Skip to main content

Topic: Moj Hexadron neće još dugo poletjeti... (Read 41031 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #15
Sreća prati hrabre, kaže narod, a ti si stvarno hrabar! Po vrelom krovu se verati i provlačiti ispod žica od struje... svaka čast!
Nadam se da više neće biti ovakvih akcija, da si bubnio dole 'ko bi nam snimao zanimljive filmiće? Kad razmislim ni ovaj nebi ugledao svijetlo dana :D
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #16
Sreća prati hrabre, kaže narod, a ti si stvarno hrabar! Po vrelom krovu se verati i provlačiti ispod žica od struje... svaka čast!
Nadam se da više neće biti ovakvih akcija, da si bubnio dole 'ko bi nam snimao zanimljive filmiće? Kad razmislim ni ovaj nebi ugledao svijetlo dana :D

Ne znam oko hrabrosti... tanka je granica između hrabrosti i ludosti. Okay, kao električar, puno puta sam se pentrao i po banderama i po tornjevima i po krovovima. Nikad nije ugodno, ali se čovjek navikne. Jedino, nisam se dugo penjao po krovu, pa mi je malo bilo nezgodno. O struji neću pričati, što bi se sve moglo dogoditi da sam umjesto ulične rasvjete proturio glavu imeđu 'vrućih' žica...

I ja se nadam da je ovo zadnji flyaway i da ću poduzeti sve mjere kako bi olakšao vidljivost i poboljšao orijentaciju. Samo da se malo smirim od ovih doživljaja, pa ću probati FPV, no ovaj puta ću otići jedno 2-3 kilometra dalje od naselja. Pa nek i padne u njivu, ali nitko neće biti potencijalno ugrožen. Jedino... sada je sezona kukuruza, pa bi bilo lijepo imati pištalicu... a i onaj moj arduino projekt o traženju izgubljene letjelice pomoću GPS signala... i to trebam dovršiti. Sad vidim da mi je to nužno potrebno, nikad se ne zna kad će ga vjetar odgurnuti van dometa, bilo FPV-a, bilo RC stanice.

Hvala na lijepim komentarima. Nisam znao da vam se toliko sviđaju moji filmovi. Mislio sam da su onako, osrednji...

EDIT: Kod starih električnih mreža, nula je uvijek prema ulici, a ostale tri faze iza. Ulična rasvjeta je uvijek jedna žica ispod. Novi sistemi nisu problem jer su jako dobro izolirani, pa se slobodno može uhvatiti rukom, pod uvjetom da se ne dira sam priklučak između tih kablova i kučnog priključka. To je kod nas uvedeno poslije domovinskog rata u nekim ulicama gdje je bilo neisplativo mijenjati stare sisteme.

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #17
Svaka čast kolega,


ovakve stvari se dešavaju ali ljudi izbjegavaju stavit na YT


video koji je nastao spontano, pilot koji se uči vozit a ne ono kupiš gotovog ubaciš u GPS i glumiž facu


bitno da nema posljedica, quad je pronaden i sve riješeno


P.S. ja sam od prijatelja jednog otpeljao u zaron ali još nije izronio iz mora cca 2 godine  :D :D :D :D :D
Leti samo leti :-)

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #18
Svaka čast kolega,


ovakve stvari se dešavaju ali ljudi izbjegavaju stavit na YT


video koji je nastao spontano, pilot koji se uči vozit a ne ono kupiš gotovog ubaciš u GPS i glumiž facu


bitno da nema posljedica, quad je pronaden i sve riješeno


P.S. ja sam od prijatelja jednog otpeljao u zaron ali još nije izronio iz mora cca 2 godine  :D :D :D :D :D

Hvala, kolega.

Da, za neke slučajeve, gotovi quad sa GPS-om i ostalim drangulijama je opravdan. Nekima je to sredstvo za rad (fotografi), nekima je kao što kažeš fora za foliranje. Meni je pak zanimljivije da sklepam nešto iz ničega, ako je moguće. To nije uvijek tako, ali mi je to zadovoljstvo ako uspijem.

I to je točno - sva sreća pa je to bio samo krov. Sva sreća pa je žega i ljudi su uglavnom unutar svojih klimatiziranih prostorija, tako da je vjerojatnos ozljeda uslijed pada gluposti na pamet ( ;D ) mala.

