Skip to main content

Topic: Side Force Generators iliti 3D wingleti... (Read 1492 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Side Force Generators iliti 3D wingleti...

Evo, da malo probam potaknut raspravu o ovome pošto se nećkam da li da ih slažem na svoj vijun ili ne...
Znači, mnogi ih u 3D svijetu nazivaju varanjem, zabranjeni su na natjecanjima za veće kategorije, itd.
Tko još nije vidio ili ne zna naziv, mislim na ovo:



Neki avioni ih imaju u stock varijanti, i ljudi ih uglavnom nazivaju "čudima" (kako lete), recimo Stefanov MXS (mislim da se tako zove ono prekrasno žuto čudo)

Plus (po meni, vi komentirajte):
-veća bočna površina aviona
-lakši knife edge i manevri u kojima se avion nalazi u takvoj poziciji
-veći rudder authority (čini mi se da oni usmjeravaju dosta više zraka na kontrolne površine, tj. zraka iz propa "prop wash")
-stabilniji avion (manje "wing rocka", tj. ljuljuškanja aviona u high alphi - harrier i slični manevri)

Minus:
-manji roll rate (moj dojam, pošto "zatvaraju" rubove krila, mislim da zato MXS ima "wing fenceve", tj. wingleci nisu na samom rubu krila)
-veća osjetljivost na bočni vjetar
-izgledaju malo gej :)
-lako ih je potrgat pri slijetanju

Onda? Sam previše natrkeljal? Malo bi htio da komentiramo svi skupa, što mislite o njima, da li vam se sviđaju ili ne, i da li bi ih stavili na svoje vionče. Ja čak i bi ali trenutno nemam stajni trap i kotače pa nemrem probat :)

Ima netko sa foruma tko je probao avion sa i bez (isti) pa da može prokomentirati?

Hvala svima koji su željni sudjelovat u raspravi ;D

Odg: Side Force Generators iliti 3D wingleti...

Reply #1
kao njub par riječi.

kao i u svakom sportu/hobiju, postoje stvari koje drugi nazivaju prevarom. i da, slažem se da je nekada to prevara-recimo uzimanje stereoida u sportu ili upotreba cheat codova u pc igrama i ko zna koliko primjera bi se moglo navesti.
no bez obzira što sam modelar,ovo s vingletima mi se čini bezveze prozivati varanjem. zašto? pa jer to mogu imati svi i time se anulira varanje na način kao u sportu recimo gdje NITKO osim doktora nezna kaj si uzimao i čime varaš, no ovdje svi vide tvoju prevaru. štoviše, ustupiš svoj kontroler onome tko misli da može isto ili bolje pa neka i on vara.
mišiće nemožeš ustupiti,zar ne?
vrlo je delikatna stvar to varanje.gledao sam podosta dokumentaraca o tome i za nevjerovati je gdje to sve vodi..poput recimo posebnih plivacih odijela koja daju brzinu plivacima..ili da mi frendovi nisu bili profi vozaci bicikala, nebi znao da brijenje nogu daje bolji ucinak..jel i to varanje onda?
ili recimo u auto utrkama, pumpanje zraka u roll-bar kako bi na finishu imao dodatni burn-out..,a svega ima za nepovjerovat..
kako god,neznam jel bi ovo nazvao varanjem,a to kažem prvenstveno kao pobornik NE varanju u bilo kojem pogledu,jer koja je zadovoljstina ako sam varao da pobijedim?dali je to onda zaista moj maksimum koji sam dao..nećes nikada saznati ako varaš.pogotovo u hobiju ili razonodi..jel baš potrebno imati namještenu kockicu kada igraš čovječe ne ljuti se?  :D

stoga ovo s wingletima,kaj reći..meni em model bolje izgleda, em ako ti je volja, naljepi na model kaj god hoćeš.i ja ću..pa da vidimo tko kako leti.

sad,kao njub definitivno nemogu govoriti o aerodinamičkim svojstvima i dali to pomaže ili odmaže, no kako rekoh,svima je dostupno i ne vidim zašto bi to bilo varanje. staviš to, vježbaš, vidiš dali odgovara i to je to. ako nije skineš.
više mi je varanje kada imaš sponzora pa lomiš svakodnevno modele nego mi obični smrtnici kojima modeli izgledaju kao frankenstain  :D ili da puno papam pa da i ja dobim sponzora..hmm  :)

što god bilo, moji slijedeći zagiji kao i jednog dana 3d modeli imati će opake winglete za koje imam ideje u glavi  ;D
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Side Force Generators iliti 3D wingleti...

Reply #2
Korisna stvar za knife edge npr., ali ovi gigantski su meni osobno nepodnošljivo ružni. Eventualno što bih stavio na model su oni mali koje proizvodi PA za svoje modele (http://www.precisionaerobatics.com/product_details.php?pid=668), ali i to mi je ružno. Osim toga, smatram da su vortex generatori korisniji za let i učenje 3D-a jer je model puno puno stabilniji na manjim brzinama (ima na YT izvrstan video gdje pokazuju na nekakvoj Cessni ili motornoj jedrilici, ne sjećam se točno, kako se model ponaša pri određenim brzinama)
Tak da smatram da vortex generatori više smanjuju "wing rock" i high alpha manevrima od ovih bočnih, dok su bočni više za sami knife edge
Na kraju krajeva, mislim da bezveze mlatimo praznu slamu jer od tih pizdarija nitko neće bolje letit, treba se primit palica i vježbat. Sve je u skillu, ja bih rekao 85%, ostalo je u avionu (samom modelu, servačima i ovim điđama) :)
MAK Zapad

Odg: Side Force Generators iliti 3D wingleti...

Reply #3
...Sve je u skillu, ja bih rekao 85%, ostalo je u avionu (samom modelu, servačima i ovim điđama) :)

I meni se tak cini...
...a MXS-a sam uzeo bas zbog SFG, koji su me odmah osvojili, predobro izgledaju na modelu. Tek kasnije sam saznao da imaju i smislenu funkciju. Prvo su mi bili samo okuugodni  8)
Futaba T14SG & T10CP / MXS EXP 64" / Xperience 132" / Spirit V2 80" / DLG Vortex 60" / NAN Nelly 72" / FPV Quad 500 & 290 &250 & 190 size / FS Dominator / MXS hybrid 49" / Hummer EPP 40"
https://sites.google.com/site/trenutakuvremenu / https://sites.google.com/site/deepskyhunters

 

Odg: Side Force Generators iliti 3D wingleti...

Reply #4
Slažem se apsolutno, sve je skill...ovo je samo jedan od alata koji pomaže da brže dođeš do istog :)
Vortex generatori su super, oni sigurno idu na vijunče...gledao sam drito taj filmek sa Cessnom ili kaj već je (trakice i špagice na krilu) - najstariji alat za testiranje aerodinamike, još uvijek ga koriste proizvođači automobila pošto se u wind tunnelu ne mogu dočarat neki uvjeti ceste.

Vortex generatori bi trebali ići lagano jedan prema drugom ako sam dobro shvatio? Znači dodatni drag? (naravno za ovo me zaboli pošto je Edge ionako jako spor)