Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 245092 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #495
Kaj se neda uzet dodatna sim kartica na tvoj vec postojeci broj? Cisto da se promet koji taj sim napravi pribraja tvom racunu i kvit?

Odg: FPV experimenti

Reply #496
Prošlu subotu sam opet ranoranio, bio sam na Preljevnici već prije 6 ujutro. Isprobavao sam NELU nakon onog malog preuređenja i odletio opet prema Žumberku. Letio sam prilično nisko u smjeru 267° zapadno i doletio do približno 22km udaljenosti(pola puta do Sv.Gere  :) ). Cilj nije bio obaranje svog rekorda nego da vidim kako "diše" nakon preuređenja. Preuređenjem sam skratio "nos" za oko 8cm i promijenio boom(deblje drvene letvice i dio ribičkog štapa).
U ovo doba godine iz zraka, rano ujutro, krajolik je prekrasan...brda,zelenilo...


http://www.youtube.com/watch?v=V3LdYoMGbE4&t=1279s

Odg: FPV experimenti

Reply #497
Dao sam si truda i izmjerio ovisnost napona i potrošenog kapaciteta baterije (ove liio koju sam složio za NELU). Struja pražnjenja je bila 6-6,5A (to je struja dovoljna za normalan let s oko 50 km/h). ESC je sad podešen na najmanju vrijednost  (2,85V/članku, 11,4V ukupno za 4S) kolko dozvoljava. Mjerenje pokazuje da batka može dati 9,752Ah do tog napona što bi značilo oko 1,5h leta uz struju od 6A. Za 1,5h uz brzinu od 50km/h može se preletjeti u principu 75km  ukupno ili 37,5km u jednom smjeru ako bi se stalno održavao isti gas(bez jedrenja). Iako se struja održava stalnom(6A), pražnjenjem baterije polako pada napon pa se smanjuje i snaga od 16x6=96W do 11,4x6=68,4W što je samo 71,25% početne snage. To se svakako odražava i na mehaničku snagu motora na osovini, brzini vrtnje itd...pa je pitanje dal je moguće računati s konstantnom brzinom. Osim toga više energije se troši kod penjanja al se zato više jedri u povratku.
Sve ovo razmatram s ciljem dostizanja 43-44 km(oko 87km u oba smjera od Preljevnice) koliko je udaljen vrh Sv.Gera na Žumberku. Uz malo sreće i odlične vremenske prilike možda je i moguće, bez da GPS tracker bude imao posla :) .
Kad smo već kod GPS trackera na NELI(433 MHz RC sistem) mi se nije pokazao dobar tj. otkazale su sve komande kad sam ga stavio blizu središnjeg dijela. Sad moram probati smjestiti ga negdje blizu vrha krila.
Na FOTONU (2,4 GHz RC sistem) radi bez greške(ništa ne smeta) na jednakoj udaljenosti od središnjeg dijela tj. rc Rx-a,autopilota...

Odg: FPV experimenti

Reply #498
Stigle mi kamerica i video preklopnik s Hobby Kinga. Kamerica će služiti za nadzor instrumenta kulonmetra odnosno proizvodnje struje iz FNPa. Senzor OSDa mjeri ukupnu potrošnju iz baterije i FNPa pa se ne može znati koliko je dala samo batka a koliko je proizveo FNP. Imam još jedan slobodni kanal na stanici pa ću povremeno prebacivati na kamericu 2 da vidim situaciju i onda jednostavno oduzmem proizvedene Ah od ukupno potrošenih koje prikazuje OSD i tako ću točno znati koliko je Ah izašlo iz batke. Pošto je video preklopnik 3-kanalni mogao bih zakačiti još koju kamericu, npr. na repni dio aviona da bacim malo oko na cijeli avion u letu ali mislim da za sad neću jer sam već tolko toga zakačio na njega da ga se više ne usudim ni vagati  :) . Iako istini za volju, unatoć velikoj masi, odlično polijeće i drži se u zraku.
Evo par slikica novo proizvedenih video kablića i smještaja kamerice 2:
[attach=1][attach=2][attach=3]


