Skip to main content

Topic: Koliko bi koštalo da se počnem baviti rc modelima  (Read 11129 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Koliko bi koštalo da se počnem baviti rc modelima

Poz zanima me koliko je novca potrebno da mogu nabaviti najjednostavniju opremu rc avion ili helikopter bilo što dugo vremena gledam ono po internetu video snimke,. Ali nikako da nešto nabavim naravno novac je u pitanju ali da vidim koliko je potrebno novca za nešto početno.

Odg: Koliko bi koštalo da se počnem baviti rc modelima

Reply #1
Pozdrav Eugen97, prvo bi te molio da se predstaviš u ovoj temi http://www.flyfreak.net/index.php?topic=542.1200 čisto da bi te znali usmjeriti nekom iskusnijem članu ili modelarskom klubu koji se nalazi u tvojoj blizini a zatim pročitaš temu http://www.flyfreak.net/index.php?topic=15164.0 . Kolega Varadero se potrudio napisati sve što ti treba za početak i to stvarno jednostavno da svatko može razumjeti. Naravno da ne moraš kupovati sve novo.
Darko
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: Koliko bi koštalo da se počnem baviti rc modelima

Reply #2
Koliko bi max bio spreman uložiti novaca? Pa možda lakše tako da ti nađemo nešto  ;)
FrSky Horus X10
Extreme Flight Extra 300 88",2x SebArt Angel S50e,SebArt Katana S30e,NPM Yak 54,Piper PA 38,Cessna 747,Protech Alpha 180,Align T-Rex 450 V2

Odg: Koliko bi koštalo da se počnem baviti rc modelima

Reply #3
Ja imam najviše 400kn

Odg: Koliko bi koštalo da se počnem baviti rc modelima

Reply #4
Pa gle, zašto ne bih kupio prvo stanicu? Spojiš na komp i vježbaš na simulatoru vožnju, i tako ti treba vježbe da osjetiš stanicu i komande da ti ''uđu'' u prste.
Varadero ti je ako se ne varam dao u onoj temi nacrt za F-16 i F -22. Stvarno lagani avioni za napravit, treba ti dvije table stiropora 6mm (onaj što ide ispod laminata) i on ti dođe 20tak kn,  a motor, esc, dva serva pa i bateriju možeš naći u oglasima na forumu.
Ja ne znam nikoga da leti u Požegi (ako ima bilo bi lijepo da ti se javi) ali ti mogu preporučiti ekipu iz Slavonskog Broda, ona ti je ako se ne varam najbliža. Štefo ti je ljudina, puno je pomogao i nama iz Đakova kad smo kretali u ovaj prekrasan hobi. Dogovoriš se s njima kad lete, odeš do Broda i on će ti sigurno sve objasniti što te zanima. Naravno ako gdje zapneš uvijek ovdje možeš pitati za savjet.
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

 

Odg: Koliko bi koštalo da se počnem baviti rc modelima

Reply #5
Ja sam iz Broda i također početnik.
Podpisujem što je DjDarky rekao za Štefu, nevjerovatno koliko čovjek ima živaca i volje za pomoći, također i ostali dečki su ljudine.
Uglavnom svake nedjelje od 10 smo na aviopisti na Jelasu i dobrodošao si...
Vortex 3, Explorer, Buffalo, FW 190, Goose, Vision, M80, Chemeleon

Odg: Koliko bi koštalo da se počnem baviti rc modelima

Reply #6
Sjecam se kad sam se ja to pitao koliko je potrebno za ulazak u taj svijet. Kolko god imas, nikad nece to biti dosta osim ako bas ne mislis stati na jednom modelu i na osnovama i da bas pazis kako vozis. Pocetk je najtezi jer nemas nista. Treba ti stanica, u nju malo vise investiraj jer kupujes samo jednom i dalje samo nabavaljas receivere za nju i stavljas na modele. Punjac baterije, po mogucnosti isto malo bolji, nemoj gledati kineske. Ako mislis letiti fpv ne treba ti neka full dobra kamera, moze proci bilo koja da je jeftina. Naocale jesu mozda mali problem no moze se naci nesto jeftino. Model ima dosta komponenti o kojima bi se dalo raspraviti. Sve u svemu, pripremi se na iznenađenja, ali kad sve stavis skupa, zabava je zagarantirana

Odg: Koliko bi koštalo da se počnem baviti rc modelima

Reply #7
Da bilo bi najbolje da si prvo kupis neku stanicu koja je univerzalna. Odnosno sa njom mozes vjezbat na kompu i u stvarnosti letit sa kojim god hoces modelom da ne bacas novce na simulator jer ces trebat stanicu. Toplo preporucam tgy i6s. Sa njom se mozes i na mobitel spojit pa i na komp i na bilo koji model a da je izraden. To ti je najbolji pocetak. Kasnije kupis neki model i letuckas dok ne dobijes dovoljno dobar osjecaj. Onda predes na nesto jace ili vece. Ja sam poceo tako sa stanicom odnosno do 40o il 500 kn a sad sam toliko nabrijan da sam na oko 4000kn i to ide u beskraj jer jednom kad skuzis kak si se navukao jer je zanimljvo ne samo letenje vec i slaganje te odrzavanje i tu nema kraja. ;D


