Skip to main content

Topic: Extra 260, 30 cc, restauracija (Read 10721 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #15
Mario, ovako ojačane furnirom nisu loše, inače je to zlo....., pogotovo kad im na nekim mjestima izostane ljepilo pa se sve raslojava i slabi konstrukcija....sve ima svoju cijenu.


Ovo sam vrlo lako razvalio, pobrusio, namazao epoxijem i zalijepio :


[attach=1]


[attach=2]


Stranice :


[attach=3]


[attach=4]


[attach=5]


[attach=6]









Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #16
[attach=1]


[attach=2]


[attach=3]


[attach=4]


[attach=5]




Batka iz repa modela. Ovaj napon nakon 8  god.  ???


[attach=6]


Stavio sam na punjenje s 0.1 A...Punjač je pištao nakon 4 s isto je bilo i s pražnjenjem tj pokušajem :D

Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #17
Fino ovo napreduje. Nadam se da ce uskoro u zrak  ;)

Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #18
Da, stvarno će biti brzo gotov...ide gore čim stignu topliji dani :)


Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #20
Da,na nekim kištrama je bilo toga,jednostavno se trgalo jer nije bilo dobro sljepljeno,ali je bar đabe i koristi svrsi a ti još i dodatno ojačaš  sa furnirom ;)

Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #21
Evo novog izvještaja. Radilo se dosta, a malo toga se vidi. U međuvremenu se otkrilo dosta neugodnih iznenađenja.


Ovo je laminirano od 1 sloja balze 1mm i 4 sloja hrastovog furnira 0,5 mm s tim da prijeklopi nisu na istim mjestima.


[attach=1]


izrezani dio, donja strana.


[attach=2]


nalijepljena kruna. Nakon ovoga se trup nemože savijati niti uvijati.


[attach=3]


firewal izrađen od špera s gajbi za voće ojačane s 4 sloja hrastovog furnira 0,5 mm.




[attach=4]


ovako je izgledao stari firewall. Naravno, pukao je tamo gdje su ga oslabili ovim zarezima. Nadam se da na novim extrama više ne rade tako.


[attach=5]


Ulijepljen je nosač za trapove. To je onaj stari, samo je očišćen od ljepila i obrušen.


[attach=6]


Nakon što mi je TomislavSB izradio matice M10 X 1 mm, došlo mi je da probam motor i tad sam doživio mnoga sexualna iskustva.


Čim sam prikopčao bateriju na cdi (4.8 V) kako je i propisano, cdi je počeo zujati, i nije davao iskru na svječicu dok sam okretao elisu.


Iskopčao sam i ponovno ukopčao bateriju, ali sada je cdi bacao iskru bez veze i to jako brzo bez da sam okretao elisu.


Treći put sam ukopčao bateriju i tad se desio BUM ! Crni dim iz cdi-ja je zadnje što je odradio prije no što sam ga bacio u kantu ! Odmah sam sjeo za komp i naručio novi.


Nakon toga sam skinuo carb,čisto da provjerim membrane. Ova nije u bajnom stanju, pa sam odmah naručio nove i čekam.


[attach=7]


Šećer na kraju. Pukotina na provrtu gdje ulazi carb !


[attach=8]




Ludilo :) Netko je pretegao vijke. Ja ne krivim bivšeg vlasnika, nigdje ne piše s koliko se Nm pritežu,a s obzirom da bi carb uvlačio zrak da je labav, logično je da se mora pritegnuti dobro.


Ovo je jedno loše rješenje MVVS -ovih inženjera, a tim više, što se natjuču s OS motorima. Bolje da ih kopiraju kao ASP, bili bi kvalitetniji.


Javio sam se mailom proizvođaču i tražio savjet kako mogu popraviti tu pukotinu (znam da ne mogu) ali me zanimao njihov odgovor. Pri tome sam jasno naglasio da ne namjeravam kupiti novo kućište,jer je to njihova konstrukcijska greška.


Ovo je odgovor :


Dear Mr Valentin,The only professional recommendation is the change of the crankcase.


Best regards:  Josef Svajda
Kao da ne znam, ali bar su odgovorili. Eto, ovo još dugo neće u zrak.

Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #22
"Javio sam se mailom proizvođaču i tražio savjet kako mogu popraviti tu pukotinu (znam da ne mogu) ali me zanimao njihov odgovor. Pri tome sam jasno naglasio da ne namjeravam kupiti novo kućište,jer je to njihova konstrukcijska greška."

Majstore tu pukotinu možeš zatvoriti sa dvokomponentnim tekućim metalom , ali visikotemperaturnim ( do 900 stupnjeva) .. probano na motoru škodilaka ..  samo dobro očisti i odmasti i naravno malo išmirglaj  ;)
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #23
firewal izrađen od špera s gajbi za voće ojačane s 4 sloja hrastovog furnira 0,5 mm.
Jedna usputna i iskrena preporuka: šper sa gajbi za voće upotrebiti u modelariji je jedan veliki fulanjac !!

Od tog špera sa gajbi napravio sam police, rasvjetna tijela, čak i posebnu ventilaciju sa 'hepa' filtracijom zraka za radionu i znam da za modelariju to jednostavno ne valja  !
Damir

Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #24
Pozdrav Damire !


Poznajem jako dobro drvene gajbe, a evo i mog 1. rada od njih. Bilo je to 2002.  :D


[attach=1]


Nema ništa gore nego dok izrezuješ nešto iz tog špera, pa pila promijeni zvuk. Odmah znam da na tom mjestu nema ljepila i da se slojevi dealminiraju.


Šper s takvih gajbi je odličan za potpalit vatru pod kotlićem ljutog fiša :)


Ali, zaliha gajbi koju trenutno imam (a imam ih 10 ak) je od mandarina koje su se dijelile djeci po školama jesenas. Ne znam tko proizvodi te gajbe, ali taj šper je odličan! Nije nešto čvrst, ali je vrlo,vrlo žilav i to ujednačeno! Tako da, vjerojatno je još uvijek globalno gledano to loš materijal,ali ja sam naišao na materijal nekog dobrog proizvođača, i naravno da ću ga iskoristiti.


Na extru ne bi stavljao bilo što. Evo presjek firewall-a. U sredini ovo svjetlije je taj šper s gajbi, a sa strana po dva sloja hrastovog furnira 0.5mm.


[attach=2]


Masa mu je jednaka originalu, ali se ovaj ne može ni malo deformirati rukama.

Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #25
nekada davno,nalazio sam kištre za voče,koje su bile od smreke,i odmah upotrebljene za remenjace :)

Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #26
I PZ redovno ugrađuje dijelove gajbi u svoje modele.


Evo,nisam nešto puno napredovao, pa da objavim.


Ove podnice A i B su laminati 2 sloja balze 2 mm i između 0.5 mm hrastov šper. Lagano i žilavo. To su jedini dijelovi kojesam lijepio pu max -om, sve ostalo je lijepljeno epoksijem.


[attach=1]


Ovo sam do sada napravio. Izgleda vrlo čvrsto, ali mi se ne sviđa ovaj dio prije moje nadogradnje. Mislim da je to potencijalno mjesto loma, pa je pojačano.


[attach=2]




Prvo je nalijepljeno ovo nadvišenje od dva sloja balze ukupne debljine 10 mm


[attach=3]




A zatim je sve povezano ovom trakom od špera


[attach=4]


Trenutno radim dno trupa. Zalijepljena je ova letvica kako bih oblikovao zaobljenje.


[attach=5]




A muči me i jedan problem, tj više njih ali ovo je glavni.


Poklopac i dalje ne sjeda na svoje mjesto kako treba. (Prolazi svjetlost između njega i trupa)


[attach=6]


dio trupa koji sam radio je ravan i nije izvitoperen, a ovaj poklopac sjeda ovakvim oblikom


[attach=7]


Ima jedan pravilan lom. Sad ne znam da li se to nekako izvitoperilo, ili je tvornički tako, pa sam ja cijeli nos krivo radio  ???  ?


Molio bih nekog tko ima sličan model da pogleda taj poklopac "canopy" ima li taj manji lom ili je ravan.

Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #27
potpuno ravan

Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #28
kako je sad sa modelom?? sve manje je ovih ljudi, koji popravljaju modele, svaka čast!  8)
teorija brez prakse je isto kot kolo brez akse!