Skip to main content

Topic: Vrelo Bune, Stari grad | Blagaj | 2014 (Read 5749 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Vrelo Bune, Stari grad | Blagaj | 2014

Reply #15
Pa sta ti smatraš profesionalcom? Jel ti se ja javljam i govorim ti ucini to i to.. sad ti govorim da baciš video na vimeo. Nema veze koliko ti je brz PC s tim.. Koliki ti je bitrate i u kojem kodeku kompresiraš?
Ma mislio sam na profesionalce u Sony Vegasu. Valjda neko ko ucestalo koristi Sony Vegas zna i slicne cake.
Možda pravim neku banalnu grešku kao što sam na pocetku koristio Smart resample kod videa koji se usporavaju pa se pojavljuje Ghosting.
Evo gore imaš navedeno koji kodek, bitrate....
Moguce da je do samog youtube-a, jer puno, puno vise primjetim to štekanje kad gledam na YT, nego kod renderiranog fajla.

Ne moraš imati graf. Radnu stanucu, da se to i sa laptopom od 3000kn, ali traje..
Daj mi reci koji format si uploadao na youtube i kolko velik ti je file ? Ako sirovi video trza prilikom lokalne reprodukcije, onda je zez u nečemu.. Koju sd karticu koristiš - jel dovoljno brza ?

Sve > 720p nema smisla za youtube, samo Ti otažava manipulaciju sa videom.
a jesi li probao:

http://gopro.com/software-app/gopro-studio-edit-software
Render fajl je u mp4 formatu, ukupna velicina je 384MB.
Kartica je Transcend 8GB Class 10
Evo i benchmark test:



Ne mislim da je baš do kartice, jer znam snimati i u 60FPS. I kad tih 60FPS pokrenem na laptopu onda to ide 3 slike u sekundi, nenormalno sporo, ali kada konvertujem taj fajl u 30FPS, onda puno bolje ide.
Primjetio sam da izvorni fajl malo više šteka pri reprodukciji nego ovaj renderirani, ali sve nekako sumnjam na laptop, slabe performanse da bi reprodukovo video bez štekanja.
Npr. Kada video reprodukujem na desktop računaru, to ide bez problema.

ih cim kartica nije dovoljno brza vidio bi da mu zapinje i prilikom pregleda prije montaže... Vegas je malo napredniji program pa se lako da početnik zabunit.

ako se zeli time bavit ubuduće ozbiljnije neka krene odmah sa premjerom/AE ili sa Davinchi resolve

Ma probat cu i te druge alate, samo treba vremena da se covjek navikne

ih cim kartica nije dovoljno brza vidio bi da mu zapinje i prilikom pregleda prije montaže... Vegas je malo napredniji program pa se lako da početnik zabunit.
pa vidiš da je dečko spomenuo u prvom replayu na moj komentar da mu zapinje i lokalna reprodukcija.
A reprodukcija HD je moguća na bilo kojem laptopu mlađem od 5-6 godina, bez obzira na onboard grafiku
To me navodi na pomisao da je sd spor prilikom pisanja.
BTW, o kojem laptopu pričamo ?
Zapravo radi se o FullHD reprodukciji. Kao što sam naveo, 60FPS ne može nikako reprodukovati. Ali ako npr. u samom playeru video usporim 2x onda je video tecan. Sve vodi na to da je laptop slab za reprodukciju. Zato sam i mislio da samo ja primjetim to štekanje, da ljudi sa boljim racunarima nece primjetiti.
Laptop je Lenovo G560 ... i3 procesor, 4Gb rama, integrirana HD4000 grafička kartica (dovoljno da ti kazem da CS 1.6 ne mogu bez štekanja igrati)...


Malo sam bolje uporedio štekanje na yt i renderiranom fajlu, istina da reprodukcija renderiranog fajla na mom laptopu malo, malo šteka, jedva primjetno oku.
Ali zašto na youtube-u puno više šteka? To mi je dosta cudno. Na youtube-u je skoro pa negledivo, a renderirani fajl je skroz ugodan za oko?
Moram baciti fajl na vimeo pa da vidim imal ikakvog napredka..

btw, meni skoro svaki video na YT šteka, pogotovo kada je okret kamere brz.


Odg: Vrelo Bune, Stari grad | Blagaj | 2014

Reply #17
I pregledavam u HTML5 playeru, ali šteka.

Evo isti video u VIMEO-u:

Buna tekija render on Vimeo

Da li osjetite štekanje?
Ja osjetim kao i na yt...

EDIT:
Baš gledam isti taj video na Youtube-u preko iPhone 4, u 720p kvaliteti i ne mogu osjetiti štekanje. Za mene je ovo totalna misterija.
EDIT2:

Evo par sekundi 720p rendera da mozete skinuti, ja ne osjetim preveliko prekidanje kao na YT, a vi ?
https://mega.co.nz/#!LRJy3SLA!JdWhPD5RPxg5Mbz94FQC15Gb4fPgcn9WrSkCbogu00w

Odg: Vrelo Bune, Stari grad | Blagaj | 2014

Reply #18
Ne znam kaj da kažem.... eksperimentiraj... uči...Stipe ti može biti vrhunski učitelj...
meni je ovo: Lahor Film PROMO - The mill
onako video po mjeri..sve na mjestu... sve na broju.. i tehnički ... i ideja .... i kadrovi.... ničeg premalo, ničeg previše...
znači sve odrađeno korektno...

skinuo sam "uredak_isjecak_720p.mp4" i na njemu je pokret također kvrgav.. tako da nije do Youtube-a... je'l to direktno iz kamere ili je već prošlo kroz Vegas ?

aj skini ovo pa probaj:
http://gopro.com/software-app/gopro-studio-edit-software#features


Odg: Vrelo Bune, Stari grad | Blagaj | 2014

Reply #19
Kak bi editiran video bil direkt iz kamere :)

Odg: Vrelo Bune, Stari grad | Blagaj | 2014

Reply #20
Da, to je vec proslo kroz Vegas, isto sve kao i prvi video, samo 720p rezolucija.
Osjetim i ja malo, ali ni blizu kao na YT.
Još nisam naisao na video na YT da ne šteka, a da je brzo pomjeranje kamere.

Ja ni kod sebe ne osjetim štekanje kada se kamera puno ne pomjera, ali kada idem nisko iznad objekta ili kada rotiram quad osjeti se.
Ne znam nisam vise pametan.

Baš gledam onaj video od Lahor Film što se prikazuje Imotski. Stvarno izgleda savršeno, kadrovi su vecinom mirni, bez puno pomjeranja kamere. Ali cim se kamera malo brze pomjera meni opet preskace na YT.
Tako da ne znam ni sam vise da li je do mene, youtube-a , vegasa, kamere. cccc

Probao sam i GoPro Editor, ali kako god obradim, loš kvalitet ispadne. Da ne kazem da ne mogu njega koristiti kao jedini editor jer nema naprednih funkcija pa bi to znacilo jos dodatno renderiranje, gdje bi dosta izgubio na kvaliteti.

Odg: Vrelo Bune, Stari grad | Blagaj | 2014

Reply #21
Kak bi editiran video bil direkt iz kamere :)

pa otkud znam što je postavio na server ?


aj ti nama okači na server snimak na 720p drito iz kamere.. ono.. neki kratki sa brzom kretnjom...

Odg: Vrelo Bune, Stari grad | Blagaj | 2014

Reply #22
Bit ce, samo da prodju ovu oblaci.

Odg: Vrelo Bune, Stari grad | Blagaj | 2014

Reply #23
Evo došao sam kući i sjeo za stroj, pogledao sam ovaj na Vimeo i ide ti odlično bez trune laga dok na YT ti je loše i lag i isprani detalji...

Sad me lipo poslušaj:

prije pokretanja na project settings pripazi da ti framerate piše 60 ako je gopro podešen za 60 (ovo neuključuje slučaj za slowmotion, za slowmo se radi neš drugo)
full hd ako je fullhd

podesi malo kontrast i brignes i malo dodaj boja prije rendanja.. o stilu rada me nezanima o ukusima ne pricam..


kad rendaš:

Stavi AVC
fullhd 1080p
allow source to adjust.... "kvačica da"
profile "Hight"
allow source to adjust framerate "Kvačica DA" da nebi bilo neželjenih frejmova
max bps stavi 10 miliona
avearge stavi 8 mil. (netreba više za youtube a uštedjet ces na vremenu rendanja)

e sad encode mode stavi CPU only jer integrirana grafulja ti nema napredne algoritme popud CUDE i dr



Odg: Vrelo Bune, Stari grad | Blagaj | 2014

Reply #24
Hvala Stipe :)

Ma snimam trenutno u 30FPS jer nemam živaca da editujem kada je izvorni fajl u 60FPS. Tada u Vegasu nenormalno šteka.
Ali iskreno bi trebao ici na 60FPS da snimam, jer fino je nekad iskoristiti i slow motion. Ali kada budem radio to sve na desktop racunaru bit ce OK :)

Trenutno su rendering postavke frejmove i rezolucije identicne izvornom fajlu kao sto kazes da treba biti.
Koristio sam ja malo i kontrast, brightness, saturation, ali dosta malo, nisam htio da slika previse bude nerealna.

To "Allow source to adjust frame rate" nisam imao oznaceno. Pokusat cu ubuduce ukljuciti.


 

Odg: Vrelo Bune, Stari grad | Blagaj | 2014

Reply #26
Ma dobro, ako vec kazes da je video na VIMEO-u OK, onda nije do renderiranog fajla. Nego cisto do YT. Moram se pomiriti sa tim.
Tesko da se moze nesto uraditi da se rjese stekanja na youtube-u. Bas googlam problem i mnogi tvrde da je vezano za flash player, međutim koristim HTML5 player.

Evo cisto radi testa jedan kadar po ovim uputama što si mi dao:

Test, render2, allow source

Ima li kakve razlike? Meni opet steka...