Skip to main content

Topic: Zalivno polje - Bečej (Read 10672 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zalivno polje - Bečej

U subotu, 31.dec., Piću je zvanično zatvorio sezonu 2011., a danas smo izašli da otvorimo sezonu 2012.
Kad sam juče pogledao prognozu, i kad sam se danas probudio i pogledao kakvo je vreme napolju, odmah sam stavio baterije na punjače, i javio Pićuki da je dan idealan za letenje, otvaranje sezone. Izneo sam sa CAP, Pinkfire i JaK



I ćerkica je izašla samnom, ona je bila zadužena za merenje temprature, jačinu vetra i za fotografije



Kako vidite, vreme je bilo više nego idealno. Prvo sam poleteo CAP, čisto malo da se "ugrejem"



Posle sam poleteo JaK,



kojem sam pokazao koliko je zemlja mekana  :sljus Priču i slike imate ovde: http://www.flyfreak.net/elektro-modeli/hyperion-yak55sp-3d-profile/msg73496/#msg73496

I Pinkfire-u sam pokazao nebo, i malo sam vežbao brze, uske okrete



U međuvremenu je stigao i Piću, i poleteo svog lovca, F-22



Za kraj sam ostavio dve baterije za CAP, tu već nije bilo mekane vožnje, već počeo sam da vežbam figure za IMAC.
Mislim da lepše vreme nasred zime nismo ni mogli odabrati za otvaranje sezone 2012...


Odg: Zalivno polje - Bečej

Reply #1
10.03.2012.

Konačno, posle dva meseca, ja opet na livadi... Pošto je prognoza bila dobra, još tokom nedelje sam spremio baterije za Sky Hero i za Pinkfire. Danas je dosta duvao vetar, i to ne konstantno, već jednom duvao jako, a posle ništa.



Znači na livadi ja, Sky Hero i Pinkfire, i prvi put sam poleteo model u MODE2. Posle su mi se pridružili Ervin, i Karči.  Svako poletanje, sletanje je bilo uspešno. Mogu samo da ponavljam što sam već i napisao, da ovaj stil mi više odgovara.
Još dva, tri izlazaka sa ova dva modela, a posle mogu izneti i ostale...


Odg: Zalivno polje - Bečej

Reply #2
Dosad si letio mode 1 ili one egzotike (3/4)?
MAK Zapad


Odg: Zalivno polje - Bečej

Reply #4
Hehe :D
Ma najbolje letit kak ti paše, ako ti je praktičnije i logičnije deri dvojku, ali ako ti paše 4 nema ti nitko pravo govorit kako bi trebao  :)
MAK Zapad

Odg: Zalivno polje - Bečej

Reply #5
05.05.2012.

Iako je duvao jak vetar, Karči i ja smo izašli do Zalivnog. Za Tango su mi stigle baterije, ali i vreme je bilo idealno za jedrenje.



Izneo sam i Pink modele, tj. Stick i Pinkfire. Za Stick ovo je bilo test let









Snimak o prvim krugovima:

Stick-maiden flight-2012.05.05..wmv
Utisci vezano za Stick su pozitivni...

Odg: Zalivno polje - Bečej

Reply #6
26 i 27.05.2012.

Letelo se i u subotu i u nedelju...











Od danas, pa u buduće, Robi sam leti svoje modele... Pošto je i on prešao sa MODE4 na MODE2, vidi se da je puno vežbao na simulatoru. U subotu, dok je čekao prevoz, uspeo je da slomi jedan vertikalani stabilizator na MiG-u  :sljus, ali to smo brzo sanirali i posle je ispraznio četri baterije. Još samo da nauči kako se baci model prilikom poletanja...

Odg: Zalivno polje - Bečej

Reply #7
02.06.2012.

