Skip to main content

Topic: Zagi, Termika & Orao (Read 7339 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zagi, Termika & Orao

Da podijelim nevjerojatno iskustvo...
izvanredno popodne puno termike, posjet ptičurine i malo zajedničkog letenja.
Iskreno nisam imao pojma kaj je to za pticu osim kaj sam vidio da je veća od zagija 120cm,
veli susjed(bivši letač paraglidera) da je to orao vjerojatno sa Ivančice - da ga je znao viđati...

Uhvati sam "svoju" termiku - na početku filma malo desno od sunca ali kad sam vidio gosta nisam
mogao ne pridružiti mu se i malo ja gore, malo on, pa zajedničko kruženje...
Motor u tih 4 min. sam upalio samo jednom na 3-4 sec. da se vratim u termiku.
Taj dan je ukupni let sa jednom batkom 3s 2200 mAh trajao 1h i 20min.  ;)

http://www.youtube.com/watch?v=uvw0Fxa4M94&feature=youtu.be 

Odg: Zagi, Termika & Orao

Reply #1
Da si imal FPV imal bi dogfight s orlom  :D :D

Odg: Zagi, Termika & Orao

Reply #2
Lijepo je znati iskoristiti energiju prirode. Orao to ima u genima, čovjek... nauči promatrajući prirodu i one vrste koje imaju te urođene gene.

LP,
milan
---

Odg: Zagi, Termika & Orao

Reply #3
Dobrodošao u klub...kada jednom pošteno zajedriš - inficiran si doživotno ! To je kao kada prvi put... pa onda ne možeš bez 'toga'  :D !

Ne znam da li je orao, to je ipak rijetkost. Ako je imao one žuto-tamno-bijele strelaste šare po krilima, onda je škanjac.
Kada bereš termiku zajedno sa ptičurinama, dobro je vrtiti isti krug, tj. ako on vrti desni, vrti i ti desni krug. Na taj način izbjegavaš provociranje životinje, jer suprotni krugovi znače rizik frontalnog sudara. Nisu ptice glupe, lete one bolje od naših makina sa hrpom procesora, 2,4, antena, fpv, Lipo, brushless, mixevi i slićno - njima to ne treba !

Damir

Odg: Zagi, Termika & Orao

Reply #4
 ;) hvala, inficiran sam 100%

ma i ja sam prvi puta čuo da orlova ima u Vž-u, navodno ih ima dosta na Ivančici i da su znali
bušiti paraglidere, zakačili se na sredinu i radili rupu - čuvaju svoj komad neba, a sad dal je to
istina to bi mogao točnije znati kolega "kbelcar".

no kako god, dal orao ili škanjac - iskustvo je nezaboravno i nadam se još kojoj njegovoj posjeti...

Odg: Zagi, Termika & Orao

Reply #5
Baš kako Damir kaže, dobro došao u klub  ;)
Lijepo se može letjeti sa škanjcima i nisu agresivni ako radiš upravo ono što je Digi napomenuo, također gas dodaješ kada si dalje od njih da te nebi shvatili kao prijetnju.
Uz te velike leteće lovce lijepo se da zajedriti i sa rodama koje nisu agresivne a zagi doživljavaju kao nešto interesantno i za njih bezazleno.
Jato lastavica ili piljaka također će rado popratiti zagi u jedrenju.

Uživaj

Pozz

Odg: Zagi, Termika & Orao

Reply #6
Evo i mene usput buduci da letim i paraglider i modele u termici :)

Istina dosta sam se naletio na... i oko Ivanščice - i meni je to prvi glas za orlove u mome kraju!!!
Da, ptice grabežljivice su dosta agresivne prema paragliderima (ali samo) kada se leti u blizini njihovih gnijezda - posebno kad imaju mlade... koliko ja znam bilo je nekoliko zaletavanja prema krilima i pilotima ali nikad nesto ozbiljno ili nedaj Boze fatalno.
-  vecinom to zavrsi sa velikim krestanjem i zaletavanjem oko krila (barem  u nasim krajevima). Naravno to nije i pravilo - ima nekoliko clipova na YT gdje ptice (mislim na ove veeeelike, supove..orlove) nisu samo podrapale paraglider, nego cak i srusile cijelu letjelicu sa pilotom na zemlju... :(

A sto se letenja sa RC jedrilicom u termici tice --- ja uzivam u tome, a nerjetko se vrte krugovi sa rodama i jastrebovima vrte oni - vrtim ja, kad smo si blizu upalim malo motor da se po visini separiramo i to je to!!!!

Imajte na umu ukoliko letite model padinski recimo Ravna Gora ili Ivanščica (pa se leti blizu krošnji), nebih se čudio da se jastreb na njega zakači i srusi ga (brani gnijezdo), za napad na paraglider ptic stvarno mora biti ocajan!!!

LP
LP,  Chris
... gravity always wins ....

Odg: Zagi, Termika & Orao

Reply #7
dakle definitivno nije orao, provjerio sam kod jednog poznanika lovca i on veli da orlova nema u Vž-u i okolici.
Staviti ću idući puta kameru na zagija, pa ako je to teritorij od te ptice možda se pojavi ponovo i uspijem ju
pobliže snimiti...

