Skip to main content

Topic: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 80651 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #165
Tebe fasciniraju a kod mene izazivaju generalnu frustraciju....ma bacite pogled na ovog lika(Ivan Landek) i njegovu ''titulu''....sramota ... >:( >:( >:(
Citat iz Argentovog posta :
''Tu je paniku izazvala činjenica da je na Dronefestu 2016. Ivan Landek, voditelj Službe za topografsku izmjeru i državne karte u Sektoru za državnu izmjeru Državne geodetske uprave (DGU), rekao da odobrenje te institucije moraju zatražiti svi koji koriste dronove za snimanje iz zraka. ''
Bilo bi zanimljivo doznati je li  posjeduje vozačku dozvolu?
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes


Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #167
"j. Sportske i rekreacijske aktivnosti zrakoplova bez posade"

I tu dolazimo do, opet, mog famoznog pitanja koje ponavljam k'o papagaj - na sve <79J se ne primjenjuje zakon - pa tako ni ta klauzula.... valjda.... E na to mi nitko, i bas nitko ne odgovara (a poslao sam mailove CCAA i ovima - HKZP - koji nikad nisu odgovorili http://www.flyfreak.net/fpv-i-ap/nacrt-pravilnika-o-sustavima-bespilotnih-zrakoplova/msg228210/#msg228210 )...

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #168
Malo se ti previse sekiras.  ;D  Ako ti je <79J ne brojis se kao ozbiljan drondžija. :)

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #169
Upravo tako. Samo sto ni takve igracke ne smiju snimati... No ta ekipa ciji si link poslao u zahtjevu, na obrascu za prijavu letenja ima i uvjete za <79J (bar je bilo kad sam zadnji puta gledao - sad mi se neda vise s tim zezati pa ne znam da li su mozda promijenili) sto, cini se, znaci da i to moram prijaviti... ili ne.. Uglavnom, nejasnoce na koje nitko ne "trza" (a mailao sam im da mi to pojasne)...

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #170
Jel tebe brine letenje il snimanje? Za letenje je sve jasno. Ako je <79J ne trebas nista. Ali ti ja svejedno preporucam da izvadis dozvolu od ccaa jer je besplatna i jednostavna, popunis obrazac, posaljes ga njima, oni ti vrate mejlom potvrdu da si upisan, to si isprintas i imas uz sebe ak ti netko nadobudan pocne kenjat. Ja imam i to i policu osiguranja i dva papira od hakoma i upisnicu u hubs. Pa ak se netko nadje pametovat samo izvadim tu hrpu papira i kazem "biach, ajm a pajlot" :) A ovaj link sto sam poslao je olaksao prijavu kontroli zracne plovidbe u prostoru kontroliranog zracnog prostora. Sto tebe ni to ne treba brinut u pozegi.
A glede snimanja i prijave dgu, e to je pak druga strana price. Meni se cini da je to zakon jos od druga tita. To je toliko stupidna i neupotebljiva regula da boli.
E sad jedna zanimljiva stvar koju sam ja saznao (ne mora bit istina, al 99% da je). Za dio letenja te moze kaznit policija ako nemas dozvole. Znaci za to imaju ovlasti. A za snimanje....nitko nema ovlasti kaznjavat. ;)

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #171
Jel tebe brine letenje il snimanje? Za letenje je sve jasno. Ako je <79J ne trebas nista. Ali ti ja svejedno preporucam da izvadis dozvolu od ccaa jer je besplatna i jednostavna, popunis obrazac, posaljes ga njima, oni ti vrate mejlom potvrdu da si upisan, to si isprintas i imas uz sebe ak ti netko nadobudan pocne kenjat. Ja imam i to i policu osiguranja i dva papira od hakoma i upisnicu u hubs. Pa ak se netko nadje pametovat samo izvadim tu hrpu papira i kazem "biach, ajm a pajlot" A ovaj link sto sam poslao je olaksao prijavu kontroli zracne plovidbe u prostoru kontroliranog zracnog prostora. Sto tebe ni to ne treba brinut u pozegi.
A glede snimanja i prijave dgu, e to je pak druga strana price. Meni se cini da je to zakon jos od druga tita. To je toliko stupidna i neupotebljiva regula da boli.
E sad jedna zanimljiva stvar koju sam ja saznao (ne mora bit istina, al 99% da je). Za dio letenja te moze kaznit policija ako nemas dozvole. Znaci za to imaju ovlasti. A za snimanje....nitko nema ovlasti kaznjavat.

Primarno me brine FPV snimanje.

A sto se letenja tice, da - dok god letim u Pozegi i okolici, ne treba mi nista od papira jer nisam u kontroliranom zracnom prometu (ali ako odem npr. do Osijeka, onda moram i za igracku <79J popuniti zamolbu za odobrenje - http://www.crocontrol.hr/UserDocsImages/SUZP/Obrazac_Bespilotni_04ruj15.pdf - jer ona se odnosi i na <79j i na kontrolirani zracni promet - a prema njihovim kartama, cijelo podrucje Osijeka - do Vukovara cak - je kontrolirana zona).

Vjerojatno cu se prijaviti (iako je smijesno prijavljivati takvu igracku) + isprintati pravilnik i u torbu s njim. To ce biti dovoljno...

No svako snimanje je ocito problem. I da - na onom videu iz Rijeke (koji je netko postavio prije par tjedana/mjeseci) gdje inspektor drzi predavanje o ovoj temi, u povjerenju je rekao da geodeti zbilja nemaju mehanizam kaznjavanja tako da se sve svodi na jednu veliku besmislicu... "'Rvacka posla"  ::)

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #172
I u pozegi ti treba izjava operatera kod CCAA. To si svakako izvadi, to ti je najbitniji papir od svih. To policija kontrolira.
Znaci imas:
1. Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo, to ispunjavas izjavu i saljes njima. IMHO najbitniji papir.
2. Kontrola zracne plovidbe - ukoliko letis u kontroliranom zracnom prostoru. (sad imaju to preko aplikacije)
3. Papiri od hakoma za uporabu radijske frekvencije, to ne trebas nista trazit, samo isprintas, mogu ti ih ja poslat.
4. Potvrda od DGU, ovo treba za snimanje, al je postupak uzasno kompliciran, nejasan i suludo nepotreban.
5. Osiguranje od odgovornosti -  ovdje je jos nejasno sta zadovoljava, meni su se iz allianza javili da su me nasli u bazi operatera bespilotnih sustava i ponudili mi za nekih 260kn godisnje policu od odgovornosti koju sam uzeo. (javila mi se i neka druga osiguravateljska kuca za koju nikad cuo koja mi je nudila policu za 1300kn godisnje).

Ovo sve sto sam napisao se ogradjujem ako je nesto netocno, ali to je ono do cega sam ja dosao i kako sam ja to sve shvatio.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #173
Ali za <79J pravilnik o bespilotnim letjelicama se ne primjenjuje - sto znaci, pretpostavljam, da ne trebam tocku 1, 3 i 5  - a pretpostavljam, jer bi onda svi koji kupe bilo kakvu igracku-quad kojih ima prakticno po kioscima morali nabaviti te papire. Dodatno, ako i trebam izjavu operatera iz 1, kako cu je popuniti kad trebam upisati datume letenja ("Datum početka operacija/datum primjene promjene/" - usput, sto je "datum primjene promjene"!??)!? Mislim, to znaci svaki put prije nego idem u dvoriste moram to popuniti, isprintati, potpisati, skenirati i poslati im i cekati da mi to potvrde? Ili da popunim 365 obrazaca (sva svaki dan u godini)?  ;D Osim toga, to im ide postom (kako pise tu: http://www.ccaa.hr/hrvatski/obrasci-uas_368/ ) - znaci moram pricekati sigurno 7 dana dok dobiju, odgovore... Dotle cucim u kuci i cekam?
I sto cu upisati u "Tip(ovi) sustava bespilotnih zrakoplova, identifikacijske oznake (ako je primjenjivo) i glavna baza/Type(s) of UAS, ridentification(s) and main base:" za npr. moj E010 s AIO F02 Boldclash kamerom? To cudo nema nikakve ID oznake... Takodjer, sto je "glavna baza"... !?

Uopce mi nije jasno... Je li netko ovdje popunjavao to za neki svoj npr. custom build mikro quad? Kako ti rjesavas svoje letove s tim dokumentom?

Sto se 2 tice - na tom obrascu pise da je za let u kontroliranom prostoru (i vrijedi i za <79j) - a Pozega ne spada u kontrolorani zracni prostor - provjerio sam na kartama sa crocontrol.hr stranica.

Meni stvarno nije jasno zasto mi ni jedna od tih institucija ne moze konkretno odgovoriti sto tocno traze ako ista traze za <79J jer pravilnik (osim snimanja) se ne primjenjuje za <79J - a kad sam ih to konkretno pitao, uputili me na pravilnik (doslovno "xxx lud zbunjenog" - a ja spadam u obje kategorije  ::) )


Sto se tice 3 - mozes molim te poslati? Da vidimo to... To mi se jedino nekako cini ipak da treba jer nije obuhvacenom ni jednim pravilnikom od ovih koji iskljucjuju 79J...

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #174
A jebalti grom čušpajz, aj mrš van letit  :D
Što ga kompliciraš...ako imaš taj isprdak od letjelice ko će ti šta reć?
Kad dodjem u PŽ letit ću sa tri drona odjednom oko tebe samo da tebi bude lakše.  :P

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #175
Znam da kompliciram... i bas zato sto se radi o dzepnoj igracki, vjerujem da ne treba ama bas nista od papira. Al' onda si napisao "I u pozegi ti treba izjava operatera kod CCAA."... Pa kako onda da ne kompliciram!???  ::)

Kad si vec "zatalasao", sad salji to od HAKOMa!  ;)

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #176
Ma objasnjavao sam opcenito zakone, a ne za tog tvog isprdka. Sve ovo sto sam napisao su odvojeni zakoni/regule i svaki funkcionira za sebe.
Posaljem ti dokumente veceras kad dodjem kuc.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #177
Ma samo je bitno - trebam li ista za <79J ili ne trebam - da/ne - simple as that!  ::)
Uglavnom, hvala unaprijed na HAKOM papirima... to + isprintan zakon bit ce mi dosta za pocetak (a valjda ni ne trebam vise nis' dok god se drzim izvan kontroliranog zracnog prometa).

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #178
Sad mi se javili iz CCAA - konacno konretan odgovor! I poslali mi PDF s rezimeom sto sve treba - kazu da ce staviti na svoje stranice (ne znam jesu li vec - ne nalazim) pa ne bih postao ovdje jer ne znam smijem li. Uglavnom, napravili su fini rezime sto tocno i pod kojim uvjetima treba (uz reference na pravilnik da se moze i procitati izvorni clanak). Odlican dokument kojim ce se sva pitanja reducirati na minimum!
A po svemu tome sto tamo pise, ispada definitivno da za <79J ne treba AMA BAS NI JEDAN PAPIR (cak ni HAKOMove dozvole frekvencija) jer svi ti papiri popisani su u pravilniku koji se ne primjenjuje na <79J! Dakle, mogu komotno koristiti bilo koju frekvenciju za TX i FPV i letjeti gdje god (cak i u kontroliranom prostoru jer je i to pravilo u pravilniku - koji se ne primjenjuje) i kad god sve dok sam ispod 79J i dok ne snimam (snimanje je regulirano drugim pravilnikom i nema limita).

Sto se mene tice, prica je zavrsena. Isprintat cu pravilnik i formule za izracun kineticke energije i s tim na livadu pa ako netko bude pametovao, imam pravilnik i formule i mozemo izracunati na licu mjesta...  ::) ;D

 

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #179
Ajde stavi tu dokument...