Skip to main content

Topic: Falcon 120 - model na mlazni pogon (Read 70851 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #45
toooooo, majstore
LP,  Chris
... gravity always wins ....

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #46
Znam da se nisam dugo javio, ali sam čuo i vidio da je stigla još jedna u Cro ...Bravo, bravo, bravo!!!! Čestitam!!! Sada počinje avantura. I samo prijedlog....temperature iznad 800C EGT-a su izuzetno opasne za turbinu. To NIKAKO ne raditi!!! Turbina ima vrlo veliko vlačno opterećenje po lopatici ( koja je BTW debela cca 0.8 mm ) i do 2000N tako da oprezno. Kada jednom prepališ turbinu, gadno joj skraćuješ LIFE TIME,a da ne govorim da je i moguća havarija pucanja  lopatice što nikako ne želite da se dogodi. Pogotovo ako ima ljudi blizu. Fini tuning paljenja treba napraviti jer vatra ne smije izlaziti na mlazniku.  Smanjiti FUEL RAMP i povećati okretaje startera...više će struje pocicati pri startu, ali neće biti temperature iznad 700C. A da ne govorim da je tamo i ležaj koji mora to izdržati. Jest da je Silikon Nitrid u igri kod kuglica, ali košuljice su čelika.
Palac gore i sretno !!!!!!!!!!!!!
[size=78%] [/size]

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #47
cijenim tvoje mišljenje jer znam da si u tome 100%  :)

pogledaj opis filmića pa će biti jasnije.
zbog žurbe radi samo 30min na raspolaganju, niej bilo navučeno gorivo iz tanka do pumpe (nosim odvojeno tank od test stola)
i onda je turbina zavrtila na ono što je bilo u crijevu od pumpe do turbine, a kada je naišao zrak od metar crijeva od tanka do pumpe, je radila na suho pa se ugasila,
onda je nabacala goriva dok se opet nije pokrenula(nije dostigla ni ler od 50.000 rpm kao ni radnu temperaturu od oko 500C,
već je bila je prehladna da bi odmah zapalila to pri nekih 20.000 rpm) te dok su okretaji pali da se smanji protok zraka, se nabralo dosta goriva i temp porasla kada je to sve odjednom krenulo sagorijevati,
nebu se ponovilo sigurno! :)

vidimo se u živo pa pogledaš i savjetuješ.

kako tvoje idu? zašto nisi još poletio nijednu? pa tražim nekoga s nekim savjetom oko setupa u modelu i preflight checka i to...
daj kreni slagati mdoel, budemo taman do ljeta oboje gotovi.  :)
Jet model  www.tinyurl.com/turbojet01         Balza Jet  www.tinyurl.com/BalzaJetModel
FockeWulf 190 www.tinyurl.com/FockeWulf190noisemaker      Benzinski šleper 2.5m  www.tinyurl.com/BiduleSleper

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #48
Ma dok ja svoje vinem u zrak, proći će vremena , nažalost. Kažem , više sam u turbinama i izradama , modelima motora nego u letenju. Ma razlozi su meni jasni zašto do toga dolazi, ali to i dalje neće promijeniti činjenice da se motor može ozbiljno oštetiti. To sam rekao jer jet motor možeš doslovce "zaklati" samo jednom ,jedinom ozbiljnom greškom. . Isto tako, FADEC zato ima limiter temperature s kojim to možeš spriječiti.
MAX EGT=800 u postavkama i to je to.  Tada će FADEC gasiti pumpu goriva ako temperatura dostigne taj nivo.
Baš se sada spremam startat svojeg jedan dan, već sam zaboravio kako izgleda kada radi :D
MOžemo ih jedan dan dofurat na nasip zajedno pa zasvirat u u duetu. ;)


Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #49
Svaka čast Doktore!
Pratim temu iz sjena :-X
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #50
lukas, jesi možda za paljenje turbina u nedjelju?
 to bi bilo super da se skupe obje na jednom mjestu dok još rade :)
jer je life time dosta kratak na početničkim jet modelima, nekada na maidenu već sve bude riješeno  :D   8)


2 toki: zašto iz sjene, dođi na livadu ako te zanima pa vidi u živo.
  upališ ju sam i turiraš na test stolu :)
Jet model  www.tinyurl.com/turbojet01         Balza Jet  www.tinyurl.com/BalzaJetModel
FockeWulf 190 www.tinyurl.com/FockeWulf190noisemaker      Benzinski šleper 2.5m  www.tinyurl.com/BiduleSleper

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #51
Ako budete u Dubravi na livadi, doso bih ja vidjet to cudo :)

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #52
Hej, nisam ovaj vikend frei, obaveze, ali volio bih da iz zasviramo i da popričamo. Ajd javit ću ti na PP kad ću imati slobodan dan, vikend pa da se uglazbimo. Danas sam skužio i da su mi baterije za start totalno prazne tako da i ništa bez njih. Javim se.

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #53
Hm Dubrava je i meni bliže, no preblizu je bolnica, akademija i još nekoliko kuća,

danas sam nakon posla išao probati na kratko samo kako radi kada ispustim zrak iz crijeva prije paljenja
(pošto ištekavam tank kod transporta radi sigurnosti pa se sustav prazni...)

http://www.youtube.com/watch?v=RVx3F1B2XDA

i ide to fino, bez plamena, kak treba.
no došli ljudi iz kuće uz nasip, da vide što se to čuje,
po zvuku vele ko avion a nema prašine i niš ne gori, pa im nije jasno kaj radi avion iza nasipa...tako da Dubrava otpada, preglasno za grad  :o


hladni start

http://www.youtube.com/watch?v=nHjz_7x11OQ


topli pri 80C
http://www.youtube.com/watch?v=AS5uILgDvfg

lukas, važi, samo javi, bilo bi super da se uspijemo uskladiti,
napuni batke i tank goriva   :)
Jet model  www.tinyurl.com/turbojet01         Balza Jet  www.tinyurl.com/BalzaJetModel
FockeWulf 190 www.tinyurl.com/FockeWulf190noisemaker      Benzinski šleper 2.5m  www.tinyurl.com/BiduleSleper

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #54
Bravo majstore, svaka cast ..  :)

lp,
kk


Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #56
Hi Kristijan,

Model jos u gradnji, promjenile se neke stvari pa je modelarstvo bilo malo po strani.
Ali radio sam neke male korekcije u AutoCadu i na konstruktivnim krilima..
Nastaviti cu opet oko ljeta, valjda cu imati vise vremena i volje ..  :)
Ides ove godine na Nitro Days ?


.

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #57
...odlicno, samo nastavi sa ovak dobrim poslom

Nitro days...volio bih - nisam bio vec godinama :)

lp
LP,  Chris
... gravity always wins ....

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #58
Imam jednu doma turbinu od 54mm, na servisu je , slična tvojoj, preslatka mala (to su te od 80N potiska)...pa to je sve mijatura prema mojima. Imam slike ali ih ne znam uploadat ovdje na forumu. Vlasnika nećemo imenovati  (bude s on sam hvalio) ali još jedna postoji u ZG-u. !!!! ZAkon!!!!!

 

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #59
super, samo ju popravi pa neka ide u zrak, biti će više iskustva na forumu pa možemo pomoći jedni drugima.

idem na domovinski spaliti malo goriva, u 14h sam tamo.
dodji ako si free, ponesi i svoju, nema veze ako ne radi trenutno.

Jet model  www.tinyurl.com/turbojet01         Balza Jet  www.tinyurl.com/BalzaJetModel
FockeWulf 190 www.tinyurl.com/FockeWulf190noisemaker      Benzinski šleper 2.5m  www.tinyurl.com/BiduleSleper