Odg: FPV experimenti

Reply #499
Projekt FOTON se nastavlja iako se u zadnje vrijeme pojavilo niz "dječjih bolesti" koje su usporile stvar.Najprije mi nije radio prvi kanal na video preklopniku već samo drugi i treći pa nisam mogao koristiti obje kamerice jer mi preostali slobodni kanal na stanici ima prekidač a u ovom slučaju bi trebao potenciometar(da bi se moglo prebacivati između drugog i trećeg na video preklopniku).Zatim su počeli pucati vrhovi drvenih propelera pa sam naručio original APCove.Ovi drveni Turnigy propeleri su izgleda preslabi na vrhovima i ne mogu izdržati znatnija opterećenja.Na kraju sam nehotice uništio zupčanik na servu desnog ailerona dok sam ga jako savio.I tako dok nisu stigli novi propovi i servo vrijeme prolazi...Ovi APC propeleri su dosta teži (16x10 ima 61g a 15x10 ima 50g) ali se nadam da su znatno žilaviji...Evo par slika:
[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6]
 

Odg: FPV experimenti

Reply #500
Jučer sam ponovo testirao FOTONA tj. nakon promjene serva ponovo podešavao AP za svaki slučaj.Morao sam provjeriti i kako vuče novi APCov propeler.Solarna ispitivanja jučer nisam radio jer je bilo već dosta kasno.Evo jedan kratki video uzleta i spuštanja iz prve ruke zahvaljujući snimku kojeg je napravio jedan prijatelj koji je bio slučajno u prolazu.Nije baš lagano baciti tu grdosiju a da ne velim da sam i pomalo smiješan  ;D .
http://www.youtube.com/watch?v=3WnZ2Vup45U



Odg: FPV experimenti

Reply #501
Napravio sam prvi ozbiljniji test FOTONA, iako ne u najboljem dijelu dana (između 12 i 14 h) već poslije posla. Rezultati su slijedeći:


vrijeme leta.......0,5h
prijeđena udaljenost.......26,8km
prosječna brzina......53,6km/h
potrošeno........6748mAh
FNP proizveo.......1890mAh (28%)
najveća struja.....37,2A
prosječna struja.....13,5A
prosječna potrošnja.......251,8 mAh/km ili približno 4km/Ah
prosječna struja FNPa......3,78A
potrošeno iz baterije......4858mAh
masa letjelice......6,7kg


Treba napomenuti da se let odvijao između 17 i 18h i da su oblaci povremeno prigušivali sunčevu svjetlost. Slika s dodatne kamerice ,koja ima zadatak očitanja vrijednosti na kulonmetru, je očajna što se tiće samog očitanja pa ću morati nešto učiniti po tom pitanju.Inače slika s te kamerice je sasvim ok za razliku od glavne kod koje se i dalje povremeno pojavljuju smetnje pa će i tu biti posla. Iz prvih dojmova mogu zaključiti da bi se moglo letjeti i s nekih 10-12A pri nešto nižoj brzini od gore navedene prosječne. To bi značilo nekoliko A iz baterije pod uslovom da FNP daju 9-10A ali to treba provjeriti oko podneva.
Evo videa:
http://www.youtube.com/watch?v=wNmJQIjE0Zs&t=2s
 

Odg: FPV experimenti

Reply #502
Čestitam, ovo su impresivni rezultati !

1/3 potrošene energije sa FNP izmedju 17 i 18 g, uz mjestimičnu oblačnost je odlično i jako puno obećava !
U to vrijeme ja sa mojim Solarcem ne mogu niti horizontalno letiti jer nemam pomoćnu bateriju za motor.

U vrijeme oko podneva pa do 14 h, usudio bi se reći da ćeš se probližiti i do 80 % energije sa FNP ako letiš prema sjeveru.
U idealnim danima nakon kiše i bez oblačka, možda i do 100%, odnosno čisti solarni pogon, ako ne sada onda u idućem projektu!
Primijetio sam isto da je na većoj visini još i bolje, vjerojatno manje prigušenje atmosfere.

Još jednom, aferim majstore i jedva čekam novi report sa letenja!

Damir


EDIT: upravo nadolazeća druga polovica srpnja je idealna za solarno letenje:


[attach=1]


Odg: FPV experimenti

Reply #503
Hvala Damire!


Ja se isto nadam da bi oko podneva mogao izvući oko 80% što bi bilo oko 9A pa bi batka trebala dati još 2-3A.
To bi onda značilo možda i do 5 sati leta uz sadašnji kapacitet batke od 16Ah. Uvjet je naravno savršeno sunčan dan u terminu od recimo 10.30-15.30h i kako kažeš let prema sjeveru jer su FNPi (barem oni na krilu) tako okomitiji na sunce. A 5 sati leta da letiš 50ak km/h je prilična udaljenost.
Na većoj visini je sigurno bolje jer ima manje čestica prašine,smoga i općenito izmaglica u zraku. Imam neke snimke koje sam napravio na velikoj visini gdje se to zorno vidi.
Što se tiće novog projekta to ću ostaviti opet za zimu i to možda u vidu novih, dužih krila za NELU "obućenih" u FNPe.
Evo pogleda s više od kilometra na izmaglicu(smog?) iznad grada:


Odg: FPV experimenti

Reply #504
Prošli vikend sam opet bio na livadi u subotu i nedjelju i to sredinom dana. Skuhao sam se...U subotu sam bio između 11-13h i bilo je opet poluoblačno a u nedjelju između 12-14h i bilo je konačno full sunčano. Zamotao sam se ko beduini i uz pomoć termos boce nekako sam izdržao. Termometar u autu je pokazivao 38°C !


Rezultati su slijedeći(ubacio sam i ranije objavljeni stupac s mjerenjima radi usporedbe):


                                                                     SRI  5.7. (17-18h)                        SUB  8.7. (11.30-12.10)                NED 9.7. (12.15-13.30)
                                                                           poluoblačno                                  poluoblačno                                  full sunčano


vrijeme leta     (h)                                           0,5                                              0,673                                           1,086
prijeđeni put    (km)                                        26,8                                            35,9                                             53,5
prosječna brzina (km/h)                                   53,6                                            53,29                                           49,26
potrošeno         (Ah)                                        6,748                                           9,521                                           15,4
proizveo FNP     (Ah)                                        1,89(28%)                                    3,6(37,8%)                                  7,52(48,8%)
pros. pog. struja (A)                                        13,496                                         14,13                                             14,18
pros. potroš.     (km/Ah)                                    3,97                                            3,77                                               3,47
pros. struja FNP  (A)                                          3,78                                            5,34                                               6,92
potroš. iz bat.     (Ah)                                       4,858                                           5,921                                             7,88
pros. struja bat.  (A)                                         9,716                                           8,789                                             7,255


Kao što se vidi FNP je proizveo samo nepunih 49% od ukupno potrošenih 15,4Ah iako je bilo skroz sunčano što pokazuje moj "suncomjer" na donjoj slici. Razlog zašto je tome tako je mnogo istančaniji nego se na prvi pogled čini i pokušat ću ga objasniti u slijedećim postovima.

Odg: FPV experimenti

Reply #505
Računajući onako nabrzaka, FNP su proizveli "struje" kao i baterija približno 4S 8 Ah.
Težina takve batt je oko 1000 grama, kao recimo ova:
https://hobbyking.com/en_us/zippy-flightmax-8400mah-4s2p-30c-lifepo4-pack.html


Ako je ukupna težina FNP sa pripadajućom elektroničkom regulacijom, kablovima, folijom za prekrivanje <=1000 grama, isplatilo se.
Ovo je svedeno na taj let od 1 sata.


Čestitke za uspješan test!


Damir

Odg: FPV experimenti

Reply #506
Hvala Damire na podršci.


Problem kod ovog aviona je što poprilično troši, prvenstveno zbog velike mase a onda i zbog dosta loše aerodinamike. Prošli vikend sam primjetio da se kod jakog zagrijavanja tj. dugotrajnog izlaganja suncu repni paneli lagano ispupčuju (savijaju) prema gore, naročito horizontalac pa imam problem s dizanjem modela tj. neće se uzdizati bez znatnog povećanja gasa i podizanja elevatora.To sve uzrokuje dosta veću potrošnju struje iako može letjeti i samo s 10ak A ako se zadovoljim level letom na 50ak metara.
Potrudio sam se napraviti neke proračune iz domene elektrotehnike koji objašnjavaju paralelni rad batke, FNPa i tereta(ESC s motorom). Treba napomenuti da su u takvom paralelnom radu vrlo važni unutarnji otpori i elektromotorne sile (EMS) izvora. Pritom treba znati da je baterija puno idealniji izvor od FNPa tj. ima barem 10-20 puta manji unutarnji otpor. EMS je napon koji mjerimo na stezaljkama npr. baterije koja nije spojena. Čim je spojimo poteće neka struja koja stvori pad napona na unutarnjem otporu pa je tad napon na stezaljkama niži.


Odg: FPV experimenti

Reply #507
Ako sam dobro shvatio, ovdje imamo grananje struje i u svakoj grani je i izvor napona , a problem je u tome što su ti izvori nejednake impedancije (unutrašnji otpor im se jako razlikuje).
Time se spoj može prikazati kao paralelni spoj dvaju naponskih izvora različitih U/I karakteristika.

Čini mi se da bi u ovoj situaciji pomogao solar regulator po principu MPPT, dakle najbolje iskoristio energiju iz FNP-a.
Jedino, težina nije zanemariva, npr moj za 20A težak je 300 gr, a za Fotona bi trebao neki od barem 60-80A jer nisu predviđeni za praktički induktivno opterećenje kakvo predstavlja ESC.
Damir

 

Odg: FPV experimenti

Reply #508
Stvar je u tome da je baterija puno snažniji izvor i još k tome s desetak puta manjim unutarnjim otporom pa FNP ne može doći do punog izražaja sve dok napon batke znatnije ne padne a to je pri kraju kad se potroši veći dio njenog kapaciteta. Tek tada FNP postaje "glavni" izvor koji daje gotovo svu struju teretu i batki (nekih 10ak A u ovom slučaju-koliko može ovisi o osunčanosti) a batka sudjeluje s još samo oko 2A.
Taj MPPT regulator je dobra stvar jer uvijek izvlači iz FNPa maximalnu snagu koju trenutno može dati u ovisnosti o jačini sunca. To bi bila npr. točka kao na slici na onoj U-I karakteristici koju sam snimio još u 4. mj.
U ovom mom slučaju ne bi puno koristio jer jednostavno napon na sabirnicama (teretu-ESCu) ovisi o naponu baterije odnosno o trenutnom stanju njenog kapaciteta. Ako joj je kapacitet nizak crpit će iz FNPa sve što može ne bi li se punila i istodobno namirivala ESC. U takvoj situaciji onda FNP podmiruje 80%(u mom slučaju) potreba za energijom.
Iz svega navedenog može se zaključiti da FNP puno produžuje vrijeme leta-sigurno 2puta(kod 50% prinosa FNP), 3 puta(67% FNP) a možda čak 4 puta(75% FNP) samo ako uspijem svesti potrošnju na 12 A max.

Odg: FPV experimenti

Reply #509
Evo još jedno izvješće sa testiranja u ponedjeljak, opet između 17-18h. Naime pokušao sam obaviti test u subotu sredinom dana ali je zapuhao prilično snažan vjetar pa sam morao odustati iako je bilo stvarno bez i jednog oblačka, ful sunčano i "suncomjer" je pokazivao preko 6A (u kratkom spoju panelića).
Sad sam skinuo naljepnicu s displaya kulonmetra da bi se bolje vidjele vrijednosti ali još uvijek je dosta mutno osim kad ga sunce na trenutak osvijetli.Trebao bih ga staviti(njega i kamericu) na neko mjesto gdje nema sjene.
Letio sam u svim smjerovima bez posebne pažnje na položaj FNPa i rezultati su bolji nego oni od prvi put kad sam letio u isto doba dana.
Evo rezultata i nešto skraćeni video gdje se uz malo napora mogu pratiti vrijednosti struje, napona, snage i proizvedenih Ah na FNPu.


vrijeme leta...................................0,5236 h
prijeđeni put.................................28,6 km
prosječna brzina.............................54,6 km/h
potrošeno.....................................6,692 Ah
proizveo FNP..................................2,28 Ah (34%)
prosj.pog.struja.............................12,78 A
prosj.potrošnja................................4,27 km/Ah
prosj.struja FNPa..............................4,35 A
potrošeno iz baterije..........................4,412 Ah
prosj.struja baterije...........................8,42 A
http://www.youtube.com/watch?v=DRtx8ig03Vc&t=758s