Skip to main content

Topic: Falcon 120 - model na mlazni pogon (Read 70847 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #30
 2 KPatrik: filmići su tu, dizel radi bez greške, čak i nema dima nešto strašno, taman za gušt.
       To je ujedno i top izbor od tri vrste koje proizvođač preporuča (kerozin, parafin,dizel)
        turbina ostaje potpuno suha i bez mirisa kada se sve ugasi, pošto i zadnja kap goriva izgori prije nego krene gašenje,
  što je ogromna razlika naspram nitrača i benzinaca koje sam imao do sada, di iz auspuha smrdi mjesecima :)


2 Zero: direktno od kingTech dilera u EU, prvo sam dogovarao s Pollack 6kg i cubfoxa (www.modellbau-pollack.de)
  a onda kada mi je otkrio da mu treba 14 dana da stigne, sam uzeo 9kg iz luxemburga (kingtechturbine.lu) kao i drugi veći model

2 tompa225: vidimo se u živo nadam se pa ćemo pregledati sve još kako radi i guštati, zakurblamo ju, samo pripremi susjede))

2 zlatcom: no hard feelings, napisao sam u prvom postu da je forum pozitivan i pun dobronamjernih ljudi koji stvarno žele pomoći, što se vidjelo u test temi gdje sam istina malo gurao preko granice, ali pokazali ste se svi jako jako zreli, respekt  ;)
jasno uvijek moramo biti spremni na neke pojedince koji povremeno izgmižu iz jame i šire svoje frustracije, no nemojmo se obazirati na njih.
uživajmo u modelima, gradnji i letenju, cheers  :)
 
2 MFlyos: thnx, nadam se da bude sve ok i da će model nabrati puno uspješnih letova :)

2 George: u garaži je fakat fakat glasno, ali na livadi vjerujem da će biti ugodno glasno, Iako nisu kotači, bojao sam se da stolić ne krene putovati, pa nisam vrtio do kraja RPM, već do 110.000, a većinu potiska koliko mi se čini ona daje tek nakon tih okretaja.

2 zeRO: istina je da je HSD pokrenuo revoluciju, i s cijenom i s izgledom modela, jer u pjeni napraviš što želiš za parsto dolara.
no iako su mi bile dostupne obje opcije, ipak sam se odlučio za onu klasičnu. gdje sam složim i stojim iza toga, a ne da uštekam rep i krila u model i u zrak, pa što bude.
(uz to, HSD nema trenutno model za travu u ponudi, a pistu tu nemam na raspolaganju)


glede servisa, interval je 25 h rada a ako se koristi KingTech ulje onda 30sati, (što je u mom slučaju oko 3-5 godina), let traje po 6-7 minuta, 3 leta po dolasku, a letenje svaki drugi vikend(ljeti npr možda češće/više, ali zato zimi na -5°C manje pa je prosjek opet tu)
i onda se turbina zapakira u kutiju u kojoj ej došla i vrati u dućan, za par dana ju vrate nazad(rastave ju, pregledaju sve potrebno, zamijene lagere i što već treba). 300€ cijena. kamoli sreće da se naletim toliko da doživi remont. :)

2 mirt: thnx, obavezno se javim!

2 Remote: svi smo mi ovisnici o modelčićima :)   8)

i za kraj ovolikog teksta,
jedan video :)

https://www.youtube.com/watch?v=cc2kfuvqnu4

na početku se vidi da je konus na izlazu smeđi a nakon prvog paljenja je dobio plavu boju, što je izvrsna garancija daturbina nije korištena, uz timer na brojaču naravno.
temp prvog starta je samo 4°C a max malo poslije 610°C lijepo termičko naprezanje :)
vide se baloni zraka u dovodu goriva u turbinu (dole desno u kadru oko 2/3 filmića najbolje ako se ne varam) a ona radi kao da toga nema, ne gasi se. :)

ljudsko uho jaće čuje zvuk od starta pa do idlea od cca 44.000 RPM, dok kada se da gasa i krene se vrtiti 2-3x brže.. 110.000 RPM
zvuk prelazi u samo strujanje zraka,  vjerojatno rotor ispušta previsoku frekvenciju
za naš osjetni raspon, pa počinjemo čuti samo sporedne zvukove :)
Jet model  www.tinyurl.com/turbojet01         Balza Jet  www.tinyurl.com/BalzaJetModel
FockeWulf 190 www.tinyurl.com/FockeWulf190noisemaker      Benzinski šleper 2.5m  www.tinyurl.com/BiduleSleper

 

