Skip to main content

Topic: Kako lijepiti sa PU-ljepilom... (Read 19910 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kako lijepiti sa PU-ljepilom...

Često korišteno ljepilo, povoljno po odnosu cijena/količina, lakonabavljivo.

Ostale prednosti: ljepljenje i većih površina, spoj vodootporan, dobro se može brusiti

mane: ne lijepi točkaste i male spojeve, škodljivo za zdravlje dok ne dovrši vezivanje, beskorisno kod lijepljenja metala/stakla/plastike.

Lijepi: porozne materijale, drvo, stiropor, stirodur...

Ovo je tehnika koju ja koristim, može i na drugaćiji način, ovako se štedi vrijeme tj. ubrzava proces.
Upotreba rukavica obavezna !  Potrebno je ljepilo, mali plastićna ili slićna posudica/tanjurić, štapić za miješanje:

[attach=1]

Lijepilo se iscijedi na podlogu za miješanje.... boje je i konzistencije meda, ovdje obrađujem malu povšinu i uzimam količinu površine kovanice 5-kuna:

[attach=2]

Lagano promiješam da se stvore mjehurići zraka:

[attach=3]

Ljepilo započinje proces vezivanjem sa molekulama vode iz zraka (tako vele u teoriji), ja vodu dodajem kao kapljicu direktno u ljepilo, približno jedna kap na površinu 5-kuna:

[attach=4]

Čim krene miješanje sa vodom ljepilo ppostaje neprozirno svjetlo-žuto kao vanili krema za kolače  :D ..

[attach=5]

Miješati i sačekati minutu-dvije da ljepilo lagano ekspandira, ali da još uvijek bude iste gustoće bez da se počne želirati !





Odg: Kako lijepiti sa PU-ljepilom...

Reply #1
Dio na koji će se lijepiti, u ovom slućaju spoj stiro-balsa treba očistiti i rubove za koje se ne želi razlijevanje ljepila preko zaštiti sa malo ljepljive trake, jer ljepilo će tokom vezivanja još ekspandirati, to možemo u nekim slućajevima koristiti za popunjavanje rupa:

[attach=1]

Ljepilo se na stiro razmaže u tankom sloju, utisne se u porozni materijal jer će i dalje ekspandirati:

[attach=2]

Isto tako razmazuje se i po komadu balse koji se lijepi:

[attach=3]

Pravilno razmazano i utisnuto u porozni materijal ljepilo  vidi se kao sjajna površina:

[attach=4]

Dijelove spojimo i na neki način učvrstimo pritiskom jer će ekspanzija koja još slijedi lako razmaknuti pozicije, ovdje koristim male stege i podloške od viškova  da ne oštetim površinu balse:

[attach=5]

Kada je vezivanje gotovo, uz ovaj postupak skraćeno na cca 30 min, podine se ljepljiva traka i skalpelom odreže višak:

[attach=6]

Spoj je čvrst, rubovi su čisti...slijedi daljnja obrada

[attach=7]

Damir

Odg: Kako lijepiti sa PU-ljepilom...

Reply #2
Pošaljite ovo u Bison. Siguran sam da cete dobiti koju besplatnu bocu, ovak se radi sa ljepilom, bravo :)

Odg: Kako lijepiti sa PU-ljepilom...

Reply #3
Pošaljite ovo u Bison. Siguran sam da cete dobiti koju besplatnu bocu, ovak se radi sa ljepilom, bravo :)
Ljepila su im OK, ali ona reklama gdje zalijepe policu na ofarbani zid...debilana  :( !
D.


 

Odg: Kako lijepiti sa PU-ljepilom...

Reply #5
Super. Čini mi se nešto slično kao Gorilla Glue?

Može pliz puni naziv (Bison - Tiber Max?) i gdje ga se može kupiti (Zg)?

Thx

Odg: Kako lijepiti sa PU-ljepilom...

Reply #6
Chromosov toranj, ducan je Hempelov ak se ne varam? Jesam li lud? :P

90 i kusur kuna velika bocurina (750ml)...nezamjenjivo za stirač, depron i ostale izolacije :)


Odg: Kako lijepiti sa PU-ljepilom...

Reply #8
Hvala Zed

Odg: Kako lijepiti sa PU-ljepilom...

Reply #9
Firma Schachermayer, bavi se prodajom okova za izradu namještaja, prodaje PU ljepilo DORUS PU 300. Boca je 600g i najveća prednost je što je nakon 20-30 minuta spoj već izrazito čvrst. Kod Bison PU ljepila mi je smetalo to što se trebalo čekati puno više, barem je tako kod mene bilo. Sa ovim ljepilom sam prezadovoljan, druga boca je već pri kraju. Cijena boce je 50-tak kuna, ako ne i manje.
Kod Bisona je otvoreno vrijeme 1 sat, a kod ovoga 5-10 minuta. Znači ako nekome treba brže ljepilo, onda je ovo preporuka.

https://www.seefelder.net/Webshop/ArtikelDetails.aspx?artnr=PU300.06&kategorie=000000030001ba3300020023&register=000000040000467400040023&unterkapitel=000000020001ed0400020023&unterkapitel2=000000010000d68a00030023&produkt=000000020003879700020023

Odg: Kako lijepiti sa PU-ljepilom...

Reply #10
Zato se i dodaje voda u njega, pa se osuši za pola sata. Čak i brže ako je dovoljno toplo u radioni :)

Ali dobro je znati!