Skip to main content

Topic: Cirrus RC glider (Read 10308 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Cirrus RC glider

Naš kolega @alkul mi je poslao prototip njegovog dizajna jedrilice inspiriran modelom Cirrus (slobodnoleteći model iz davnina).

Radi se o početničkoj jedrilici sa komandama na repu (dubina i smjer) koju po želji možete sastaviti u načinu samo kao jedrilica ili kao elektro jedrilica.

Kako sam napisao, model je predviđen za početnike u gradnji i ne zahtjeva neka posebna predznanja. Sve je stiglo uredno izrezano na CNCu, potrebno je samo malo sa skalperom odvojiti komponente i slaganje može početi.
Sve sjeda na svoje mjesto, slaže se kao Lego kockice i za nekoliko popodneva laganog slaganja jedrilica može biti gotova.

Pri sastavljanju trupa potrebno je odlučiti se da li ćete jedrilicu motorizirati ili ne, isključivo zbog smještaja serva.
Serva sam koristio 4.5 gramska, prijenos je kevlarski konac u kombinaciji pull-spring za komande na repu. Spring je naravno B žica od gitare.

Presvući se može ili sa folijom ili sa japan papirom, po želji, dovoljno je presvući samo krila i rep.
Ugradio sam kuku za lansiranje na gumu i krenuo u trimanje i testiranje leta.


Ukratko, odličan kit za početnike u gradnji modela, nema puno šmirglanja što je zgodno za one koji žive u stanovima (poput mene). a isto tako i za učenje letenja.

Video:

https://www.youtube.com/watch?v=q4YHTOebsms



Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Cirrus RC glider

Reply #1
Čista klasika(!), vraća me u dane početaka bavljenja ovim hobijem.
Ipak, danas kada su stanice, prijemnici i servoi dostupniji, možda bi kolega @alkul mogao ponuditi i inačicu s eleronima.
Letenje "na rep" pri iole jačem vjetru je čišta gnjavaža i natezanje, neprikladno za početnika.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Cirrus RC glider

Reply #2
Ovo je prototip, pa su sve sugestije dobro došle :)

Ja sam već sugerirao da poveća rudder kontrolnu površinu jer je ovo jako spora jedrilica i treba veće kontrolne površine na smjeru.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Cirrus RC glider

Reply #3
Lijepo izrezano i zgodno izgleda,i mene vraća u djetinjstvo kada sam na jednoj A1 jedrilici krila presvlačio japan papirom i lakirao ih bezbojnim lakom za parkete :) .Samo jedno pitanje,dali se model može lansirati i na veću visinu ili je to  jednostavno ovako kao što smo vidjeli na filmu u prilogu?

Odg: Cirrus RC glider

Reply #4
Varadero, hvala na predstavljanju jedrilice  8)
Kao sto je Varadero već rekao, iza modela/kita stojimo kolega Marko (bubizg) koji je odlično odradio posao pripreme/rezanja dijelova i ja.


Cirrus je inspiriran starim slobodnoletecim Cirusom u smislu da sa njim dijeli glavne dizajnerske zahtijeve: jeftina jedrilica, nezahtijevna za izradu, a ujedno dobrih letnih karakteristika. Namjera je jedrilice osposobljavanje aviomodelara pocetnika u savladavanju osnovnih modelarskih tehnika i upoznavanja sa klasicnom konstrukcijom.

Konstrukcija je robusna tako da minimizira greske prilikom gradnje- primjer je koristenje okrugle drvene letvice fi3 za napadnu ivicu - tako da nema brusenja i kriticni dio aeroprofila ne podlijeze pocetnickim greskama. Takodjer donja strana trupa je ravna sto uvelike olaksava izradu.


Model se moze sastaviti kao klasicna jedrilica, pri cemu se lansira bacanjem iz ruke ili kukom. Dizajn predvidja kako je Varadero spomenuo i elektrifikaciju - u tom slucaju servoi se montiraju ispod krila da ostave mjesta napriejed za ESC i bateriju.

Tehnicki podaci

- Raspon krila: 1030mm
- Duljina 730mm
- Tezina RTF: 130g
- Profil AG03-AG04
- Wing area: 12.8 dm2

- Wing loading: cca 10.5 g/dm2
















Varadero je slagao Prototip 2, koji je poboljsana varijanta prvog prototipa (poboljsana dihedrala, moment horizontalca..) Na osnovu Varaderovih feedbacka napravljene su dodatne izmjene koje ce dodatno poboljsati upravljivost.

U kitu će doći osim drvenih dijelova i folija za presvlacenje, celicna zica za repne opruge, spagica za komande te kuka - znaci sve potrebno za izgradnju.



Odg: Cirrus RC glider

Reply #5
Opet ja :) .Dali će i cijena biti prihvatljiva jer model je za "početnike" predviđen ,stoga mislim će i cijena "kit sistema"  biti prihvatljiva ako uđe u neku serijsku proizvodnju .Naravno treba prvo ispitati još neke prototipove da se uklone i poboljšaju karakteristike i kvaliteta proizvoda."Keep it up" -Thumbs up za hrvatski proizvod u modelarskom hrvatskom svijetu. :)

Odg: Cirrus RC glider

Reply #6

Mislim da ce cijena biti ok, pogotovo kad se u obzir da u kitu dolazi sav potreban materijal za izradu. Ciljamo na cijenu od 200njak kn..