U svakom slucaju ti treba stanica koja moze na sve i bilo sta. To ti je dobar pocetak jer bez nje nemozes nista... odnosno vecina modela ide bez stanice.
Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)

Odg: Koliko bi koštalo da se počnem baviti rc modelima

Reply #8
def. se slažem da je za početak najbolje kupiti dobru stanicu i vježbati na simulatorima neko vrijeme.
nakon sim skilova možeš preći na novi level  ;)

Odg: Koliko bi koštalo da se počnem baviti rc modelima

Reply #9
Puno i previše.
Osim osnova za letenje: model, stanica, antene, fpv oprema, punjači, baterije, sitni inventar, tu su još i alati: lemilica, krimpalice itd...
Hiljade kuna, 4-5000 za početak. Tko god ti kaže manje, ne vjeruj.
No, ovo što su ti savjetovali, da prvo kupiš stanicui letiš u simulatoru stoji.


Odg: Koliko bi koštalo da se počnem baviti rc modelima

Reply #10
Odakle vi te cifre izvlacite? Ovaj hobby je sad postao pristupacan vise manje svima po pitanju financijskog dijela, za 1000kn mozes imati super pocetnicki avion i stanicu. Ja sam pred cca 9 godina kupio rtf cessnu koja je tad bila ispod 1000kn, a sad je sigurno još i manje. Model je još uvijek živ, a letio sam ga masu, zabijao svugdje, šuljao repom naopako po pisti... 4-5k kn ja tad sa 14-15godina kad sam pocinjao sigurno nisam imao, a letio sam. Ovako se ljude odbija od ovog hobija jer se pisu krive informacije po forumu. Za 5k kn sam ja pred koju godinu imao kompletnu extreme flight extru raspona 2,2m sa 50cc motorom i hitec aurora 9 stanicom. Tako da za pocetak ti ne treba top stanica, top punjac i vrhunski model jer se za ok cijenu nađe rtf model koji mozes godinama letit. 4-5k kn za pocetak je glupost po meni...
FrSky Horus X10
Extreme Flight Extra 300 88",2x SebArt Angel S50e,SebArt Katana S30e,NPM Yak 54,Piper PA 38,Cessna 747,Protech Alpha 180,Align T-Rex 450 V2

Odg: Koliko bi koštalo da se počnem baviti rc modelima

Reply #11
Nije glupost. I ne mazite oci s bajkama ljudima koji se zele ukljuciti u ovaj divan hobi.


Da, mozeš za 50 do 100 eura kupiti 4/6 kanalnu china basic stanicu sa recimo polovnim bixlerom koji umalo pa sam leti. ali onda dolazi šok kad prvi puta padneš, pa se nekaj strga, pa trebaš dijelove, ili trebaš propeler, ili trebaš servo pa ovo pa ono. I cifra se lijepo mnozi...i raste i raste do beskraja. I neka te to nikako ne uplaši, to je realnost kao i u svakom drugom hobiju.


Ajmo recimo najprostije, ribičija. Uzmeš gotovi flax s perom olovom i udicom. 20 30 50 kn. Da? Pa zapne na dno, pa ode olovo, ili udica, pa skuziš da ipak ne mozeš loviti na prst, bolje je sa štapom. Pa kupiš štap. Pa shvatiš da zavisno od vode, rijeka, more, stajačic tekučica trebaš ovakvo pero, ili onakvo olovo. Pa se kupi blinker...pa štap postane premali, trebaš duzi. Pa još jedna rolica. Pa smjesa za dohranu. Pa mreza...itd itd.


Gat D point?


Nema tu neke konačne cifre.  to je hobi, i non stopno ulaganje. Da, jedno je start, das neku sumu novaca i kreneš. svidi li ti se avio heli auto brod modelarstvo, vjeruj mi, par tisuća kuna je MALO kaj smo rekli.


