Skip to main content

Topic: FT Explorer  (Read 6983 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

FT Explorer

Bok ljudi evo da se malo javim, radim u Norveškoj i letim svaki dan na posao helikopterom ali ne letim RC pa poslije posla slinim po forumima i u zadnje vrijeme radim pripremu za cnc izrezivanje FT Explorer, pričao mi je kolega Strix da je pravio taj model i da je odličan za fpv a pošto imam sve za fpv bacio sam se u akciju, kako budem radio tako stavim koju sliku i video... https://www.flitetest.com/articles/ft-explorer-build
usuditi se to je cijena napretka

Odg: FT Explorer

Reply #1
U programu sam se poigrao vectorima i preradio model za naš climapor jer mi nemamo isti materijal presvučen papirom s dvije strane kakav oni koriste, utore sam proširio i složio sam da se model sastavlja pomoću utora kao nosač motora. Za 10 dana dolazim doma pa ako mi žena dozvoli :D planiram izrezati i sastaviti model. Jedino na krilima, na elevatoru i repu budem prešao "V" svrdlom 90stupnjeva tako da mi ostane fin rub pod 45 stupnjeva. 5 popodneva sam to crtao i razmišljao i mislim da je to to, ako tko ima kakvu ideju, prijedlog prije nego krenem rezat vrlo rado ču prihvatit :D ali i kad izrežem nije problem promjenit nedostatke da slijedeći bude bolji :D
usuditi se to je cijena napretka

Odg: FT Explorer

Reply #2
Super, baš mi je drago da se radi. Meni je bio dobar jer je, bar po mom iskustvu, jako stabilan i trpi svašta.
Jedina stvar koja mi je znala biti problem je veliki raspon krila zbog transporta i mekana remenjača od deprona.
Tu bi se mogle ubiti dvije muhe jednim udarcem, vjerujem da iskusniji graditelji znaju i kako.

Odg: FT Explorer

Reply #3
Pozdrav Milan.

Relativno sam friški u izgradnji RC modela, ali su me kao i tebe zaintrigirali modeli od flitetest-ovaca.
Neki dan sam dovršio izradu baš FT Explorera. Čekam još FrSky X4R receiver (nadam se kako će stići kroz mjesec dana), pa će "pasti" maiden.
Još se dvoumim se hoću li ga obojiti prije ili poslije maidena.  :)

I sam sam se dvoumio oko materijala (više možeš saznati o tome na ovom linku).
Još jednom zahvaljujem kolegama Nino i varadero na savjetima i pomoći.

Što se tiče materijala za izradu, flitetest-ovci koriste depron sa svake strane pojačan papirom. Debljina takvog materijala je 4.5mm i svi njihovi nacrti su prilagođeni toj debljini materijala. Ima ga za kupiti u Njemačkoj (link), ali nije baš jeftino.

U početku gradnje sam bio pomalo nestrpljiv i nisam krenuo sa promjenama nacrta i depronom (climapor) presvučen folijom za omatanje knjiga (hvala varadero na savjetu). Climapor + folija je 6mm debljine i treba mijenjati nacrte. Ja sam uzeo Kapa Line ploču (debljine 5mm) i bez izmjena nacrta izrezao i sastavio sve dijelove. Ta razlika u debljini od 0.5mm se i nije primijetila... Svakako imam u planu (ako ne prije onda slijedeće zime) napraviti isti model prema savjetu kolege varadero (climapor + folija) i prije toga doraditi originalne nacrte zbog nešto debljeg materijala.
Zanima me razlika u masi gotovih modela (od oba materijala) kao i u čvrstoći istoga. Kapa ploče su oblijepljenje kartonom sličnim hamer papiru, i sam model je nešto teži ali i "krući, kompaktniji".
Kako sam napravio model sa sportskim krilom (aileroni) - ne trainer krilo, i stavio sam jači motor (power pack C), tako je i masa modela nešto veća. Iako mi se u specifikacijama koje su oni dali na svojim stranicama čini da se radi o trainer krilu i slabijem (lakšem motoru).

Inače, flitetest-ovci su za većinu svojih modela napravili modele za Phoenix simulator (link).
Skupio sam preko 100 sati leta na ovom simulatoru (većinu baš sa FT Explorerom sa sportskim krilom). Svakako savjetujem...
Meni je itekako pomoglo i sačuvalo nekoliko modela (u prvih nekoliko sati lomio sam virtualne avione).

