Skip to main content

Topic: zeRO build logs - Mirage III, F-18, Funtana, Flyjet, Extra 300, Mig 21 HRZ... (Read 40582 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

zeRO build logs - Mirage III, F-18, Funtana, Flyjet, Extra 300, Mig 21 HRZ...




Pozdrav društvo,

evo, kolega zeRO si je dao malo truda pa je iskoristio, najprije one sparne dane, pa sada i ove kišne, za gradnju modela iz naslova. Iako mi je ovo tek drugi model u samogradnji (nakon pilatusa PC9), ovaj je rađen prema nacrtu i dizajnu carbondragona sa RC GROUPS-a.  ;)

Info:

Raspon: 65 cm
Dužina: 110cm
Težina modela: 250 g
Težina RTF: cca 660 g
Motor: 1300KV rctimer
Regler: HK Blue series 30A
Prop: 8x4E / 8x6 apc
Baterija: 1800mah 3s 20/40c

0 modelu


Model je dosta brz i žilav za upravljanje, nisam probao EDF, al vjerujem da je tu negdje, sad mi je i jasno zašto se za prvi model preporučuje nešto slabije  :D

Prema planu, tu je i rudder kojeg sam ja izostavio jer smatram da nije presudan za upravljanje. Imao sam malih problema s CG-em, ovaj put je model nosat, pa sam stavio nekih 25 grama olova na rep, mada mi se još uvijek čini malo nosat, ali - leti! Morat ću se još malo poigrati s DR i expo jer su skretanja na "nož". Puštanje iz ruke je bezprijkorno, model se penje bez problema, kao i sljetanja gdje model prakticki staje i fino sjedne na rep. Dužina leta, paa, sve ispod 50% gasa je riskantno, dakle, većinu vremena na nekih 60-80% gasa, mada još uvijek testiram, al nekih 6-8 minuta ide bez problema.

Fotke





Maiden


Mirage III maiden highlights

Sve u svemu, ja sam vrlo zadovoljan s ovom gradnjom. 

lp,
Marko


Odg: Mirage III rs

Reply #2
Oduševljava me minucioznost i preciznost izrade. Ti si živi dokaz da se i iz izofloora dade načiniti pristojan model :)
Samo nastavi...
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: Mirage III rs

Reply #3
Jako dobro, respect. Avajon izgleda odlično, a i leti super!

Odg: Mirage III rs

Reply #4

Jučer sam isprobao 8x6 elisu i mogu samo potvrditi Gorazdove riječi - ovo sad ide ko raketa!  :D :D Naravano, morao sam smanjiti dual rejtove na 50% jer je inače neupravljiv. Vuče gotovo sve watte koje motor daje uz primjetno zagrijavanje čitave elektronike, a bogami i 40C batke što me malo zabrinjava, a istovremeno i čudi - jer prema wattmetru, motor ne vuče više od 24-25A.


btw, jedno usputno pitanje za vas koji ste već otvorili ovu temu, jel netko uzimao možda ove pushrodove (ili ima nešto slične debljine)?

http://cgi.ebay.com/282-12x-0-9xL300mm-PUSH-PULL-Rods-Parts-RC-Planes-/190527603099?pt=FR_YO_Jeux_RadioComRobots_VehiculesRadiocommandes&hash=item2c5c54819b

nisu skupi, 12 komada po 30cm, dakle gotovo 3.5 metra žice, ali je promjer samo 0.9mm, pa me zanima ako netko ima nešto takvo i kak se to ponaša (dal se savija i sl.)

lp,
Marko

Odg: Mirage III rs

Reply #5
O bravo Zero, leti avijun ko strijela. Kokpit si izveo stvarno vrhunski, snimka  s prednje strane izgleda potpuno realistično, kao da se ne radi o modelu nego pravoj zvijeri  ;)
Za  one push rodse, pripazi! Samostalno mislim da se pigaju pa bi ih trebalo uvuči u  bovdene. U 2mm bovden (1mm unutarnjeg promjera) jedva uguram žicu 0.8 mm, puno ljepše radi s 0,7 mm;  tako da nisam siguran...s ovima bi sigurno jako zapinjalo... >:(
A i kratki su brate  8)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: Mirage III rs

Reply #6
Danas sam letio naknap i ostao bez snage - sigurno sam spustio model ALI sve, sve - motor, esc i baterija, sve je doslovce gorilo! Jedna 40c baterija za koju sam mislio da će biti hladna, ma vruća ko kuhani krumpir ???