Odg: Zagi, Termika & Orao

Reply #8
dakle definitivno nije orao, provjerio sam kod jednog poznanika lovca i on veli da orlova nema u Vž-u i okolici.
Staviti ću idući puta kameru na zagija, pa ako je to teritorij od te ptice možda se pojavi ponovo i uspijem ju
pobliže snimiti...

O, pa bio bi to super snimak!

Ako ikad nešto takvo snimiš, obavezno javi.

LP,
milan
---

Odg: Zagi, Termika & Orao

Reply #9
Istina je da ''jurilice '' nose sa sobom puno adrenalina, ali isti je osjećaj sa sporim modelima koji ulove termički stup.
Bravo King i želim ti još puno takvih doživljaja!

Odg: Zagi, Termika & Orao

Reply #10
Hvala Željac, nadam se da će biti još termičkih dogodovština, samo da budu pod kontrolom,
taj isti dan sam toliko visoko otišao da sam ga jedno vrijeme tražio po nebu, znao sam gdje
mora biti ali ga nisam vidio a smetalo mi malo sunce...  bilo je elevoni dolje i po gasu pa spazio
bljesak i dalje je sve bilo ok.

Odg: Zagi, Termika & Orao

Reply #11
Hvala Željac, nadam se da će biti još termičkih dogodovština, samo da budu pod kontrolom,
taj isti dan sam toliko visoko otišao da sam ga jedno vrijeme tražio po nebu, znao sam gdje
mora biti ali ga nisam vidio a smetalo mi malo sunce...  bilo je elevoni dolje i po gasu pa spazio
bljesak i dalje je sve bilo ok.


King, dao si mi odličnu ideju za jedan od projekata za arudiono: GPS lociranje izgubljenog aviona (ili bilo koje druge letjelice). Dva GPS modula, jedan u avionu, jedan na zemlji. Onaj u avionu šalje trenutnu poziciju ovome dolje. Ako se dogodi flyaway, barem će se znati zadnja pozicija, a ovaj "zemaljski" će te navoditi do (barem približne) lokacije aviona. Meni se dogodilo da je odletio u kukuruze... iako sam znao pravac gdje je sletio, ja nisam mogao ići po tom pravcu zbog kanala za navodnjavanje, pa sam ga oko sat vremena tražio.

Iako ima i opcija sa pištalicom, kod ovakvih visokih letova postoji opasnost da ga vjetar odnese daleko, van čujnosti... Za sada radim na prvim koracima na arduinu, ovo mi je samo dodatna ideja što slijedeće napraviti, ili "to do list".

LP,
milan
---


Odg: Zagi, Termika & Orao

Reply #13
Super Milane, ajde napravi nekaj da bude lagano i da funkcionira 100%, ja sam prvi kupac  ;)

ovi gsm gprs gps trackeri navodno rade tak dugo super dok ga stvarno ne zatrebaš:

http://www.ebay.com/itm/Mini-SPY-Vehicle-GSM-GPRS-GPS-Tracker-Car-Vehicle-Tracking-Locator-Device-TK102B-/281675760706?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item41952f0442

Ovo je lijepo krasno, ali GSM i ostale izvedenice znaju biti skupe. Ako sam dobro shvatio, ovo mora biti stalno upaljeno. Dakle kod leta, kao da istovremeno pričaš sa nekim na mobitelu. To košta. Dao si mi dopunsku motivaciju. Za sada je već naručen jedan GPS modul, kad to isprobam... idem onda kupiti još jedan (za sada sa novcima nikako). Prvo ću probati downlink na 433 MHz, što dalje od 2.4 GHz, pa vidjeti koliki je domet sa kojim predajnikom (imam ove male, 10 mW predajnike, navodno ima negdje do 500mW).

Iako se može koristiti kombinacija na avionu GPS antena + uplinik za trenutne koordinate leta / zemaljski prijem (downlink) i bilježenje tih koordinata, a onda koristiti GPS za auto (garmin ili slično), pa ukucati zadnju poznatu kolaciju.

Druga, naprednija varijanta će zasigurno biti dva GPS sustava: jedan leteći, drugi na zemlji. Ovaj drugi će u slučaju potrebe služiti kao navođenje, preračunavati koliko je avion daleko otišao, usmjeravati moje kretanje (gdje da ga počnem tražiti).

Prednost ovog načina je ta što se može dogoditi da pri padu avion strada, tj. baterija se otkopča i sve te pištalice i ostali SPY uređaji prestanu raditi. Ovako, bar će mu se znati "počivalište".  :-X

LP,
milan
---

Odg: Zagi, Termika & Orao

Reply #14
dakle definitivno nije orao, provjerio sam kod jednog poznanika lovca i on veli da orlova nema u Vž-u i okolici.
Sigurno je tako. Na lokacijama oko Vž gdje sam letao modele , redovito smo nailazili na škanjce ( žargonski izraz: kokoš u zraku ! ).
Pouzdan pokazivač termike, ako kruži i ne maše krilima, imaš makar 'nulicu za peglanje'.
Znaju ubirati termiku i u jatima. Ako ih ne provociraš i ako si na terenu gdje se inače letaju modeli - ne reagiraju jer kao da kuže da im nisi konkurencija.

Vješt letač i predivna životinja: -> http://tinyurl.com/qghujqo

Damir