Skip to main content

Topic: Kako radi transmitter/receiver (Read 4013 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kako radi transmitter/receiver

Dakle, citam malo da ih ima 4, 6, 7, 8, 9 kanalnih pa me zanima kako to tocno radi.
Jasno mi je recimo da su cetiri kanala potrebna za throttle, yaw, pitch i roll.
E sad, recimo da su potrebni jos kanali za kontrolu gimbala gore dole i recimo, lijevo desno.
Neki setupi imaju jos razne druge funkcije tipa RTH, automatski flip, paljenje gasenje kamere, foto ili video, switchanje modova tipa atti, position lock i slicno,
pa me zanima jel za svaku od ovih funkcija treba poseban kanal ili se recimo moze sve te funkcije nekako nagurati
na isti kanal ili to ide nekako drukcije? Pa ako netko zna, molim odgovor. Hvala.

Odg: Kako radi transmitter/receiver

Reply #1
Neke funkcije mogu ići na 3polni switch ili Pot switch pa razne vrijednosti aktiviraju modove. Tako uštediš koji kanal. Ja sam štedio kanal za RTH jer sam složio failsafe da pali RTH ako izgubim signal ili ugasim stanicu. Što je malo riskantno ali kaj ces. Uglavnom multirotor za snimanje bez 6 kanala gubi dosta funkcionalnosti. Ali vise od 8 kanala ce malo kome trebati.


Odg: Kako radi transmitter/receiver

Reply #3
Vise me zanima kako to fundamentalno radi. Dakle, recimo ova moja jeftilen syma ima 4 kanala za smjer i gas. Ali ima jos tipku za flip i to jos kontroler ceka nakon tipke input sa roll/pitch palice da zna na koju ce stranu flipati quad i onda jos na jednom trimu ima ocu video ili foto. Ako sve ovo koristi svoj kanal ispada da je stanica 6 kanalna. S druge pak strane za neke funkcije mi se cini da ih moze ici dosta po istom kanalu. Npr. recimo da zelim upravljati kamerom na neki nacin, shutter, f-stop, fokus i slicno, to ne treba kontinuirani input nego mi se cini da bi se dalo na istom kanalu izvesti nekakav protokol koji ce kameri kazati sto da napravi jednokratno.... tipa komanda 000 da znaci autofokusiraj, 001 - stavi f na 4, 002 stavi f na 5, 010 stavi shutter na 1/500 itd. Jednako tako bi se moglo po istom kanalu slati i komande za RTH ili promjenu moda rada.... Mislim da sve sto ne zahtjeva bas realtime podatke bi se dalo nagurati na jedan kanal. I sad ovisno koliko binarnih komandi mogu nagurati ispada da jedan kanal koji ne zahtjeva kontinuirani tok komandi bi mogao sluziti za masu toga. Ili to sve skupa tako ne radi?

Odg: Kako radi transmitter/receiver

Reply #4
Otvori stanicu i vidi jeli možda na matičnoj imaš još kojih slobodnih kanala a koje tvornički nisu zalemljena nikud nego samo stoje.Tako sam ja na jednoj 4ch stanici otvorio kučište i našao na matičnoj pinove  da se još dva kanala mogu dodati,tako da je sada stanica sa 6 kanala.Otvori pa vidi. :)

Odg: Kako radi transmitter/receiver

Reply #5
Da, naravno da se može. Najjednostavnije po meni bi bilo slobodan kanal na receiveru spojiti na ulaz mikrokontrolera. Koristiš ICP pin da izmjeriš širinu pulsa. U programu napišeš točno ovo što si rekao. npr. ako je PWM duty cycle 25% mikrokontroler izvrši jednu funkciju. ako je duty cycle 50%, drugu funkciju, itd...

Ili bi čak i mogao umjesto da na transmitteru ručno određuješ sa potenciometrom duty cycle, možeš na transmitteru dodati mikrokontroler pa slati nule i jedinice na receiver. Tada bi imao praktički neograničeno puno funkcija. Imaš mikrokontroler na obje strane a komunikacija ide preko jednog jedinog kanala. Naravno, ovo sve je za fukncije koje ne trebaju brz odziv. Ne bih preporučio ovo radit za zakrilca npr.

 

Odg: Kako radi transmitter/receiver

Reply #6
Konacno netko tko je razumio pitanje.... zahvaljujem na odgovoru.
Tako nekako sam i mislio da sve to skupa radi za stvari koje ne trebaju low latency.

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.