Skip to main content

Topic: Big Lift (Read 27496 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Big Lift

Modelari i letači pozdrav !
Evo, došlo je vrijeme da pokrenem novu temu u samogradnji. Radi se o starom Multiplexovom kitu koji je stariji od dosta ljudi na ovom forumu, pa tako i mene.
U moj hangar je ušao zamjenom za ono zlo od Corsaira. Šalim se  :D , nije zlo, jednostavno nije tip aviona koji mi se sviđa, jer volim modele koji lete zahvaljujući krilima, ne samo pomoću snage motora.


Big Lift je školski model, klasične gradnje, a ono što je meni impresivno u toj priči su dimenzije i masa modela. Nisam radio ni letio ništa veće od 1,3 m i 1 kg težine.
 
Predviđen je za upravljanje samo pomoću repnih komandi i gasa, a promjene koje će mu se napraviti su :
- Imat će elerone i vitoperene uške krila
- Flapsove ? (?-možda)
- Benzinski motor ( DLE 20, ili  Zenoah 26 )
- Vrata na dnu trupa da mogu bacati ljubavna pisma i bombe po selu, ili pak ubaciti dodatne spremnike i praviti chemtrailse  :D
- ima još toga, ali tek ću se sjetiti tokom izrade.


I tako, duga zima je pred nama. Meni kao nezaposlenom inženjeru je rad sa balzom lijek za dušu, model će se raditi polako i precizno tako da će se ovdje nove slike pojavljivati vrlo rijetko, a motor, servoi i folija će se nabaviti kad za to bude bilo mogućnosti....ali ajde da krenem sa slikama :
[attachimg=1]
[attachimg=2]
Nacrt trupa. Bit će problema zbog dimenzija sobe koje su oko 2,7 x 3,2 m sa svakojakim prprekama, i još k tome stalno se radi neki zagi
[attachimg=3]
Pogledajte svu tu tehničku dokumentaciju koju neću ni otvoriti  :D  ( Fuck German)
[attachimg=4]



Odg: Big Lift

Reply #1

Trup je djelo jednog pokojnog modelara koji je bio majstor svog hobbyja. Nisam 100 % siguran kako se zove, pa naću ni napisati, nego, ako netko zna, nek doda u komentar. Čovjek je zaslužio da ga se spomene. [attachimg=1]
Gume se mogu napuhavati, a trapovi se mogu izvući iz trupa, jer ih drži samo osigurač

[attachimg=2]
[attachimg=3]
Unutrašnjost trupa, i sklop za trapove
[attachimg=4]

Odg: Big Lift

Reply #2

Kad se otklopi kutija :
[attachimg=1]
Nosač za jedrilicu. Otprešano u komadu špera. Nekad nije bilo lasera, i cnc-a.
[attachimg=2]
Rezervar. Gledao sam u to 3 minute kad sam otklopio kutiju 1. put, nisam znao šta je, kad PZ kaže ko iz topa čim je vidio, "pa rezervar ! " :D  stavit ću plastični naravno
[attachimg=3]
Poklopac sa šablonom. Vrhunski posao
[attachimg=4]

Odg: Big Lift

Reply #3

Miševi su modelarima najsličnije životinje, vole balzu
[attachimg=1]
Napadna ivica od prešane balze. Teška je kao da je od hrastovine. Ipak je to proizvedeno u doba golfa 2
[attachimg=2]
4 vrećice sa rekao bih preko 500 dijelova
[attachimg=3]
[attachimg=4]

Odg: Big Lift

Reply #4
Samo tako majstore !!, ako se ne varam iz onog razgovora kad je model stigao u tvoje ruke  , mislim da prije dosta godina počeo ga je raditi naš poznati veteran modelarstva  i nosioc mnogih uspjeha u modelarskim natjecanjima gospodin Vilim Kmoch., još jedan razlog više da poleti i dugo leti  na veselje tebi i društvu sa kojim je vrijeme na livadi uvijek neprocjenjivo ugodno i veselo !! :)
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Big Lift

Reply #5

E bravo Zlajo, to je taj gospodin, dakle Vilim Kmoch. Bit će sprava zanimljiva svima vama s jedrilicama. Razlog više za doći na aerodrom nedjeljama.


Jel zna tko šta je ovo ?
[attachimg=1]
Toliko za danas

Odg: Big Lift

Reply #6
Vale!
 Kada si nabrajao što sve možeš izbacivati iz tog aviona, zaboravio si ono najvažnije.
Ta grdosija će dosta biti zaposlena sa ''izbacivanjem'' jedrilica koje će slavonska ekipa napraviti preko zime,  nekako paralelno kad i Big lift. ;)

Odg: Big Lift

Reply #7
Drago mi je da si krenuo sa izgradnjom, Corsair će još malo pričekati ali na prolječe sigurno ide u zrak. Pratit čemo napredak izgradnje!
Graupner MC-24,Graupner MX-12,Piper Super Cub 15 ccm, Albatros, Albatros l-40, Focker dr.III, Zagi, Tucano, Eagle, Cessna 172 3,3m 50 ccm, Olld Blue 2,2m 30ccm

Odg: Big Lift

Reply #8
Ajde Želja počni radit nešto veće od onih skupih egzotičnih komaraca na bacanje  ;)


Ivice, bit će Lift dobar, kad god prolazite blizu VU, obavezno navratite do mene.....


Evo malo sam njuškao i pronađoh i ovog gospodina. Dakle to je Vilim Kmoch.


[attachimg=1]
[attach=2]


Evo počeo sam s radom ovih dana.
Što se tiče novosti, odustao sam od flapsova, tako da ih ovaj model neće imati.


Repne komande su uglavnom gotove. Slijedi fino brušenje, lakiranje i presvalčenje Oracover folijom.....to sve na kraju kad se naprave krila i ostalo


[attachimg=3]


Pogled na vertikalac iz tlocrta
[attach=4]
Ovi servoi će pokretati sve pokretne površine na modelu :
[attach=5]


Odg: Big Lift

Reply #9



 S obzirom da je daska široka i tanka, još u trgovini se izvitoperi, tako da je ovdje učvrćena na željezni okvir i nema vitoperenja :


[attach=1]

Malo detalja izrade horizontalca :  Izrada vertikalca je skoro pa identična.

[attach=2]


[attach=3]


[attach=4]


[attach=5]







Odg: Big Lift

Reply #10
Bravo Vale!
Pratim te, a što se tiče onih ''komaraca za bacanje,'' u izradi je još jedan  ;) .

Odg: Big Lift

Reply #11
E pa Želja, radi samo, oba ćemo stavit gore, nema smisla da uzlijećem poluprazan  :D

Odg: Big Lift

Reply #12
toliko za sad.

Odg: Big Lift

Reply #13
Modelari, pozdrav :)
Evo radilo se dosta na projektu, iako se baš i ne vidi vrijeme koje je potrošeno na to.
Mašina je stigla, radi se o dle 20......slijedi par slika vanjskog izgleda, pa onda detalji. Uživajte !
(Slike stavljam postupno, jer mi je loš internet)
[attachimg=1]

Odg: Big Lift

Reply #14
Servači su postavljeni na dvije smrekove letve presjeka 15 x 10 mm. Na vertikalac će ići Hitec HS 485 HB, dok na dubinu idu Hitec HS 645 HB.
[attach=1]
Bužiri prolaze kroz 4 nosača koji se nalaze na razmaku od 150 mm. Izrađeni su od tvrde balze debljine 3 mm. Bužiri su ulijepljeni na nosače pomoću PU MAX timber ljepila, s tim da su prethodno pobrušeni na mjestima gdje se lijepe. Kroz bužir prolaze šipke od mesinga fi 3 mm na čije su krajeve narezani navoji.
 
Rep nije ulijepljen na trup. Prvo ću ga presvući folijom na dasci da se ne izvitoperi