Pošto je trava dosta velika na zalivnom, uglavnom letim modele koje ne zahtevaju pokošenu travu ili put... I ovaj put sam izneo JaK55 i Pink Stick, što i nije neki novost...
Pošto sam izneo sa sobom i Soaring Eagle, o njemu ću da pišem par reči. Možda ste čitali u drugom topicu, još tokom zime sam radio na ovom modelu. Vlasnik modela ko je isto modelar me je zamolio da mu malo poboljšam model. Model je dobio brushless motor, odgovarajuću ESC, LiPo baterije 3S 1800mAh i ugradio sam, tj. isekao sam elerone da bi bio okretniji...





Model jako lepo se penje, sa lakoćom može da uradi osnovnu aerobatiku, ali u granicama. Ne treba preterivati  :big smile

Soaring Eagle - maiden flight - 02.06.2012.

U međuvremenu je stigao i Lazar, i nakon prezentacije i on se dohvatio daljinskog. Pošto nije leteo dve godine, imao je potrebu za mali pomoć







Još par puta ću mu pomoći, a posle već može da leti samostalno...


Odg: Zalivno polje - Bečej

Reply #8
03.06.2012.

Već rano popodne smo bili na Zalivnom... Vetar je duvao prilično



Izpraznili smo par batertija. Leteli smo 3D modele, kao i combat, jer je Piću danas imao "maiden flight" sa Pinkfire



Spitfire by Pifu - maiden flight-03.06.2012.

Model, kao do sad svaki Pinkfire, lepo leti

Piću će imati malo posla na 3D modelu


Odg: Zalivno polje - Bečej

Reply #9
10.06.2012.

Danas je bilo prometno na Zalivnom... Piću , ćerkica i ja smo izašli prvi. Imali smo potrebe da budemo optimisti, jer oblaci su bili... pa, prosudite sami



Ubrzo je stigao Ervin i čika Đurika, u međuvremenu ja sam sastavio Sky Hero



Piću je već uveliko cepao Pinkfire



posle sam se pridružio i ja, sa mojim. Moramo da vežbamo, uskoro će Warbird Day...
Napravio sam po koji let i sa JaK55



Sky Hero nisam hteo da letim ja, već je ćerkica vežbala. Par meseci nije imala daljinski u ruci, pa sam joj malo pomogao



Sletanje ovog modela na uzan put uvek radim sa zadovoljstvom, pogotovo u bočnom vetru



Posetio nas je i dva stara modelara. Tamaš, ko je nekada davno bio član aero kluba u Bečeju i svojevremeno je leteo na jedrilicama A1 i A2, i Zoltan, ko je pre dve, tri godine uzeo Soaring Eagle, ali je iste godine i polupao (možda me čeka i taj S.E. za tuning...), a posle nije izlazio zbog porodičnih obaveza. Pričali smo o tome da se opet vrate RC temi, i... mislim da će biti nešto od njih. Trebalo je još da izađe i Lazar (njemu sam radio onaj Soaring Eagle), ali zbog obaveza nije stigao.

Odg: Zalivno polje - Bečej

Reply #10
Pre neki dan mi stigne PM na RCGroups.com od jedne osobe da je iz Melenaca i hoće da se bavi RC hobijem. Napisao je da ima tri modela koje bi trebao pregledati i poleteti, a njega naučiti da leti...
Ja ga pitam, da li je iz banatskog Melenaca?! Šalje odgovor da je iz tog mesta, a da radi u Novom Bečeju   :)  Znači nikad se nismo čuli jedan za drugog... Tako se dogovorimo da u sredu popodne spakuje modele i dođe do Bečeja. Pošto je hteo da leti nešto, usput smo stali na Zalivnom...
Od modela ima Atr Tech-ove modele. P51 Mustang je 550mm, P40 Warhawk je 645mm, a Piper J3 je 1020 mm razmaha...
Prvo je sastavio Warhawk. Ja sam poleteo model, i iznenadio sam se kako lepo leti. Jeste malo živahan, ali mora da ostane takav dok Vladimir ne uzme neki malo ozbiljniji daljinski. Na daljinskom što je dobio uz model, nema baš puno načina štelovanja. Pošto je čovek navalaio da hoće i on da ga proba, ja sam mu predao daljinski. U prvom zaokretu, dok sam ja "stigao" do palica, model je već poljubio zemlju. Iako kaže da je dosta sati proveo na simulatoru, treba mu još dosta vremena da se navikne. Na sreću, krilo je fiksirano sa gumicom, a soja je već dosta velika pa je ublažila pad. Jedini slomljeni deo je bila mala kukica, na šta se stavlja guma za fiksiranje krila...
Dok je on sastavljao Mustang-a, ja sam leteo JaK i Stick. Prilikom sastavljanja ispustio je model, pa se vertikalac slomio   >:(
Sastavio je Piper... Kaže da on ne sme da ga poleti, da poletim ja, pa će on da preuzme...



Proverio sam težište, otklone... Dam gas, model taman poleti kad u momentu se baci na desnu  stranu. Taman sam imao toliko vremena da oduzmem gas, i malo da ga ispravim. Model završi u visokoj travi, skoro bez oštećenja. Znači ne preterujem ako kažem da sam se "usrao" u tom momentu. Da vam kažem iskreno, ne znam da li ću imati hrabrosti da još jednom poletim taj model   :-[
Ja sam ispraznio četri baterije na mojim modelima i krenuli smo kući, do radionice.





Na Mustang-u smo zalepili vertikalac. proverili smo i težište, ali to je jako iza od propisane. Razlog je da je Vladimir promenio servoe, umesto fabričkih stavio je one od 9g. Pošto je ceo model lak, mislim da mu je bilo taman dovoljno da pomeri težište prema nazad. Tu sad treba da se stavi min. 5-10 g. olova na nos, što je pitanje koliko će da utiče na letne karakteristike modela.
Na Warhawk-u smo napravili novu kukicu, ali ne od plastike, već od špera...
Na Piper-u treba smanjiti otklone, i proveriti zašto se tako bacio na jednu stranu... a posle ako on hoće, može da ga poleti. Razmišljao sam i o bacanju modela iz ruke, ali videćemo o tom potom...

Odg: Zalivno polje - Bečej

Reply #11
Dosta vremena nisam pisao u ovu temu, vreme je da se malo osveži  :)

21.07.2012.

Sredinom jula par nas se pokupio na Zalivnom polju...
Bili su Laslo iz Subotice, Bojan iz Ečke, Vladimir sa kolegama iz Melenaca, Robert, Velemir, Zoran sa devojkom iz Novog Bečeja, Karči i ja.



Vreme je bilo baš vetrovito, sa jačinom vetra od 5-6 m/s a u nekim momentima sa udarima do 8-8.5 m/s. To nije bilo dovoljan razlog da ne bude jedan ili više modela konstantno u vazduhu...
Od modela je bilo isto par komada





Dok su neki leteli, ostali su pričali, kako to obično bude, pitanjima, odgovorima nikad kraja







kako sam pisao, vetar je bio dosta jak, ali na sreću duvao je baš u pravcu piste. Sa Laslom smo kombatovali, par puta, bilo je seckanja trake



"nož" na modelu Pink Stick, radio je svoj posao







Lacikin Retro Flyer je isto dobro služio





Bojan je leteo model Domin, i tek sad mi je žao što ga njisam uzeo kad ga je @gaxx prodavao. Model izvanredno dobro leti, a Bojan je imao muda da ga po tom jakom vetru poleti. Leteo je i multikopter





Robert je prvi put leteo Pinkfire, i to uspešno. Na kraju dana, hteo je da poleti i jedrilicu DG, što je i uspeo da posadi, onako, muški





Elektronika je bila skoro 1m od modela. Robert se smeška na slikama, ali model je baš sređen. Pogotovo trup...

