Skip to main content

Topic: Dron za kameru (Read 5588 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dron za kameru


Lijep pozdrav svima, novi sam na ovom forumu, ranije sam imao problem sa pisanjem objava, nadam se da je to sada rijeseno. 
Uglavnom zelio bih napraviti dron sa gimbalom koji ce nositi Xiaomi Yi kameru. (Ili neku drugu slicnu, gopro ,sjcam...)
Zelim da to po funkcijama bude sto slicnije Mavicu ili phantomu. Dakle, da se vraca kad izgubi signal, da imam prijenos slike na mobitelu ili nekom displeju, da mogu upravljati gimbalom i da dron zadrzava polozaj kada pustim polugice na upravljacu...
Na youtube ima hrpa odlicnih videa o trkacim dronovima, i za odprilike 300 dolara naprave odlican set za utrku (sa 'naocalama' , kontrolerom itd) , ali ne uspjevam pronaci nista o ovomu sto meni treba. To bi mi bila prva letjelica, nikad nista prije nisam radio slicno i nemam nikakvog iskustva.
Dakle volio bih da me uputite koji okvir, koji motori, baterija, ...
Nadam se da cete mi moci pomoci u realizaciji moje ideje.
P.S. Mozda cete reci pa zasto ne kupim mavic ili phantom. Odgovor je: Pa zato sto su meni kao nezaposlenom studentu skupi.


Odg: Dron za kameru

Reply #1
Ja mislim da bi te sprava koja zadovoljava sve te kriterije koje si naveo, u samogradnji, kostala vise nego da kupis gotovu stvar.

Odg: Dron za kameru

Reply #2
Pa oko 300 dolara bude kompletan set za utrku primjerice, solidan gimbal je oko 60 dolara. I ostale stvari koje bi trebale jos uz to sumnjam da bi presle 1000 eura koliko kosta mavic.

Poslano sa mog Redmi Note 4 koristeći Tapatalk


 

Odg: Dron za kameru

Reply #3
Na rc timeru imas fc sa gps om za 20dolara ATLAS ima opcije kao naza i po videima bi trebao ok radit

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Odg: Dron za kameru

Reply #4
Ima li itko tko bi to znao sloziti, ili reci mi sto tocno trebam? To ce mi biti prvi dron, tako da nemam pojma ni o cemu

Poslano sa mog Redmi Note 4 koristeći Tapatalk



Odg: Dron za kameru

Reply #6
Imam vec kameru koja ima video izlaz.
Zato sam mislio iskoristit ju. 3 axis gimbal je 60$. E sad, kako gimbal kontrolirat preko kontrolera. Kako sliku s kamere prenijeti na mobitel i jeli moguce imati ujedno i podatke tipa razina baterije , elevaciju, udaljenost...
Kako napraviti autopilot koji ce sam vracati dron, kako da dron sam stoji kada pustim komande, da ga ne moram rucno ispravljati i slicno

Poslano sa mog Redmi Note 4 koristeći Tapatalk


Odg: Dron za kameru

Reply #7
Tih tema imas ovdje mali milijun. Prostudiraj.

Dogodit ce se to da ces ici sklapat nesto bez nekog znanja, pokupovat ces hrpu stvari koje nisu jeftine, doci ces do cifre od cca 4000 kn, i neces biti zadovoljan slikom. Ako samo kameru imas, onda zapravo nemas nista.

Za 300 dolara koje spominjes mozes uz malo trazenja nac DJI phantom 2 na koji budes metnuo tu kameru uz malo prerade i bit ces zadovoljan kako snima, kolko je kompaktan i jednostavan.

Druga je stvar ako volis samogradnju pa si spreman potrosit vise love nego na gotovu stvar. No bez iskustva, namucit ces se i na kraju neces bit zadovoljan konacnim rezultatima.


Odg: Dron za kameru

Reply #8
Kolko sam polovio tematiku mogao bi si kvad sastavit sa ovim ili sličnim FC. Ima ugrađen baro senzor (držanje visine!). To je AIO verzija pa ti uz video signal šalje tražene podatke. Ima dovoljno portova da gore nakačiš GPS, gimbal i šta još poželiš. Na kameru spojiš DVR a video prema sebi propustiš kroz FC radi OSD-a preko nekog VTX-a i gledaš ga preko naočala ili nekog 7" monitora sa odgovarajučim VRX-om.
https://www.banggood.com/Holybro-Kakute-F4-AIO-Flight-Controller-STM32-F405-MCU-Integrated-PDB-OSD-p-1161588.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Oko autopilota neznam ništa ali vidio sam da se prodaje Naza V2 pa si istraži šta se sve dobije s time od tebi potrebnih funkcija.
http://www.flyfreak.net/index.php?topic=23822.0
Usput- to što imaš kameru i oko nje bi htio bazirati projekt izgradnje drona je načelno OK ali si sve potrebne komponente stavi u tabelu sa realnim cijenama pa onda vidi dali si zagrizao (mislim da ti je "ulazak" minimalno 500~700€ ako pucaš na sve novo). Ako jesi onda se primi "domaće zadaće"- pregledaj forume i na youtube sve što ti je nejasno pa ako ostane pitanja pucaj i netko će ti pomoći.
B varijanta je da zanemariš kameru (prodaš/baciš/pokloniš) i kupiš dron igračku za 29€ i s time u dnevnom boravku malo vježbaš pa si kupiš DJI Spark ili Air.

Odg: Dron za kameru

Reply #9
Ovak moras se odluciti sto tocno hoces, jer spominjes racing drone i gimbal. To neide skupa. Ali pretpostavljam da hoces snimati steady snimke sa xiaomi. onda ti treba 400 size frame koji bi nosio gimbal, cuda elektronike , sati podesavanja i spiskat ces dosta para bez obzira . Da si ovo pitanje postavio prije cca 4god imalo bi smisla. ali danas u doba kad je DJI izbacio sparka vjeruj mi nikad neces dobiti takvu snimku kao sto ju malac radi. A nadjes ga po 3000kn po raznim oglasnima, znam jel pratim. Nemoj  misliti da te odgovaram ili nesto ali vrijeme je pregazilo ove DYS gimbal dronove. Ako se odlucis za racing makinu, e tu mozemo pomoci

Odg: Dron za kameru

Reply #10
Nisam rekao da bi na racing dron stavljao kameru nego da sam gledao kako sloze za razumnu svotu novca dobar dron za utrku. I pitao sam bi li ja mogao kupiti slicne komponente koje nebi bile tako brze ali bi dobro obavljale svoj posao pri nosenju gimbala i kamere za pribliznu cijenu, plus da imam te neke dodatne mogucnosti. A nista istrazit cu sve to malo bolje , sta mi tocno treba, cijene i slicno. Mislio sam da ako za 300$ sloze set za utrku, da bi mogao za plus 100-150$ imati dron koji nebi bio jako brz ali bi imao gimbal i gps npr

Poslano sa mog Redmi Note 4 koristeći Tapatalk


Odg: Dron za kameru

Reply #11
Ajde stavi tu popis komponenti koje si zasad odabrao sa linkovima pa cemo te korigirati.

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.