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #31
Hvala na informacijama  ;D Za sad mogu samo gledati i sliniti hehe, stoga thumbs up i nadam se da ćemo se vidjeti negdje tokom godine, volio bih, kao i drugi kolege, vidjeti i čuti stvar uživo :)

lp,
Marko

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #32
Živio Tom , meni je u interesu da si tu i dostupan za savjete (savjete ozbiljno shvaćam).
Ima nekoliko vrhunskih modelara forumaša, od kojih svatko od nas može učiti....Zato hvala  od srca što se taj broj povećava. ;)
 :'( :'( :'( :'( Još da se FALDOMAK vrati :( :( :(
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #33
Povratak u velikom stilu  :)  nice
Sviđa mi se odabir model/turbina, taman je.
Jedva čekam video leta ali polako i bez žurbe.




COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #34
Samo naprijed, bravo.


Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #35
Pozdrav!


Ovo sve izgleda odlično!  Bravo na gradnji!  Samo naprijed uz punu podršku i molba da se nastavi ovako fino dokumentiranje.


Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #36
Thnx, ide pooolako :)


stigli Corona servači ( :) ) i još ponešto dijelova,
pošto model ima horizontalac spojen na dva serva, jedan mora raditi suprotno od drugoga da bi gurali u istu stranu.
pred 6 god sam zakretao HXT900 no ovo je išlo još lakše, jer je sevo veći i nije bilo nekih problema :)


servo reverser ne radi s nekim digitalcima, a i bolje da nema dodane elektronike koja može crknuti :)



http://www.youtube.com/watch?v=CgugWFVDnew



Jet model  www.tinyurl.com/turbojet01         Balza Jet  www.tinyurl.com/BalzaJetModel
FockeWulf 190 www.tinyurl.com/FockeWulf190noisemaker      Benzinski šleper 2.5m  www.tinyurl.com/BiduleSleper

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #37
Da, servo reverser je jedno veliko no no, čak kad na izgled i radi (u tvojem slučaju ni ne radi zbog digitalije) jer kad servo dođe pod teret možda će se gubiti simetrija. Ono što ja vidim kao potencijalni problemčić je nasjedanje zubaca izlazne osovine serva, dali će oba 2 serva bit 100% u istoj poziciji na horizontalcu? Ako da ili postoji mogučnost ugađanja onda ok, ako ne onda bi na nekom od serva trebalo napraviti "fine tuning" koji bi malo komplicirao stvar. Po meni u tom slučaju bi bolje možda bilo ganjat serva za horizontalac preko 2 odvojena kanala pa napravit sub trim da se izjednače i također na end pointovima napravit izjednačenje. Ok bi bilo rastavit svaki servo i provjerit lemove, jednom sam imao slučaj gdje je otpala krajnja žica sa pota i servo zadao full gas na modelu 1/5 skale (buggy), to je bilo veselo  :D

COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #38
imam Auroru s 9 kanla i malo je tijesno za dual ch rješenje,
koje je najjednostavnije(nema rizika oko dodatne elektronike ili lemilice, fino se podesi travel, end points...)


2 kanala za elerone (diferencijal i crow planiram koristiti)
1 kanal za dubinu (2 serva, 1 reversan)
1 kanal flaps (2 serva, isto moram reversat jedan)
1 kanal rudder (2 serva)
1 kanal turbina gas
1 kanal zračni retrakti gore/dole
1 kanal zračne kočnice kotača polijetanje/slijetanje
i ostaje 1 kanal koji buncam upogoniti za smoke ako model poživi, pa ne dam dubini dva  :D   ;D


glede montaže,
do sada sam serva ukopavao u krilo, lijepio, šarafio i slično...
ali tu je to zamišljeno kao poklopac na 4 šarafa, koji se skida, i na njega se servo fiksira putem kockica koje se ulijepe oko serva, ušarafe skupa i tako ga drže fiksiranim za poklopac.
servo nije fiksiran u krilo  :-X




glede podešavanja,
vjerujem da neće biti problema jer ovako na oko serva rade jako simetrično,
tu jasno idu i šipkice s kojima mogu malo podesiti napetost ako zatreba, a cijela kontrolna površina je dugačka(od serva do serva razmak mislim) pa može i par mm 'raditi' bez greške.
no biti će to ok, mora  :D


vani ljudi rade svašta, no mi smo tu di jesmo i moram se snaći sa što manje elektronike,
vani ih voze više u pickupu složenih, pa su odmah spremni za let, ideš!
Jet model  www.tinyurl.com/turbojet01         Balza Jet  www.tinyurl.com/BalzaJetModel
FockeWulf 190 www.tinyurl.com/FockeWulf190noisemaker      Benzinski šleper 2.5m  www.tinyurl.com/BiduleSleper


Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #40
To je ok komad elektronike ali je opet elektronika  :)
U nedostatku broja kanala najbolje riješenje je već odabrao, revers serva (ujedno se i prekontrolira), kasnije mehanički fine tuning.
Ma bit će to odlično.
Nego da pitam što sve točno dolazi uz turbinu (periferije ECU i ostalo) a što si još morao nadokupit?
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #41
thnx Dragane, ali to mi je dodatni komad elektronike u modelu, a i dođe finih 500kn, nije baš malo.
e nedam  ;D bolje si sam prelemim servo kak spada :)


2 Franky: dobije se sve što treba za rad, samo spojiš svoju batku i gorivo.
(u paketu je dakle turbina, pumpa goriva(ono crno duguljasto),
ECU (kao kutija šibica metalno), touchscreen za setupiranje(može se letiti bez njega naravno, ištekava se /uštekava na živo dok sve radi bez beda)
nekoliko kablova za pospajati to i malo crijeva za gorivo se dobije.

e sad, ove turbine su fora jer iz tanka ide crijev do pumpe i ravno u turbinu,
nema vani ventila za razne faze rada(2 trebaju) kao ni dodatnog dovoda goriva za start (ili plin),
već sve ima ona u sebi ispod oklopa, pa je instalacija clean koliko to može biti s turbinom jasno :)




stigla i smoke pumpa, test u nedjelju na benchu nadam se  :D


(paralelno se rade zaštitne maske pa to dosta vremena odnese...)
http://www.youtube.com/watch?v=WErAPoOCqds
Jet model  www.tinyurl.com/turbojet01         Balza Jet  www.tinyurl.com/BalzaJetModel
FockeWulf 190 www.tinyurl.com/FockeWulf190noisemaker      Benzinski šleper 2.5m  www.tinyurl.com/BiduleSleper

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #42
takvu sam masku radio prije nekoliko godina,samo prototip za nike,i bila je naravno od karbona,namjena za sportske ozljede,imao sam slike ali je moje dijete greskom sve pobrisala

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #43
e karbon se nije pokazao dobrim radi nekoliko stvari,
pa je vodeći lik u svijetu s tim maskama ( prodao 1500 komada kroz 3 godine ! = 1.5 miliona USD)
prešao na taj proziran PETG koji smo i mi nabavili iz istog izvora u UK kao i on :)

više o tome: http://customfacemasks.com/


nego back on track,
kada je već pumpa došla..
jel se može u Hr napraviti ovakav završetak cijevčiće od 4mm?
naime pokazalo se da je bolji output dima ako tekućina u obliku maglice udara u zagrijani metal(ovaj deflector), nego ako samo ide u topli zrak te tamo prelazi u dim...
a 250 kn mi se čini too much, budem probao kemijati(najgore kaj treba punktirano variti, ne lemiti, a to nemam jasno)
budem zarezao cjevčiću iz bauhausa, zatukao pred kraj, pa da deflektor u biti bude sama cjevčica a mlaznicu dremelom/borerom zarežem kao i oni par cm prije kraja...


http://www.dreamworksrc.com/catalog/Super-Stick-Smoke-Injector-10

Jet model  www.tinyurl.com/turbojet01         Balza Jet  www.tinyurl.com/BalzaJetModel
FockeWulf 190 www.tinyurl.com/FockeWulf190noisemaker      Benzinski šleper 2.5m  www.tinyurl.com/BiduleSleper

Odg: Jet model Falcon + Kingtech K80G turbina

Reply #44
Kažu da dolazi zatopljenje

1020 °C 
2400 okretaja u sekundi!
zanimljiv bi bio podatak koliko se brzo vrte kuglice u lagerima unutra,
pošto se za svaki okret osovine, one sigurno okrenu nekoliko puta dok se kotrljaju unutra između dva sloja lagera....

ukoliko ima zainteresiranih, mogu idući puta dan ranije javiti di i u koliko h idem skinuti prašinu s turbine,
pa se pogleda u (i posluša) u živo  :)

http://www.youtube.com/watch?v=O6DS0Cs_nPk
Jet model  www.tinyurl.com/turbojet01         Balza Jet  www.tinyurl.com/BalzaJetModel
FockeWulf 190 www.tinyurl.com/FockeWulf190noisemaker      Benzinski šleper 2.5m  www.tinyurl.com/BiduleSleper