Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 245276 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #510
Uh koji odličan thread. Toliko rada i za jedan solidan znanstveni rad. Možda i više njih. Pohvale.

Odg: FPV experimenti

Reply #511
Hvala na komplimentima Vrsa!


Eto bilo se na godišnjem, podalje od neta i foruma ali to ne znači da se nije letjelo. Nisam na žalost mogao ponijeti FOTONA, iako su vremenske prilike u Istri bile uglavnom idealne (i preidealne) za solarno letenje. Ponio sam opet sa sobom NELU i napravio par letova.
Evo jednog videa:


http://www.youtube.com/watch?v=nnLmHFZFkyE

Odg: FPV experimenti

Reply #512
Nakon jednog leta i grubog slijetanja slomio se lijevi nosač krila i puko je boom na mjestu spoja ribičkog štapa i drvenog dijela. Time su letovi na godišnjem završili a mislio sam obaviti svoj najdulji let od barem 34km. Onaj NELIN let od 33,5km ne računam jer se nije vratila tj. zabila se u Svetonedeljski brijeg.Nakon povratka sam je popravio i promijenio neke stvari pa tako sad više nema onaj metalni nos i onu cjevčugu već sam motor uglavio u komadić sanitarne cijevi od vodokotlića :D . Sad motor ima bolje hlađenje a preuredio sam i onu "toblerone" batku u 4S 4P, 14Ah-sad ima 16 onih liion članaka SANYO 18650GA i masu od 850g. Nosači krila su sad od hrastovine ;D . Baterija je za sad zazipana i prednjim dijelom utaknuta u cijev pomoću letvice koja je zalijepljena za nju. Na prednjem dijelu batke je "štitnik" koji bi je trebao zaštititi kod slijetanja koje je ipak preporučljivo obavljati u višu travu. Ponovo sam trebao pronači NP i CG i skoro sam pogodio od prve, naravno uz pomoć ecalca. Danas sam obavio prvi let i bila je malo nosata tako da sam morao pomaknuti batku za 1cm u natrag.
Evo par slika:

Odg: FPV experimenti

Reply #513
Uspio sam danas premašiti svoj osobni rekord odletjevši na nekih 32800m opet na Žumberak tj. u smjeru Sv. Gere (267° zapadno). Kad sam se popeo iznad 400m počeo me šamarati dosta jak južni i JI vjetar tako da mi se NELA svako malo nastojala okrenuti u vjetar unatoč APu i mojim stalnim korekcijama. Bilo je stvarno kao na njihaljki ali reko sam neću odustati i idem na umri muški,ako treba neka i nestane u akciji. Malo sam previše kružio već u startu, pa sam zaboravio upaliti MOBIUS i morao sletjeti, pa sam u par navrata kružio na različitim udaljenostima da vidim utjecaj vjetra na povratak. Tako sam napravio barem 10km bez da sam napredovao...da i još me zezao nešto video pa sam bio okrenuo prema bazi dok nisam podesio nešto u IFRONU itd...Uglavnom napravio sam nekih 77km za oko 95min a prosječna brzina je bila oko 48,6km. MOBIUS je snimio 90min videa tj.prestao je snimati u povratku prije jezera Rakitje a DVR je prestao snimati u povratku iznad Samobora?!?Nešto se dešava s tim DVRom ili SD karticom pa već vidim šta ću slijedeće morati nabaviti. U povratku me južni vjetar zanio s rute skroz nad Breganu pa sam već mislio da će opet biti prisilnog slijetanja ali ipak nije-stigo sam doslovno na zadnjim elektronima kapaciteta batke(OSD je pokazivao 13,5Ah). Napon je već bio pao, kod King Crossa(2 km od baze), na 11,4V pa je ESC počeo reducirati gas i upalio se RTH ali se ipak uspjela dogegati na svega 30ak m visine.Bio sam sretan ko malo dijete ;D . Potrošnja je bila oko0,17 Ah/km tj. 5,88 km/Ah što isto pokazuje utjecaj vjetra jer inače leti 7-7,5km/Ah. Evo par slika dok se sjetim što bi još mogao napisati i možda izeditiram kakav kraći video.

Odg: FPV experimenti

Reply #514
Sto reci osim BRAVO i svaka cast!  BTW jel slovenska vojska jos na Svetoj Geri  ;D 

Odg: FPV experimenti

Reply #515
Inače popeo sam se na više od 800m u odnosu na Preljevnicu koja je na 116m n/v što bi značilo preko 920m n/v na 32km i to je jedva bilo dovoljno za upotrebljiv video signal jer je Žumberačko gorje visoko na tom mjestu već skoro 800m pa sam na trenutke doslovno letio 100m iznad krajolika.To nije baš pametno i dobro u pogledu Fresnelove zone.Evo još par slika koje nisu stale u prethodni post:
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5]


Odg: FPV experimenti

Reply #516
Svaka cast!


Jedna od konstruktivnijih tema na FF u poprilicno dugo vremena.

Odg: FPV experimenti

Reply #517
Super su slike i udaljenost. Samo peri dalje :)

Odg: FPV experimenti

Reply #518
Pozdrav Zlatcom!


To još nažalost nisam utvrdio jer mi fali još 10km ali intenzivno se radi na tome  :) .Da nisam danas toliko kružio i da je bilo mirno mogao sam možda doseći i 42km-vidi se na prvoj slici OSDa da sam do trenutka okreta napravio upravo 42km ukupno a to je skoro ta udaljenost do Sv. Gere samo pod ovim vremenskim uvjetima sigurno se ne bih vratio. Evo rute na Google Earthu s prikazom presjeka reljefa tj. nadmorskih visina na ruti leta.

Odg: FPV experimenti

Reply #519
Hvala George i Pupo!

Odg: FPV experimenti

Reply #520
Cuvaj se Slovenske PZO  ;D


Odg: FPV experimenti

Reply #522
Lijep let i puno uloženog truda. Bravo.


Prije koju godinu bilo je više long range letača na formu...
9XR + FrSky, Bixler 2, Phazer KX EDF, ELF DLG, Quanum Nova QuadCopter, DEX mini quad, Q-BOT micro quad, 2 x Buggy HSP XSTR PRO 1:10, Monster Truck 4WD 1/8 Nitro Circus, Relentless Racing Boat ...

Odg: FPV experimenti

Reply #523
Pozdrav svima koji prate temu. Istina Boha, unazad godinu dana od kad dolazim na Preljevnicu nisam sreo nikad nikog a dolazio sam dosta često.
Editirao sam video s posljednjeg leta ali ga nisam ništa skraćivao tako da traje koliko su MOBIUS i DVR uspjeli snimiti.Vidi se sve kako je bilo-neuljepšana(ponekad i surova) stvarnost, utjecaj vjetra, greške pilota, povremeni gubitak videa, loše i dobre procjene itd...
Prvi potpuni gubitak videa dogodio se na nekih 6km jer nije iz nekog razloga proradio NORMAL DIVERSITY da prebaci na yagi antenu pa sam morao ručno-tu sam već izgubio koji dragocjeni Ah odnosno km što me moglo koštati u povratku. Ali tako sam bar ustanovio da se samo s dipolima na VRXu i VTXu može letjeti i do 6km u polumjeru :)  s 800mW VTXom. Sljedeći gotovo potpuni gubitak videa bio je nakon okreta ali to je zbog premale visine ali i lagane nagnutosti antene na VTXu u nazad zbog strujanja zraka. U odlasku je ta nagnutost poželjna. Mislim da sam trebao letjeti na barem 1km visine ali zbog J i JI vjetra u odlasku nisam uspijevao dići avion koliko sam zapravo htio a nisam htio previše davati gas zbog štednje "goriva". Sve to je uzrokovalo dodatno ljuljanje pa čak i jedno dosta gadno izvrtanje u kontra pravac leta ali evo videa pa prosudite sami.
http://www.youtube.com/watch?v=vEvix6Ie3hQ&t=179s


Odg: FPV experimenti

Reply #524
S obzirom da je kiša i ne može se na livadu, vrše se analize i "brušenje" opreme. Pa tako malo podešavam antene i mogu reći da sam jednu podesio gotovo do "savršenstva" -iako podešavanje dosta ovisi o okolini u kojoj se ispituje tj. okolnim predmetima,visini itd...ali u odnosu na prethodno izrađene antene koje su podešavane na istom mjestu ova je najsavršenija do sada. Radi se o koaksialnom dipolu koji bi trebao zamijeniti prošli put korištenu antenu(također koaks. dipol). Ovaj put sam stavio na antenu "kapuljaču"-poklopac s jedne kupljene antene tako da sam dobio na krutosti tj. ne može se više savijati uslijed strujanja zraka. Zahvaljujući tome se ne "savija" ni diagram zračenja u dolasku, odnosno antena je uvijek vertikalna ako je, naravno, avion u horizontalnom letu. Dodatkom "kapuljače" rezonantna frekvencija pada za nekih 50MHz pa treba napraviti antenu za toliko višu frekvenciju.
Na slici se vidi antena koja je bila na VTXu kod zadnjeg leta:
[attach=1]



Vidi se da ima samo jedan termobužir pri konektoru koji ne daje dovoljno krutosti pa se kod strujanja zraka lagano savija u natrag.
Na slijedećim slikama se vidi nova izvedba koja je slična originalu ali za 8g lakša:
[attach=2][attach=3][attach=4][attach=5]
[attach=6][attach=7][attach=8][attach=9]
Tu su prikazane još dvije izvedbe(ojačane termobužirima) koje su još lakše ali ni jedna nije mehanički tako kruta.
U nastavku evo rezultata mjerenja nove i stare antene-zelena krivulja prikazuje impedanciju a plava SWR tj. odnos stojnih valova o čemu direktno ovisi izračena snaga.Evo najprije jedne tabele iz RADIO PRIRUČNIKA dr.Bože Metzgera:
[attach=10]
Mjerenje na staroj anteni:
[attach=11][attach=12]
Mjerenje nove antene:
[attach=13][attach=14][attach=15]