Skip to main content

Topic: Moj Hexadron neće još dugo poletjeti... (Read 40548 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Moj Hexadron neće još dugo poletjeti...

Evo da se pohvalim da sam donekle dovršio moj prvi veći quad. Nije još u letnom stanju, treba podesiti PI gainove i sve ostalo (KK2.0 kontroler), te ugraditi naponski alarm. Sutra ili danas kasnije kad se naspavam - maiden.

https://www.youtube.com/watch?v=EsU44ENjf_c

Video kad se dovrši upload.

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #1
A evo i maiden prvog 'pravog' quadcoptera.

https://www.youtube.com/watch?v=4syzetjAxlw

Na žalost, video je tek krenuo sa upload-om, trebat će nekih 5-6 sati (tek tamo negdje oko 21:00 uvečer, 11.08.2015.).

Svi komentari dobrodošli. Može i šala na moj račun, ne ljutim se.  ;D

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #2
Šta je prop otpao u zraku kad ga nema i njega i matice? Jedva čekam da ga pogledam u letu, ako ga je bilo naravno :)
Neka te padovi i neke tehničke sitnice ne deprimiraju, ja sam svog zakucao jučer u zemlju, polomio 1 ruku, sve propove, uništio ležajeve na 1 motoru i tak,,, nije da mi je drago da se dogodilo, ali se ni ne nerviram. Ležajeve i ruke imam, propovi se naruče i više opreza idući put da se ista stvar ne ponovi

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #3
Šta je prop otpao u zraku kad ga nema i njega i matice? Jedva čekam da ga pogledam u letu, ako ga je bilo naravno :)
Neka te padovi i neke tehničke sitnice ne deprimiraju, ja sam svog zakucao jučer u zemlju, polomio 1 ruku, sve propove, uništio ležajeve na 1 motoru i tak,,, nije da mi je drago da se dogodilo, ali se ni ne nerviram. Ležajeve i ruke imam, propovi se naruče i više opreza idući put da se ista stvar ne ponovi

Letio je on, itekako je letio - svih 600 metara dalje od mene (izmjereno na goole maps). Totalna šteta: izgbuljen jedan propeler i jedan collet, te matica za još jedan. Jedan propeler izgubio 1 od 3 kraka. Za sada mogu napraviti kolaž od slomljenih propelera, samo da nisam dobar dio bacio (večina glavu gubi na avionima, ovo je novo, pa sad slijedi drugi način lomljenja propelera, tvornice trljaju ruke...). :D

Ovo što su se ruke okrenule ustranu, to je tako kako je, ispravljeno za 2 sekunde. To su zapravo strijele kupljene u Osijeku, stakloplastika. Učvršćene sporohodnim epoksijem s jedne i UHUporom s druge strane samo da drži trenjem sa obujmicama. To trenje je takvo da kod udara popušta, a ne puca.

Potvrdio sam jednu svoju teoriju, samo ju moram dokumentirati: vibracije koje dolaze od motora, ne čuju se više u opće na motoru, ali zato dvije noseće pločice rade kao pojačalo zvuka. Zvuk dopire it tih pločica, ne iz motora. Prilagodba zvučne impedancije...

Ah, ma ovako kako je, bolje da ne letim dalje od 20-tak metara, jednostavno mi ga sam okrene, pa izgubim orijentaciju. jedini lijek mi je za početak da koristim FPV, jer onda bolje vidim orijentaciju - sve dok ne izađe iz dometa. Ovako i pored raznobojnih propova, nakon nekih 50 metara je zbunjava - što je naprijed, što nazad ?!??!

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #4
Uzmi one led trake, ja sam se ispočetka jako borio sa orjentacijom dok nisam stavio ledice naprijed i nazad, kasnije i sa strana pa mi je let po noći išao puno bolje nego prek dana bez ledica, vide se one i prek dana sve dok nije sunčano.. Neki stavljaju ping pong loptice, neki propove druge boje...
Stvar orjentacije je jako dobra koncentracija, ako te netko ometa ili previše misliš o sporednim stvarima jako je teško bez pomagala. Osd + gps sa druge strane potpuno eliminira sve to, sve ovisi što te više privlači. Ja sam si iz tog razloga složio 2 kvada jer podjednako volim i fpv i lagano divljanje ukrug.
I da, kk2 meni dosta slabo drži yaw - valjda je nikad nisam uspio do kraja podesiti. Apm s druge strane ostaje jako dobro zaključan i bez kompasa, tako da pripazi na to.

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #5
Uzmi one led trake, ja sam se ispočetka jako borio sa orjentacijom dok nisam stavio ledice naprijed i nazad, kasnije i sa strana pa mi je let po noći išao puno bolje nego prek dana bez ledica, vide se one i prek dana sve dok nije sunčano.. Neki stavljaju ping pong loptice, neki propove druge boje...
Stvar orjentacije je jako dobra koncentracija, ako te netko ometa ili previše misliš o sporednim stvarima jako je teško bez pomagala. Osd + gps sa druge strane potpuno eliminira sve to, sve ovisi što te više privlači. Ja sam si iz tog razloga složio 2 kvada jer podjednako volim i fpv i lagano divljanje ukrug.
I da, kk2 meni dosta slabo drži yaw - valjda je nikad nisam uspio do kraja podesiti. Apm s druge strane ostaje jako dobro zaključan i bez kompasa, tako da pripazi na to.

Ma htio sam ja LED staviti, možda ne trake, imam nešto ovih 3W LED u bolji, pa ću staviti. Ovo danas mi nije trebalo - htio sam se vinuti u zrak što prije, toliko sam bio sretan što to u opće leti, a evo sad... ma, dani su tek predamnom, bit će još letova (nadam se dobrih).

Ovo nije više ćiro ili H8, pa moram misliti na to da ovo čudo postiže dosta veliku brzinu i u djeliću sekunde je već van 'zone ugodnog letenja'. Jedino FPV, gdje bi ipak mogao vidjeti kuda idem. Ne znam kako bez OSDa znati visinu? Ili letjeti na sigurnoj visini (mislim, da ga ne zakucavam u zemlju previše)?

Yaw je izgleda problematičan kod KK2, ili možda moram bolje PI gainove podesiti? Neko vrijeme leti dobro i onda odjednom okrene. Ovo sam napravio sa materijalom koji sam imao, tamo negdje u bližoj ili daljnjom budučnosti, možda neki bolji APM, možda i planer leta. No to nije poanta, bitno je da je teorija urodila bilo kakvim letom uopće. Samo moram dobro paziti da ne ide predaleko.

No evo, imam već otprije kupljenu kameru i 200 mW predajnik na 5.8 GHz (jako se grije). Boscam 8 kanalni prijemnik sam jučer dobio, i on se grije, ali ne toliko. Monitor, eh... propustio sam onaj od Varadera - prodan. Ovaj što imam je 7 incha, no slabije rezolucije. A i dosta je težak i puno troši (to je zapravo starija verzija TFT televizora). Sve na stalak, pa onda sjenilo... Ima se tu još dosta za dorađivanje.

A ono što sam najviše falio je Mobius kamera - nisam ju stavio gore. To si neću moći oprostiti. Sad bi snimak bio za čitu peticu (umjesto 'maiden' -> MayDay).

EDIT: Još 37 minuta do videa...

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #6
Napokon je moj video, moja sramota na YT dostupna...

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #7
Milane, Amerika te nema... :D :D :D
-Tko je?
-Ja sam, dobar dan, pao mi helikopter na vaš krov
-Helikopter??
 :D :D :D
a poslje toga je pravi horor...
svaka čast na hrabrosti i ajde pakiraj kofere Hollywood te čeka...

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #8
AAAA uuu prijatelju imao si ti uzbudljiv dan. :-\ :-\

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #9
Milane, Amerika te nema... :D :D :D
-Tko je?
-Ja sam, dobar dan, pao mi helikopter na vaš krov
-Helikopter??
 :D :D :D
a poslje toga je pravi horor...
svaka čast na hrabrosti i ajde pakiraj kofere Hollywood te čeka...

A čuj, niti sam se ja snašao, niti bi žena razumjela da sam rekao quadcopter. Tako je nekako spontano ispalo.

Najveći horor je to što sam glavom dotaknuo jednu žicu, a jednom rukom se držim za uzemljeni gromobran. Sreća pa je ta žica za uličnu rasvjetu, inaće bi bio reš pečen ili bi se možda skotrljao sa krova.

A što će meni Hollywood, kad imamo ovdje Hollyshit.  :D :D :D :D :D

Hvala na lijepom komentaru.

LP,
milan
--

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #10
AAAA uuu prijatelju imao si ti uzbudljiv dan. :-\ :-\

Jesam, još se tresem pri pomislli što se sve moglo dogoditi. Sam dragi Bog me čuva. Neka čuva i cijelu našu zemlju, pa će nam svima biti lijepo.

Hvala na lijepom komentaru.

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #11
Fino si ti njega gore parkiro u špic ;) Ali svaka ti cast....

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #12
Video je odlican  :D :D
“You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.”


Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #14
Fino si ti njega gore parkiro u špic ;) Ali svaka ti cast....

Da san htio, ne bi mogao. Nisam htio da ljudima padaju helikopteri na krovove. (uh, helikopteri... quadovi... što god)

LP,
milan
---