Što se tiče 'zarona', ima tu dosta primjera ljudi koji su izgubili letjelicu u vodi. Sad... kad bi imao novaca i pameti, bilo bi lijepo napraviti malu podmornicu sa nekom robot rukom - upravo za takve stvari. Terenska služba spašavanja izgubljenih nada i letjelica.

Hvala za komentar.

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #19
A j***te koja je ovo avantura bila, nadam se da si crijep složio kako treba  ;D

Yaw kod mog nije toliko grozan, primjera radi u otprilike 100 - 150m pravoctnog kretanja kvad se okrene za nekih 30 stupnjeva max,, naučio sam to kompenzirati pa me ne smeta previše. Mislim da se to da srediti u PI editoru,, jedino što mi kod tvog upada u oči taj lijevi prednji motor,, možda je do njega, također valja pripaziti da su ti svi propovi, tj motori u istoj ravnini, ako je jedan i malo zakrenut u neku stranu imat ćeš taj problem.

I daj promjeni ime kanala na Karakashian, imat ćeš puno više subova. ;D

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #20
A j***te koja je ovo avantura bila, nadam se da si crijep složio kako treba  ;D

Jesam. Uvijek na to pazim.

Quote
Yaw kod mog nije toliko grozan, primjera radi u otprilike 100 - 150m pravoctnog kretanja kvad se okrene za nekih 30 stupnjeva max,, naučio sam to kompenzirati pa me ne smeta previše. Mislim da se to da srediti u PI editoru,, jedino što mi kod tvog upada u oči taj lijevi prednji motor,, možda je do njega, također valja pripaziti da su ti svi propovi, tj motori u istoj ravnini, ako je jedan i malo zakrenut u neku stranu imat ćeš taj problem.

I meni je taj motor sumnjiv. Sutra, kad se dojmovi slegnu, pregledat ću i motor i ESC i KK2.0 pročicu. Isto tako i nagib i položaj motora. Moguće je ili jedna komponenta, ili sve pomalo. Ali, nije mi jasno - ako motori tek kreću, kontroler još ne dobiva informaciju o pomaku, tj. gyro ne dobiva puno pomaka da bi kompenzirao.

Eh, ima jedna stvar! Gledao sam na jubitu kako se kalibriraju ESC-ovi, no ovdje na ovom kontroleru mi to nije jasno. Kod recimo Multiwii (i možda nekih drugih), palica gasa se stavi na maksimum, zatim se prikopča baterija i onda se palica spusti dolje na nulu. Kalibracija završena. Ovdje na KK2.0 kontroleru (firmware 1.4) ima opcija kalibracija ESC-ova i/ili motora (ne sjećam se kako točno piše), no ima upozorenje da se propovi skinu. Ja to napravio, otkopčao bateriju i ponovo prikopčao, ali se ništa ne događa. Da nije možda to u pitanju? Ako to nije kalibrirano, to bi mogao biti uzrok takvom ponašanju. 

Evo, ne mogu spavati... tek sad me sustižu crne misli oko toga što se sve moglo dogoditi.

Quote
I daj promjeni ime kanala na Karakashian, imat ćeš puno više subova. ;D


A ne mogu ga mijenjati, onako je kako je. Zašto misliš da bi imao više subova na Karakashian? Jel to neko poznato ime ili pojava?  ;D

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #21
Tu definitivno nisu esc-ovi kalibrirani. Postupak je slijedeci: skinut propelere, upalit stanicu i trottle na max, drzati prvi i zadnji gumb zajedno na kk2, ustekat bateriju u quad, nakon bipova spustiti trottle do kraja, onda se opet cuje bip. Gotovo.

Ima na YT sigutno postupak

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #22
Tu definitivno nisu esc-ovi kalibrirani. Postupak je slijedeci: skinut propelere, upalit stanicu i trottle na max, drzati prvi i zadnji gumb zajedno na kk2, ustekat bateriju u quad, nakon bipova spustiti trottle do kraja, onda se opet cuje bip. Gotovo.

Ima na YT sigutno postupak

Ima samo jedan problem - na kraju 'kalibracije', nema tog finalnob bip-a. Isto je i sa postavkama na KK2.0 firmware 1.4 - kaže mi da će se kalibracija vršiti prilikom sljedećeg starta, no nakon gašenja baterije i ponovog uspostavljanja ništa se ne događa.

Netko mi je poslao komentar na YT - "stavi sva 4 jednaka ESCa i stvar riješena". Iako je jedan ESC drugačiji od ostalih, nije to taj na poziciji broj 1, nego neki drugi (3). Prokleti Banggood mi je poslao tri motora sa tanjom izolacijom, jedan ima deblju (taj upravo šteka). Onda tri ESC-a "Simon" , ne SimonK, nego baš Simon. A jedan je BLheli. Ajd' ga sad znaj...

Još ću popušati par stvari ako bude palilo, idem prvo gledati na YT dali ima opis baš za ovaj firmware. Hvala.

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #23
Evo, kalibracija napravljena - sada sva 4 motora kreću istovremeno. Problem je u KK2.0 firmwareu, koji ne dozvoli prolaz signala ako nije armiran. Umjesto kalibracije sva 4 odjednom, napravio kalibraciju bez ikakvog kontrolera - drito na prijemnik, po ovom uputstvu:

https://www.youtube.com/watch?v=OOplk52R4no

I sada radi super. Upravo sam u postupku ugradnje 3W raznobojnih LED, tako da i po danu mogu vidjeti razliku; zelena desno, crvena lijevo, bijela odnaprijed, narančasta odozada. Još ću vidjeti dali da ugradim bljeskajuću plavu u slučaju poluprazne baterije.

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #24
Ajde super nek si to riješio,, moja kk2 ima fw 1.9 i kalibracija radi sa ta 2 gumba bez armanja.
Za ime kanala sam se šalio naravno, tvoj je pravi reality show, iskren i nadasve zabavan, samo tako nastavi naravno sa više sreće u idućim letovima.

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #25
Mićo video je odličan......
Popravak pa u zrak...... :)

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #26
Mićo video je odličan......
Popravak pa u zrak...... :)

Hvala Mario. Evo sredio sve, ništa tu zapravo nema za popravljanje - ove ruke što su se izvrnule, to je zato što je pričvršćeno na bazi gumiranog materijala, tako da se pri udaru savije ili okrene, a ne da pukne.

Evo, stavio FPV kameru, montirao podnožje za Mobius, ugrađujem LEDice,... i gledam dali još nešto fali.

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #27
Ajde super nek si to riješio,, moja kk2 ima fw 1.9 i kalibracija radi sa ta 2 gumba bez armanja.
Za ime kanala sam se šalio naravno, tvoj je pravi reality show, iskren i nadasve zabavan, samo tako nastavi naravno sa više sreće u idućim letovima.

Riješio sam, valjda mu je to bila jedina 'kvaka' - signal jednostavno nije dolazio do EScova tijekom kalibracije. Oko FW 1.9, to ću vidjeti kasnije. Koje taj FW ima prednosti nad ovim starijim verzijama?

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #28
Nisam uspio sve napraviti što sam planirao, ali evo prvih slika - onako kako bi to trebalo izgledati:

[attach=1]   [attach=2]   [attach=3]   [attach=4]


Još samo elektroniku za upravljanje blinkanjem i snagom LEDica... nedostaje mi MOSFETova male snage, izgleda ću morati staviti neke gigante (treba mi do 1A struje, ne treba ništa jače).

FPV kamera je za sada tu gdje jeste, već ću vidjeti dali ću je naginjati dolje ili gore. Isto tako i sa Mobius kamerom. Ovo bijelo na kameri je 'krepana mačka', tj. pokušaj da se ublaži šum nastao udarima vjetra. Nisam uspio - kod blagog vjetra funkcionira, ali sve malo jače... Treba tu prednju rupu začepiti i napraviti par rupa dolje i preko toga zaljepiti bolju mačku, ovo je bio neki plišani medo, vidjet ću dali imam neki bolji materijal.

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #29
Valjda će nakon ovog svega biti sve u redu,neponovilo se,znam kako je kad ti se tako nešto slično desi.Jednostavno popraviš ,kreneš dalje i imaš školu više nakon ovoga,samo naprijed Milane,držim fige ;) . :) .