@SDespot


Stavili smo dovolnu dehidralu i sad nakon drugog prototipa dodatno povecali ruder, tako da mislim da je model dovoljno upravljiv.




Odg: Cirrus RC glider

Reply #7
Pozdrav kolege.

pozdravljam i podrzavam razvoj ovog modela...  radim s klincima u sklopu modelarske sekcije Aerokluba Petrinja i u sklopu  skole sastavljali smo i modele cirrus kupljene kod Lea.  Uvijek mi je falila ta mogucnost da se model preradi u RC: pokusavali jesmo.. no rezultati su bili neujednaceni...  Cijena od 200 kn je  sasvim prihvatljiva i ako dodje do realizacije tj bude li se moglo narucivati mozete  racunati na 10-tak modela s nase strane odmah u prvoj narudzbi.   Model se relativno brzo gradi.. a pruzi polazniku uvid u konstrukciju, tehnike gradnje i ostale vjestine. To je bitno kad se radi s mladima jer postali smo prerazmazeni stiroporcima i epp modelima koji maltene sami izljiecu iz kutije u kojoj ih je postar donio...  a opet.. ne ocekuje se od polaznika da rezucka i smirgla hrpu elemenata koje skine iz nacrta...
Jos jednom cestitke i drzim fige da ustrajete pa da jedan od tih kitova zavrsi i na mom stolu :)



Odg: Cirrus RC glider

Reply #8

Svaka čast na inijativi.
I ja sam (kao i varadero) u stanu, pa nemam prostora za izradu zahtjevnijih modela.
Do sada sam isključivo radio depronce, jer je njihova izrada relativno jednostavna i "čista".
U posljednje vrijeme su me zaintrigirali modeli od balze, i planirao sam nabavku kit modela iz Kine. Na taj sam način htio izbjeći pogreške nastale rezanjem/brušenjem, barem kod prvog modela...
No, u svakom slučaju bih radije naručio iz RH nego iz Kine, tako da sam svakako zainteresiran za jedan primjerak...
Ja bih rado dodao pogon, pa me zanima akul130: jeste li radili kakve proračune? Koja bi bila preporuka za kombinaciju motor/propeler/esc/baterija?

@varadero, @akul130: Koje ste ljepilo koristili za balzu?
@akul130: Vidim da je balza laserski izrezana. Nudite li uslugu laserskog rezanja prema nekom drugom nacrtu?
Radije bih platio lasersko rezanje, nego navukao bijes gospođe zbog rezanja balze u stanu... :)

Odg: Cirrus RC glider

Reply #9
Pozdrav,

Sve sam lijepio sa 15 minutnim drvofixom .

Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Cirrus RC glider

Reply #10
@ Pozdrav Crash,
jako mi je drago procitati tvoj post! :) Prilikom dizajniranja modela nadao sam se da ce naci put i do aviomodelarskih radionica.
Mislim da ti mozemo poslati jedan kit vec slijedeci tjedan na probno slaganje.. saljem ti pm.

@ Daddy
Model se moze lijepiti sa CA ili sa drvofixom. Svi dijelivi su drveni  - tako da preporucujem koristenje drvofixa.

Sto se tice pogona, ja sam nabavio ovaj motorcic za motorizaciju prototipa: https://hobbyking.com/en_us/hobbyking-1612-brushless-outrunner-3200kv.html
Motor treba uparit sa malim 5x3 propelerom, 10A escom, 2S baterijom.. Planiramo u buducnosti objaviti par postova vezano i uz elektro verziju.









Odg: Cirrus RC glider

Reply #11
Lijepa inicijativa za poklon,naročito ako će to klinci u školi sklapati.Ja se budem bilježio za jedan model  kada vidim da elektro verzija bude u zraku i da to funkcionira :) .
@konstruktore:Dali će u kitu biti i materijal za presvlačenje ili će se to morati odvojeno kupovati po želji?I koji je materijal potreban,znači debljina folije ili papira?Hvala unaprijed na odgovoru.

Odg: Cirrus RC glider

Reply #12
Napravite elerone i imate jos jednog kupca ;)

Odg: Cirrus RC glider

Reply #13
Pohvalno da se neko latio posla  :)  !

Mi smo nekada isto prerađivali Cirruse u RC jedrilicu: kako je bila riječ o adaptaciji, servače smo stavljali izvana na trup, koji je i preuzak za unutrašnju montažu  HXT900 ili slićno, a startna kuka je bila na isto mjestu, s time da smo koristili mali bungee:

[attach=1]

Ideja da se stavi AG03-04 profil je odlična, jer originalni nije dobar za start na gumu. Ono što bi ja dodao pod "obavezno" je ojačanje krila u sredini - gumice za vezivanje na trup brzo razvale krilo u sredini. Malo "plankiranja" balzom i biti će sigurnije. Krajeve krila bi isto trebalo ojačati pošto početnici često slijeću "u zvijezdu" i onda pucaju vrhovi krila.

Hvalevrijedan trud,
Damir.

Odg: Cirrus RC glider

Reply #14
Pozdrav Diogen :)
Ova jedrilica je od nule- ima drugaciji raspon, povrsinu, profil i momente repa od slobodnoleteceg cirusa i sve je prilagodjeno za RC upravljanje, a ime je zapravo svojevrsni omaž.
Na ovim fotkama se vide rješenja kraja uške i planka na sredini centroplana.




Evo i elektro verzije Cirrusa..


http://www.youtube.com/watch?v=TsQBHbyYOwQ