Skip to main content

Topic: napuhnuta baterija - lipo (Read 9846 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

napuhnuta baterija - lipo

Pozdrav,

danas.. sam malo pretjerao.. dignuo sam raptora (onog uvećanog 150%) na Zippy bateriji 1500Mah/20C. Očekivao sam da će baterija kratko trajati .. al kao zadovoljit ću se letom od 2-3 minute.. sad.. baterija je hranila dva esc-a od 30-40A, što mislim da nije toliki problem koliko njezin položaj. Zbog inače CG-a kojeg osiguravaju dvije baterije po 2200Mah i 25C, stavio sam ju u nos aviona gdje nije bilo dovoljno hlađenja..

Ok let je trajao neke 2 minute kako sam i očekivao, no kad sam izvadio bateriju.. bila je mislim pretopla (ne baš vruća al nije bila ni daleko od toga..) no da skratim.. bila je lagano napuhnuta... brže bolje sam ju pustio da se ohladi i vratila se u normalni oblik. Stavio sam na balancer port čisto da vidim u kojem je stanju i pokazao je nekih 65% po ćelijama.

Sad ono šta me zanima.. da li je ta baterija za baciti ili ju smijem staviti na punjač? (imam lipo bag)

Odg: napuhnuta baterija - lipo

Reply #1
moje skromno misljenje je da nije za bacit ... to ces najbolje vidjeti u daljnjim punjenjima  ...

Odg: napuhnuta baterija - lipo

Reply #2
dok se da napuniti i dok ni napuhana ko žaba ... nije za bacanje....

a kad dođe do prvo opisane faze prodaj je  Žacu i obvezno salji HP expresom
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: napuhnuta baterija - lipo

Reply #3
Wora da ti se to opet ne dogodi bilo bi dobro da znaš koliko ti struje A vuče svaki od motora...jer 1500 mAh/20C daje svega 30 A, a ako je u pitanju kineska batka onda daje i manje. Na dva motora si stavio jako malu batku. Nadam se da vuku malu struju, ali prema napuhanosti rekao bih da je u pitanju veća struja. Baterija treba imati dobro hlađanje, al ovdje mi se čini da bi moglo u pitanju biti i preopterećenje batke.
 
lp
 
Toni
 

Odg: napuhnuta baterija - lipo

Reply #4
Siguran sam da je bila preopterećena.. jer su motori oko 28A :) Uglavnom odlučio sam da ga više ne vozim barem dok ne nabavim veći prop i drugi motor..
Inače sam vozio na 2 baterije po 25C..

Odg: napuhnuta baterija - lipo

Reply #5
meni se slicno dogodilo na cessni ...lipica se isto nakon leta napuhnula i bila dosta topla,isao ju probat napuniti nakon sto se ohladila i dosla u cvrst oblik i opet letio s njom mozda 5 puta i tek onda ju bacio,jer sve manje i manje sam mogao minuta da letim sa njom a ona sve toplija i napuhnuta ...
...što si brži to si manji...

Odg: napuhnuta baterija - lipo

Reply #6
Obićno se ne napušu sve čelije tako da se od preostalih koje nisu napahune daju iskompletirati preostale... a glavni razlog napuhavanja je preopterećene amperažom i strogo treba, ako hoćete da batke traju dugo , voditi računa o C oznaci .. ona vam govori sa kolikom amperažom najviše možete opteretiti batku a da ne nasete štetu...
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: napuhnuta baterija - lipo

Reply #7
ok, inače već sam na toj imao barem 20-25 punjenja tako da se već i odplatila.. ako ne bude bila za model..  bit će sasvim ok za transmiter.. zanimalo me samo da li mogu očekivati vatru u slučaju da ju stavim na punjač.

Odg: napuhnuta baterija - lipo

Reply #8
ok, inače već sam na toj imao barem 20-25 punjenja tako da se već i odplatila.. ako ne bude bila za model..  bit će sasvim ok za transmiter.. zanimalo me samo da li mogu očekivati vatru u slučaju da ju stavim na punjač.

da si reko 200-250 punjenja reko bi ok otplatila se ali 25..... kolega..... nemojte tako ..
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: napuhnuta baterija - lipo

Reply #9
Dobro ti Mario kaže ... zar samo tako malo ciklusa ? ja u uporabi imam još jednu od prvih koraka sa lipo baterijama od 1600mah i još može raditi sa slabijom gljivicom desetak minuta.... neznam što radiš sa baterijama al tako mali broj ciklusa očigledno dovodi do zaključka da negdje dobrano griješiš pa se posavjetuj sa nekim iskusnijim u tvojoj blizini....
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: napuhnuta baterija - lipo

Reply #10
Baterija funkcionira.. prvi puta se napuhnula, jer sam svjesno pretjerao  :-X , a ovih 25.. nisam znao koliko traju baterije.. (obzirom da je bila 9$ na to sam mislio da se odplatila :) )
Uglavnom naučio sam par stvari.. 1. da batka mora biti negdje u strujanju zraka(zbog hlađenja) i da ju ne smijem preopteretit s većom amperažom. Frka me jedino bila pošto mi se to prvi put dogodilo.. i kad sam vidio da se baterija počela puhat.. mislio sam da će planuti.

