Skip to main content

Topic: DJI Spark - sitan ali dinamitan (Read 122160 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #15
Što se zakona tiče, mislim da ne postiže zadanu energiju od 79kJ sve do neke visine tipa 30-40m pa bi to značilo da se bez problema može letjeti u centru grada, a valjda i ljudima iznad glava..Nisam siguran da li vrijedi ona regulativa da se mora letjeti na 150m od skupine ljudi ukoliko je masa modela ovoliko mala.
I dalje vrijedi ona nebuloza najavljivanja leta geodetskom, plaćanja taksi, davanja video materijala na pregled itd.
Sva sreća pa su i oni svjesni da je to nebuloza pa se taj zakon (uglavnom) ne provodi.

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #16
Što se zakona tiče, mislim da ne postiže zadanu energiju od 79kJ sve do neke visine tipa 30-40m pa bi to značilo da se bez problema može letjeti u centru grada, a valjda i ljudima iznad glava..Nisam siguran da li vrijedi ona regulativa da se mora letjeti na 150m od skupine ljudi ukoliko je masa modela ovoliko mala.
I dalje vrijedi ona nebuloza najavljivanja leta geodetskom, plaćanja taksi, davanja video materijala na pregled itd.
Sva sreća pa su i oni svjesni da je to nebuloza pa se taj zakon (uglavnom) ne provodi.

Bilo bi to divno, samo da jos par ljudi koji se bave interpretacijom tih zakona potvrdi da se slaže...

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #17
Hvala Strah!
Nakon nešto sati letenja s sparkom, odkrio sam po meni njegov najveći nedostatak za mene osobno.
NEMA EXPA! Kako je ovo Quad s gimbalom od 2 osi, tako mi svaki put kada pokušam glatko okrenut tj pomaknut malo kadar s jawom, na snimci to izgleda koma. Kažu mi ljudi da bih se na to trebao naviknuti ali gotovo da neželim ili nemogu nakon 4 godine letenja aviona, svaki barem s malo expa. :'(
To većina ljudi kojima je Spark prvi rc vjerojatno ne primjećuju ali je meni s nekim iskustom s pravom stanicom vrlo iritantno.
Budem pisao direktno Dji-u pa ako je moguće da stave u jedan od sljedećih updeitova, bilo bi mi iznimno drago.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #18
Treća os ne služi peglanju userovih lupanja po stanici.
Ona prati palicu u milimetar, odmah skrece kadar na dodir ruddera. Samo pegla vanjske utjecaje, npr vjetra na model.
A  ovaj je tako mali pa su i ti utjecaji manji, uz dodatno soft stab u sparku, posto ima veci senzor pa reže kadar sam van..


Najbolje da ga stavis u oglase kad ne valja, ozbiljno. Bezveze se živciraš a nekoga možeš obradovati  :)
A nakon sadašnjeg 4godišnjeg iskustva, malo letaš nekaj drugo, pa mozda za jos par god odlucis probati opet  ;) 
Ili složiš dron sebi po guštu od dijelova,
E to bi bio projekt, ne znam, razmisli dobro pa odluči sam.



https://www.youtube.com/watch?v=SPAfN1upwjQ

Jet model  www.tinyurl.com/turbojet01         Balza Jet  www.tinyurl.com/BalzaJetModel
FockeWulf 190 www.tinyurl.com/FockeWulf190noisemaker      Benzinski šleper 2.5m  www.tinyurl.com/BiduleSleper

DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #19
Treća os ne služi peglanju userovih lupanja po stanici.
Ona prati palicu u milimetar, odmah skrece kadar na dodir ruddera. Samo pegla vanjske utjecaje, npr vjetra na model.
A  ovaj je tako mali pa su i ti utjecaji manji, uz dodatno soft stab u sparku, posto ima veci senzor pa reže kadar sam van..


Najbolje da ga stavis u oglase kad ne valja, ozbiljno. Bezveze se živciraš a nekoga možeš obradovati  :)
A nakon sadašnjeg 4godišnjeg iskustva, malo letaš nekaj drugo, pa mozda za jos par god odlucis probati opet  ;) 
Ili složiš dron sebi po guštu od dijelova,
E to bi bio projekt, ne znam, razmisli dobro pa odluči sam.



http://www.youtube.com/watch?v=SPAfN1upwjQ


A nije bas tak Tom. Gimbal ipak omekani svaku promjenu u letu. Kod Sparke su dve osi omekanjene a yaw je bolna točka. Oni su ga osjetno ublažili sa time što Spark poprilicno polako okreće u yawu ali to se i dalje na snimci vidi. Gimbal koji ima trecu os je ipak u stanju vrlo njezno krenut u pokret i vrlo njezno stat sa pokretom. Što ruka baš i nije. Neda se sve digitalnom stabilizacijom u postu počistit.

