Skip to main content

Topic: Kupnja prvog pravog RC auta (Read 12410 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kupnja prvog pravog RC auta

Bok ekipa.

Želio bih savjet oko kupnje prvog "pravog" RC auta. Prvenstveno bi služio za "bashing" ali bih želio ako mi se prohtije sudjelovati u utrkama. Za sad razmišljam o:
1. Basher Sabertooth
2. HSP XSTR PRO

Cijena sa svom opremom je otprilike ista, međutim čini mi se da je Sabertooth osjetno snažniji, ima veću mogučnostu kasnijih nadogradnji, te su djelovi jefitniji?
Ako se želim otrkivati da li u HR postoji klasa s kojom bi mogao nastupati sa Sabertoothom ili mi bolje onda uzeti XSTR?

Hvala na odgovorima ....

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #1
Ima li tko link od admina automodelarskog foruma?
Registrirao sam se pred cca 2 tjedna i poslao dodatni mail na hamferus@gmail.com ali mi još acc nije aktiviran???


Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #3
Ipak kupljen Basher Sabertooth + Airtronics MX-V + nekoliko upgrade dijelova (jače opruge, ulje za amortizere i diferencijale, dodatni pinovi).

Ako netko planira kupiti Sabertootha na Hobby King stranici evo buddy code za discount / popust: http://www.hobbyking.com/buddy.asp?code=0A5B0E59-6D2A-4BB0-A975-D542565E5658
(trebate izraditi račun i biti ulogirani tijekom kupovine da ga možete koristiti).

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #4
Kupi odmah rezervni pinion, par diferencijala i drive cupse koji ce se potrositi sigurno!

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #5
Dodatni diferencijal i drive cupsi? Pa ne kužim da bih samo tako na stock elektrici mogao oštetiti ovo dvoje (posebno diff ako je u ulju)?

Pošto mi je to prvi "high power" RC i ne želim ga odmah srediti uzeo sam neke dodatne dijelove pa molim za savijet da li sam odabrao dobro ili trebam mijenjati?

1. Ulje za diferencijal: 300k cst za srednji i 20k cst za prednji i stražnji.
    Slično sam vidio da na drugim forumima da koriste za sabertootha, da li je moj odabir u redu?
2. Ulje za amortizere: 500 cst (cca 60 SAE)
3. Opcijske (tvrđe opruge) da ne sredim podnicu pri svakom skoku
4. Hlađenje motora: serijski je samo 1 x 40mm ventilator
    Uzeo sam 2 x 28mm (36mm promjer) hladnjaka + dodatni 40mm ventilator.
    Da li hladnjak mogu zalijepiti termalnom pastom ili mi treba posebno ljepilo??
5. Pinion gear: serijski je 15T, ja sam uzeo 18T i 20T.
    Želja mi rasteretiti prijenos (manji okretni moment), a veće naprezanje motora nadam se da će riješiti gore navedeno dodatno hlađenje.
6. Da li je potreban front bumper (za stražnji mi se čini da nema potrebe jer krilo djeluje kao zaštita)?
7. Od "rezervnih dijelova" sam uzeo samo 8 kom pinova za suspention arms jer vidim da ih ljudi masovno lome a jeftini su (istina pri popriličnim skokovima)
    Da li uzeti još nešto (ne mislim se za sad iživljavati na autu)?

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #6
Ima li itko u Zagorju, eventualno Zagreb za posuditi/prodati:
500ct ulje za amortizere
10k - 100k ulje za diferencijal

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #7
1. Ulje ćeš skontat isprobavanjem. Nemoj ići na pregusto jer ćeš uništiti diffove. Rađe zalockaš centralni a ostaviš prednji i zadnji.
2. Ista stvar, treba isprobat (ne znam kakvi su stock na Saberu)
3. Dobro da si uzeo tvrđe federe
4. Serijsko hlađenje motora je dobro, sumnjam da ćeš termalnom pastom išta zaljepit (moj hladnjak se šarafi na motor)
5. Sa većim pinionima ćeš rasteretiti prijenos premalo, a dobit ćeš puno veće temperature motora (probaj, na mom Trooperu se komotno može dizat broj zuba na pinionu jer je stock motor odličan)
6. Svaka zaštita je dobrodošla
7. Ne možeš reći "ne mislim se iživljavati". Vidjet ćeš zašto kad upališ autić i počneš trgati dijelove :)

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #8
Ja sam centralni diferencijal napunio punog s nekakvom ljepljivom crvenom totmasti i rezultat je vise nego zadovoljavajuci.
A u amortizere sam stavio hipenol 90, kupovao sam ulje za amortizere najgušće al mi je bilo prerijetko.


Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #9
Ja rastavio centralni, počistio sve van pa malo pomastio, i zatim napunio sve vrućim ljepilom (mast sam stavio da se ljepilo ne primi kak spada). Radi vrhunski zasad, dakle malo je mekše da se ne potrga sve a opet drži zalockan diff. Autić se ponaša četiri puta bolje i ima duplo bolji start jer se više ne dešava da se prednji kotači odignu od podloge pa sva snaga ode na njih :)


U amortizere sam stavio Trackstar 6000 ulje, malo je čak i pregusto (morat ću složiti swaybar jer mi se sa guscim uljem oce prevrnut dosta lako autic)

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #10
Mozda je ulje za modele gušče, ja sam kupio 1 litru nekakvog motul al neznam tocno kojeg.

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #11
Bu ti napuhalo brtvice pa bus plakal :)


Ovo 6000 je tak gusto da ga jedva nateram iz bocice van!

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #12
Rađe čekam sa HK pošiljku nego da se zezam sa uljem/mastima za auto jer se bojim da ne nadrapaju brtve :(

Basher Sabertooth u diferencijalima ima samo malo masti (koju dif u radu istisne na rubove) pa su stock diffovi skoro pa otvoreni.
U amortizerima na forumima pišu da je malte ne voda, a ne ulje. Ljudi navode da koriste 500-1000 cst i dosta svinutih amortizera sa >1000 cst pa idem na sigurno.

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #13
Svi basheri pretjeruju sa gustoćama ulja, pa tako i ja nažalost :D


Stock amortizeri su bili po meni idealni za stazu i ostalo...autic je imao brutalan grip, malo je proklizavao i bio je brz. Svi nabrijavaju suspenziju zbog skakanja ali onda imas kiflu od auteka na kraju. Vidjet ces :)

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #14
Stigao, sastavljen i isproban Basher Sabertooth.
Napišem prve dojmove i stavim par slikica u novom postu.