Skip to main content

Topic: Preporuka za multirotor (Read 4212 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Preporuka za multirotor

Pozdrav svima na forumu, htio bih raditi sferične panorame (virtualne šetnje) iz zraka.
Mislio sam prvo uzeti MK Octo XL i skemijat neki camera mount, al kako vidim da davorvž baš i nema dobrih iskustava sa MK-om sad sam malo zbunjen od tih silnih izvedbi, frameova, kontrolera, esc-ova itd... pa bih molio ako mi možete reći postoji li gotovi multirotor sa kvalitetnom dokumentacijom i nadogradnjama.
Šta da najbolje uzmem što je relativno jednostavno za kontrolirati i može liftati 2kg..aparat mi je cca- 1.5kg plus trebat ću neki camera mount u koji mi stane aparat u portret modu... i da se rotira oko sebe (yaw). Ono što mi je ok bilo za MK je na shopu sve fino objašnjeno, dokumentacija ...
 
možda netko zna sa ove fotke koji je to mount, il je ručno radjen. Pretpostavljam da se rotira zajedno sa postoljem.
Ignacio et son helicoptère

Vidim svi hvale KK no nisam našao neko riješenje iz EU gotovo za kupiti. Trebam naravno i izbirati neku stanicu itd...
Uglavnom ako nema neko kvalitetno out of the box rješenje koje mi daje jednostavnu kontrolu nad letjelicom sa tom težinom ispod, možda ste davorvž il tomislav-zg zainteresirani za izgradnju nekog heavy lift quada ili kao na linku gore neke mrcine.
Hvala unaprijed za preporuku.


Odg: Preporuka za multirotor

Reply #1
pozdrav dracula, dobro dosao na forum
nije da nemam dobrih iskustvi sa MK nego ako oces da sve bude onako kako zamislis treba hrpu zivaca potrosit za podesavanje i usklađivanje takve letjelice a to sve košta para da se smrznes;
bas kao sta ti kazes po shopovima sve to super naseru bez veze ali je realnost nesto sasvim drugo pogotovo kad trebas dignut aparat cca 1,5-2kg...tu nastaje cirkus, nije toliko problem dignut koliko spustit ili drzat na odredenoj poziciji da on odradi odredjeni zadatak, tko god kaze da je lako nije pri zdravoj pameti i ne zna o cemu prica.
KK je dobar za zajebanciju ali za takvu aktivnost sta tebi treba zaboravi a i heavy lift quad je tu vec jako napet, tesko ce on dici takav teret, oce samo kako dugo i kako ces to spustit dolje  ;D , jako tesko
uglavnom cijela ta igra je par kila € ako se mislis igrati.. ;)

Odg: Preporuka za multirotor

Reply #2
dobrodošao,

ne znam jesi li primjetio da onaj mount što si linkao u zraku drži ne 4,      ne 6,      ne 8      već 12 motora.  ::)

ima gotovih rješenja na netu, samo kako veli davorvž, dođu preko 5000 € samo tako,
 i opet to ne bu to ak ne uložiš dosta vremena u poštelavanje,
o vježbanju letenja da i ne govorim.  ;D

počni s nečim jeftinijim, sam si napravi ili kupi od tonija s foruma(http://tinyurl.com/multitoni),
ja ne radim više to za nikoga.  :-X

pa kada skužiš kaj koja palica radi, kupi nekaj skupo.
inače bi to skupo moglo završiti na podu vrlo brzo, ne bi bio prvi koji je razbio multirotora unatoč autopilotu  ;)



Odg: Preporuka za multirotor

Reply #3
bas tako, nemoj se zaljetat u nesto sta si vidio na youtube ili gdje god vec jer nije to bas tako kako fino izgleda, savjet je dobro namjeran a ako imas viska par hiljadarki europskih za polupat ja ti sutra isporucim jednog takvog, samo reci oces sa 4 motora ili 6, D5 MarkII sa fisheye idu taman gore a to ti i treba za VR ;)

Odg: Preporuka za multirotor

Reply #4
Hvala na brzim odgovorima... i pretpostavljao sam da nije jednostavno držati 2 kg tereta samo tako no drago mi je da ste me još dodatno uputili.
Da, primjetio sam da je 12 motora na letjelici sa linka :).Nisam ni mislio da će me doći manje od 4000€ + 3000€ na fpv i ostale gadgete  :P...
Sklon sam samogradnji i relativno dobar sa lemilicom itd.. no tek par dana proučavam multikopter kontrolere, razne izvedbe itd...
Očito da ću si morati napraviti neki manji model pa se učiti ili se riješiti muke samogradnje sa tonijem kojem se zahvaljujem isto na brzom javljanju :).

Bilo bi mi dobro odabrati neki kvalitetan kontroler da ga eventualno kasnije mogu iskoristiti za izgradnju recimo takvog nekog stroja sa 12 motora ili sl ili za to trebam drukčiji kontroler. Pretpostavljam da je on i stavio toliko motora da ih ne opterećuje, ESC-ove itd. sa tim payloadom.
Samo me zanima jel je stabilnije sa više motora ili...?
Koji bi mi bio najbolji kontroler.... za početak...recimo za neki quad sa čim se mogu dovoljno naučiti pilotirati sa manjim težinama,
podešavati, testirati itd... a ostalo...frame, esc-ovi, motori to mislim da nemogu baš toliko mašiti...sa samogradnjom... ili se varam?
Volio bih malo i kasnije istestirati accove,magove,pressure senzore i ostalo... jer mi treba stabilnost ponajviše od svega, znači da mogu lako nadograditi letjelicu hardverski i softverski.

