Skip to main content

Topic: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 80613 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #195
Mislim da sve manje od 79J svejedno ne smije letjeti u zonama zabrane leta, a u zonama za koje treba obavijestiti kontrolu leta, treba i za <79J popuniti zahtjev i obavijestiti ih - naime, iako pravilnik to ne propisuje, na papirima za prijavu kontroli leta stoji da se navede je li <79J pa onda pretpostavljam da za te zone treba svejedno dozvola i za igracke :( (vidi moj post #186 u ovom threadu).
Za ostalo se slazem (treba mozda i dozvole za 2.4GHZ i 5.8 GHZ frekvencije - post #189).

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #196
Pozdrav, ja sam tek ušao u ovaj svijet bespilotnih letjelica i uskoro ću imati quadcopter kojem težina ne prelazi 5 kilograma. Zanimaju me sljedeće stvari:


  • Ako ja hoću letjeti na nekoj livadi ili području (bez snimanja) gdje nema ljudi, životinja (osim mene i možda nekih prijatelja), što sve trebam imati od papirologije i da li ja trebam dozvolu minimalno A kategorije?
  • Kako se mogu dobiti dozvole A i B kategorije?
Hvala unaprijed!  :)

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #197
Argeto,


Ja mislim da je najveći problem oko ctr područja u Zagrebu i Splitu jer ipak oni su najprometniji u hrv.U osijeku sam razgovarao sa čovjekom koji upravlja ctr Osijek i on mi je objasnio sve kako u Osijeku Ctr pokriva cijeli Osijek do Vukovara i do sada samo mu je 3 ljudi prijavilo snimanje u ctr području,a znam da najmanje 10 ljudi je snimalo Osijek iz zraka i nisu tražili odobrenje za CTR.
Da zaboravio sam spomenuti i dozvole od hakoma.


Mislim da bi mi svi zajedno trebali se dogovoriti i napraviti zakon koji svima nama odgovara mislim da se tiče i za više od 79 J i za manje od toga.
A posebno napraviti novu uredbu o snimanju iz Zraka.
Zašto jednostavno,kad može komplicirano hehe.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #198

dzaka
Pozdrav,


Koji je model quada u pitanju ?
Ako ćeš ti rekreativno letjeti po livadama i ako će oko tebe biti par ljudi,onda ti ništa ni netreba,ali preporučujem da uzmeš A kategoriju,
A ako ćeš ići po gradu letjeti i susjedstvu onda si nabavi i B.


A kategoriju dobiješ tako da samo popuniš izjavu i isprintaš si ljepljivu naljepnicu koja sadrži (identifikacijsku oznaku,ime operatora,adresa i telefon vlasnika,operativna masa)
B je malo kompliciranije.
Zašto jednostavno,kad može komplicirano hehe.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #199
Jesam ja dobro shvatio pravilnik ili sam nesto fulao, ali meni izgleda da samo octa moze dobiti B kategoriju, pa tako ispada iz igre vecina popularnih letjelica tipa p4 ili mavic jer su quadovi?

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #200
Sa cetiri elise dobije B ako ima padobran. Hexa i vise i bez padobrana. Mene vise brine sto jos uvijek nema padobran za P4P.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #201
Gledamo li mi isti dodatak 4?
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/435818.pdf

Ovdje ispada da sigurnosni sustav za B kategoriju nije primjenjiv, a treba 8 motora?
Jedino ako se racunaju motori ventilatora (1) i oni na gimbalu (3). Tada phantomi i mavici stvarno imaju 8 motora sve skupa. :)

 

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #202
Ja sam kupio padobran i sklopio osiguranje i dobio sam od Agencije (CCAA) dozvolu za B kategoriju(DJI Phantom 4).Nažalost kod nas je gupi zakon pa da bi letio na trgu u mom gradu oko katedrale (Osijek) moram kupiti dron (8 motora) od nekoliko tisuća eura i kad ga kupim on nespada više u c kategoriju nego d i moram polagati dodatan ispit :(.
Mislim da je ovaj zakon dobar ali moj dji phantom 4 je siguran dron da bih letio oko katedrale i s tim zakonom(C kategorija-8 motora) se pogoduje ljudima kojih ima možda 5 koji imaju velike dronove od 8 motora i onda oni vrte veliku lovu,jer oni mogu snimati iznad trga u Zagrebu,a ja sa Phantom 4 ne mogu.
Zašto jednostavno,kad može komplicirano hehe.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #203
http://www.ccaa.hr/hrvatski/faq-uas_377/

"Koliko motora mora imati sustav bespilotnog zrakoplova?
Zavisno od kategorije letačkih operacija kategorije C i D moraju imati 8 ugrađenih motora, B mora imati 6 motora (uz mogućnost manjeg broja motora u konfiguraciji sa ugrađenim padobranom), dok za kategoriju A nema propisanog zahtjeva."


Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #205
Ja sam kupio padobran i sklopio osiguranje i dobio sam od Agencije (CCAA) dozvolu za B kategoriju(DJI Phantom 4).Nažalost kod nas je gupi zakon pa da bi letio na trgu u mom gradu oko katedrale (Osijek) moram kupiti dron (8 motora) od nekoliko tisuća eura i kad ga kupim on nespada više u c kategoriju nego d i moram polagati dodatan ispit :( .
Mislim da je ovaj zakon dobar ali moj dji phantom 4 je siguran dron da bih letio oko katedrale i s tim zakonom(C kategorija-8 motora) se pogoduje ljudima kojih ima možda 5 koji imaju velike dronove od 8 motora i onda oni vrte veliku lovu,jer oni mogu snimati iznad trga u Zagrebu,a ja sa Phantom 4 ne mogu.

Ne zaboravi da katastru moras dati na uvid plan sminanja, cekati dozvolu od njih, te im dati na uvid snimke i cekati da ti daju dozvolu za koristenje.... ::)

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #206

(5) Odredbe ovoga Pravilnika ne primjenjuju se na bespilotne zrakoplove pod uvjetom da ne mogu postići kinetičku energiju veću od 79 J.


DJI Spark ima 300g i pravilnik ne važi za tu letjelicu....


Kako mogu izračunati energiju bespilotnog zrakoplova?
Primjer:
Operativna masa bespilotnog zrakoplova DJI Phantom 3 iznosi 1.28 kg
Brzina u horizontalnom letu za DJI Phantom 3 iznosi 16m/s
Ek = mv2 /2 = 1.28 x 162 /2 = 163,84J
Operativna masa bespilotnog zrakoplova DJI Phantom 3 iznosi 1.28 kg
Visina leta 20m
Ep = mgh = 1.28x9.81x20 = 251,12 J
S obzirom da bespilotni zrakoplov može postići energiju veću od 79J, primjenjuju se odredbe Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova.


Kad staviš u fromulu 300g koliko dobiš?


Za DGU to... suzrdžat ću se šta mislim o njima...


pozz

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #207
Kad pokazu da google maps i street view imaju sve dozvole za snimanje onda se mozemo razgovarati.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #208
Upravo to sam ja reko jednoj godpođi na forumu kad je bila rasprava u agenciji, odgovor na to pitanje nije znala. Krenula je kako vojska ima objekte visokog značenja, objekti visokih državnih interesa koji se ne smiju snimat itd.. Dok na google mapsima prebrojiš migove.... Pronađeš sve raketne/radarske baze HV-a itd... evo migovi su čak i 3D skenirani...

[attachimg=1]

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #209
@mini_fly_moriss


Ajmo staviti da je spark od 300g na 50m visine i da krece slobodan pad odnosno Ep postaje Ek.
Ep = Ek = m * g * h = 0.3kg * 9.81m/s * 50m = 147.15 J,  debelo vise od dozvoljenih 79 J.


Ajmo viditi do koje visine spark ne podlijeze Pravilniku:


h = Ep / (m * g) = 79 J / (9.81m/s * 0.3kg) = 26.84m


Znaci dok spark leti na visini od cca 27 metara ne podlijeze Pravilniku. Cim predje tu visinu u naseljenom, potrebna je B kategorija.
A za B kategoriju treba ili minimalno hexa ili padobran ili veza u CCAA. Nasao sam 0 padobrana na netu za sparka. :(


Naravno, tko god je radio pravilnik, nema veze ni s fizikom, a jos manje letenjem jer postoji nesto sto se zove krajnja brzina (terminal velocity), a koja za Sparka po mojim izracunima iznosi oko 18.5 m/s ako pada propelerima paralelno na zemlju i onda je energija udara nekih cca 50 J, opet manje od dozvoljenih 79 J, ali ajde ti to objasni nekome tko nije u stanju ni suvisli pravilnik sloziti jer da, na zemlji nema zraka nego sve pada u vakuumu.