako to izgleda.
Pogledao sam tvoje snimke i na mom 1920x1080 monitoru izgledaju sasvim OK po pitanju fokusa.
Mislim da previše očekuješ od GoPro kamere koja je prije svega akciona kamerica sa limitiranom kvaliteteom slike zbog male leće.
Problem se dodatno potencira kada snimku gledaš na monitoru poput tvoga koji jasnije ističe nesavršenosti slike.

To bih usporedio sa slušanjem snimke filharmonijskog orkestra u mp3 formatu na high-end audiofilskom sustavu...i naravno zvučaće jako loše u odnosu na istu snimku kvalitetno snimljenu na audio CD-u, ali zvučaće ok na slušalicama mp3 playera od par dolara kupljenog na ebay-u.
To je tako, koliko para toliko muzike, koliko velika i skupa optika toliko i (ne)savršena slika na fotkama ili video materijalima.

Odg: GoPro Black 4 - Normalno ili Pokvareno? Pomoc vlasnika GP 4 Black

Reply #16
Thnx Skyfall, ne ocekujem u biti puno, no oni marketiraju i reklamiraju GoPro kao 4K s dobrom kvalitetom, samo nisam ocekivao da cu vidjeti da je fokus unutar 1-2 metra, a kasnije je veliki fall-off, pre brzo i pre jako..., a kada vidim snimke na netu, koje su vrlo vjerovatno obradjene, vidim razliku, tj. ne mogu vjerovati da je snimljeno s istom kamerom.


Kupili smo Black Magic Micro, no to je Full HD, naravno kvaliteta ne usporediva sa GoPro, nebo i zemlja, no dok dodje i dok montiramo na Quad proci ce nesto vremena.


Cisto sam htio eliminirati je li to normalno ili ipak imam materijala za garanciju, pa mozda dobijem novi,...


Worst case scenario bi bio, da zamjenim lecu (3.80mm), a i dalje ostane ovaj problem ... (koji eto nije od presudne vaznosti), jer rijetko tko trazi 4K materijal, tako da uvijek mogu na 2.7K, pa downscaleati na full HD, ...  No nadam se da me razumijes, jer po meni ovaj 4K i 2.7K materijal je totalno smece, ne iskoristivo u nativi, bez downscalea. Dakle pregled na Full HD monitoru je i meni ok, ali u nativnom 2.7K je uzas.

Odg: GoPro Black 4 - Normalno ili Pokvareno? Pomoc vlasnika GP 4 Black

Reply #17
franky ljepe fotke, ali to mogu i ja, ako fotkam na 4K ili 12MP, pa smanjim na 2000x1000, i ja cu dobiti tako kao ti. Meni treba ne obradjeno, cisto, video, 4K i 2.7K, ... pa da na svom 2.5K monitoru vidim kako to izgleda.

Mogao bi sad stavit link na gdrive da možeš downloadat slike gdje se vidi da je oštro do zadnjeg piksela, ali umjesto toga ću ti napisati, čuj vjerovatno si u pravu jer ipak ovo je tvoja tema a mi smo tu samo neki trolovi tako da želim ti svu sreču oko otkrivanja tople vode.


Cek lik ti si se sada uvrijedio, jer sam napisao da sam i ja mogao tako? Pa napisao sam vec u postu da sve sto DOWNSCALEAM da je ostro i izgleda super. Dakle postavio si fotke 2000x1500, sto je downscale, i zato sam napisao da tako mogu i ja, to nije ono sto mi treba, niti mi pomaze.


A to sto si ti to shvatio ne znam kako??! WTF?


Necu vise postat ni pitati, ako netko moze uciti jednostavnu stvar i dat mi link na video 4K i 2.7K, koji nije editiran (po suncanom danu), bio bih zahvalan.


Ante, leca nije zapackana, ni mutna, morao sam im poslati fotke lece, fotkao sam s macro objektivom, i ne vidi se nista, cisto kao suza.

