Skip to main content

Topic: Rc motor od flakserice (Read 42862 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Rc motor od flakserice

Reply #30
Kolega Mišo, ja sam poskidao sve sa flakserice što ne liči na rc motor, znači magnet, sav višak alu nosača, cinšpula....
Paljenje sam uzeo najjeftinije sa HK http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10996 , iako piše da nema hal senzor, sve stigne , jedino sam lulicu morao promjeniti, pošto na ovom paljenju je lulica 10mm za cm6 sviječicu, a flakserice koriste 14mm sviječicu.
Odneo sam motor tokaru, koji mi je potokario prihvat elise os aluminija i čeličnu maticu, te sam u aluminijskom prihvatu elise izbušio rupu za magnet od hal senzora i zaljepio ga epoksi ljepilom.
Potrebna je još i šablona kuta paljenja koju sam skinuo sa interneta i zaljepio na komad kartona kako bi mogao dobiti iskru na 28 stupnjeva prije GMT, iako sam poslije smanjio na 24 stupnja jer motor lijepše radi.
Hal senzor sam stegnuo šelnom za kučište radilice, pa se može okretati i podešavati kut paljenja.
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: Rc motor od flakserice

Reply #31
Ono što sam sasvim smetnuo sa uma je da se želim zahvaliti g Damiru iz Rc kluba Kutina, koji mi je napravio prekrasnu elisu 18x6, ali mi ju je žao staviti na avion da ne završi kao i ova kineska, nabavio sam i mentz S elisu, ali ona od g. Damira izgleda bolje barem na oko.
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc


Odg: Rc motor od flakserice

Reply #33
Nema problema, tu smo da si pomognemo, samo nemoj niti počinjati ako je manje od 25ccm, pošto je težina motora podjednaka bez obzira na kubikažu, a mali motori su preslabi. Najbolji omjer snage i težine imaju roby, homelite i mcculloch flakserice. Motorke su dosta jače, ali ih je teže preraditi jer treba puno rezati nepotrebnog aluminija i većinom su im frga i auspuh na strani radillice, pa je teže napraviti nosače.
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc


Odg: Rc motor od flakserice

Reply #35
Pošalji model flakse pa budemo saznali
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: Rc motor od flakserice

Reply #36
kolega evo par slika motora, problem je sto nema nikakve oznake ili naljepnice, tako da cu morati pitati kolegu koji mi je dao motor dali zna kako se zove trimer, pa cu mozda nesto vise saznati o ccm!

Odg: Rc motor od flakserice

Reply #37
Dizajn motora definitivno ima potencijala, rekao bi po veličini cilindra koliko vidim po slici da ima oko 25ccm i ja bi definitivno krenuo u konverziju  :) .
U svakom slučaju ne bi bilo loše kompletno rastaviti motor, i očistiti cilindar i klip od naslaga gareži, naročito u ispušnom kanalu. Većina flakserica kod nas je radila na dvotaktol i pune su gareži. Na karburatoru obavezno promjeniti membrane pošto pretpostavljam flakserica sigurno sada ne pali jer su membrane tvrde od starosti, samo za sada nemoj dirati vijke od igli(imaju oznake H i L).
Cilindar i klip se super da očistiti sa disc brake cleanerom kojeg ima u svakoj trgovini autodijelova ili malo teže sa nitro razrijeđivačem i mekanom krpom (puno ribanja bez struganja nikako šmirglati).
Nakon toga motor sastaviti i morao bi raditi ko sat. Kada motor proradi tek onda početi sa konverzijom, kako ne bi bio bačeni novac ako motor iz nekog razloga ne radi iako bi morao.
Kada je motor rastavljen, lako se izmjeri kubikaža ((polumjer kilpa na kvadratx3,14)x hod klipa) ili ti ga r2*pi*d.
Javi kako napreduje
Zaboravio sam ti reći, membrane se mogu kupiti na ebay-u oko 6-10 usd treba viditi samo model frgazera (walbro ili Zama i model) ili u svakom Stihl servisu, oko 80Kn
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: Rc motor od flakserice

Reply #38
u svakom slucaju javim kako ide, motor je inace upaljen takav kakav je i radio kao singerica, rashodovan je samo jer je pukla sajla koja vodi do noza, inace sve drugo je ispravno, ali sam planirao u svakom slucaju ocistiti karb, i sve ostaloi pregledati, inace na ovom karbu nema nista za stelati osim ler gasa,( meni cudno) tako da je tvornicki sve podeseno,tu imam manje brige!

koji mi propelere preporucas za taj motor to bih odmah narucio sa cdi-om??

Odg: Rc motor od flakserice

Reply #39
Za 28ccm ili 25ccm 18x6, kupuješ prop kao najmanji preporučeni za rc benzinca iste kubikaže, pošto su ovo ipak slabiji motori, koliko sam gledao po netu za 25-32ccm najbolje su 18x6. Imali su na himodelu po 4usd ali ih više nema.
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: Rc motor od flakserice

Reply #40
Možeš i ostaviti magnet, samo ga potokariti maksimalno, ukloniti rebra i izbalansirati, ali teži ti je motor, teže pali i puno više zanosi model kada daš gas zbog magneta koji je zamašnjak i imaš manje snage, pošto elektronsko paljenje automatski regulira kut paljenja, a magnet ima fiksni kut.
Pogledaj si ovaj video, i ostale njegove, on ih je puno pruredio u rc motore, a i meni je bio inspiracija
McCulloch Mac 28CC rc gas engine running

Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: Rc motor od flakserice

Reply #41
e super kolega hvala jos jednom, ma ide definitivno elektronsko paljenje, nema zezancije i lakse je puno, trebo bi motor imati zeru vise snage, jer nemora vrtiti taj magnet. laganini cu se baciti na rastavljanje, i sređivanje motora, reci mi jos samo koliki bi bio max raspon modela za taj motor, i koja max tezina cjeloga modela?

Odg: Rc motor od flakserice

Reply #42
E na to pitanje je težak odgovor, moj ima malo mali raspon 1,4m i težak je oko 4kg (previše za taj model), po meni bi bilo ok oko 1,6. računaj da ti gotovi motor sa elektronskim paljenjem bude težak oko 1,5-1,7kg i imati će potiska oko 5-7kg ovisno o vrsti motora.
Za model ja vjerujem da ovdje ima i iskusnijih po tom pitanju.
Ne znam da li si upoznao Damira iz kluba Osa Kutina, koji je napravio model sa motorom od po meni nekih 18ccm, bio je u Ivaniću na meetingu, njegov mali motorić isto vrti 18x6 elisu, ali ima dosta manje snage, ali super leti model.
On nije ništa mjenjao na motoru, ostavio je magnetno paljenje, napravio prihvat elise i zašarafio na avion.
Ovo je slika mog motora i slika Damirovog aviona, negdje na forumu imaš i filmić njegovog leta, ali ga ne mogu naći



Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: Rc motor od flakserice

Reply #43
nisam kolegu upoznao ali definitivno je napravio pravu stvar,  imam nacrt extre 260 mogu ga uvecati na zeljeni raspon, paravio sam ne manjih dimenzija, mislim da nece biti problem napraviti oko 160cm, po velicini trupa bi motor stao bez problema!

Odg: Rc motor od flakserice

Reply #44
Ma motor stane, moj je u orginalu Robbe Edge 540 za 8-10ccm glow, ova tehnika stiropor presvučen epoksijem i staklom je dosta brza i dosta čvrsta, a težina je zadovoljavajuća samo se obavezno model i iznutra mora premazati epoksijem pošto je rezervoar u trupu i svaka kap benzina otopi hrpu stiropora (ne pitaj me kako znam  ;D )
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc