Skip to main content

Topic: Izgorio ESC i svašta nešto (Read 3090 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Izgorio ESC i svašta nešto

Pozdrav,


malo sam letao ovih dana i sreo se sa dosta nepoznanica. Letenje sam započeo tako da sam kresnuo kako Bog zapovjeda, ali drone nije izgledao prestrašno nakon toga. Skoro je sve bilo na svom mjestu osim što su se propeleri malo popigali i sa VTX-a mi je otpao 7-segmentni display(ić) ...onaj koji prikazuje na kojem kanalu radi odasiljac....i radi li u LOW ili HIGH modeu. Nekako mi otpadanje tog displaya reklo "Pa ovi udarci baš i nisu bezazleni za elektorničke komponente" ...za koje sam inače smatrao da dobro trpe udarce. Reko si "Ako je otpala ova mala plastikica koja je povezana sa jedno 4 lema...koliko onda trpe svi spojevi na kondenzatorima i drugim komponenticama ??"
E sad...mahnito uklanjam kameru i VTX, ispravljam propelere i nastavljam letiti. (Ionako nisam letio FPV ..nego kamera gore čeka da odaberem Googles) Drone je nešto bio glasniji nakon popigavanja propelera...logično...no to nije bio prvi problem. (Iako pretpostavljam nije zdravo za motore da su propeleri tak malo dobili ..pa letiti s njima? )



Prvo što sam primjetio je bilo da mi stanica javlja upozorenje "Low signal" ....to upozorenje sam nariktao da se javlja na nekih 55db RSSI (Neznam koliko je zapravo 55db slab signal, ali znam da sam letio ispred nosa i da bi mi inače signal bio oko 75-80db)
Iznormalizirao se signal nakon što sam resetirao stanicu i drona...ali samo je problem privremeno nestao i vratio bi se nakon koju minut. Svaki put bi reset pomogao...ali bi se i vratilo. I taj dan...i sljedeći je bilo tako. Jel opravdano mogu sumnjati da je reciever isto dobio od udarca? Reciever je ovaj https://www.banggood.com/FrSky-X4RSB-316-Channel-Telemetry-Receiver-p-955643.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN , možda iskustveno znate koji recieveri preživljavaju jače udarce...a koji su slabi na lupanje?


Uglavnom, dron taj dan nije stao...letio je još dosta...i još sam ga dosta ispadao. Sve je to on na oko dobro podnio...no nemam iskustva i nemam zapravo pojma kakvi udarci snose kakve posljedice koje se na prvu ne vide.


Sljedeći dan sam opet malo letio....i nisam ni krenuo pošteno,  a već sam ga zabio da sam polomio/napuknuo gornji dio frame na kojem je pričvršćena baterija...i pukao je jedan strap koji drži batku. Ali nema toga što nebi malo mašte i improvizacije popravilo...tako da sam već koji trenutak letio dalje, ali svjestan da sljedeći oštriji pad će mi biti zadnji pad. Rekao neka, nek me malo primiri, heh.


U to mi naiđe kolega i sad ću ja njemu pokazati kako dron može zaparati nebo u punom gasu. To volim često raditi (to je praktički jedino što i znam xd) ...i stisnem ja puni gas, sekundu dvije i usred neba se ugasi jadničak i tras dolje. Ovog puta propeleri fest pokidani (a baš sve stavio nove xd) ..ali, nije to sve zajedno niti izgledalo tako strašno. Začudo, batka na svom mjestu..... Nego, muči mene zašto se ugasio. I krenem ga upaliti (Zanimljivo, kod svakog pada se isčupa konektor baterije...ali ono, baš kod svakog...bilo jačeg...bilo slabijeg) ...i nakon što spojim konektor, zadimi iz sredine....brzo ugasim i shvatim "Ok, sad je to to."


Doma nađem "opekotinu" na ESCu, i valjda je samo on izgorio. Nekako logično, puni gas...bilo mu je malkoc previše. Ali baš često to radim, što će reći da nisam ovog puta pretjerao, nego pretpostaljvam nakupilo se stresa na ESCu i ovo je bio moment kada je kap prelila čašu?


ESC je ovaj: https://www.banggood.com/Racerstar-RS20Ax4-20A-4-in-1-Blheli_S-Opto-ESC-2-4S-Support-Oneshot42-Multishot-for-FPV-Racer-p-1068210.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=UK
Motori: https://www.banggood.com/Racerstar-2205-BR2205-2300KV-2-4S-Brushless-Motor-CWCCW-For-QAV250-ZMR250-260-280-RC-Multirotor-p-1065661.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=HK


Sad kada gledam, na motoru piše maxCurrent:27.6A, a ESC su 20A. Neznam kako sam prije zabrijao da su kompatibilni. Kada su zdimili, prvo sam imao osjećaj da su i oni dobili stres od padanja....ali po ovome je to očita greška u odabiru tih ESC sa ovim motorima?