Ili meni nevalja wattmetar ili mi je esc u banani jer mi nije jasno - na full bateriji, 283W (a 275w motor) i 25A - ajde ok, ESC je 30A i možda je naknap - ali da mi se 40c baterija grije to mi uopće nije jasno.  Zar nebi takva baterija trebala davati vanka max 72A, a s obzirom da esc nebre povuć više od 30A (40A peak) i trebala bi ostati hladna ili barem mlaka? Sutra ide definitivno test na stolu, ista batka, ista situacija jer ovo nije prvi put, 20c mi se također grijala ali na 8x4 dok je 40c bila mlaka, sada je gore bio 8x6 i 40c se vrela, bojim se dal bi 20c ostala živa.  :-X



Odg: Mirage III rs

Reply #7
možda jesi trošio oko 60% od max snage koju može dati,
ali koliko V je imala batka kada si sletio i s koliko mAh si ju napunio kasnije?
btw, kako si podesio regler (Lipo/NiMh, cutoff off/low/med/high, reduce power/off, timing...)

P.S. lijep model, svaka čast na izradi  :)

Odg: Mirage III rs

Reply #8
Kada sam sletio batka je bila "prazna" 9.9-10V jer mi je ugasio motor, al sam uspio sletit. Nisam sad još ništa punio. Let prije toga nije bio do nule, ostalo je nekih 7% u bateriji, nekih cca 10.3V i napunio sam standardno na 1.6A do 12.58V ako me to pitaš.

ESC - brake ON; timing - HIGH; batka - LIPO; voltage cuttoff - MEDIUM (3.0V); cuttoff type - REDUCE POWER, Freq - 16kHz.

Hvala na pohvalama :)

Odg: Mirage III rs

Reply #9
Zanima me opće mišljenje forumaša - trebao bih još jedan motor za ovakav tip modela - pusher. Htio bi nešt s manjom elisom (sad imam 8x4), pa me zanima isplati li se - konkretno nešt od 1800-2200KV za elisu 6x4 ili 7x4 s potiskom min 800grama.

Jedan od prijedloga je - http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=127&productname= , želio bih još par mišljenja. Tnx

Odg: Mirage III rs

Reply #10
...odlican...model...snimak prefektno obraden...u svemu si se potrudio... :)
Turnigy 9X

Odg: Mirage III rs

Reply #11
E društvo, jel netko možda na ovakve parkjetove stavljao KF krila? Neki tvrde da se ne isplati jer su modeli premali da bi imalo nekog značajnijeg utjecaja, pa me čisto zanima jel tako. Radim još jedan delta model pa bi možda stavio neštp gore ako se isplati - KFm2 ili KFm4

Odg: Mirage III rs

Reply #12
kfm2 ili kfm4?
kfm4!
simetričan i omogućava lakše letenje sa velikim napadnm uglom
i jako lako se pravi
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: Mirage III rs

Reply #13
O ovom motoru koji si spomenuo i ptićice pjevaju ( barem u ZG )
Testiranja možeš naći OVDIJE.

Malo truda i izreži profilirano krilo, hebeš hibride, ne isplati se.


Odg: Mirage III rs

Reply #14
kfm2 ili kfm4?
kfm4!
simetričan i omogućava lakše letenje sa velikim napadnm uglom
i jako lako se pravi

OKe!  :D Daj mi sad još dešifriraj ovaj 9-12% tickness ako je flat baza krila 6mm.

O ovom motoru koji si spomenuo i ptićice pjevaju ( barem u ZG )
Testiranja možeš naći OVDIJE.

Malo truda i izreži profilirano krilo, hebeš hibride, ne isplati se.

Tnx majstore  :)
btw, kolik je potisak u testu 4. sa 6x4E? (ak se sjećaš)