Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 245160 times) previous topic - next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #15
Odlicno zato picis tako daleko .  Ja za sad letim na ezuhf i 5.8ghz 600mw sa fatshark antenama idem 2.5km. Narucio novu usmjerenu antenu planiram i bolji rx sa dvije antene,  pa testiram, ja se nadam 5km, sto bi mi bilo dosta. Uglavnom picis pravo dobro.

Odg: FPV experimenti

Reply #16
A kakvu letjelicu imaš miso227?

Odg: FPV experimenti

Reply #17
Phantom Fx61 model je ludilo, nisam ocekivao da ce tako dobro letjeti. Kupio kit, pa sam poslozio setup, i naravno storm osd. Prije njega sam imao bixlera 2 isto jako dobar avion za fpv, ali je delta vrh za fpv.


Odg: FPV experimenti

Reply #19
Lijepo i logično složeno.Jel jako brz?Koliki je kapacitet baterije?Baš je guba poklopac s kamericom koji tako lijepo sve zatvara.Ja sam isto bio napravio zagija s širokim trupom gdje sam mislio slično ovom tvom sve posložiti međutim se raspao kad smo ga zadnji put testirali.Trebalo je samo staviti jače letvice ili aluminijske štangice koje spajaju trup s krilima.Slažem se s tobom da su delte najbolje za fpv-relativno su brzi a potrošnja struje se da svesti ispod 10A za normalan let od svojih 60 km/h.Evo još par slika mog neuspjelog fpv zagija :'( ,ali napravit ću ja još starijeg i ljepšeg :D .

Odg: FPV experimenti

Reply #20
Evo prilažem i e-calc proračun za setap jedrilice.Nije potpuno točan(+-10%)kako sami navode,ali može vam dati dobru procjenu odabranog motora,propelera,odnosa potiska i mase itd...Jako su zgodni oni okrugli "instrumenti" koji ako pokazuju svi u zeleno to znači da ste sve dobro odabrali,ali nije nužno da se baš sve zeleni-glavno da ne ulazi u crveno :) .

Odg: FPV experimenti

Reply #21
Na slikama su neke od antena iz kućne radinosti.Antene se zapravo mogu napraviti prilično točno ako se radi na milimetar točno prema antena calculatorima kojih ima puno po netu.Rezonantna antena s malim SWR-om je uz osjetljivi prijemnik najbolje jamstvo da će slika biti dobra i na velikim udaljenostima.
Ja za sada koristim samo linearno polarizirane antene a imao sam odličnu sliku i na 20 km uz povremene smetnje(od refleksija) koje su se znale pojaviti bez obzira koliko je model bio daleko.
Čak sam znao uloviti sasvim dobru sliku s 8 km samo sa običnim dipolom na video Rx-u.
Mogu se čak i kupljene(stock antene) fino podesiti(produžiti ili skratiti) ali treba imati neki SWR metar pa onda po sistemu,reži,mjeri,nadoveži.
Odlična je svaka antena koja ima SWR<1:1,5 jer to znači mali odnos stojnih valova tj.reflektirana snaga je manja od 4%.
Na slikama su Yagi,koaksijalni dipoli i obični dipol s simetriranjem i biqad antena.

Odg: FPV experimenti

Reply #22
Sve je točno što si rekao samo treba voditi računa o tome gdje je antena rezonantna.
Podatak o odnosu stojnih valova u sistemu je bitan samo ako je antena rezonantna tamo gdje želimo(čitaj trebamo).
Kalkulatori i nacrti vrijede ali ako se upotrebljavaju materijali za koje je rađen izračun, za sve ostalo treba mjeriti i podešavati.
Naša modelarska sreća je što mi kod fpv-a uglavnom koristimo prijemnike i predajnike koji uglavnom trebaju visoke ulazne nivoe signala pa i naše greške kod samogradnje manje utječu na krajnji rezultat.
Uglavnom treba se upuštati u samogradnju antena jer to uistinu nije sveto pismo a sve što je potrebno je na netu samo treba pročitati.... ;) 
Mene najviše veseli terensko testiranje raznih antena i njihova usporedba s raznim kupovnim koje su uglavnom upitnih karakteristika....
Samo naprid s samogradnjom........

Odg: FPV experimenti

Reply #23
Pozdrav 4tm,drago mi je što si se javio i potpuno dijelim tvoje mišljenje da bi modelari koji voze FPV trebali puno više raditi sami svoje antene.Zadovoljstvo je vrlo veliko kad napraviš antenu koja je vrlo često bolja od kupljenih jer radiš antenu za točno onu frekvenciju koju trebaš.Evo npr.V antena koja je slična običnom dipolu.Ovu antenu je vrlo lako izraditi prema formuli i grafu skračenja.Čak i kad nemate s čim mjeriti izvedenu antenu možete biti skoro sigurni da joj je SWR manji od 1:1,5 na vašoj(rezonantnoj) frekvenciji samo pod uvjetom da se točno držite izračunatih vrijednosti.Ako još slučajno imate čime izmjeriti onda ju možete dotjerati da bude gotovo savršena(skračivanjem ili produžavanjem) krakova.Naravno uvijek treba paziti kako se antena montira na avion,najbolje je da stoji slobodno tj da ne dodiruje ništa,da ne bude blizu metalnih(grafitnih) predmeta jer sve može pokvariti njen SWR,impedanciju a onda se jače grije TX,pada domet itd...
Evo primjer izvedene V antene samo prema formuli i naknadno mjerenje da se vidi koliko smo fulali...

Odg: FPV experimenti

Reply #24
U prošlom postu zaboravio sam napomenuti da kod V antene kabel mora biti paralelan s donjim krakom(na odprilike 2 cm).Pomicanjem tog razmaka mijenja se i SWR pa ne valja da je kabel predaleko od donjeg kraka.
Još jedna dobra antena koju je lako napraviti je koaksijalni dipol-dao sam opet primjer za 1010 MHz,frekvi na kojoj ja vozim.Ta antena je nešto bolja od V antene i zrači, odnosno prima podjednako iz svih smjerova(u horizontalnoj ravnini) jer joj ne smeta koaks koji dolazi "kroz nju".Kod V antene bolje je zračenje u smjeru usta.

Odg: FPV experimenti

Reply #25
Ova zadnja slika .. koji je to soft?

I da, sliku ekrana u fajl skineš sa prt-scr i onda u bilo kojem grafičkom editoru - paste !  I imaš sliku ekrana dobre rezolucije !
Damir



Odg: FPV experimenti

Reply #28
Sad ću vam predstaviti moj drugi FPV avion-platformu za eksperimentiranje kojeg sam nazvao NOSAČ.
[attach=2]

Odg: FPV experimenti

Reply #29
Još detalja:
[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]
[attach=5]
[attach=6]