Skip to main content

Topic: Mylipo.de group buy whoop baterija (Read 8127 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Mylipo.de group buy whoop baterija

Reply #15
To i kazem - pola sata ako punis 205mAh na 500mA sto je otprilike 2C... A 1C se preporucuje da bi baterije sto duze trajale.
Ali, iskreno, mislim da 2C nece nista nastetiti bateriji tj. 1C, 2C... - sve to podjednako djeluje na trajnost i broj ciklusa prije nego crknu... Te male <500mAh 1S ioako su potrosna roba...  ::)

Onaj Turnigyev 6-portni mi je totalno zakon za transport - power brick ga pogoni bez problema, ima display za svaki port,  ima 4x350mAh i 2x500mAh portove, a  za 150mAh koristim ga u paraleli... Ali ova opcija je isto dobra posebno jer je jeftinije :)
 

Odg: Mylipo.de group buy whoop baterija

Reply #16
Da znas ista o baterijama ne bi ljudima sugerirao paralelno punjenje razlicitih kapaciteta i C ratinga, ali dobro ocito si ti strucnjak :)

Odg: Mylipo.de group buy whoop baterija

Reply #17
Sugerirao sam jer su meni drugi sugerirali.
Evo:
http://www.tjinguytech.com/charging-how-tos
http://www.tjinguytech.com/charging-how-tos/parallel-charging

Evo i citat:

"All the packs you charge in parallel mustbe the same type and cell count. There is no need to match the capacity, C-rating, age or brand for parallel charging. For example you can charge a 3s 2200mAh 15C lipo, a 3s 3200mAh 25C lipo and a 3s 850mAh 35C lipo together, but you can not charge any 3s lipo in parallel with a 4s lipo. "

Dakle, sto bi rek'o Balasevic: "ako su lagali mene i ja lazem vas"...

Odg: Mylipo.de group buy whoop baterija

Reply #18
Problem u razlicitim C i razlicitim kapacitetima je sto gotovo nikad napon nije dovoljno slican između baterija koje se paralelno pune. Sad recimo imaš 3S 2200mAh 45C batku koja ima veći napon i 3S 800mAh 25C koja ima manji...kada ih spojiš zajedno napon tj. struja poteče iz veće baterije (koja može dati puno struje) u manju (koja ne može primiti puno struje). Dalje znaš zaključiti zašto to ne valja...


Čak i punjenje identicnih baterija moze biti kobno posto nemas nikakvu kontrolu sto se desava sa kojom baterijom (nadzires samo stanje celija u paraleli sto gotovo nista ne znaci). Kada bi mjerio temperaturu svake baterije bio bi potpuno siguran, ali iz vlastitog iskustva sam naucio: vise nikad ne punim paralelno i tocka (skoro sam zapalio cijelu radionu na poslu a u radioni se slazu veliki baterijski paketi :D )

Odg: Mylipo.de group buy whoop baterija

Reply #19
Mislim da sam shvatio na sto ciljas - za punjenje u paraleli kod >1S baterija treba ujednaciti sve celije svih baterija jer (bar kako sam ja shvatio) sve celije u svim baterijama moraju biti priblizno istog napona (0.05V) prije punjenja. E to ujednaciti je vec problem.
Ali u ovom threadu se govorilo o 1S baterijama za tiny whoop, a s 1S ne bi trebao biti problem biti siguran da su sve baterije podjednake voltaze jer svaka ima samo po jednu celiju. A poanta je (bar kako sam ja procitao uokolo) da napon u baterijama (mislim na voltazu koju imaju prije nego idu na punjenje) mora biti priblizno isti (to sam i napisao u postu - nasao sam online podatak da je max. dopustena razlika 0.05V) jer se prilikom spajanja u paralelu naponi odmah izjednace - pa ako je odstupanje veliko, onda moze doci do problema. A sto se tice razlicith C i mAh, svi kazu da se to moze mijesati...  I tocno je da nemas nikakvu kontrolu nad stanjem celija u paraleli. To stoji...

Dakle da rezimiram na primjeru (orjentiram se samo na 1S - sve vece od 1S ne bih punio uopce u paraleli!):

Prema onom sto pise po interentu, ovo ne moze u paralelu (razlika je 0.3V):
1S 250mAh 25c s naponom 3.40V
1S 150mAh 45c s naponom 3.70V

A ovo moze (razlika je 0.05V):
1S 250mAh 25c s naponom 3.45V
1S 150mAh 45c s naponom 3.50V

Uglavnom, prema procitanom (i citiranom dijelu), tvrde svi tako. Pa ako to sto tamo pise nije tocno, javljaj pa da brisem komentar iz mog posta (da ne budem kriv za probleme...  ::) )! A mozda i javim tom liku na tjinguytech.com da to korigira...

Rizik postoji u svakom slucaju (a ionako nikakvo LiPo punjenje nije 100% sigurno - pa cak ni 1:1  ;) ).

Inace, ja sam svoje 1S punio u paraleli tek kad su bile zbilja iste ("okruglo" istog napona - bez 0.05 razlike! ) i "piljio" u njih dok su se punile (bar krajickom oka :) ). No, kazem, ionako od prekjucer kad sam dobio EV-PEAK, za 1S ne koristim vise ni serijsko ni paralelno punjenje... I za 1S baterije takav punjac (ili bilo kakav koji ima pojedinacne konektore kao sto je taj, Hitecov X4 micro, Turnigyev 6portni ili onaj koji je sekile spomenuo ako je taj 100% pouzdan jer ne vidim display s nekim statusom voltaza itd. pa me to malo kopka koristiti jer ja volim kad vidim sto se dogadja) bi preporucio svakako, a sve ostale metode (paralela, serija itd.) samo su "vatrogasno" rjesenje za brze punjenje ako se nema nesto bolje.

Odg: Mylipo.de group buy whoop baterija

Reply #20
Ajme koliko teksta i komplikacije!  ??? ;D
Punit cu ih na zelenu "kockicu" koju sam dobio uz tih pet baterija dok ne krepaju i bas me briga.


Nego Zed ... sad kad si spomenuo zapaljenja ... da nisi ti kriv što se hrčak zapalio u švajcarskoj?  :D :D


Odg: Mylipo.de group buy whoop baterija

Reply #21
Argento dobro si sve shvatio. Sto nas vraca na pricu da je bolje 1S puniti u seriji :D Mrvicu je sporije jer ih mora izbalansirati ali to su tako mali kapaciteti da bude gotovo unutar par minuta (ako je punjac dobar odradi balansiranje vec na pocetku punjenja). Ovih 0,05V sto pricas ne moze tocno odraditi niti jedan punjac na svijetu, cak niti multimetar nece izmjeriti toliko precizno :)


Sve je ok dok su male batkice, dok pazimo i dok se nesto ne desi. Ali kad se desi.... 8)


@JMatic hrcak se zapalil jer se sletil sa 200 sa serpentine i puknuo u cestu ispod pa se nastavio kotrljati jos 100 metara :D :D :D
Da je bil u Lambou il nekom drugom autu poginuo bi vec na pola puta :P

Odg: Mylipo.de group buy whoop baterija

Reply #22
Hehe, ma znam sve. Pratim od prve minute i odma sam znao da je to najbolji crash test i najbolji PR koji se mogao desit.  :D

Odg: Mylipo.de group buy whoop baterija

Reply #23
Ajme koliko teksta i komplikacije!  ??? ;D
Punit cu ih na zelenu "kockicu" koju sam dobio uz tih pet baterija dok ne krepaju i bas me briga.

Ako ces puniti svih 5, ne bi trebao imati problema jer ce se napon "rasprsiti"... Uglavnom, dosta ljudi koristi taj zeleni i nemaju problema - pa slobodno pocni s tim. Ali prvo punjenje malo bolje nadziri i provjeri da li stane na 4.20. Ja imam 6 takvih punjaca (da - 6! Jer, kako sam napisao prije, jedino tako sam mogao narucivati baterije...  ::) ) i samo 2 su 100% OK - stanu na 4.20. Preostala 4 sam samo probao (jer sam u medjuvremenu nabavio IMAX i punio serijski i kasnije paralelno, jel'te ;)) i pokazalo se da 2 od njih prepunjavaju (do 4.22/4.23 odmah nakon sto zavrsi), a dva imaju problem s kontaktom pa prekidaju punjenje i nastavljaju kako hoce i kad hoce (ono - ugase se na par sekundi i upale sami od sebe!?)... U svakom slucaju, kontroliraj kako se puni da budes siguran da imas ispravan punjac (a ionako se LiPo punjenje, bez obzira na cemu se puni, treba kontrolirati ;) )

I da - na RCGroups sam procitao da se ti zeleni punjaci koriste na nacin da se prvo ukljuce na napajanje, a da se tek onda na njih spoje baterije. Ne obrnuto jer ako se ide obrnuto, onda zna neispravno detektirati napon. Ne kuzim zasto niti sam na svojima to primjetio, ali ljudi govore, a ja samo prenosim ako ces istrazivati malo... I cim se baterije napune, odmah ih izvaditi i sve skupa ugasiti - jer ti punjaci pune i kad stanu (mali napon i dalje kruzi i ako baterija ostane spojena i kad se LED ugasi, punit ce se i dalje - sporo, ali hoce...).

Argento dobro si sve shvatio. Sto nas vraca na pricu da je bolje 1S puniti u seriji :D Mrvicu je sporije jer ih mora izbalansirati ali to su tako mali kapaciteti da bude gotovo unutar par minuta (ako je punjac dobar odradi balansiranje vec na pocetku punjenja). Ovih 0,05V sto pricas ne moze tocno odraditi niti jedan punjac na svijetu, cak niti multimetar nece izmjeriti toliko precizno :)

Da - 0.05 je prakticno statisticka greska na multimetru... Ali, kazem, ja sam paralelu koristio samo za 1S i samo kad su sve baterije jednake voltaze. Za serijsko punjenje takodjer preporucuju da sve celije budu iste voltaze (kazu drugi, ne ja ;) ) - ali kad sam koristio serijsko, za razliku od paralelnog, nisam se toga pridrzavao 100% - tu sam tolerirao razliku od 0.5V i nisam imao problema, ali sam pazio da su mAh i C isti i to mi je bila primarna metoda prije nego sam presao na paralelno (jer mi je bilo nekako ekonomicnije, brze i mogao sam "mijesati" baterije te nisam morao puniti tocno onoliko koliko serijski kabl "trazi" jer kod serije moram staviti baterija za koliko je serija napravljena, a kod paralele sam punio baterija koliko sam u tom trenutku trebao i to mi je bilo fleksibilnije) - ali, kako sam rekao, ne koristim vise te tehnike jer za 1S najbolje je ici s nekim punjacem od predlozenih u ovom threadu koji ima zasebne portove. To je prava stvar i treba zaboraviti ostale metode... (moje misljenje - naravno).

Odg: Mylipo.de group buy whoop baterija

Reply #24
Doso mi od mylipo ovaj adapter za punjenje whoop baterija...
jel zna tko koje postavke (na imax B6) stavim za punjenje 4komada 1S baterija od 150mah? I na koji program?

Odg: Mylipo.de group buy whoop baterija

Reply #25
Koji adapter imas?
Uglavnom, punis uvijek na LiPo programu.