Skip to main content

Topic: Manje poznate modelarske vještine... (Read 24577 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Manje poznate modelarske vještine...

Reply #30
Haha, ludi Števo! Mrakača! Opako totalka! Još sam da ja svog saturna sastavim i lansiramo na kanalu! Ok,moj saturn bu ipak malo manji,a i Romano bi mogo bar slike rvog saturna 1b staviti!
Btw,da,kruto gorivo!

Odg: Manje poznate modelarske vještine...

Reply #31
Ovo zapravo nebi trebalo spadati među 'manje poznate modelarske vještine', no situacija je takva da među frikovima ovakve vještine nisu poznate (osim kod natjecatelja).

FreeFlight model F1A (cca 420 grama, 2 m raspona) potegne se na sajlu (50 m) i kruži se dok se ne osjeti termičko gibanje zraka.., tada slijedi jaki i brzi zalet, trzajem se otvori vučna kuka i ispuca model u visinu.
Automatika ga poravna... u kvalifikacijama se mjeri do 3 min, a u finalu - valjda niti 7 min nije dovoljno.

Nekada je regulacija bila mehanička, danas je to elektronika, s time da je zabranjena aktivna stabilizacija (gyro ili živini prekidači).

Zanimljivo, na prvom Svjetskom prevenstvu (mislim 1955. g.u Švedskoj) pobijedio je naš modelar g. Stjepan Bernfest, a i danas imamo nekoliko vrhunskih takmičara, npr. Leško ima prošle sezone 3 pobjede u Sv. kupu !

Na jubitu Per Findahl jedan od eksperata ove discipline, pokazuje kako to sve izgleda iz bliza.
Za one koji nemaju strpljenja - neka preskoče na 5:30 gdje Per ispucava model.

http://www.youtube.com/watch?v=Baw6ckUxBJw

Damir

Odg: Manje poznate modelarske vještine...

Reply #32
ova kosilica mi je nevjerojatna,zamisli da vozis auto cestom i krajickem oka ugledas kosilicu koja leti  :)

Odg: Manje poznate modelarske vještine...

Reply #33
kosilica je stvarno genijalna stvar, baš ju je sredio... ali stvarno zamisli posljedica kod naših bakica i dedeka.... pa umrli bi kad bi to vidjeli... opasno.....  ;D
Screw sky if you can't fly.....

Odg: Manje poznate modelarske vještine...

Reply #34
Odavno se nisam ovako razveselio...Iako sam i sam letio   F-1-C,takođe jednu od ''čudnih'',anakronih klasa (sa današnje točke gledišta),
držim da je danas najbolje letjeti sa RC-om,zavaljen u ''ligen-štul'', na zelenim livadama uz grah...govorim u ime svih preko 60,a ne sramotiti u-kontrol ekipu kao  Mr.Thomason(GBR)....i biti pozvan na antidoping kontrolu....LOL
Diogen, hvala na izvornom postu ,koji je inicirao sve ove duhovite primjedbe.
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Manje poznate modelarske vještine...

Reply #35
Odavno se nisam ovako razveselio...Iako sam i sam letio klasu  F-1-C,
držim da je danas najbolje letjeti sa RC-om,zavaljen u ''ligen-štul'', na zelenim livadama uz grah...govorim u ime svih preko 60,a ne sramotiti u-kontrol ekipu kao  Mr.Thomason(GBR)....i biti pozvan na antidoping kontrolu....LOL
Diogen, hvala na izvornom postu ,koji je inicirao sve ove duhovite primjedbe.

A mi koji smo preko 70 ???
i jos uvijek letim BEZ Liegestuhl, stojeci i jednako uzivajuci kao ti sa Grahom sto je siguran sam veoma dobra stvar ako je u grahu pravi dodatak  Kobasa ili Suha Slanina,

Pozz, Iv

Odg: Manje poznate modelarske vještine...

Reply #36
Dobro ...znači da nisam najstariji...preporučam king size bed...Kolega
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Manje poznate modelarske vještine...

Reply #37
Dobro ...znači da nisam najstariji...preporučam king size bed...Kolega


74 pune a za kratko uskacem u 75-u
ALI  Bogu hvala vrijeme me zaboravilo, tako kazu svi koji me poznaju pa kada o mojim Planovim pricaju kazu,pa ti ces zivjeti 100 godina !

Svi su ovdje u velikoj vecini pod Pseudonimom ???
a sto ja ne mogu da razumijem, moderna vremena pa i Ljudi a sto ranije nije bilo,
Pozz, iv

Odg: Manje poznate modelarske vještine...

