Skip to main content

Topic: trimanje zagija (Read 5606 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

trimanje zagija

Ja radim ovako:
1. kalkulatorom odredim "allround" poziciju
2. na stolu balansiram model na tu vrijednost, uz pomoc baterije
3. krilo se poleti sa ovim podesavanjem i elevonima blago na gore.
4. u vazduhu ga natrimati da leti ravno na pola gasa
5. sletiti
6. ako sam zadovoljan idem da tacku 9.
7. ako su elevoni previse na gore, pomjeriti bateriju malo nazad, spustiti malo elevone i idem ponovo na tacku 3
8. ako je model nestabilan, malo repat, previse zivahan, vratim bateriju na prethodnu poziciju i ponovo na tacku 3


Da li neko radi drugacije, efikasnije, bolje, lakse,....?
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: trimanje zagija

Reply #1
Slažem se da je tvoj postupak dobar.... ja  dodajem:
-cca 40% exp-a
-diferencijal na elevonima  50 i više %
-kompenzaciju 'dizanja nosa' kod dodavanja gasa, prema potrebi oko 20-30 % ( kao mix), to se može riješiti i podloškama ispod šarafa motora, ovisno o potrebi
-još neke sitnice ako treba
Damir

Odg: trimanje zagija

Reply #2
Vidiš da mi je bilo pametno postaviti pitanje :)
Inace stavljam manje expa, 20-30 ali probacemo i 40
Diferencijal nisam nikad stavio na zagi-like letjelice. Imam ga na krilu 42" bluebaby trenera i na malom combat deproncu. Probacemo i to :)
Dizanje nosa sam već rješavao dodavanjem max 10% gasa na elevator....


bice interesantno
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: trimanje zagija

Reply #3
danas kako sam prcko po stanici vidio sam opciju "diferencijal" cemu sluzi ta opcija?

 

Odg: trimanje zagija

Reply #4
danas kako sam prcko po stanici vidio sam opciju "diferencijal" cemu sluzi ta opcija?
Mogao si to vidjeti 1 i 2 posta gore kod mtese i mene..... dakle diferencijal ukratko znači da će elevon iči 'više gore' a 'manje dole' kada se upravlja Zagijem. To je potrebno da bi okret oko uzdužne osi bio zaista oko uzdužne osi a ne 'bačvast', isto tako u zavojima pomaže da ga održiš na istoj visini bez skakanja kada kreneš u zavoj. To je elementarna stvar i može se izvesti kao neki parametar upravljanja ili pomou ograničenja servo-hoda gore-dole, ovisno o mogućnostima.
Slika u prilogu sve objašnjava...
Damir

Odg: trimanje zagija

Reply #5
nikad prije nisma vozio zagija niti nesto sto iam 2 serva  :)

dali da to podesim na 50%ili vise kako si napisao post dva iznad ili da se neigram jos s tim
tj dali ce to pomoci meni kao pocetniku

Odg: trimanje zagija

Reply #6
Mirniji Zagi znači manje problema u letu. Kreni sa 50%, znači prema gore duplo više nego li elevon prema dole, ovo je isprobano za Zagiće kakve više-manje svi letimo sa uobičajenim profilom Tsagi-12.
Za fino trimanje modela, trebaš se nekako naviknuti na njega, to ovisi o iskustvu, navikama u vođenju modela, a valjda i o tome što očekuješ od nekog modela.
Damir

Odg: trimanje zagija

Reply #7
hvala Damir

Odg: trimanje zagija

Reply #8
Jeste primjetili da u mom "postupku" nedostaje tacka 9, "sve je ok"  :D :D :D :D


dakle


9. Sve je ok, izbusi na tom mjestu rupu za bateriju, i postavi cicak traku koja ce bateriju da drzi :) Vozi!
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: trimanje zagija

Reply #9
Paa, primijetio sam da nema T-9, ali sam to shvatio kao ono: "Vozi Miško"!  ;) :D

Usput, još jedan mali detalj: primijetio sam da kod večih elisa, recimo 9', ako naglo daš gas iz mirovanja, zbog okretnog momenta cijeli se Zagi naglo nagne na lijevo krilo (ako je elisa desnookretna). To se može kompenzirati na ESC-u programiranjem 'super soft start' ili sl.
Za trajnu kompenzaciju okretnog momenta, ili napraviti odgovarajuči mix na gasu ili dodati podloške na šarafe nosača motora tako da je os motora posmaknuta desno unatrag u odnosu na uzdužnu os Zagija.
Damir