Skip to main content

Topic: Jel mi to trebalo? AKA - još jedan hobby i kako ga svladati? (Read 10047 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Jel mi to trebalo? AKA - još jedan hobby i kako ga svladati?

Ionako nemam vremena uz poslove koje radim da čestitam blagdane malobrojnoj rodbini, ubacim u to jedan adrenalinski hobby u kojem sam već 2 znamenkasto godina i polako postajem veteranski hobist... ali ne bi ja bio ja da barem ne probam ta čuda tehnologije, neki dron - ono, tek toliko... da ga imam i snimam... pa je pao kinez nakon 4-5 mj gledanja youtube rivjuova. Sa 2 baterije, taman izađem, uključim ga, nešto zablinka, napravim krug oko svoje osi i padne, ajd u kuću na punjenje. Drugi puta full throttle up i vidim konačno... sliku krova kuće i neki horizont. Jao radosti ko prase u malo blata. Odmah ošinuo karticu za 6 baterija, dok ne naučim sve te ja, pič, ovo ono... i tako fino po PS-u označim propove, čekam batke 3 gladne godine i kad stignem livada... vozim LoS, puhne povjetarac, pojma nemam gdje mu je glava gdje mu je rep... izgubi signal i gledam točkicu kako odlazi... mojih 400 kn... 2 dana traženja na poljima, sreća - našao - radi... nakon toga zima i novi hobi u kutiji stoji čeka proljeće. U međuvremenu istražujem po netu i svugdje nailazim na sebi slične sa dronovima od 100g, problemima s vjetrom, signalom... muke. Svi kažu isto, ako ideš, barem uloži nešto pa imaj opremu za OK početak, ovo ti je ko da vozački polažeš na biciklu s jednim kotačem. Ok, mislim si, otkucao sam jedan novi BMW na prvi hobby, ne može ovaj bit skup, kad... gle čuda, samo stanica košta ko registracija moje stare kante. Naočale... oš da probireš sliku ko grah pa opet nisi dovoljno bogat da kupuješ jeftino - fatshark gdjegod se okrenem... još 300-500. Kupit neki BNF (naučio ja i izraze u godinu dana)... najmanje 200€... a ne znaš letit. pa odustao, ipak nije za mene vrijeme da se vinem u visine.


Do prošlog mjeseca. Nagutan youtubea, kontaminiran dobrom i vrlo dobrim pilotima... naletim na ebay oglas... sve za letenje za... kikiriki cijenu. Što ne valja? Lik ne šalje, lokalni pickup u UK, tamo di je fish'n'chips najbolji... fuck. Al to mi jedina nada da za $ koji imam uđem sa dominator 3, armattanom, i još 4-5 whoopova, simulatorima, i još 7 kg svačeg... sjevne meni, imam kolegu u UK on će to pokupit... javim ja njemu, on povratno - šamar, to je 800 km. Lik i dalje inzistira na tome da mu se dođe u garažu i uzme paket. Nađe lega ujaka, 30km od pickup pointa, pokupi on mog mačka u vreći...


Srećom sve radi... tu i tamo neka crash ogrebotina, stanica nova, naočale odlične, quadovi u pristojnom stanju, svi se spajaju uredno na betu i race... al još uvijek pojma nemam kako pravilno konfigurirati stvar. Letim malo whoopovima po stanu, više udaram o stvari i padam (već jedan frame potrgao)... i naravno nezaobilazni simulator. Kad zbrojim padove u simulatoru dužan sam više nego mi HROK dozvoljava.


I tako u kutiji sada stoji nabrijani skitzo armattan, a ja vozim polu-loš scenarij simulatora - vrlo loše. Prođe koji acro na sreću al ko nekad u arkadama - sve sam potiskao i desilo se, a kako ponovit? :D


Aj dao si truda, identificirao quadove, naručio propove, ovaj englez ih nije štedio... al se pitam dal da poletim ili ne... 5 4s baterija čeka napete ko puške. Čak nijedna nije puffy. Tu sam preiskusan sa batkama iz primarnog hobija i koristim IMAX B6, pazim na voltaže, storage, lipo bags... sve krasno sjajno... možda za mene, jednog dana i ima nade, našao ovdje na forumu dobrog čovjeka s kojim bi mogao i napredovat, al samo da prvo razvalimo te Engleze jer popeli mi se više na onu stvar :)

Odg: Jel mi to trebalo? AKA - još jedan hobby i kako ga svladati?

Reply #1
Uključi stabilizaciju (self level). Puno manje ćeš padat.

Odg: Jel mi to trebalo? AKA - još jedan hobby i kako ga svladati?

Reply #2
Neeee. Nemoj :D

Odg: Jel mi to trebalo? AKA - još jedan hobby i kako ga svladati?

Reply #3
Samo acro! Zeru je bolnije ucenje al se brze uci i navika ostaje;-)

Odg: Jel mi to trebalo? AKA - još jedan hobby i kako ga svladati?

Reply #4
Samo acro! Zeru je bolnije ucenje al se brze uci i navika ostaje;-)
Kako za koga. Ja sam nakon svakih par letova od silnih padova morao kupovat novu bateriju. Pokušavao sam dva ljeta letjeti na taj način i kršio sve živo. Nikad se nisam naučio.

Odg: Jel mi to trebalo? AKA - još jedan hobby i kako ga svladati?

Reply #5
I tu ti je kao level mode pomogao? Level je za whoopace i za nist drugo!

Odg: Jel mi to trebalo? AKA - još jedan hobby i kako ga svladati?

Reply #6
Naravno da je pomogao. U FPV je pomogao tako da kad pustim palice vratim se u vodoravan položaj. Bez self levela mi je znao quad ostati u takvoj orjentaciji da je bio nakrenut malo u jednu stranu i slučajno se zabio u nešto (iza leđa npr ili sa strana). A na letenje okom mi je još i više pomogao jer nemoram paziti i gledati kako je orijentiran. Ako izgubim orjentaciju samo pustim palice i znam da je vodoravan.
Kao što sam rekao, otkad koristim self level niti jedan pad nisam imao a već sam napravio sati i sati leta. A prije toga apsolutno svaki let sam imao pad i lomove.

Odg: Jel mi to trebalo? AKA - još jedan hobby i kako ga svladati?

Reply #7
Pa da ali nisi nista naucio i dalje si nesposoban :D


Level je otrov i treba ga izbjegavati pod svaku cijenu! Samo whoop i DJI proizvodi smiju letiti na level, treba ga zabraniti da izumre napokon!!!


Bez levela si se zabio iza leđa ili sastrane? Pa dron bi trebao letjeti prema naprijed....

Odg: Jel mi to trebalo? AKA - još jedan hobby i kako ga svladati?

Reply #8
To često čujem ali ne razumijem u kojem smislu je self level i altitude hold loš... Zašto nepotrebno otežavati stvari...
Na svojem hexacopteru koristim sve što mi nudi, i Loiter (gsp lock položaja), i altitude hold i RTH...

Quote
Bez levela si se zabio iza leđa ili sastrane? Pa dron bi trebao letjeti prema naprijed....
Pa da, pokušavam letjeti na mjestu i malo po malo on klizi u jednu stranu i dok to primjetiš kasno je.

 

Odg: Jel mi to trebalo? AKA - još jedan hobby i kako ga svladati?

Reply #9
Treba se odlučiti što se želi. Ako želiš stabilnost za snimanje, RTH, senzore prepreka... onda se takav dron i kupuje. Ako se kupuje FPV racing ili freestyle onda se treba i naučit letit njime u acro modu.
Ako kupiš kravu na nju ne stavljaš sedlo, a konja ne kupuješ radi mljeka...
Da ne spamamo temu- [glow=red,2,300]karac[/glow] dobro došao i guštaj u letenju ;)  Self level koristi u LOS da se malo navikneš na komande ali ga ne puštaj daleko od sebe nego radi vježbe manevriranja držeći ga na željenoj putanji. Nakon što to savladaš pređi na acro.
Pusti nagovaranje da voziš brdski bicikl sa pomoćnim kotačima. Po parkingu bi i mogao polako s njima bez da padaš- ali se nikad nebi koristeći pomoćne kotače mogao spustit' šumskim stazama i guštati u spustu;-))

Odg: Jel mi to trebalo? AKA - još jedan hobby i kako ga svladati?

Reply #10
"Pa da, pokušavam letjeti na mjestu i malo po malo on klizi u jednu stranu i dok to primjetiš kasno je."

Izbjegavati neželjeni "let u mjestu", a ako ti i klizi u stranu onda odmah sa yaw okrećeš nos (tj kameru) u smjeru kretanja i to prestane biti kretanje u stranu i postaje kretanje naprijed. Poželjno se kao morski pas stalno kretati naprijed;-)

Odg: Jel mi to trebalo? AKA - još jedan hobby i kako ga svladati?

Reply #11
Koliko sam ja truda i napora uložio da moji sisčani krenu letiti u manual modu... i sad kad su naučili ne pomišljaju se vraćat na te baby modove level i ostalo nepotrebno... :D  za početak bitno je imat i dobru leću 2.1 ili manje jer ako si početnik to je jako bitno...

Odg: Jel mi to trebalo? AKA - još jedan hobby i kako ga svladati?

Reply #12
Ozbiljno pitanje, koja je prednost manual moda naspram self level, altitude hold, heading hold i slično?

Odg: Jel mi to trebalo? AKA - još jedan hobby i kako ga svladati?

Reply #13
Izazov je neusporedivo veći...a imaš osjećaj važnosti ,sposobnosti...samo ne pretjerat da se ne dogodi ''Engleska Sindrom''.... ;D Note: Prvi dio odgovora je ozbiljan a drugi ....nisam mogao odolit  ;)
 
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Jel mi to trebalo? AKA - još jedan hobby i kako ga svladati?

Reply #14
Laički rečeno zamisli auto s kojim se utrkuješ a ima uključene sve one safety feature collision avoiding, line asist i tako dalje... siguran si ali te sve to hebeno koči da budeš slobodan i brz onako kako ti želiš... ti želiš leiti s dronom a ne da on leti s tobom...
stvar je u percepciji da tvoj mozak je žiorskop koji levela kwod (AHI) a ne elektronika, i kada počne mozak to hvatat nema nazad u level modove, samo nebo je granica.. 

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.