Reply #38
gle, to kaj smo pod psudonimima jer stvar da tako funkcionira web oduvijek. iako su ljudi u tome nasli svoj alter ego pa kroz neki izmisljeni lik na webu i kroz forume ili drustvene mreze stvore svoje neki izmisljeni svijet u kojemu su onu carevi je samo njihova osobna stvar. i funkcionira na ljubavnim sajtovima/blogovima ili kod pojedinaca koji imaju svoj sajt ili su negdje administratori pa se kroz svoj pseudonim ohrabreni spoznajom da ih niko nece prepoznati maltretiraju druge i pune svoj ego ziveci neki virtualni zivot.

no kao i u stvarnom zivotu, vise manje svi mi imamo neke svoje pseudonime ali ih zovemo nadimcima. ali kaj ti na RC sceni koristi neki pseudonim kad moras kad-tad doc na livadu i predstavit se...onda taj neki virtualni frajer/ica pada brzo u vodu...no u pravu si kad iscitam u tvojim slovima sarkazam da ljudi to koriste kako sam to gore naveo...no to su debili o kojima ne treba trositi puno zivotnog vremena.

tak da se ne trebas cuditi zakaj nismo svi pod svojim imenima no net je ionako virtualno mjesto pa mozes imati i neko virtualno ima ako te to veseli..a kako ce ga netko koristiti je na njemu samome.

i da,iznenadio si me godinama..jer i dalje vidim zagrizenost prema modelarstvu a to je jako lijepo..bavio se ti time jos dugooo vremena  ;)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Manje poznate modelarske vještine...

Reply #39
sad pogledah ovu letecu kosilicu i nasmijah se do suza...ali špica je kad je lik okrenu u invert flight...preprehebeno..vidim da ce ipak mozda poletjet neke moje drage stvari koje sam oduvijek zamisljao u zraku  :D :D
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Manje poznate modelarske vještine...

Reply #40
Poštovani Ivane Iowa , svaka Vam čast..nisam pod pseudonimom a ako neko jeste ...neka mu ...ne zamjeram...važno je modelarstvo.
All the best.
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Manje poznate modelarske vještine...

Reply #41
Poštovani Ivane Iowa , svaka Vam čast..nisam pod pseudonimom a ako neko jeste ...neka mu ...ne zamjeram...važno je modelarstvo.
All the best.

Hvala i drago mi je da smo se nasli,
nadam se da bi smo mogli osnovati Grupu 60+ pa da vidimo tko sto gradi i leti,
upravo sam danas stavio novu El. Jedrilicu na Vagu, spremna za let vaze 601gr. iskreno ocekivao sam manje jer sam racunao sa Servima od 20gr i jedan sam i uzeo ali drugi sam morao staviti od 45gr. jer mi Horizontalac ne izgleda sigurno sa 20gr.
nakon pune 4 godine pauze isao sam na pojedinim detaljima i suvise ziheraski a sto kod slijedece nece biti pa se nadam dosta Grama
ustedjeti,
Zelim ti ugodan Dan,
poslije podne dalje !

Pozz, Iv

p.s. pitat cu Robi Kenobi-ja da li mogu za El. Jedrilicu upotrebiti izraz "PILA" kako to on i drugi obicavaju.

Odg: Manje poznate modelarske vještine...

Reply #42
Poštovani Ivane,ne zaboga klub 60+ ,jer me to podsjeća na filmove za ''odrasle'',a i dovoljno je da se čujemo ,uvažavamo i da većina osjeća ugodu ,dok je na forumu.Osobno preferiram artf jer sam se,između ostalog, umorio od brušenja balze,pravljenja rebara ,teškog nabavljanja epoxy ljepila i svih onih neophodnih sitnica kojih nema u local shop-u,iz jednostavnog razloge ...nema local shop-ova u Splitu,i da nema Robija 1 i Pongre,sumnjam da bi se mogao baviti ovim sportom (ponavljam  da ja ovo zovem SPORT a ne hobi).To dvoje modelarskih zaljubljenika odlično razumiju naše probleme i nesebično stoje na usluzi.Inače nikada u životu nisam vidio da netko tako brzo i spretno savladava letenje helićima,kao što to radi Robi.Usput izraz ''pila'' je u Dalmaciji stigao 1964. a koristili smo ga za označavanje motorbicikala(obično jače kubikaže),kasnije se izraz proširio i na ostale rekvizite ,pa ne vidim razloga da i Ti ne koristiš taj izraz.Oooo, previše sam produžio (mi kažemo ''ispilao'') Za danas toliko...poštovani Ivane želim Ti zdravlja i sreće pa se čujemo. I hvala na Tvom vremenu .
Još nisam savladao ubacivanje slika i filmića ,a kada budem...pošaljem .
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Manje poznate modelarske vještine...

Reply #43
 Ne nisam mislio Oficijelno,
kako je ovdje u ovome "Plastu Sijena" nepoznato sa kim se vodi razmjena misljenja i iskustava,tko se krije iza pa i smijesnih i smijesnih Pseudonima,
mislio sam ako se jos netko javi iznad 60 da znamo koliko nas "Mladih" ovdje ima,

Pongra mi je prodao Motor,
Robi 1 ako je to kenobi je moj Pajdas (dobri)
a ako znas Zvonku Gudelja, inace ga cili Split zna jer se pentra po Krovovima namjestajuci Satelitske Antene
tada vec neka tanka Nit izmedju nas postoji,nas dvojice a gdje se nadju dvojica siguran sam naci ce se i treci.

Srdacan Pozdrav i ljepi Vikend ti zelim,
Pozz, Iv

Odg: Manje poznate modelarske vještine...

Reply #44
Rano si se digao Ivane,ja tek sada jer je ovdje zahladilo (14).Shvatio sam poantu, a dobro ti je ovo ''plast sijena'',što se tiče osobnih podataka ,o meni ima na ''Predstavite se...a inače šaljem PM ako treba.Zvonka..se ne mogu sjetiti ali možda on mene zna.Idem na kavu ..pozdrav..čujemo se . ;)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes