Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 245242 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #720
ovo će bit gušt vidit u radu [emoji106] kapa doli meštre

Poslano sa mog WAS-LX1 koristeći Tapatalk


Odg: FPV experimenti

Reply #721

Pozdrav Njurinovic i hvala! I ja se nadam da ću ovaj novi AP-OSD uskoro ugraditi u neki model(makar ga morao i kupiti) i krenuti u konkretna podešavanja na livadi...Sad trebam prvo probati s NELOM-L  probiti granicu od 50+ km, pa vidjeti kako se ponaša izmjenjeni FOTON s manje FNPa i novim kontrolerom punjenja...a za sve to treba puno vremena dok se proba ovo pa ono...U međuvremenu sam naišao na potencijalno još bolje li-ion članke od SAMSUNGA-INR 21700-50E od kojih sam složio novu bateriju. Ti članci imaju kapacitet od 5Ah i struju pražnjenja od oko 10A.Znači struja pražnjenja im je u rangu 2C što je sasvim dovoljno u konfiguraciji 4S/4P (40A max). Nešto su veći od SANYO NCR 18650GA što se vidi i iz naziva-promjer im je oko 21mm i duljina 700mm, gravimetrijski i po kapacitetu su oko 43% veće ali su po volumenu(volumetrijski) samo 25% veće. Našao sam karakteristiku pražnjenja za jedan članak i napravio projekciju za 4S/4P. Interesantna je crvena krivulja(2A), tj. 8A za 4P, gdje se vidi da pri pražnjenju od 4,2 do 2,5V(16,8-10V kod 4S/4P) vrijeme pražnjenja iznosi 2,437h(146 min).
Evo karakteristike:


Odg: FPV experimenti

Reply #722
Evo par slika izrade. Kao i prije kod izvedbe s SANYO NCR 18650 GA odgovara mi ovakva izvedba po dužini da bi cijela baterija bila što "vitkija" radi smještaja na takav model koji nema klasični trup. Naravno da se članci mogu složiti tako da "stoje" svi uspravno jedan do drugog-pogodno za prave modele s određenim prostorom u trupu. Ove limiće koji se leme na + pol sam izolirao s donje strane komadićima izolir trake za svaki slučaj da uslijed nekog trenja ne dotaknu - pol iako članci imaju dobru izolaciju oko plusa. Kod ovakvog spajanja članaka (jedni na drugima) teško bi ih bilo zalemiti pa sam na limiće zalemio dodatne komadiće sa strane. Kad se segmenti stave na "ražanj" onda ti ispusti dovoljno strše sa strane da se mogu fino zalemiti. Na kraju se zaleme žice pazeći na polaritet(konektor za balansiranje!). Minus ide kroz sredinu i sve se bandažira armiranom trakom. Sad još čekam da mi stigne termoskupljajući bužir da je obučem. On ju također mehanički dodatno učvrsti s obzirom da je dugačka i sklona savijanju...Na kraju je ispala manja(samo 2 cm duža) od ove od 21 Ah a znatno je tanja i ima samo neznatno manji kapacitet i lakša je 80ak g.
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7][attach=8]
[attach=9][attach=10][attach=11][attach=12]

Odg: FPV experimenti

Reply #723
Potrudio sam se izmjeriti stanje starijih(SANYO) i nove(SAMSUNG) baterije u realnim uvjetima kod konstantnog opterećenja. Ove SANYO baterije imaju već oko 20ak ciklusa pražnjenje-punjenje dok je ovoj SAMSUNGOVOJ ovo bio prvi ciklus. Mjerio sam kako pada napon s vremenom kod približno konstantne struje. Taj odnos je dosta dobro znati kad npr. senzor potrošnje (potrošenog kapaciteta baterije) ne pokazuje točno pa se prema visini napona može približno odrediti koliko je još kapaciteta preostalo uz uvjet da je potrošnja struje približno konstantna. Prva slika prikazuje ispitnu "skalameriju" a ostale redom izmjerene podatke za SANYO 14 Ah (pražnjena strujom 7A), zatim SANYO 21 Ah (struja 8 A) i na kraju SAMSUNG 20 Ah (struja 8 A). Ovi glomazni "potenciometri"-reostati datiraju iz davnih vremena kad su služili u prastarim RIZ-ovim uređajima za napajanje a sad odlično služe kao "teret" za struje do 20-ak A. :)

Odg: FPV experimenti

Reply #724
Nisam već dugo ništa objavio...nije bilo posebnog razloga...ali zato jučer sam uspio preletjeti "čarobnu udaljenost" (barem za mene) od 50+ km...
Uspio sam odletjeti do 52497 m udaljenosti i stigao do odprilike 1km od odmorišta Vukova Gorica...Letio sam s modelom NELA-L.  :)
[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5]

Odg: FPV experimenti

Reply #725
Samo hrabro dalje LR majstore

Odg: FPV experimenti

Reply #726
Hvala Daglas! Evo stavio sam kratki filmić snimljen prije leta s prikazom setupa NELE-L i "bazne stanice". Mogu se vidjeti neke promjene na modelu...primjerice nova "rampa" za kamerice, nosač DL antene koji ima zadatak malo odmaknuti antenu, kao i naopačke okrenut VTx zbog čega sad moram slijetati baš u full visoku travu da mi se ne otkine  :'( Tko pogodi zašto sam ga morao okrenuti tako, pravi je znalac  :) .
https://www.youtube.com/watch?v=TDPr00Sfgas

Odg: FPV experimenti

Reply #727
Podaci o modelu i s leta:


Naziv modela:  NELA-L
Masa, raspon, površina krila: 3,6kg;  2,1m;  57dm^2
VTx predajnik:   800mW
VRx prijemnik:  IFTRON
RcRx prijemnik: DL micro Rx
Prijemna antena(video): 17 elementna yagi (1,08 VSWR)
Predajna antena na VTx: koaksialni dipol (1,01 VSWR)
AP/OSD: STORM CYCLOPS 2.1
ESC: 30A Turnigy
Motor: GLIDERDRIVE SK3 3850-960 (Turnigy)
Propeler: 10x6 preklopni Aeronaut CamCarbon
Baterija sastavljena od SANYO liio članaka 4S/8P  28Ah  3C ...predviđeno pražnjenje do 25Ah maximalno
Ukupno prijeđeni put:  116km
Najveća udaljenost od baze:  52497m
Najveća visina leta:  1107m
Najveća brzina:  84km/h
Trajanje leta:  2h
Najveća struja:  22A
Potrošeno kapaciteta baterije:  19,3Ah ...u odlazu 11,9Ah (61,3km  67min)
                                                                 u dolazu  7,4Ah  (54,7km  53min)
Srednja brzina leta: 58km/h
Srednja struja:  9,65A
Srednja potrošnja:  0,166Ah/km ili 6,01km/Ah
 

Odg: FPV experimenti

Reply #728
Sa zadnjeg leta nemam snimku s mobiusa jer sam zaboravio stisnuti snimanje. Možda je zato i rc signal na DL RcRx-u bio tako dobar na okretu (45%) :) . Imam zato snimku od dan ranije kad sam bio otišao na kanal kod Odranskog Obreža u potrazi za boljom pozicijom za bazu...evo samo slijetanje...pozicija je dosta dobra osim što ima dalekovoda...
http://www.youtube.com/watch?v=OlkSs6PkFC0

Odg: FPV experimenti

Reply #729
U zadnje vrijeme me ide...ubirem plodove minulog rada  :) .Uspio sam oboriti prethodni rekord i odletjeti istim smjerom do 60704 m, tj. do Bosiljeva  :) .Tako je prijeđena i granica od 60+ km...
[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6]
[attach=7]

Odg: FPV experimenti

Reply #730
Svaka čast!
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: FPV experimenti

Reply #731
Hvala DJDarky. Taj dolet je omogućila prije svega ova baterija od 28 Ah. S većom zalihom energije puno se ležernije leti  :) . Mislim da bi išlo čak do 70+ uz malo sreće. Najviše iznenađuje DL gdje je micro Rx izmjerio RSSI od čak 35% na okretu...iako je bila u pripremi i ona yagica za 433 MHz. Jučer sam bio ustao u 4 ujutro, na lokaciji sam bio u pola 5, pa onda dok se sve posloži...tako da sam poletio oko 5 i 30. Nitko još nije letio na Lučkom, svi spavaju...opasnost minimalna... kad pogledaš s te visine koja je uopće vjerojatnost da padneš nekom na kuću a kamoli na glavu, auto...Osim toga nikad ne padaš baš kao kamen...Slika je bila prilično dobra cijelo vrijeme...evo samo polusatni OSD video od  50-og km do okreta i nazad do negdje 45-og. Snimku s Mobiusa stavit ću kasnije...
https://www.youtube.com/watch?v=h8Dga-RbvcM

Odg: FPV experimenti

Reply #732
Dobro to tebi ide  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: FPV experimenti

Reply #733
[emoji2962] Wow...

Odg: FPV experimenti

Reply #734
Hvala... Još možda najviše 40-ak km i eto škicnem što ima na moru...Mobius snimio oko 66 min...taman do okreta i malo nazad...Do Bosiljeva sam stigao dosta brzo ali nazad nikad stić...
https://www.youtube.com/watch?v=Edvil1GcW-U