Skip to main content

Topic: Kako spasiti mrtvu celiju (Read 3120 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kako spasiti mrtvu celiju

Znaci moja Dynogy Ultra 2.0 80c 1500mAh 4S je odlucila da bolje radi na 3 celije, pa je jednu celiju spustila na 0.0V.
U ocaju sto je odlicna baterija stara ne vise od 4mj, ali jako malo vozena (i lagano sto je jos bitnije) otisla kvragu odlucio sam priupitati google da li se ta celija moze spasiti.
Svasta se spominje, ali nigdje da je netko spasio celiju koja je otisla bas skroz na 0.0V ali reko nemam sta izgubit i odlucio pokusat.
Prebacio Charger na NiCd 1A punjene, spojio direkt an tu praznu celiju i vec nakon par sekundi je celija bila na preko 2V
Nakon jos 40min na 4.1


tako da eto, da se spasti ako nekome zatreba
Naravno ovo sam radio vani na betoni, zlu netrebalo



Tko visoko leti, nisko pada
Nebo vodi :)

Odg: Kako spasiti mrtvu celiju

Reply #1
Balanceri i batery management znaju "dići ruke" od pokušaja punjenja Li-ion članaka koji potonu ispod 3V (mobiteli, tableti, alati...) jer ih smatraju mrtvima ili rizičnima. Takav članak treba buditi sa malom strujom dok ne pređe 3V- tada ju spojiti na njen punjač i nastaviti punjenje i nadati se da nije jako "dobila po nosu".

Odg: Kako spasiti mrtvu celiju

Reply #2
Prvo sam ju digao na 3.2V i pokusao izbalansirati bateriju, ali cini mi se da moj punjac bas i ne radi najbolje balance charging jer nije nista izbalansirao
Pa sam ju pustio da se napuni do napona ostalih celija i onda je fino napunio cijelu bateriju
Tko visoko leti, nisko pada
Nebo vodi :)

Odg: Kako spasiti mrtvu celiju

Reply #3
NE OVO RADITI NIKAKO EKIPA!!!!!!!


Ako vec ides pokusati, probaj na 0,1A nikako na vecoj struji!!!


Ta baterija je mrtva sto ces vidjeti na sljedecem letenju...

Odg: Kako spasiti mrtvu celiju

Reply #4
danas cu ga provozat pa javim stanje
Tko visoko leti, nisko pada
Nebo vodi :)


Odg: Kako spasiti mrtvu celiju

Reply #6
jbatga :(
Sad ju degradiraj u 3S ili skupi još koju polukrepanu pa od dve složit jednu

Odg: Kako spasiti mrtvu celiju

Reply #7
Definitivno prevelika struja kojom si ju pokusao probuditi, kad je batka na 0V unutarnji otpor joj je dosta velik, takve batke sam znao puniti strujom od 10 mA, nakon 48 sati na punjaci bi neke i znale proraditi.... ali to smo onda koristili za lampe na biciklima.

Odg: Kako spasiti mrtvu celiju

Reply #8
Moze savjet?
Da li mi se isplati muciti i vaditi ovu mrtvu celiju ili da ju samo ostavim i nastavim koristiti batku kao 3S?
Tko visoko leti, nisko pada
Nebo vodi :)

Odg: Kako spasiti mrtvu celiju

Reply #9
Nikako ju ne ostavljaj unutar 4S pakovanja jer su ćelije u seriji i samo ti nabija ukupan otpor... a i problemi sa punjenjem...
ili izvadi lošu pa koristi kao 3S
ili sklepaj 4-5-6S za nešta ako imas još ispravnih ćelija ISTOG kapaciteta...

ili recikliraj  :D

Odg: Kako spasiti mrtvu celiju

Reply #10
uspjesno iscupao ovu mrtvu i sad idem dalje na 3S  ;D
cak je i zgodnija ovako, manja je  :-\

Tko visoko leti, nisko pada
Nebo vodi :)