Skip to main content

Topic: Moj Hexadron neće još dugo poletjeti... (Read 41041 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #30
Valjda će nakon ovog svega biti sve u redu,neponovilo se,znam kako je kad ti se tako nešto slično desi.Jednostavno popraviš ,kreneš dalje i imaš školu više nakon ovoga,samo naprijed Milane,držim fige ;) . :) .

A, je... malo je stresno. Za sutra (tj. danas, sitni su sati) planiram otići što dalje od naselja i nasilja i probati ovo novo podešavanje (ESCovi bi sada trebali biti u redu). FPV je gore, monitor upravo radim (montirao na tronožac, sad pravim sjenilo). Svjetla još uvijek nisam uspio srediti, no to će biti za dan-dva. Kad letim FPV, svjetla mi i neće trebati, jedino moram naći nekog tko će mi biti spotter. Dalekozor imam (okay, jedno 'oko' je spaljeno laserom), mislim da sve imam... Nadam se.

Nisam obeshrabren mojim prvim sramotnim letom, kako ja to zovem. Samo malkice potresen. To je sve. Zato sad i pravim backup plan...

Još jednom hvala na podršci.

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #31
Evo posljedice nespavanja - ipak sam napravio svjetla. Ne onako kako sam želio, ali ipak da probam. Okay, možda su sada malkice 'overkill'...  8)

Plan je bio da stavim arduino i da jedan ili dva kanala posvetim podešavanju jačine svjetla i blinkanje. Dakle, zelena i crvena bi trebale stalno svjetliti sa recimo 1/4 sjaja, a svake 2 sekunde bljesnuti punim sjajem. Bijele naprijed bi bile samo podesive po snazi, bez blinkanja. Žuta isto tako... ili možda da i ona bljesne, ne znam.

Ovo je sada jako i prejako i po danu, a kamoli u sumrak.

Nego, monitor me zeza, to sam kupio od nekoga ovdje na forumu. Iako je stavljen priključak za 3S bateriju, brzo ju troši - a onda odjednom bijeli ekran. Ništa ne pomaže nego 'friška', napunjena baterija. Imam neke male olovne akumulatore 12V, pa ću njih staviti (4.5Ah) za monitor.

Sa ovim svjetlima, nema teorije da izgubim orijentaciju i na kilometar - svaka strana je drugačije boje.  ;D

Da ne pričam puno, evo slikica.:

[attach=1]   [attach=3]   [attach=2]

[attach=4]   [attach=5]   [attach=6]

[attach=7]   [attach=8]   [attach=9]

Hmm... dali sam što zaboravio?! Ne znam. Kad se naspavam idem balansirati jedno kilu dvije propova, pa na ponovni let. Nadam se da se ovaj puta neću osramotiti.

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - opet 'a je to' sistem :D

Reply #32
Evo opet novog videona na jubitu.

http://www.youtube.com/watch?v=OHovvNyDeDg

Ima svakakvih problemčića, od svega - sve me pomalo zeza. PI izgleda nije podešen kako treba, ili je I gain previsok, ili nešto drugo. Ovih dana je totalna koma raditi vani na suncu - ono što uspijem ujutro napraviti, to je sve za taj dan.

Ovaj želatinasti dio videa me ne brine uopće, to mi je zadnja briga. Nego ovo ljuljanje - kad se penjem gore ili kad idem u bilo kojem pravcu, sve je u redu (manje više). No kad oduzmem gas i pokušam spustiti dolje, onda nastaju ove spore oscilacije. I gain previsok?

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - prvi FPV pokušaj

Reply #33
Po iskustvu znam da vibracije na kontroler rade velike smetnje, da bi sam kontroler mogao radit kako treba nesmije imat takve vibracije jer jednostavno mu to zeza senzore...


kad je gain pre visok multi izgleda živčano a kad je nizak onda ljulja kao barka  ;)  ali po meni prvo treba riješit vibracije


LP



Leti samo leti :-)

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - prvi FPV pokušaj

Reply #34
Po iskustvu znam da vibracije na kontroler rade velike smetnje, da bi sam kontroler mogao radit kako treba nesmije imat takve vibracije jer jednostavno mu to zeza senzore...

kad je gain pre visok multi izgleda živčano a kad je nizak onda ljulja kao barka  ;)  ali po meni prvo treba riješit vibracije

LP


Hmmm... da. I to je moguće, iako sam stavio KK2.0 na spužvicu, no moguće je da ili preko žica ili preko svega dobije neke vibracije, pa dobije 'morsku bolest'.  ;)

Dobra ti je ova usporedba sa barkom - upravo tako se i ljulja. A vidjet ću sutra ujutro, kad malo osvježi... ne mogu sada ništa, samo ću malo dotjerati kameru i neke sitnice.

Hvala za lijep komentar.

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - prvi FPV pokušaj

Reply #35
Nemoj previse ocekivati od KK2.1 plocice. Nazalost ona nema D vrijednost , a ona je bitna za ovu tresnju koju dobivas pri poniranju. Ako si u mogucnosti nabavi cc3d ili naze32, neuaporedivo bolje rade, a cc3d vec imas od 15 dolara

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - prvi FPV pokušaj

Reply #36
Nemoj previse ocekivati od KK2.1 plocice. Nazalost ona nema D vrijednost , a ona je bitna za ovu tresnju koju dobivas pri poniranju. Ako si u mogucnosti nabavi cc3d ili naze32, neuaporedivo bolje rade, a cc3d vec imas od 15 dolara

Hvala za info, to sam si i mislio. Na žalost, ovaj mjesec ništa od trošenja novaca kojih nemam. Još ću par stvari probati, a ako ne ide, onda ću si napraviti arduino kontroler. Ima dosta primjera i gotovih programa, jedan je recimo ovakav:

http://www.youtube.com/watch?v=xUMeya-8dFQ

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - prvi FPV pokušaj

Reply #37
Mislim da sam nešto 'nanjušio'; danas sam letio i probao smanjiti I-gain, ali sam večeras isprobao pojačati P-gain, koji je prije dovodio do brzih oscilacija. Pod rukom se osjeti sasvim drugačije - sa 'slabijim' P-gainom, kao da ima rupu... kao da ne reagira pravilno. Druga observacija je ta da kod slabijeg P-gaina cijeli quad želi ići gore, umjesto da se samo opire, kao da želi dodati gas na sva četiri motora. sad kad sam digao P-gain, a ostavio smanjeni I-gain, izgleda stvar funkcionira. Večeras se ne usudim letjeti po ovom mraku, ali zato ujutro.

U međuvremenu sam primjetio jednu malo drugačiju pojavu, koja možda i nije greška, možda je - jedna dijagonala (motori 1 i 3) se jače opiru od druge dijagonale (2 i 4). Ne znam zašto je to tako!? Sa svakom promenom parametra, osjećaj pod rukom je drugačiji. Iako je ova metoda potencijalno opasna, ako se pravilno primjeni...

Evo i videa. Iako se ne vidi ta razlika, možete mi vjerovati na riječ. Isto tako - želim se pohvaliti sa novougrađenim svjetlima (ok cijeli quad je nov).:

http://www.youtube.com/watch?v=THR5Gcdu_XM

Video je na YT.

EDIT: Ako  u novinama pročitate o viđenju NLO-a u okolici Vinkovaca...  :D :D :D :D :D

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - prvi FPV pokušaj

Reply #38
O podešavanju quada nemam pojma ali ledice su MRAK! Valjda nećeš izazvati paniku u VK :D :D :D
O kojim se ledicama radi?
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - prvi FPV pokušaj

Reply #39
O podešavanju quada nemam pojma ali ledice su MRAK! Valjda nećeš izazvati paniku u VK :D :D :D
O kojim se ledicama radi?

Heh, hvala. LEDice su 3W svaka (nazivna snaga), no poganjane su sa 50% do 70% struje (420 mA svaka grana, takve dvije - Dvije bijele u seriju [15000 kelvina] + crvena, zelena i narančasta u seriju). Samo čekam da se vrijeme popravi, da se ljudi vrate sa godišnjeg odmora... i negdje na rubu grada poletim. Zamolim par prijatelja da u isto vrijeme 'slučajno' pogledaju gore...  :D :D :D :D :D   Quad treba samo lagano zarotirati, tako da svaka LEDica ima šanse da bude viđena. Iako nije u planu, može gore i plava i UV (ova se vidi kao aureola zbog fluorescencije oka). Ili bolje... čekam da bude opet 'Rock u ravnici' RUR, tu bude hrpa ljudi na livadi na Sopotu. Neki pijani, neki drogirani... (ok svi pomalo vide leteće mušice i bez tanjura).

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - prvi FPV pokušaj

Reply #40
Mrak ledice, ja sam mislio tako nesto na jedan svoj quad pa protutnjat u ful brzini  ::)  , mislim da bi nastala pomutnja medju rajom


Ova mi je odlicna fora sto je ovaj lik slozio


http://www.youtube.com/watch?v=YSym6-3yyHc

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - prvi FPV pokušaj

Reply #41
Quote
Mrak ledice, ja sam mislio tako nesto na jedan svoj quad pa protutnjat u ful brzini  ::)  , mislim da bi nastala pomutnja medju rajom


Ova mi je odlicna fora sto je ovaj lik slozio

Opet imam problema sa 'quote', pa mi se 'učitava' do besvijesti.

Da, njegovi video uraci su super fora.

Možda ne u full brzini, nešto kontam - doći će Božić i nova godina. Je*eš rakete, LED + Quad = dobitna kombinacija. Da je dočekati Božić u nekoj kapelici pokraj malog mjesta (da izbjegnemo komplikacije sa zakonom i letenjem u naseljenom mjestu). Bila bi to senzacija. Najsvjetliji Božić ikada. O novoj godini u zračnom tulumu da ne govorimo. Svaki Quad LEDice + video snimak. Netko bi se morao žrtvovati da prikupi sve snimke i napravi turbo video (ja imam još malo prostora na mom hard-driveu, ali bi se dalo malo počistiti).

Što mislite o ovoj ideji oko Prazničnog ugođaja?

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - prvi FPV pokušaj

Reply #42
Oh, da. Zaboravih lasere. Imam crveni (jedan je 380 mW na 660 nm, drugi 50 mW na 635nm), zeleni (532 nm, par komada, od 20 do 50 mW), plavi (a nekih 50 mW), ljubičasti (nekih 300 mW, može on i više, samo se bojim da ga ne spalim). Infracrveni ne računam, slabo se vidi (od 500 mW do 2W na808nm).

EDIT: Žuti nemam, ali se može kombinirati zeleni i crveni, imam jednu prizmu za zbrajanje boja (sve tri RGB boje).

Bojim se da ovaj moj quad ne može sve to ponijeti...

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - prvi FPV pokušaj

Reply #43
O podešavanju quada nemam pojma ali ledice su MRAK! Valjda nećeš izazvati paniku u VK :D :D :D
O kojim se ledicama radi?

Heh, hvala. LEDice su 3W svaka (nazivna snaga), no poganjane su sa 50% do 70% struje (420 mA svaka grana, takve dvije - Dvije bijele u seriju [15000 kelvina] + crvena, zelena i narančasta u seriju). Samo čekam da se vrijeme popravi, da se ljudi vrate sa godišnjeg odmora... i negdje na rubu grada poletim. Zamolim par prijatelja da u isto vrijeme 'slučajno' pogledaju gore...  :D :D :D :D :D   Quad treba samo lagano zarotirati, tako da svaka LEDica ima šanse da bude viđena. Iako nije u planu, može gore i plava i UV (ova se vidi kao aureola zbog fluorescencije oka). Ili bolje... čekam da bude opet 'Rock u ravnici' RUR, tu bude hrpa ljudi na livadi na Sopotu. Neki pijani, neki drogirani... (ok svi pomalo vide leteće mušice i bez tanjura).

LP,
milan
---

Ja to planirao još prije 2 god,, prvo sam mislio montirati nešto takvo na helić, ali mi se ubrzo mozak uključio i odustao od cijele priče. Zatim došli kvadovi pa i tu frka šta da ostanem bez radio signala zbog nečijeg wifi-a. Otkad imam auto pilot potpuno zanemario sve to, a dalo bi se nešto napraviti  ;D
Mislio sam okačiti neke jače ledice, tipa 20W ili jače i da blicnu svakih 2,3 sekunde i pustiti kvad da radi krugove u centru Vtc na nekih 100-150m visine. Jedan frend radi za lokalne novine,, dojaviti mu da se nešto događa na nebu iznad Virke.

Odg: Moj prvi (velkačkiji) quadcopter - prvi FPV pokušaj

Reply #44
O podešavanju quada nemam pojma ali ledice su MRAK! Valjda nećeš izazvati paniku u VK :D :D :D
O kojim se ledicama radi?

Heh, hvala. LEDice su 3W svaka (nazivna snaga), no poganjane su sa 50% do 70% struje (420 mA svaka grana, takve dvije - Dvije bijele u seriju [15000 kelvina] + crvena, zelena i narančasta u seriju). Samo čekam da se vrijeme popravi, da se ljudi vrate sa godišnjeg odmora... i negdje na rubu grada poletim. Zamolim par prijatelja da u isto vrijeme 'slučajno' pogledaju gore...  :D :D :D :D :D   Quad treba samo lagano zarotirati, tako da svaka LEDica ima šanse da bude viđena. Iako nije u planu, može gore i plava i UV (ova se vidi kao aureola zbog fluorescencije oka). Ili bolje... čekam da bude opet 'Rock u ravnici' RUR, tu bude hrpa ljudi na livadi na Sopotu. Neki pijani, neki drogirani... (ok svi pomalo vide leteće mušice i bez tanjura).

LP,
milan
---

Ja to planirao još prije 2 god,, prvo sam mislio montirati nešto takvo na helić, ali mi se ubrzo mozak uključio i odustao od cijele priče. Zatim došli kvadovi pa i tu frka šta da ostanem bez radio signala zbog nečijeg wifi-a. Otkad imam auto pilot potpuno zanemario sve to, a dalo bi se nešto napraviti  ;D
Mislio sam okačiti neke jače ledice, tipa 20W ili jače i da blicnu svakih 2,3 sekunde i pustiti kvad da radi krugove u centru Vtc na nekih 100-150m visine. Jedan frend radi za lokalne novine,, dojaviti mu da se nešto događa na nebu iznad Virke.

Upravo to je veliki problem - sigurnost. Sve je to zezancija, ali treba prvo misliti na sigurnost. Mislim da ti ne trebaju 20W, u predveće i noću se i 3W jako dobro vide. Osim ako želiš napraviti kao onaj tip, onda tije bolje staviti posebnu bateriju i 100W jednu, ili nekolliko manjih, pa sve to gore i staviti na jedan kanal da pališ/gasiš.

Ja bi više volio da nas je više, bolji efekt bi postigli. Što se tiće novina i novinara, ne bi o tome. A već bi netko snimio i stavio na jubito - pa danas svaki klinac ili baba ima neki mobitel sa kamerom. Jedino bi mi bilo žao da nitko ne snimi spektakl. Najljepše je iz više kuteva, pa onda kombinirati.

Auto pilot, eh da... kad bi svi imali auto pilot, bilo bi lijepo. Svi nekako isprogramiramo da ide u krug, ako je moguće jednakom brzinom, ili barem da se mijenjaju pozicije u nekom ritmu, za bolji doživljaj. Noću je teško letjeti bez instrumenata, ali bi se dalo urediti tako da oni koji imaju bolje strojeve 'vode' one koji nemaju autopilot ili imaju slabiju FPV opremu. sama svjetla bi bila putokaz... svašta bi se dalo urediti, samo... kako si rekao - sve je to skupo za igranje.

A dalo bi se nešto uraditi... ne znam. Nisam danas letio, sve mi ide nešto kako ne treba, a evo sada je vjetar i možda bude neko nevrijeme. Valjda će od sutra malo zahladiti, pa će biti ugodnije za let.

LP,
milan
---