Skip to main content

Topic: Sve po 5 volti... (Read 4518 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sve po 5 volti...

Umjesto pregrijavanja prijemnika i monitora, evo preinake na 5v (prijemnik, DVR i monitor). Još nedostaje jedan prijemnik, 'diversity switcher? (uh, to će potrajati dok napravim). Poanta je što u svakom od ovih đinđi koje se napajaju sa 12V zapravo elektronika radi na 5V. Kod Boscam prijemnika, tu je LM7805, a kod ostalih tu je BUCK konverter. Sve se tomože 'zaobići' i urediti na 5V. Osim toga, ovaj Power Bank, ima 10 Ah (teoretski, praktički ne toliko) ili teoretski 50 Wh. Ima indikaciju stanaj baterije, tako da ništa dodatno nije potrebno. Jest da sam uložio dosta vremena dok sam sve žice strpao unutar kacige, ali isplatilo se.

https://www.youtube.com/watch?v=VIJEyEBFgAA

još slika: https://www.flickr.com/photos/milan_karakas/

LP,
milan
---

Odg: Sve po 5 volti...

Reply #1
Jos bi doda da san ja na predajniku na modelu smanjia volte i eliminira smetnje
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form


Odg: Sve po 5 volti...

Reply #3
Ma samo smanjia ulazni napon sa 3s na 2s,s time san se rjesia onih crtica pod kuten od 45 stupnjeva
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form


Odg: Sve po 5 volti...

Reply #5
Najobičniji stepdown ili buck konverter bi trebao to sve poriješavati. Pogoniš sve sa napr. 3S, smanjiš mu izlaznu voltažu na cca 7 ili 8V i to bi trebalo riješiti sva pregrijavanja. Da zaobilaziš LM7805 i sl. u svakoj komponenti je previše komplikacija, a i nikada ne znaš što sve može poći po zlu.
Možda jednog dana budeš htjeo promijeniti neku od komponenti, treba to sve opet raskopati, previše muke nizašto.  :)


edit:
Nisam imao video prek tableta, super si to napravio  ;)

Odg: Sve po 5 volti...

Reply #6
Najobičniji stepdown ili buck konverter bi trebao to sve poriješavati. Pogoniš sve sa napr. 3S, smanjiš mu izlaznu voltažu na cca 7 ili 8V i to bi trebalo riješiti sva pregrijavanja. Da zaobilaziš LM7805 i sl. u svakoj komponenti je previše komplikacija, a i nikada ne znaš što sve može poći po zlu.

Upravo je to poanta - izbjeći što više tih buck konvertera i ostalih 'proizvođača smetnji'. LM7805 isto zna zaoscilirati ako mu se izlaz ne filtrira dobro. Osim toga, on se jako grije. Buck konverter ne, ali zato radi impulsno i ako nije oklopljen - evo pregršt smetnji.

U ovom Power Bank-u postoji cijela elektronika koja regulira napon, štiti bateriju da ne padne ispod određene razine, i djeluje mi praktično, a cijena je ista po wat-satu kao i LiPo baterija. Možda i jeftinija.

Za one koji se obično ne bave elektronikom - da, to je petljavina. Za mene je to dječja igra. Na izlazu buck konvertera postoji jedna shotky dioda, koja je spojena na masu i na izlaz 5V ali prije zavojnice koja zapravo odrađue taj 'buck-ing'. Dakle, samo paralelno dovesti napon 5V na tu diodu, a pošto je 'naopako' okrenuta (anoda je na masi, katoda na +5V), nema nikakvih nuspojava. Nikakva komplikacija... Čak mi je bilo teže (čitaj više 'operacija') preurediti LM7805 - izlaz se mora odvojiti, jer isti zna krepati, ulazna zaštitana shotky dioda (u slučaju obrnutog polariteta baterije), se skine, sa konektora koji je do sada bio 12V žicom se premosti do mjesta gdje je LM785 bio spojen - i to je to. Gotovo.

Prije bilo koje preinake, uređaj se otvori i provjeri dali se radi o 5V ili 3.3V. U ovim monitorima za auto, istim koje koristimo za FPV goggle, prvo se skida napon sa 12V na 5V, pa onda na 3.3V. Dakle, treba samo paziti gdje se spaja žica. Meni je to jednostavno, a vjerujem da je ljudima koji nisu 'doma' sa elektronikom to 'sveto pismo'. To mogu razumjeti.

Quote
Možda jednog dana budeš htjeo promijeniti neku od komponenti, treba to sve opet raskopati, previše muke nizašto.  :)

edit:
Nisam imao video prek tableta, super si to napravio  ;)

Oko ovoga "previše muke", najviše muke sam imao oko povezivanja svih komponenti u jednu cjelinu, bušiti rupe na kacigi, lijepiti žice na istu da ne mrdaju okolo... Jest da izgleda komplicirano, ali rezultat je uredno složen FPV sistem.

Ovo zadnje oko tablet-a nisam skužio. Mislliš na snimak na monitoru FPV-a?

LP,
milan
---

Odg: Sve po 5 volti...

Reply #7
TFT ili LCD monitor ima isto tako Buck konverter, tako da... sve preopravljam na 5v. Zašto imati bateriju od recimo 12V, pa onda smanjivati na 5V (i dopunski grijati elemente), kad se sve može preopraviti na 5V. Svi ili većina uređaja je namijenjena za auto, pa tako i ove naše 'igračke' (FPV).

https://www.youtube.com/watch?v=auqbeJIzHpw

Slijede još dva videa...

LP,
milan
---

Odg: Sve po 5 volti...

Reply #8
Evo ga još jedan 'novopečeni' pet-voltaš. Ovaj puta je potpuno opravdano izbaciti taj glupi LM7805 - on stvara nepotrebno grijanje, a svaki prijemni, pogotovo oni na tako visokim frekvencijama (5.8 GHZ) unose dopunski šum i time smanjuju osjetljivost na način da reduciraju odnos signal/šum.

https://www.youtube.com/watch?v=rfoQb54eOWg

LP,
milan
---


Odg: Sve po 5 volti...

Reply #10
Kad sam pisao gore radio sam to preko tableta, problem je taj što nekad browser na (mom) tabletu ne prikaže video, samo sam vidio tvoj tekst iz prvog posta,, nisam vidio da si modifikaciju već napravio.

Kako god, super je to sve ispalo i izgleda jako pedantno. Bitno je imati volje raditi takve preinake, ja sam malo lijen ponekad pa tražim najjednostavnije rješenje.  :)

Odg: Sve po 5 volti...

Reply #11
Kad sam pisao gore radio sam to preko tableta, problem je taj što nekad browser na (mom) tabletu ne prikaže video, samo sam vidio tvoj tekst iz prvog posta,, nisam vidio da si modifikaciju već napravio.

Kako god, super je to sve ispalo i izgleda jako pedantno. Bitno je imati volje raditi takve preinake, ja sam malo lijen ponekad pa tražim najjednostavnije rješenje.  :)

Ma ja osobno mislim da su ove preinake zlata vrijedne. Prvo, ako se već ima relativno jeftini izvor energije (power bank), onda je dobro sve preopraviti na tih 5V. Manje se gubi energija na kojekakvim dopunskim regulatorima i 'sniživačima' napona. Mislim da moram probati dva prijemnika na 5.8 GHz, jedan preopravljen na 5V, drugi još uvijek na .... koji god napon. Da vidim dali nakon nekog vremena unosi i koliko unosi šuma.

LP,
milan
---