Pozdrav,
Darko




Odg: FT Explorer

Reply #4
Kolega Strix nabavi si veći automobil :D (zezam se) za sada budem napravio ovako kako sam nacrtao, krila obavezno prije savijanja moram polijepit selotejpom, dio koji se savija oko kabine nisam radio na način sa utorima nego sam cijelom dužinom upustio 6mm glodalom liniju dubine 4mm tako da ostaje falc širok 6mm i dubok 4mm, 2mm za preklop mislim da bi to trebalo šljakat :) ali kabina mi je manje bitna pošto radim model za fpv. Darko hvala na savjetima, nisam znao da filetest ima svoje modele za simulator to je odlično. :) Za 7 dana dolazim doma i bacam se u akciju čim nešto napravim stavim slike :D
usuditi se to je cijena napretka

Odg: FT Explorer

Reply #5
A falc, ok onda štima. Možda je bolja od selotejpa folija koju je preporučio kolega Nino, ona za omatanje knjiga iz Narodnih novina jer nema sto spojeva po površinama. Inače Narodne novine u Bjelovaru sada imaju u ponudi selotejp u boji, bijeli, žuti, plavi i crveni.

Odg: FT Explorer

Reply #6
Uhvatilo se malo vremena pa se uspjelo izrezati model, sastviti pa čak i letjeti i snimiti dobre snimke mog sela iz zraka :D
usuditi se to je cijena napretka

Odg: FT Explorer

Reply #7
 ;)
usuditi se to je cijena napretka

Odg: FT Explorer

Reply #8
Lajkam...
Koji motor je ugrađen?

Odg: FT Explorer

Reply #9
radio sam tip "C" Emaxx GT2215
[/size]prop je [/size]10 x 4.7
[/size]ljepio sam sve sa PU-MAX ljepilom tako da model nije težak, s baterijom je 607g
[/size]letio sam s akcijskom kamerom koja još teži 65g s njeom baterijom i imam video od 16min kada sam ga sletio baterija je bila na 3.8v znači još toliko bi mogao letat bez brige. letio sam s malo više od pola gasa na stanici, kada bih dodao gas do kraja mislim da je to previše za taj model vidim da jako uvija kila i opterečuje a i nema potrebe za tako agresivnim letom. imam sve snimke od crtanja modela, izrezivanja do leta pa kad uhvatim malo više vremena budem smontirao neki filmić pa ću objavit ;)
usuditi se to je cijena napretka

Odg: FT Explorer

Reply #10
Sviđa mi se, jedva čekam filmić.
         p.s. pogle kolka' krila to ima...clio nije dovoljan :'(

Odg: FT Explorer

Reply #11
Milan pozdrav.

Htio sam pitati jesi li možda mjerio struju koju "vuče" motor pod opterećenjem (elisom) sa pola i sa punim "gasom"?
I kolika je brzina vrtnje elise/motora na pola i na punom "gasu"?
Prema specifikacijama Emaxx GT2215/09 je 1180 KV i 280W, ali me zanimaju mjerene brojke...

Stigao mi je neki dan wattmetar, a jučer sam naručio Turnigy Micro Taho. Zanimaju me vrijednosti, a imamo isti motor i isti model, pa ako si možda mjerio...

Hvala i pozdrav,
Darko

Odg: FT Explorer

Reply #12
Pozdrav kolega, nisam mjerio ali mogu danas to riješit, doma sam i letim svaki dan po malo, a po meni je taj motor pre jak za taj model, može skoro okomito ići u zrak pod punim gasom bez fpv-a.. ja ga osobno letim s manje od pola gasa..
 
usuditi se to je cijena napretka

Odg: FT Explorer

Reply #13
Ma ja još nisam poletio.... Ali vježbam (skoro) svaki dan na Phoenix-u.
Kraj je (školske) godine, pa sam stalno po nekakvim roditeljskim sastancima, priredbama, pa žena radi subotu, pa rođendani, pa sam imao problema sa NAS drive-om, pa sto čuda.... Ma...
Moj je ispao malo teži (1.3kg) jer sam radio sa KAPA LINE pločom i "sportskim krilom" sa aileron-ima.
A rado bih usporedio max. brzinu okretaja i struju prije nego što poletim (kad već nisam do sad)...
Pa ako mogu moliti malo podataka za usporedbu...
Hvala!

Odg: FT Explorer

Reply #14
Da svi imamo obaveza, ja radim u Norveškoj pa kad dođem na tjedan dana ovako doma onda letam, ne ulazim u nikakav novi projekt, imam piper-a i explorer u letnom stanju pa samo punim baterije i u zrak, ok već mi žena najavila danas nekakve obaveze pa ako uhvatim vremena budem izmjerio koliku struju vuče.. hmmm da ali mutimetar mi mjeri samo do 20A * 12v to je 240W tako da više od toga nebudem mogao ni izmjerit a mislim da motor povuče i više.... ništa budem probao na pola gasa i na punom pa budemo vidjeli šta će pokazat..
usuditi se to je cijena napretka