Skip to main content

Topic: sklopiva ? (Read 6070 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sklopiva ?

zanima me da li na jedrilicama pogonjenim metanolcima koristite sklopive elise....

konkretno razmišljam na jedrilicu staviti metanolac koji bi koristio za dizanje u visine i onda ugasim motor i jedrim

da mi propeler ne bi stvarao otpor stavio bi sklopiv prop ali me strah da se ne razleti
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: sklopiva ?

Reply #1
da stavljaju se a narocito kod slobodnoletecih,potrazi ih u rubrici slobodnjaka, ja sam ih svojevremeno radio a to motori vrte preko 30.000u trgovini ih neces naci. ZZ ti moze pomoci.
pozdrav

Odg: sklopiva ?

Reply #2
Upravo tako, to danas ide do 30.000 i zove se penjač, klasifikacija po FAI je F1C. Elise bi mogli potražiti kod domačih letaća F1C ili direktno iz Ukraine od Verbitskog. Cijena je nešto veća nego li komplet jednog Easy-Stara!
Damir

Odg: sklopiva ?

Reply #3
Penjači (stariji) ti koriste u pravilu 7x3,5 elise. Rupa na kolijevci ti je predviđena za motor 2,5ccm koji je standard u tome. Uglavnom su pravili krakove ili kupovali ruske. Nipošto ne stavljaj elektro elise na glow. Na svoje oći sam vidio kada je elisa sa penjača probila blatobran od auta.
Karlo. 098-711-540, Sisak

Odg: sklopiva ?

Reply #4
Diogen,nemoj plasiti Marija sa cijenom,nisu toliko skupe ruske,
mi smo tada imali drvene krakove a motori su vrtili oko 17.000,nikada nikakovih problema nismo imali,
za reprezentaciju jugoslavije u penjacima sam radio krakove a Miki Bjelajac po nalogu tadasnjeg vodje reprezentacije Gradimir Rancina ukrao od Verbitzkog njegovu slomljenu elisu,dovoljno,uvijek radim kalup za elise po jednom kraku.

Odg: sklopiva ?

Reply #5
za reprezentaciju jugoslavije u penjacima sam radio krakove a Miki Bjelajac po nalogu tadasnjeg vodje reprezentacije Gradimir Rancina ukrao od Verbitzkog njegovu slomljenu elisu,dovoljno,uvijek radim kalup za elise po jednom kraku.

Ah, Gradimir... kada se sjetim: ja u F1M napravim 4:10 i sam sebi govorim -vi-, a on preko 8 minuta...

Damir

Odg: sklopiva ?

Reply #6
za reprezentaciju jugoslavije u penjacima sam radio krakove a Miki Bjelajac po nalogu tadasnjeg vodje reprezentacije Gradimir Rancina ukrao od Verbitzkog njegovu slomljenu elisu,dovoljno,uvijek radim kalup za elise po jednom kraku.

Ah, Gradimir... kada se sjetim: ja u F1M napravim 4:10 i sam sebi govorim -vi-, a on preko 8 minuta...

Damir

on nije bio vrstan modelar ali je jedino on i uvijek bio vodja drzavne ekipe i u svim kategorijama,
ti vjerovatno ne vjerujes da sa drvenim krakovima do 17.000 obrtaja  na motoru 2.5ccm ide potpuno bez bojazni,
bezbroj puta probano, tada jos nije bilo elisa od epoxi-ja,
38 godina !!!

Odg: sklopiva ?

Reply #7
kakvi su ono bili motori di je isla elisa sa jednim krakom?

Odg: sklopiva ?

Reply #8
elise sa jednim krakom su najbolje sto moze biti,gledajuci sa aerodinamicke strane,najucinkovitije,
imaju protuteg umjesto drugoga kraka,nisu jednostavne za uraditi,