Ništa se ja nisam uvrijedio nego ne kužiš neke stvari, kao prvo downscale sam radio na 50% zato da datoteka ne bude veča od 2MB (koliko forum dozvoljava), slika sa GoPro kamere što je oštrija to i više mjesta zauzima, to je zato što njezin  kodek ne može zakomprimirati kada je veča raznolikost piksela, imam slika koje dostižu i blizu 10MB, a da sam mrvicu zakrenem objektiv u neku stranu palo bi odmah na 7MB. 3,8mm je bez daljnjega vrlo oštra leća i zahtjeva da se radi leveling senzora za maksimalan rezultat, zatim GoPro od 3+ pa nadalje ima softverski profil leće (originalne) gdje se korekcija slike u kameri dešava na RAW razini (skida plavkastu primjesu koja postaje sve jača na rubovima na način da kontrira sa ružičastom), taj profil nije lagano skinit jer je on u kameri integriran zajedno sa kalibracijskim filterom senzora (to je stvar koja je individualna za svaku kameru), u tom profilu su dakle i podaci podešenja senzora. Ali ima način:
http://www.peauproductions.com/collections/services/products/download-remove-gopro-lens-profile-no-pink-corners
Ako ti se sve to ne radi, riješenje ti je več bilo dano među prvim postovima, kao što je Strah napisao, zakreni leću da pukne ljepilo i naredi fokus.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

 

Odg: GoPro Black 4 - Normalno ili Pokvareno? Pomoc vlasnika GP 4 Black

Reply #18
Pa kuzim te, ali 50% na forumu mi ne prikazuje realno stanje, samo to. Postoji dropbox, i sl.
Hvala ti na opseznom postu.


Ionako cu morati za mjenjanje lece okrenuti. Da znam za ruzicaste kuteve, tj. korekciju boje, hvala na linku.
Mislim da cu ici na tu varijantu, kompliciraniju. No za pocetak prije nego stavimo novu lecu cu testirati zakretanjem postojece, ...


Hvala svima.


Odg: GoPro Black 4 - Normalno ili Pokvareno? Pomoc vlasnika GP 4 Black

Reply #19
Samo da javim, zamjenjen je objektiv na GoPro, iz prve odmah sve izgleda 10 puta drugacije.
Na 2.7 k nativnom monitoru odmah sve cisto, kao sto treba, bez down scalea.


Nije bilo potrebno popravljati pink (rozo u kutevima), gore je sada 3.8mm leca.


Za sada sam pre zadovoljan, jedino mi je malo cudno oko fokusa, malo je polje fokusa, tako da je ili blizu ili daleko, polje fokusa je cca 10tak metara, bar takav dojam imam, a na downscaleu je sve u fokusu, ... to je jedina "mana", no sada znam da je iza 2-3 metra fokus do cca 20-30m, ili ako fokusiram dalje, onda je to polje vece. Cak smo ostavili prostora da se namjesti fokus po potrebi, teze se vrti leca, ali se moze vrtiti, tako da mogu po potrebi (do oznaka na vanjskom prstenu).




Odg: GoPro Black 4 - Normalno ili Pokvareno? Pomoc vlasnika GP 4 Black

Reply #20
Ružičasti kutevi su nekad vidljivi više a nekad manje, ovisno o svjetlu (WB) i sceni ali generalno su tu ukoliko se ne ukloni profil leće iz firmware-a kamere.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: GoPro Black 4 - Normalno ili Pokvareno? Pomoc vlasnika GP 4 Black

Reply #21
Moguce. Bio sam na raftingu bilo je sunca, vode, nisam primjetio u nijednom kadru.
Budem se poigrao s profilom, hvala.



Odg: GoPro Black 4 - Normalno ili Pokvareno? Pomoc vlasnika GP 4 Black

Reply #23
I onda nek netko kaže da za fotografiju (a i glazbu) nije potrebno znanje matematike  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: GoPro Black 4 - Normalno ili Pokvareno? Pomoc vlasnika GP 4 Black

Reply #24
I onda nek netko kaže da za fotografiju (a i glazbu) nije potrebno znanje matematike  :)
Ok, za fotkanje i snimanje trebalo bi znati malo i o optici, ali zašto treba poznavati matematiku za glazbu ?   ???
Damir

Odg: GoPro Black 4 - Normalno ili Pokvareno? Pomoc vlasnika GP 4 Black

Reply #25
Joj nemoj mene pitat, to bi ti najbolje znao objasnit jedan tu đakovčanin g. Zoran Ščekić:
https://www.youtube.com/watch?v=SGeVU61sgY4
Ja sam samo zbir tuđih iskustava na tom području  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis