Skip to main content

Topic: Testiranje serva (Read 3830 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Testiranje serva

Pozdrav svima!

Imam doma nekoliko vrsta serva (EMAX, TowerPro, Turnigy) i to nešto analognih i nešto digitalnih. Svi su u mikro/mini klasi.
Htio bih testirati neka kvalitetnija (digitalna) serva, pa u jedan avion ugraditi kvalitetnija serva. Čisto testiranja radi.
E sad, pitanje za starije i iskusnije kolege (ili za one sa većim/skupljim modelima): Je li HITEC najbolje što se može kupiti, ili postoji neki drugi proizvođač koji je zastupljeniji/kvalitetniji (Corona)?
Koliko vidim, postoji za digitalna HITEC serva programator, pomoću kojega se mogu programirati neke dodatne stvari (pozicija centra, min i max. pozicija atenuatora...), pa bih se htio malo poigrati sa tom tehnologijom. Nije da mi je potrebno, ali bih htio probati...
Također bih volio vidjeti ima li kakve razlike u kvaliteti/brzini, ali bih onda volio odabrati top proizvođača. Pa ako mi se svidi, da imam već nešto kupljeno...
Nekakav 9g digitalni HITEC mikro servo (nešto iz serije HS-5xxxMG) po komadu ima cijenu od cca. 18USD. Za te novce se da dobiti četiri Turnigy digitalna serva, pa bih htio isprobati razliku...
Pa ako ima tko iskustva/želje/volje, neka napiše par dojmova/iskustva....

Hvala i pozdrav,
Darko

Odg: Testiranje serva

Reply #1
Futaba, Hitec i sl obavezno MG sa nešto više sile koju podnose a ostalo su nijanse. Mene je jučer zaznuo vrlo kvalitetan servo

Poslano sa mog WAS-LX1 koristeći Tapatalk

Sve više znan a sve manje mogu

Odg: Testiranje serva

Reply #2
Daddy,

ovdje imaš link na jednu moju temu iz 2011,-te  http://www.flyfreak.net/index.php?topic=6579.0

Pokušao sam zatući jedan jeftini servo sweep-testom i nije uspjelo. To nije nikakva garancija kako bi isti radio dobro u letjelici. Sweep test, iako opterećen utegom zapravo najmanje škodi!
Čak i da kupiš par serva iste serije i jedan testiraš do uništenja,. nema garancije da su ostali jednako dobri ili loši kao testirani.

Osim izbora dobre firme (Hitec, Futaba, Voltz) puno je važnije kako je servo montiran i koji mu je radni režim te opterećenje:
uvijek uzeti snažniji servo od potrebnog, monitrati ga tako da koristi cijeli opseg, a ne samo dio. Potrebno je na nekim mjestima ugraditi kompenzator udarca (recimo petlja na sajli !) - servo na vanjskom eleronu DLG modela po mojem iskustvu ima najkraći životni vijek, dok ostali dodju na red, taj se mijenja barem 2-3 puta.

Dole u privitku ti je .xls pomoću kojega izračunaš potrebnu snagu serva - uvijek uzmeš jači od proračuna !

D.

Odg: Testiranje serva

Reply #3
Najbrutalniji su ti servači za heliće, naravno mogu se koristiti i na avio modelima, renomirani su trenutno pojam kvalitete, brzine, preciznosti i izdržljivosti, u samo jednom manevru helića istrpe više čekičanja nego koliko bi neki obični servo za 5$ mogao za cijeli svoj radni vijek i to bez kompenzatora udarca.  Ali to je stvar dizajna, neke od značajki su CNC glodano kučište, visokokvalitetna getriba, čak i zupčanici od legura na bazi titana, 2 ležaja na izlaznoj osovini, brushless motor, beskontaktni kutni senzor (HAL), 32bit CPU...
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

 

Odg: Testiranje serva

Reply #4
@nino: hvala na odgovoru. Vidio sam slike od vikenda i kasniju "forenziku"... Znam da nema pravila i da može biti problema i sa kvalitetnim servima, ali htio bih isprobati pa "osjetiti" ima li kakve razlike i malo se i poigrati sa programiranjem. To mi se čini "fora"... :-)

@Diogen: hvala puno na excel-ici i linku na temu. Svaka čast, gušt mi je bilo pročitati testiranje serva. To samo dokazuje kako ime nije presudno ni preduvjet izdržljivosti/kvalitete...

@frankycro: nisam znalac za helikoptere, ali sam skužio da su uglavnom najskuplja serva namijenjena helikopterima. Hitec za hrpu serva pod helikopter ima N/A... Jedino kaj sam ja na foamie-ima i deproncima, pa mi je većina tih serva "overkill", ali bih se htio poigrati malo i sa programiranjem serva.

Zato sam i pitao koji su najzastupljeniji servo-i među modelarima. Ako je to Hitec, onda bih možda uzeo servo programator (npr. Hitec HFP-30). U svakom slučaju ako bih uzeo serva i programator, rado bih uzeo od najzastupljenijeg/najvalitetnijeg proizvođača pa da mi ostane i za buduće projekte...