Skip to main content

Topic: Pilatus PC-9 M "Krila Oluje" (Read 99875 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pilatus PC-9 M "Krila Oluje"

Vec neko vrijeme u glavi mi se rađa ideja da bi se oformila modelarska verzija naseg ponosa tj. akrobatske grupe "Krila Oluje" pa me zanima, ima li mozda zainteresiranih da bi se prikljucili ovom projektu. Dakle trebalo bi se nas skupiti 6 modelara voljnih izraditi modele te povremeno nastupati na modelarskim susretima...  ;D
Problem br.1 - modeli:
Zamislio sam modele - polumakete Pilatusa PC-9M zbog pojednostavljene izrade u mjerilu M1:6 što bi dalo raspon modela oko 168cm. Kao takav bi bio cijenovno prihvatljiv, pogodan za normalni transport i pogon od npr. 10ccm ili E-varianta na 6-8 celija. Tu sam spreman pomoci i pripremiti nacrte te eventualnu pripremu za CNC izrezane sastavne dijelove (npr. rebra trupa, ojacanja, jezgre za krila i repove, GFK kapotaz itd...)
Naime slovenski maketar g. Krašovec nesebicno mi je ustupio svoje nacrte koje je pripremio za jedan modelarski casopis ali na tim nacrtima ima nekoliko gresaka pa bi valjalo to najprije ispraviti i prilagoditi jih nasim potrebama.

Sada ste na redu Vi sa vasim prijedlozima, komentarima, idejama te naravno kritikama, a uz to mozete dati svoj glas u anketi ;)

Modelarski pozdrav, Ivica
 

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #1
Ja sam ozbiljno zainteresiran i volio bih sudjelovati u projektu! Budući da je Pongra puno iskusniji i bolji graditelj, moramo vidjet njegovo očitovanje da li je spreman pripomoći (čitaj: napraviti model :D) oko gradnje, ja se smatram dovoljno dobrim pilotom tako da bih ja letio  :)
Nisam još glasao, ali me možeš računati kao jako ozbiljno zainteresiranog. Kit bi bio jako dobra stvar  :)
MAK Zapad

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #2
E da zaboravio sam u anketu ubaciti jos jednu opciju, koja se recimo konkretno mene tice a to je:
- ja bi napravio model ali nisam dovoljno dobar (akro) pilot za nesto takvo, pa cu drage volje model ustupit nekom kolegi (hvalabogu u klubu ima kandidata zeljnih da mi rasture vijun...) da umjesto mene leti u formaciji a ja cu kao preuzet ulogu 7. clana grupe tj. "KOMENTATOR"  :D

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #3
Bok!

Ja sam prije nekih godinu dana krenuo s izradom kompozitnog PC-9M, no nažalost nisam došao daleko zbog drugih projekata i nedostatka vremena.

No, ono što sam dobro odradio jest prikupljanje dokumentacije i nacrta, pa čak i preliminarni 3D u Rhinocerosu, što bi se (uz doradu, jasno) moglo upotrijebiti za CNC....svega tu ima, pa čak i slika kompozitnog modela Tucana (mislim od ARF Modelsa) koji je baziran na PC-9.

Uglavnom, imam bolje nacrte, neke sam čak dobio direktno od Pilatus Aircraft-a... Ukoliko ima zainteresiranih, drage volje ću ih negdje i nekako share-ati.

Ja sam mislio raditi model u 40" range-u, točnije gadjao sam raspon 1200-1400mm, jer imam brdo OS-LA40 motora doma, ali jednom kad se napravi 3D model nije problem skalirati u zeljenu dimenziju.

Uglavnom, ja sam za, koliko god mogu pomoći na projektu, tu sam...
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7


Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #5

komentari?

Samo jedan komentar... pa gdje si dosad bio?!  ;D

Ja nazalost nemam alata niti znanja 3D modeliranja, stoga sam prisiljen raditi 2D crteze u CAD formatima ali ako netko ima tu mogucnost + znanje i volje pomoci nam oko nacrta vise je nego dobrodosao. U tvojoj bazi pronasao sam jedan .pdf PC9 sa presjecima trupa pa cu to iskoristiti u doradi "slovenskog" nacrta.

Uvaj projekt je zamisljen kao timski rad, stoga pozivam ekipe, ekipice da se nam prikljuce.


Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #6
Nacrt je trenutno u ovoj fazi... nazalost presjeci se ne podudaraju sa konturama u mjerilu pa ce biti potrebno dosta modifikacija.

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #7
Bok!

nažalost, sad sam vidio da su mi neki fajlovi corrupted, očito HDD recovery nije uspio do kraja....no, naći ću ih, imam backupa, pa kad sve poispravljam, uploadat ću opet.

Izmedju ostaloga, stavit ću i dwg file s gotovim rebrima od čovjeka koji radi na ovom projektu - 1/3 scale PC9:

http://www.rcuniverse.com/forum/m_9441202/mpage_1/key_/tm.htm

E, da, još jedno pitanje - jel idemo na PC-9A ili PC-9M? Preporučam PC-9M, mislim da su i HRZovi avioni tog tipa.
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #8
Naravno jer lete na PC-9M  ;) a jos pored toga lakse je napraviti horizontalac... jos kad bi se dokopali kompletnih dwg-a od tog vijuna...  8)
Tek sad primjecujem da je nazalost ovaj slovenski nacrt daleko od stvarnosti, presjeci su skroz promaseni  >:(

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #9
Nacrt je trenutno u ovoj fazi... nazalost presjeci se ne podudaraju sa konturama u mjerilu pa ce biti potrebno dosta modifikacija.

ola!

da,taj je nacrt prilično loš...

Uglavnom, najbolji su ovi koje sam direktno dobio od Pilatus tvornice. Ćak i ovaj .dwg koji ću staviti kad ga dobijem ima hrpu rebara, ali i tu treba toliko modifikacija i skaliranja da je lakše napraviti sve iz nule.

Ono što ja mogu napraviti za prvu ruku:

iz nacrta i postojećih presjeka napraviti 3D model koji je 168cm raspona, a onda izvući presjeke (tj. rebra) svakih npr 5cm, tako da se mogu napraviti šablone za rezati stiropor.

Jel ima netko CNC da to može izrezati? Ja trenutno izradjujem CNC, ali neće biti gotov barem sljedećih 3 mjeseca....

Neka razmišljanja o tome koji profil koristiti? Ultrafly PC9 stiroporac koristi NACA 4412, letio sam ga i to leti i jedri jako dobro...
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #10
Predlažem da se ne zamaramo previše i jednostavno uzmemo profile od ovoga http://www.roedelmodell.de/allgemeines-15.html

Krilo: NACA 63 (A) 216
Horizontalac: NACA 009

CNC posjeduje Krešo iz VŽ-a i moram reci da su njegovi proizvodi Tipi-Top, pa mislim da mu ni to nebi nikakav problem...

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #11
ok, malo ću bacit oko da vidim taj profil...

evo, počinjem raditi 3D model....
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #12
Eto, tu sam  ;)

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #13
Ideja je zanimljiva , ali sto nebi mozda bilo bolje radit model od nekih cca 180 cm , pa unutra ugurat  benz motor od 26- 30 ccm (mvvs ima novi od 30ccm)... Posto ce trebat dosta uvjezbavanja i letenja da bi to na ista licilo mislim da bi se troskovi letenja dosta smanjili, a transport nebi bio neka razlika.

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #14
u avion od 168cm bez problema bi trebao stati 26cc....ja već imam jedan RCGF spreman :)
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7