Sretno sa hobijem, i ja i svi mi modelari rado ćemo ti pomoći da se uhodaš, i nađeš za početak nešto pristupačno za svoj dzep. No ne zavaravaj se da ćeš za 400 kuna letjeti  ;)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Koliko bi koštalo da se počnem baviti rc modelima

Reply #12
Slazem se sa svime što si napisao, ali ne ulaziš u hobi s 4-5k kn. Razumijem tu cifru ako misliš uzet dron za snimanje tipa phantom, mavic ili nešto slično, ali ne i neki pocetnicki avion. Priča je bila oko ulaska u hobi jer kao što sam kažeš nema konačne cifre i nema smisla uopće raspravljati oko toga jer smo svi spucali masu para. Tip je na početku pitao koliko mu treba za osnovnu opremu da bi poletio, a to nije 4-5k kn. U kojem smjeru će se hobi i popratni troškovi odvijati kasnije ovisi o svakom modelaru posebno.  ;)
FrSky Horus X10
Extreme Flight Extra 300 88",2x SebArt Angel S50e,SebArt Katana S30e,NPM Yak 54,Piper PA 38,Cessna 747,Protech Alpha 180,Align T-Rex 450 V2

Odg: Koliko bi koštalo da se počnem baviti rc modelima

Reply #13
Slazem se sa svime što si napisao, ali ne ulaziš u hobi s 4-5k kn. Razumijem tu cifru ako misliš uzet dron za snimanje tipa phantom, mavic ili nešto slično, ali ne i neki pocetnicki avion. Priča je bila oko ulaska u hobi jer kao što sam kažeš nema konačne cifre i nema smisla uopće raspravljati oko toga jer smo svi spucali masu para. Tip je na početku pitao koliko mu treba za osnovnu opremu da bi poletio, a to nije 4-5k kn. U kojem smjeru će se hobi i popratni troškovi odvijati kasnije ovisi o svakom modelaru posebno.  ;)
Ja sam mu dao realističnu procjenu, pošto očekujem da će dosta starih letača umanjivati količinu novaca :).
Dapače, očekujem će novi letač potrošiti i više, pošto će sigurno kupiti krivih, nepotrebnih ili neželjenih stvari. A tek kad skuži da jefitno nije nužno ni dobro niti isplativo pa onda kupuje ponovo?
Stojim iza svoje procjene, i dodao bi da je to svota UZ pomoć i vodstvo nekog iskusnog i pod uvjetom da je sve naručeno iz Kine i pomno odabrano.

Sve manje od toga je, po meni samozavaravanje ljudi koji su uložili više nego što žele priznati.

A što se DJIa tiče, danas je on vjerovatno i jeftini izbor od samogradnje, ako pričamo o polovnonim Mavicima/Phantomima ili čak i novom Mavic mini, pošto je zatvoren sustav i nema (naravno da ima tko želi:) dodatnih ulaganja. Plati i leti, dok ne strgaš nešto :D

Da podkrijepim svoje tvrdnje, za svaku samogradnju ti treba gomila toga pored osnovnih dijelova: razni vijci koji počesto nema u lijepoj našoj, termo bužiri, gel padovi, spužve za baro, gumice za soft mount FCa, vruće ljepilo, sijaset utikača i kablova za FC, baterije, punjače, motore, servoe, kamere, OSD, GPS, kompas, VTXove, radio prijemike, telemetriju, senzore, razni alati za sve to i tako dalje u nedogled.A gdje su tek skupe stvari kao baterije, punjači, motori itd...A FPV sustav? FPV kamera, pa VTX, pa antene, pa kamera za snimanje, pa DVR, pa prijemnik, pa....

Samo nekakva normalna stanica ala Taranis X9D je preko 2000kn ako je želiš kupiti u Europi. 





Odg: Koliko bi koštalo da se počnem baviti rc modelima

Reply #14
Momci,
autor pitanja je već odustao od RC jer nema dovoljno novaca za to. Ali, ovo čitaju i drugi, pa da ne ostane na tome što ste sve napisali jer ste prilično odmaknuli od prvotnog pitanja koje je bilo: ..."zanima me koliko je novca potrebno da mogu nabaviti najjednostavniju opremu rc avion"
Znači, dečko je pitao za NAJOSNOVNIJE, vjerovatno da uopće može procjeniti da li mu se to sviđa ili ne, a to se onda ne radi o tisućama kuna, skupim stanicama,telemetriji, video linku i sl., već o nekoj stanici tipa 200kn ( ima ih fala bogu na oglasniku, a i sam sam prodao izvrsnu stanicu za početnike FLYSKY i6 sa prijemnikom za 200kn) i stiro avion tipa bixlera ili sl., isto za cca 200-300kn. Nakon što krene s time vidjet će dalje u kojem smjeru će ići. I naravno da će, ako ostane u tom hobiju, doći do trenutka kada će se se nadograđivati, ali to više NIJE odgovor na postavljeno pitanje. Pišem ovo isključivo što bi odgovor na njega htijelo znati više ljudi koji čitaju, a ne pitaju, pa jednostavno da ih ne odbijete ili zbunite s tako visokim ciframa. Ja sam, konkretno, svoj prvi avion ( rabljena Cessna u letnom stanju, proizvođača ART TECH) sa batkom, punjačem batke i pripadajućom stanicom ( bez ikakvog ekrana, ali potpuno funkcionalnom) platio upravo 400kn na njuskalu. I letio . i zapalio se za RC avione.A i nisam se morao zapaliti i ostao bi na tih 400kn.
samo zemlja je granica....

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.