Skip to main content

Topic: Cloud Dancer 40 - privremeno odustajem (Read 3436 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Cloud Dancer 40 - privremeno odustajem

Evo mene s novim projektom :)
Cloud Dancer 40 je sportski model nastao 1996.
Raspon: 1500 mm
Poletna masa : 2.5 kg
Profil : "half simetric" - u doslovnom prijevodu polusimetričan, ali je u stvarnosti skoro simetričan.




Konstruirao ga je Fred Reese i to u 3 veličine : 40, 60 i 120, a  sve 3 veličine modela se mogu naći i to free. Potrebno je samo proguglati naziv modela. Privukao me je prvenstveno zbog male mase i genijalnih rješenja konstruktora. Neka od tih rješenja su da za izradu krila nije potreban nikakav jig (krilo je ravno iza donje ramenjače), nije potrebna uporaba nikakvih egzotičnih materijala tipa karbon, kevlar....čisto malo stakla na spoj krila, a ono što mi se posebno sviđa, crtež je rađen na računalu i vrlo je precizan i jasan. Među letačima je uglavnom nepoznat, a razlog tomu je što je nastao u krivo vrijeme, tj na kraju ere sportskih modela i početku pojave 3 d modela...nije sve tako bajno, mjerne jedinice su imperijalne (nitko ih ne voli osim samih amera  :o ), a time i nestandardne dimenzije materijala.
Primjer : Potrebne su ramenjače kvadratnog presjeka 9,5 mm. Kupio sam letvice od "10 mm" i brusio na zadanu mjeru s tolerancijom 0,1 mm.  Stavio sam pod navodnike 10 mm, jer su u stvarnosti debljine bile 10,5 - 10, 7 mm. Ako dodam još po dvije letvice za napadnu i izlaznu ivicu i sve to puta 2 ( 2 polovice krila) samo na brušenje ode cijeli dan.


Evo slika početka izrade, možda se nekom svidi ovaj način izrezivanja rebara. Ova rebra od balze su debljine 2 mm, iako konstruktor zahtijeva 1,5 mm. Rebra od špera su dobila otvore za olakšanje, to je moja jedina modifikacija za sada. Time sam smanjio masu rebara za 13 g.




[attachimg=1]


[attachimg=2]


[attachimg=3]


[attachimg=4]

Odg: Cloud Dancer 40

Reply #1
.

Odg: Cloud Dancer 40

Reply #2
.

Odg: Cloud Dancer 40

Reply #3
Bravo majstore samo naprid .. model je odličan a rad opet vrhunski!  ;)
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Cloud Dancer 40

Reply #4
Big lajk od mene!
Hoćeš li elerone pokretati jednim servom kao u nacrtu?

Odg: Cloud Dancer 40

Reply #5
Hvala momci ! Idu 2 serva na elerone, jedino me nešto kopka da ih oba stavim na sredinu tj spoj krila i napravim te čelične polugice...na taj bi način smanjio drag jer nema horni i clevisa...vidjet ću još.


Evo ulijepljene su i napadna ivica i gornja ramenjača. Godovi ramenjača su pod 45, a gornja je znatno čvršća od donje. 


[attach=1]