Skip to main content

Topic: Kineski katamaran by"Mario" (Read 37965 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Kineski katamaran by"Mario"

Reply #31
jesi ga probal u kadi ? jel baca vodu ?

Odg: Kineski katamaran by"Mario"

Reply #32
Treba još rupu kroz koju ide cijev dobro zabrtviti,podmazati osovinu i nosač osovine i naravno moram servo ugraditi.A vodu će tek bacati kada bude u pokretu jer tako funkcionira :) .

Odg: Kineski katamaran by"Mario"

Reply #33
Daj poravnaj mesing sa nosacem osovine i ucvrsti ga za nju. Slobodno jos malo savini cijev ne bude zapinjala. Poslikaj kad budes zavrsio da ti znamo reci na sta da pripazis. Da ne bi morao narucivati opet a nije niti zaplovio.

Odg: Kineski katamaran by"Mario"

Reply #34
Izravnato ;) .Hvala.Nego da stavim 38mm ,32mm ili 30mm propeler?Koji je bolji za početak?Hvala :)

Odg: Kineski katamaran by"Mario"

Reply #35
Prvo sa najmanjim (30mm), probaj ga lagano vozikati par krugova (max. do 50% gasa) pa na obalu i provjeriti jel sve ok. Obavezno provjeri temperaturu motora i reglera. Ako je sve ok, nastavi i postepeno diži gas. Javi kad budeš išao pa dođemo i mi ostali.

Odg: Kineski katamaran by"Mario"

Reply #36
Gotov je ;D .Jedino imam samo 38mm propeler za probu jer ove manje sam krivo naručio tj. promjer im je manji :-\ .Pa ako nekom trebaju 30mm i 32mm nek se javi može i zamjena za manje sa promjerom rupe 4mm.I na kraju par "show off" slika :D .Jedva čekam lijepo vrijeme pa ide na probu ;) :) .
SETUP:
50A regler sa vodenim hlađenjem
3000KV motor sa vođenim hlađenjem
propeler 38mm
servo digitalno
kormilo i ostali hardver :)

Odg: Kineski katamaran by"Mario"

Reply #37
Danas izvagan teži 1500grama sa baterijom od 3S 2650mAh :) i pala je probna vožnja na jedno 40% gasa nisam ga još stisnuo do kraja,idući put će biti i to.Motor je zadovaljavajuće topao,može se dirati sa prstima nije se pregrijao kao i regler koji je hladan ko led :) .Evo jedne kratke snimke te probe  samo da vidim dali funkcionira ;D .Vozim ga inače na stanicu paličarku,nemam trenutno za pištoljku ali i ovako na paličarku  je super upravljat sa njime ;) .
http://www.youtube.com/watch?v=KkzUtioOS58


Odg: Kineski katamaran by"Mario"

Reply #38
Definitivno očekivano za motor od 300W,potreban i manji propeler ,čak mislim da malo podignem osovinu prema gore u ravnini sa podnicom, jer koda da je malo previše uronjena u vodu zajedno sa propelerom :-\ .A to znači još testiranja da dosegnem neku malo veću brzinu od ove sa zadnjeg videa :-\ .Stay tuned ;) .Ali za 300W motor i 1.5Kg težak catamaran je donekle i dobro :)

http://www.youtube.com/watch?v=Ylvh7SWc1uE

Odg: Kineski katamaran by"Mario"

Reply #39
Neman iskustva sa rc brodovima ali iman sa full scale,a na full scale kada prova skače na mirno znači da motor triba utrimat put dole,a u tvon slucaju smanjit kut osovine,tj podignit je prema povrsini mora/jezera
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Kineski katamaran by"Mario"

Reply #40
Ipak mislim da mi je osovina previše u vodi i da je propeler prevelik za taj motor,valjda bi trebalo podignuti za jedno 5-8mm gore prema površini vode.Stavio sam za sljedeću probu propeler od 30mm,onaj kineski kojemu rupa za osovinu nije 4mm nego 3.2 ili 3.4 mm .Montirao sam propeler tako da sam bušilicom izbušio sa svrdlom 4mm i još onda okruglom turpijom isturpijao rupu do te mjere da ide na osovinu od 4mm.Javim kako je prošlo sa 30mm propelerom.Kasnije ću probati podignuti malo kompletan nosač osovine prema gore da bude što bliže površine a opet u vodi. :) I da na slici nosač osovine je "home made".Napravio mi ga je tata,što se tokarskog dijela tiče,ostalo sam sam napravio.Običan željezni materijal ali u rupu je  stavljena piksa od mesinga 4mm promjera taman za osovinu tako da se osovina bolje i lakše vrti na mekšem metalu. ;) :) .


Odg: Kineski katamaran by"Mario"

Reply #41
Ako brod skakuce ili je kut propelera pervise u pozitivi ili previse u negativi a pored toga je vjerojatno i propeler lose odabran za ovaj tip broda. Također je moguće da je i kut kormila previse prema nazad pa vuce krmu u vodu. Po mojem laickom misljenju sudeci prema snimci, ja bih rekao da je kut previse neutralan i da ga treba dublje u vodu gurnuti i promijeniti kut prema dolje cca 3 stupnja tako da dize krmu. Promjena propelera bi također mogla pomoći, ako se uzme propeler koji više diže (npr ako ima veći pitch ratio), postići će se sličan rezultat.


Sve ovo jako ovisi o samom profilu sponsona (i uzdužnom i poprečnom) i naravno brzini kojim se brodić kreće i sasvim je moguće da je većina ovih savjeta potpuno kriva. Drugim riječima čeka te jako puno testiranja na vodi. Kupi si 10-ak plastičnih propelera sa hobbykinga, odnesi čamac na jezero sa dovoljno baterija i testiraj.

Odg: Kineski katamaran by"Mario"

Reply #42
Jučer na test probi sa novim manjim propelerom (30mm) je bilo sve ok dok su mi se žice na motoru rastopile tj. buzir na žicama.Sa 38mm mi se to nije događalo,izgleda da manji propeler vuće i više struje a i žice su original bile jako tanke. Sada ću morati stavljati nove žice ili novi motor.Uglavnom super ide samo trebam deblje žice jer vuče puno struje pa se griju žice. Evo i filmić.
http://www.youtube.com/watch?v=4KcvhiXFeOs

Odg: Kineski katamaran by"Mario"

Reply #43
Za taj motor i 3s je 30mm previše.
Što je veći prop više struje vuče.

Odg: Kineski katamaran by"Mario"

Reply #44
Trebao sam ostaviti 38mm propeler i ovo se nebi dogodilo.Ali na tom motoru su stvarno glupo stavili takve tanke žice za spajanje.Mislio sam da neće izgoriti u početku ali eto sa manjim propom i većom brzinom desilo se to što se desilo.Uglavnom sada tražim nešto takvo(motor) ali da ima deblje žice koje mogu izdržati .Možda čak i uspijem složiti ovaj motor jer nisu namotaji otišli nego samo žice koje vode iz motora,naravno staviti ću deblje žice ako će se to moći složiti,vrijedi probati. :)