Vladimir je poneo P40, ali nije hteo da ga leti zbog vetra.
Osim "combat"-a, ja sam leteo sa Sky Hero i sa JaK. Izneo sam i CAP, da vidim kako leti, ali nisam bio dovoljno hrabar da ga poletim





Sve u svemu, proveli smo još jedan nezaboravni dan na Zalivnom. A što je najinteresantnije, mislim da će biti još po nekog novog rc pilota u skorije vreme...
Na blogu imate još teksta, slika i snimaka: http://gabor-rchobi.blogspot.com/2012/07/druzenje-na-zalivnom-21072012.html

Odg: Zalivno polje - Bečej

Reply #12
Još negde početkom avgusta, posle radnog vremena Robert i ja smo izašli da letimo malo. Od modela smo izneli Edge 540, Jak 55 i CAP 580



Vreme toplo, bez vetra.
Robert je prvi put leteo model Edge. Kako to obično bude, ja poletim model, pa ga on leti



Pošto na njegovom daljinskom nema štoperice, posle nekih 7-8 minuta je ostao bez baterije, ali zbog dovoljne visine sletanje je obavljeno bez problema. Iskrivio se stajni trap, ali kog ovog modela i kod mene se stalno iskrivio  :sljus



Ja sam uspešno obavio "maiden flight" na CAP-u, posle popravke



http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,4674.msg64754.html#msg64754

Posle sam vežbao 3D na Jak55.
Pridružio nam se i Piću



Leleeee pun auto sa modelima. Calmato, 3D model, Pinkfire i elektro jedrilica



Na žalost nismo mogli da sačekamo zalazak sunca, iako smo imali još po koju bateriju. Robert je imao zadnji autobus za N.Bečej u 19.30 a ja sam imao neke obaveze...

Odg: Zalivno polje - Bečej

Reply #13
12.08.2012.

Temperatura tek iznad 20 stepeni Celziusovih, vetar je pirkao malo, a oblaci...



Mi smo manijaci, pa što ne bi izašli na letenje  :hehe

Piću je leteo pinkfire, i to baš žestoko, vidi se da se sprema za "combat", a kasjnije je leteo elektro jedrilicu. I Tamaš je bio sa nama, i u jednom trenutku vidim da je preuzeo daljinski od Pićuke i on je leteo jedrilicu



Da, visina je bila malo veća, čisto zbog sigurnosti. Na kraju dana Piću je samo poleteo i sleteo jedrilicu, jer Tamaš nije hteo da pusti daljinski iz ruke



U međuvremenu ja sam pomagao ćerkici oko letenja Hero-a



I CAP je bilo u vazduhu...



kao i JaK55.



Jak-om sam leteo četrideseti let ove sezone, kad u letu primetim da kormilo dubine neće da reaguje. Nekako sam uspeo da ga ispravim, ali...



Čim sam prišao modelu video sam uzrok. Izlomio se servo horn što je bilo od šper ploče  mmmm
Znaju takvi stvari da se dešavaju. Čisto, da ne bude dosadno dok se suši lepak na Stuka-i...

Odg: Zalivno polje - Bečej

Reply #14
30.09.2012.
Zadnji dan septembra, nije nešto obećavao, čak oko podneva je i kišica padala... Popodne oko 2h, Piću, i ja sa decom, ipak smo izašli do Zalivnog



Piću je cepao Calmato, deca su letela Sky Hero, a ja sam vežbao IMAC program sa modelom CAP, a kasnije leteo malo 3D sa JaK



Hteli smo da letimo tj. da vežbamo letenje u formaciji sa modelima Pinkfire, kad u jednom trenutku...



Ja još nisam ni poleteo svoj model. Uzrok pada je najverovatnije nepažnja. Pošto je model posađen na punom gasu, nije puno ostao od njega



Kasnije, popodne, pridružili su nam se i nove kolege, ko će leteti helikoter ili helikoptere, videćemo još...