Skip to main content

Topic: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli (Read 79131 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Evo prvog ozbiljno modela za mene, kojeg ću sam odraditi od početka, do kraja...
Kako piše i u naslovu, radi se o WWII scale modelu Ju-87 Stuka. Razmah krija je 100", znači 2560mm, dužina trupa je 77", znači 1971.20mm...
"Short kit" i neke delove je uzeo Mirče, još jesenas. Pošto on ima trenutno tri projekta u izradi, ovog modela nije ni počeo da radi. Ja sam merkao jednu manju Stuku još prošle godine na jednom RC okupljanju. Već i onda mi se sviđao model.
Iz priče u priču, mi se dogovorimo da ja uzmem od njega model



Evo šta sam imao u toj kutiji



- planove na 4 velika lista
- potrebna rebara od šper ploče 
- kapotaž
- "suknje" za točkove
- poklopac kabine
- točkovi prednji i zadnji od proizvođača Robart



Interesantno je da Robart pravi za svaki WWII model posebno točkove od veličine i težine zavisno.
 



Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #1
Evo kako su planovi nacrtani

krila i horizontalac:
   

trup i vertikalac
 

i osnovni podaci


Plan je jako detaljno odrađen, nacrtan, vredi svaki dolar. Jedina mana je što mora sve da se preračuna, ali to i nije strašno. već san naučio neke osnovne mere napamet  ;)

Gledao sam planove, ali i pričali smo o tome sa Mirčetom, da možda ne bi bilo loše da krilo tako napravim da se skidaju. To će bi bilo tako rešeno, da krilo imati centroplan, i šta se ušrafljuju i točkovi, a ostatak krila, uške, ću moći da skidam. E sad, pošto zbog oblika krila ne može da stane okrugli, cevasti bajonet, iz USA je naručen pljosnati. Tako da, o tom potom...

Drugar ima stolarsku radnju, pa sam mu dao mere od ramenjače da ih lepo iseče na meru od čamovine.

Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #2
Samo naprijed,ovo bude uživancija za gledat!!! :D  :D  :D
DJI P3A
DJI MAVIC MINI

Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #3
koliko je došla zabava ?
Cesna 1,6 m nitro
F-14 Playboy edf
Easy Glider Pro
Extra 260 PA
Extra 300 ( pred kraj izrade ), Pitts u izradi


Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #5
ne gleda valjda žena forum  ;D
Cesna 1,6 m nitro
F-14 Playboy edf
Easy Glider Pro
Extra 260 PA
Extra 300 ( pred kraj izrade ), Pitts u izradi

Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #6
nadam se da ce lijepo ispast na kraju  :)

Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #7
Znači, počelo je...
Postavio sam na sto plan od desnog krila i prekrio sam ga sa providnom folijom



Poređao sam potrebne delove

 

Donju ramenjaču, i letvicu od balze, koje će da vodi zednje delove rebara, zbog vitoperenja krila, zakucao sam za radnu površinu



Iako je već bilo kasno, poređao sam rebara, da vidim kako sve to izgleda ( još nisam ih zalepio )



Kako sam već pisao, plan je nacrtan tako, da je krilo od jednog dela, a ja ću napraviti da se razmontiraju krila na dve strane...
Postavio sam i dva poprečna rebra, što bi trebalo da fiksiraju obe strane krila, da vidim gde treba da se odseku. Na prva tri rebara u krilima, trebalo bi da prolaze i poprečna rebra, čak i mesto im je isečeno

 

Prvo sam mislio da ih odsečem, a parče ipak ubacim, da služi kao ojačanje. Možda bi bilo bolje da to uradim samo na zadnjoj strani rebara, jer na prednju stranu svakako treba da napravim "kutiju" gde će da uklizi bajonet.

Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #8
dobro ti je krenulo  ;)

Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #9
ajme,divota..al ne mislim na model..on je ionako opjevan vec milion puta..ali stol nacrt materijal alat  :P ajme, divota  ;)

samo polako i strpljivo..po pocetku se vidi da gustas..a to je neprocijenjivo  ;D
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #10
Ovih dana zalepio sam donju ramenjaču...

   

...a sutradan zalepio sam i gornju...

 

...juče sam zalepio letvicu što spaja prednje strane rebara



Dok se sušio lepak, gledao sam ostatak delova, što sam dobio u kitu, što je ucrtan i na plan i treba da se ulepi između rebara

         

Ove dve pločice od balze, treba da se ulepe ovde:



Ja sam okretao te parčade, ali nikako neće da legnu kako treba   :(

 

Gledao sam plan i slike neke sa stranih foruma, ali nigde nisam jasno video, da li treba ono zadnje rebro, koje dolazi do centroplana da stoji malo iskošeno ?!   :( Pošto se tu "lomi" krilo, vrlo moguće da ću morati izvaditi ono rebro i namestiti u neko određenom uglu   :( Kad stignem kući, sastaviću i konstrukciju centroplana, pa da vidim šta se dešava...


Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #12
letvica po letvica...štukica  :)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.


Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #14
Planove sam polepio po zidovima da bih imao uvek sve pred očima

 
 


U subotu sam pregledao još jednom delove, i primetio sam da fale 5 rebara iz gornjeg dela trupa



Na sreću, delovi su jednostavnog oblika, bez problema mogu da ih isečem.
Juče sam opet gledao RC Scale Bulider i definitivno ostajem pri rešenju krila od tri dela. Tamo je jedan lik koristio isto Robartove stajne trapove, kao i takvu, pljosnatu ramenjaču što mi je Mirče poručio. Sad bi trebalo da sastavim centralni deo krila, da vidim kakvu modifikaciju treba da napravim kod spoja centroplana sa krilom... A razmišljao sam i o ojačanju/dupliranju rebra br.6, koji će biti prvo rebro na uškama.
Danas isekao sam i nalepio sam letvu od 3mm balze, što dolazi iza napadne ivice, na šta će da nalegne plank



Posle sam sastavio prednji deo trupa, da vidim kako to stoji, i isekao sam letvu od balze što ide sa obe strane, skoro preko cele dužine trupa