Dobra ilustracija ove mane su primjeri videa gdje ljudi Mavica nose u ruci kao handheld gimbal. Full uporabljivo. A ak tak nose Sparka, yaw stalno zeza. Ja sam ga isto probao nosati, ne mozes se dovoljno njezno kretati da bi cijelo vrijeme imao dobru snimku.

S obzirom da i ja imam problema sa navikavanjem na ovo, a ti očito nemaš, možda je tvoj tvornički mekše podešen?

Ali jbg, znali smo da pošto kupujemo najjeftiniju i najmanju DJI letjelicu, sa najmanjom kamerom i gimbalom sa jednom osi manje mora biti nekih mana spram Mavica, Fantomasa i Inspirativnih.
Ono što je iznenađujuće je koliko su te mane marginalne i koliko dobro leti i snima igračka.

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #20
Možda sam ti dao krivi dojam Tom, to što sam opisao je moje jedino negativno zapažanje kod sparka i definitivno se može zaobići i svejedno uspjevam snimat videe s kojima sam ja zadovoljan, o slikama da ne pričam :) .
Nisam rekao da nevalja, da pače super je i sigurno ga ne budem prodavao u bliskoj budućnosti.
Shvati moj prošli post kao ono- kad kupiš ili imaš nešto što ti je već odlično ali znaš da bi s nekom sitnicom bilo
brutalno.
Mislim da svako ima takvu osobnu sitnicu?
Jeli tebi Spark savršen? Ako je, jako mi je drago!


Pozdrav
     Toki
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #21
Gle iz nekog razloga nisu ugurali tu 3 os, možda i da netko kupi mavic-a.. a uostalom ovo je selfi dron sa ostalim mogućnostima... ako se misli snimat onda je možda mavic bolji odabir al opet...

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #22
Gle iz nekog razloga nisu ugurali tu 3 os, možda i da netko kupi mavic-a.. a uostalom ovo je selfi dron sa ostalim mogućnostima... ako se misli snimat onda je možda mavic bolji odabir al opet...

Aposolutno! Pa samo bi budala sama sebi stvarala konkurenciju jeftinijim modelom.

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #23
Sve ovo stoji, letio sam s DJI Zenmuse h33d i h43d i na svima premalo pegla yaw i previše je direktan, tu je alexmos puuuuuno bolji izbor, ali s alexom nisam nikada uspio dobiti 100% savršenu stabilizaciju slike.
Ovo se posebno osjeti prilikom brzog propadanja drona npr, kad se vidi da slika lagano mrda lijevo-desno.
Ili kad se snima veliki objekt s jako velike udaljenosti gdje je bočna brzina vrlo velika, a yaw mora biti izuzetno spor i gladak...
Ali, kad se sve zbroji i oduzme, Spark je čudo.

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #24
Za one (kao ja) koji ne žele više u školu ,evo malog DJI Spark-a i njegovih mogućnosti :

https://www.youtube.com/watch?v=cHpGnJB8tPk
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

 

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #26
Ja opako razmisljam uzet si ga pod bor [emoji3]jer sam amater u letenju a za ono sto ja trebam mislim da bi bio idealan.steta sto ne dolazi sa dalj u stand opremi.

Poslano sa mog Lenovo P2a42 koristeći Tapatalk


Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #27
Hvala Tom , kada bi barem ovaj, mali ali značajan, RC aerodrom postao primjer za sve nas u Hrvatskoj.
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #28
Fini uradak dr.Tom !
Ti to iz auta navigaš s njim  ;)

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #29
Da. Klima unutra i bok, a vani pržiona oko 36C :)
Zato je tu na moru ugodnije :)

Ma malac je ludnica, u par minuta odletio,
A doma u 20min narezao i uploadao,
 bez poststabilizacije ikakve.

 Šteta kaj nitko od ostalih članova kaj tamo lete nije snimio lokaciju, predivna je. ???
Jet model  www.tinyurl.com/turbojet01         Balza Jet  www.tinyurl.com/BalzaJetModel
FockeWulf 190 www.tinyurl.com/FockeWulf190noisemaker      Benzinski šleper 2.5m  www.tinyurl.com/BiduleSleper