Skip to main content

Topic: Procjena vrijednosti multirotora (Read 2847 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Procjena vrijednosti multirotora

Pozdrav svima,

Prije godinu dana sam planirao da krenem u proizvodnju dronova po narudbi, pa ako krene posao da otvorim tvrtku.Eh na prvoj narudbi je bio fijasko.Kupac zatrazio dron, ja mu ga napravio po njegovim zahtjevima, i kada je trebalo da ga preuzme i plati poslo je izmotavanje da nema novaca ovo ono.Ja sam ga od svojih novaca napravio i meni ne treba.Pokusavao sam ga prodati ali ne ide za neke normalne novce.Materijal me dosao 1000 Eura, a dobijam ponude da ga prodam za 100-200 eura.
S obzirom da sam od svega dignuo ruke i planiram da se selim dosao sam ovdje da procjenite ugrubo realnu vrijednost drona i ako moze preporuka gdje bi ga najprije mogao prodati.
Dron ima oko 4 radna sata.Vec godinu dana stoji na ormaru i skuplja prasinu.
Dimenzije su framea 800x800 mm, tezina sa baterijom 3kg.

Ovo su specifikacije:

    LDPOWER D800 Multicopter Power System 3510-360kv CW/CCW (15x5.5) (4 Pack)

    Quanum i8 8ch 2.4GHZ AFHDS 2A Digital Proportional Radio System

    Pixhawk HKPilot32 Autonomous Vehicle 32Bit Control Set

    Ublox Neo-M8N GPS with Compass

    HobbyKing C3 50W Charger/Discharger

    Tattu 10000mAh 22.2V 25C 6S1P Lipo Battery Pack

Frame sam izradio od aluminijskih profila, kutija za bateriju je od aluminijskog lima, kutija za elektroniku je od plastike.

Evo i slika.


http://i63.tinypic.com/2hqdu6u.jpg

http://i64.tinypic.com/ndsimh.jpg

Odg: Procjena vrijednosti multirotora

Reply #1
A banana ti je. Procjena ti se nebude nikako sviđala ali najbolje pogledaj cijene s hk_a.

 

Odg: Procjena vrijednosti multirotora

Reply #2
Jedina šansa da smanjiš svoj zez je da prodaješ po komponentama. Međutim i tako ne budeš skupio neku značajnu cifru.

Odg: Procjena vrijednosti multirotora

Reply #3
A vidite svjestan sam da nisam u mogucnosti da zaradim na njemu cak ni da povratim ulozeno jer sad nemam vremena za to.Da li bi mogao dobiti 4000 kuna za njega.Bateriju sam kupio u Avitehu a ostalo sve sa hobikinga.Nosio sam i u zalagaonice oni mi nude 500 kuna  :D .

Odg: Procjena vrijednosti multirotora

Reply #4
Nazalost nemoguce da ces to uspjet prodat za 4000.
1500 max. I to sam mozda puno rekao. Neznaam kolko pratis trziste, ali cijene su drasticno pale za te stvari. DIY dronove skoro pa niko vise i ne radi jer su "gotovi" proizvodi postali daleko jeftiniji i kvalitetniji.
Najvrijednije od ovog gore navedenog je zapravo baterija, no posto stoji vec godinu dana, upitno je kakva je, pa bi joj cijena bila daleko niza od cijene nove.

Kad realno razmislis, malo tko ce ti dati 4000 kad za te novce kupi phantom 3 ili spark novi, ili jos bolji polovni dron, koji radi daleko bolje nego vecina DIY stvari.

Nazalost, spusena lova. Nisi jedini koji je spusio na tim stvarima :)

Odg: Procjena vrijednosti multirotora

Reply #5
Ok hvala vam svima na pomoci.Nisam znao da su cijene toliko pale.Da li je to mozda zbog ovih novih zakona sto su donjeli u vezi dronova.

Odg: Procjena vrijednosti multirotora

Reply #6
Ne, nego jednostavno radi trzista. DJI je izbacio hrpe noviteta kojih prije nije bilo, po prihvatljivim cijenama. Ostatak "ekipe" ih pokusava slijedit.
A DIY se vise nemoze usporedjivat sa gotovim dronovima istog ranga. Tako da vecina vise ne radi DIY strojeve, velike. S druge strane race quadovi su prevladali u DIY izvedbi no opet da imas race quad star godinu dana nebi vrijedio ni upola cijene novog posto se svako malo pojave nove jos bolej komponente. To je tako u svijetu elektronike.

Odg: Procjena vrijednosti multirotora

Reply #7
Pa zar DIY ne bi trebao biti jeftiniji i nuditi bolje performanse od tvornicki za istu cijenu.

Odg: Procjena vrijednosti multirotora

Reply #8
Pa zar DIY ne bi trebao biti jeftiniji i nuditi bolje performanse od tvornicki za istu cijenu.

Zapravo ne.
Nekad je to bilo tako kad tvornicki dronovi (konkretno DJI) nisu imali konkurencije pa su kao takvi imali poprilicno visoke cijene za ono sto su nudili.

Danas, masovna proizvodnja naspram DIY nemoze se usporedjivati. DJI tolko stvari natrpa u dron velicine dlana, to nemozes nikako na DIY. Barem ne u istom cjenovnom rangu, sa istom kvalitetom. A cijenu definira velicina serije. Veca serija, niza pojedinacna cijena, i obrnuto.

Razdvoji komponente i vjerojatno ces rasprodat po komponentama.

Odg: Procjena vrijednosti multirotora

Reply #9
Usput provjeri bateriju i dopuni na napon skladistenja od 3.8V po clanku pa joj nece smetat stajanje.