E sad, do sada su mi bili simpatični ti kompaktni ESC-ovi "4 u 1", ali vidim da nastaje problem kada jedan izgori, pa je potrebno mijenajti sve (ukoliko se ne želi petljati sa improvizacijama)


Sada bi nove ESC-ove radije naručio pojedinačne...ali ako mi kažete da dobro odabrani ESC-ovi nemaju razloga krepati tako skoro...onda bi ipak išao na "4 u 1". Što kaže praksa, vole li ESC-ovi krepavati ako se ispravno odaberu?


Postoji li kakva trgovinica kod nas za ove komponente....ili svaki puta moram čekati da mi stigne sa hobbykinga/banggood/ebay -a ?


Bit ću zahvalan ako date svoj osvrt na boldana pitanja! ;)
 

Odg: Izgorio ESC i svašta nešto

Reply #1
Pozdrav..vidim da si vjerojatno početnik u slaganju dronova pa da ti dam par savjeta..
Za početak što se tiče letenja najbolje je izgubit par sati na nekom simulatoru tipa Freerider ili slično kako bi dobio samopouzdanje u acro modu i onda krenuo na pravog drona.Svi smo tako počeli pa će vjerojatno i tebi pomoći.Što se tiče slaganja dronova tu je najbitnija stvar.Ako si u zg bilo bi ti korisno povezat se sa ekipom iz DRTCa..jedan dan sa njima naucit ces vise nego duzi period solo.Ali za složit dobro kwod zatjeva puno iskustva i znanja u tom segmentu..odi na youtube,nadji Joshua Bardwell kanal i kreni gledat,Painless360 kanal i OscarLiang.com su isto super za puno info. Komponente koje imas nisu loshe za početak ali samo ako se sve dobro slozi i polemi.U svakom slucaju morat ces se sam puno potrudit a iskusna ekipa te može usmjerit i uputit na pogreške jer nitko ne voli da ga netko tlači za svaku sitnicu.
Sto se tiče tvojih boldanih pitanja:
-propovi bi trebali bit što ravniji i balansirani jer u protivnom stvaraju vibracije koje zagrijavaju motore..nemoj kupovat žnj propove,kupi provjerene DALPROP i Gemfan recimo 5040 za početak
-slabiji signal rxa moze bit zbog loše pozicioniranih antena preblizu karbona..isto pazi da aktivni završni dio antena nije precvikan ili kraći nego inače jer će to dosta smanjiti signal,u pravilu x4rsb je odličan rx i ako je sve dobro montirano ima dobar domet
-što se tiče ESCa pripazi na tablice kolilko koji motor vuče struje u kombinaciji sa određenim propom na 3 ili 4S bateriji. Sa Racerstar 4 u 1 nemam bas dobra iskustva osim određenog modela kao
https://www.banggood.com/Anniversary-Special-Edition-Racerstar-REV35-35A-BLheli_S-3-6S-4-In-1-ESC-Built-in-Current-Sensor-p-1180734.html?rmmds=search&cur_warehouse=UK
..pojedinanični su mi bili puno bolji dok sam ih prije koristio
[/size]-kod nas nema trgovine za takav tip dijelova..eventualno možeš kontaktirat Zlatka u zg na face ([/size]https://www.facebook.com/laserprom/[/size]Laser) preko kojeg uzimamo dinogy baterije,propove i par drugih stvari..za ostalo banggood,surveilzone,rcpapa ili iz eu nešto skuplje sa drone-fpv-racer.com, n-factory.de i drugi ako ti se ne da čekat...
[/size]uglavnom sretno :-)
[/size]

Odg: Izgorio ESC i svašta nešto

Reply #2
Još bih ja nadodao, ako ti nije cilj letjeti akrobatski, uključi self level mod. Letenje nije za svakoga i ako si poput mene, trebat će ti sva pomoć softwarea. Ako koristiš self level mode barem nećeš morati stalno paziti da li ti je quadcopter vodoravno. Ja sam se narazbijao quadcoptera hrpu, popravljao nakon svakog leta nešto, mjenjao najmanje jedan dva propelera, sve dok nisam odlučio dosta je bilo. Pošto mene zanima isključivo pogled odozgor, sada letim uvijek najmanje sa self level a često i sa self level+altitude hold.

Još bih napomenuo, ako ne znaš dobro lemiti, daj nekome da ti zalemi spojeve. Lem se mora ugrijati na cijelom spoju, nije dovoljno samo malo dotaknuti s lemilicom. Mora se koristiti pasta za lemljenje jer ti se inače lem neće lijepo razliti. Moguće je napraviti "hladni spoj" ako se sjećam dobro da se tako zove. Spoj koji nije vodljiv za struju ali je fizički zalemljen. Ali ja koliko god sam lemio razne stvari nikad nisam uspio napraviti takav hladni spoj. Ako koristiš lem sa fluxom onda ti unutra već ima pasta, ovo onda zanemari.





 

Odg: Izgorio ESC i svašta nešto

Reply #3
Ostavio pitanja i nestao sa foruma.
Hvala vam na odgovorima. ;)