A koju bi mi stanicu/predajnik preporučili?. Ono da kasnije nemam problema sa upgrejdeima i da ju ne moram mijenjati. Auroru 9 recimo sam mislio ili.... neki Graupner možda,
što mi je uopće bitno gledati kod predajnika.
Dodatna upravljivost koja bi mi trebala je sigurno za camera mount roll,pitch i yaw il makar samo yaw... eventualno neki padobran mislim da bi bio logičan ako je uopće izvedivo..... vjerujem malo i telemetrije :)
Davore na koji si konkretno mislio koji može držati 5DmkII i fisheye?

Malo sam sad zasipao sa pitanjima no sve mi je još friško, treba to pohvatati sve i switchnuti se iz programiranja, web designa, panorama itd...

Odg: Preporuka za multirotor

Reply #5
moji svi mogu nositi 5D, najteze sta sam dizao je bio 5D sa 400mm objektivicem  :D

Odg: Preporuka za multirotor

Reply #6
sta se tice stanice sto vise kanala i sto kvalitetniji uredjaj, ne uzimati neki šrot sa upitnom kvalitetom rc linka jer u ovoj akciji je to jako bitno jer dosta ljudi ne zna da kamere ili fotici koji snimaju HD format rade uzasne smetnje na okolnu elektroniku pa se lako moze dogoditi da ostanes na nekoj smjesnoj udaljenosti bez upravljanja a onda znas sta ide dalje....Aurora 9 ili Futaba 10
sta se tice kontrolera svaki radi za sebe, jako malo slicnosti imaju u podesavanju, sto vise opcija to vise stelanja ali zato ja svog hexu natovarim 5kg i ostavim ga na vjetru od 8-9ms u stoji ko zakopan, stanicu okacim na k... i to je to, ali....detalji koštaju


Odg: Preporuka za multirotor

Reply #7
Ni prvi ni zadnji koji se sijetio da bi letio sa kamerom od 2 kg.
 
Prijateljski savijet kupi si nešto malo i nauči se letit pa onda razmišljaj o onome gore.
 
Ništa nije jednostavno kontrolirat, ljudi koji leti, i snimke im sliče na nešto lete dugo.
Godinu dana ili više intenzivnog letenja samo da lete a za snimanje i slikanje je potrebno puno više od samo toga.
A ima i onih koji nakon 5 godina i dalje lete kao na samom početku
 
To ti je isto kao da ja kupim profi fotić za 100000 kn i kažem sada ču ja raditi profi slike sa jednom velikom razlikom sliku puknem i izbrišem, octo dignem i razbijem.
 
Druga stvar da bi letio MK moraš biti elektroničar ili se dobro kožit u struju i software i letenje.
Gledate filimiče na netu kako sve samo leti.
To u stvarnosti ne drži vodu to zapamti.
Ja imam 2 octokoptera i letim sve šta leti več 7 godina i dan danas me zna iznenadit neki vrag.
 
Još jednom, kupi si quada imaš ih po forumu za kupit, ako ne imaš ljude da ti naprave uzmi si tako nešto probaj pa ako ti ide uzmi onda pravu stvar.

Odg: Preporuka za multirotor

Reply #8
Pozdrav, ipak sam odlučio si za prvu ruku sastaviti nešto na čemu bi se naučio letiti pa bih bio zahvalan ako možete škicnuti i dati koju preporuku:

Uzeo bih prvo jeftinjavu za stanicu i board dok malo svladam tehniku itd... pa bi kasnije možda openpilot, telemetriju itd... no evo košarice (sve bih uzeo iz hobbykinga):

Turnigy 9X 9Ch Transmitter w/ Module & 8ch Receiver (Mode 2) (v2 Firmware)
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=8992

FrSky D8R-II 2.4Ghz 8CH Receiver with Telemetery
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=14356

FrSky DHT 8ch DIY Telemetry Compatible Transmitter Module
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=17205

HobbyKing Quadcopter Control Board
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=17537

Rhino 2620mAh 3S 11.1v Low-Discharge Transmitter Lipoly Pack
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=7346

12V 5A 110/240V 50/60Hz Power Supply
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=6256

Turnigy Accucel-6 50W 6A Balancer/Charger w/ accessories
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=7028

Napravio bih frame od 40cm recimo.
Ne znam koje bih motore i reglere odabrao.
Pretpostavljam da su propovi ok zar ne?
Zanima me da li taj board je već programiran tj koliko sam shvatio potreban mi je samo odvijač :) ili?


Hvala na odgovorima!

Odg: Preporuka za multirotor

Reply #9
Ne znam čemu trošiti bilo kakvu lovu na ovu turnigy stanicu kad znaš da ce ti kad tad kasnije trebat normalna stanica..
Uzmi neku Futabu - 7c ili više, ili Hitec Auroru i onda si miran za kasnije i vec si se naucio na stanicu..
...Once upon a time there were Nitros, flybars & frequency pins...