Skip to main content

Topic: Fotonaponske celije ??? (Read 4620 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Fotonaponske celije ???

Nemogu pronaci fotonaponske celije. Mislim na same celije pa ih spajam kak meni pase.Jel netko zna gdje bi se mogle nabaviti.
Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)

Odg: Fotonaponske celije ???

Reply #1
ebay, ima kakve god hoces  ;)
FrSky Horus X10
Extreme Flight Extra 300 88",2x SebArt Angel S50e,SebArt Katana S30e,NPM Yak 54,Piper PA 38,Cessna 747,Protech Alpha 180,Align T-Rex 450 V2


Odg: Fotonaponske celije ???

Reply #3
Bravooo... Svaka cast procitao si me. E to mi je u planu. Krstaricu napraviti. ;)
Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)

Odg: Fotonaponske celije ???

Reply #4
Nekako sam naslutio da bi moglo biti to - solarni avion !

U ljeto 2016. bavio sam se izradom jednog solarca, tema je ovdje:

http://www.flyfreak.net/index.php?topic=20919.msg221103#msg221103


https://www.youtube.com/watch?v=x51vCNzxJZI

Cijela stvar je rekao bi - na rubu mogućnosti: kako u tri godine nije došlo do pomaka u ponudi kvalitetnijih ćelija za ovu namjenu, nisam išao dalje. Si-ćelije došle su do granice svojih teoretskih mogućnosti, a GaAS ili neke kvalitetnije ćelije još uvijek nisu u ponudi ili nisu u ponudi po nekoj dohvatljivoj cijeni.

Osnova svega je: ne pravi se solarni avion, nego se ćelijama omogućava da lete. Model mora biti lagan, rekao bi lagan do granica preslabe konstrukcije, a setup se mora posebno podešavati jer svaki % gubitka vodi u neuspjeh. Koristio sam onaj program (kako li se samo zove, plaća se ?) i mjerenja dok nisam došao do barem 80%.

Ako trebaš kakav savjet ili materijal, još imam nerabljenih tih posebnih ćelija, pa sam odlući.

Sretno!

Damir

Odg: Fotonaponske celije ???

Reply #5
Živio Damire , sjećam se kada si počeo......i na kraju izveo....čestitke. ;)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Fotonaponske celije ???

Reply #6
Je trebam pomoc oho pretplatio sam se na video hehe jer nemam nikoga za solare. Kolega koji mi radi na projektu baterija i radio vezi rekao je da su sve te celije bzvz i ak vec krenem sa time nek budu mono a ne poly i da ih spajam paraleno serijski i to je sve.
Potrebna je i neka elektronika uz celije ???



Nije greda mogu se strpiti jer i ovako ce dosta kostati... ovo sto mi je on odradio trajalo je dosta. Domet beskonacan... trajanje leta preko 70min... domet u kontra smjeru 150km... prvih 75km na autopilotu jer nemamo rjesenje za fpv... a onda cu dobit sliku i moci upravljat bez autopilota... naravno kad letjelica ude u pojas koji pokrivam. Elektronika bliska parotu discu al radim krstaricu sa 50 celija.
Kaze da sam popizdio :D .



Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)

Odg: Fotonaponske celije ???

Reply #7
Da, sve što je Diogen rekao... Zaboravio sam da imamo to i na forumu inace bi Diogenov video stavio...


Uploaded with ImageShack.us

Odg: Fotonaponske celije ???

Reply #8
Solarca je složio i naš kolega sa Frika Dare: u njegovoj temi "FPV eksperimenti" može se početi čitati recimo od ovog posta:
http://www.flyfreak.net/index.php?topic=19888.msg227615#msg227615
........ pa nadalje.

Nigdje na Internetu nema tako detaljno opisano testiranje, gradnja i mjerenja, kako FPV modela tako i solarca "FOTON", pa budućim "Solarnim frikovima" preporučam da pročitaju cijelu daretovu temu !

Moja koncepcija solarca je drugačija od daretove.

Odg: Fotonaponske celije ???

Reply #9
E sad sam vidio. Ma da sve stane na 70km sto se tice fpv. Nemislim u gradnju dok se ne nade rjesenje za fpv 2.4ghz a ostalo gsm. ili ak moze oboje samo razlicite frekvencije da se ne sudaraju. Recimo 2g jedno a 3g il 4g drugo. Bit ce malo teza letjelica sve mi se cini. Dok ne rjesim opremu nemam sta racunat oko celija kad ne znam ukupnu tezinu. Mogu samo tragat za celijama a rjesavam posve nesto drugo a to su mobilne mreze i kako ih uskladit. Iskreno celije mi nisu neki problem. Problem mi je 8w fpv i kako sto poslozit, probat i koliko je to valjda 500g samo fpv oprema.
Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)