Inače na ESC-u imam lipo guard koji se spaja na balancer port.. da li to netko od vas koristi? Kako kažu specifikacije, ako nije spojen na port onda mjeri voltažu svih ćelija i gasi esc ili smanjuje brzinu motora, a ako je uključen onda pazi na svaku ćeliju i isto tako smanjuje ili gasi esc.. Mislim da mi je to čak i pomoglo da se model ne zapali u zraku.. jer mi je odrezao gas negdje na 65%. Da se programirati..  ESC je : http://www.aliexpress.com/product-gs/253489941-Hobbywing-Guard-30A-BL-ESC-for-Aircraft-and-Heli-wholesalers.html

Odg: napuhnuta baterija - lipo

Reply #11
evo sad malo glupe ali sigurne matematike, imaš dva motora sa 28A, znači trebaš ukupno 56A, nešto izgubiš na žicama , znači 60A, podijeliš sa 20C i dobiješ 3 A (3000mh). i onda kupiš bateriju 25-30C pa će biti jedva topla i trajat će godinama. a vrijeme leta neznam kak točno izračunat, ali bi otprilike trajala oko 10 - 15 min. ja s istim motorom 25A sa 1000 25C mAh letim 5-8 min , a sa 1800 25C 15-20 min, 1000 je vruča, a 1800 jedva topla

Odg: napuhnuta baterija - lipo - pitanje voltaže i overdischarging

Reply #12
Ma je.. sve je to ok.. za twin setup sam i kupio baterije 25C /2200Mah.. al jbg... taj dan su bile na punjaču... a meni se jednostavno letjelo ;D ;D pa što košta da košta :) :)

Nego kad smo već kod baterija... zanima me još jedna stvar.. onako njubovska..
Čitao, slušao i td.. da se lipo ne smije preprazniti.. tj. da i napon ne smije pasti ispod 3V po ćeliji? Hm, ok. Isto tako se negdje spominjalo da se smije trošiti do nekih 70%.. ok.. Ali čega? Napona, napona po ćeliji ili kapaciteta?

No da skratim.. kod prvog rc shoppinga uzeo sam neki jeftini punjač.. TUNIRGY420 ( http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7898#)
koji ima kao balancer, i pokazuje postotke po ćeliji. Manuala nema, voltažu ne pokazuje, no izgleda da sasvim dobro radi i balansira.

Sad ono šta mislim je da pokazuje postotke kao kapacitet, tj. koliko još treba da se napuni i balansira. (Ispravite me ako griješim)

Od ESC-a, pošto ga nisam kupovao u Hobby city-u, kupio sam mislim relativno dobar i nešto skuplji (oko 20 funti) HobbyWing Guard 30A
Motori su welgardovi 2212-06 28A 2200KV SP

Ok. ESC je Guard series i ima dosta mogućnsti za programiranje, no ima i ugađen battery protector (LVP) manual ; http://site.hobbypartz.com/manual/ESC_e.pdf
I ima dva moda, jedan koji mjeri ukupan napon battery pack-a, i drugi pri kojem se uključi balancer port, tada mjeri napon cijelog packa i napon pojedine ćelije.

1. slučaj.
For lithium batteries, the number of battery cells is calculated automatically. Low / medium / high cutoff voltage for each
cell is: 2.6V/2.85V/3.1V. For exampln e: For a 3 cells lithium pack, whe“Medium” cutoff threshold is set, the cut-off voltage
will be: 2.85*3=8.55V.

2.slučaj
When using balance discharge monitoring and protection function (i.e. Plugging the balance charge connector on battery
pack into the BDMP socket on the Guard series ESC, the ESC monitors not only the voltage of the whole battery pack but also
the voltage of each cell). For lithium battery,low / medium / high cut off voltage for each cell is: 2.6V/2.85V/3.1V. When the
voltage of any cell in battery pack is lower than the cut-off threshold, the protection function is activated.

Ok, pošto je već poduži post.. ono bitno..

Čini mi se da ESC štiti bateriju, tj. da me onemogućava da ju potrošim više no što trebam (osim u ovom brutalnom slučaju iz prvog posta :):) )
No, kad god završim sa letom.. potrošim maksimum šta se da.. taman rade servači i rx, al motor samo što ne stane. (pretpostavljam da ga to limitira esc)

E sad.. kad spojim bateriju na punjač.. ona pokazuje 0%,0%,0%, eventualno ako prije sletim zna biti i po 40, pa ponekad i 70%.
Sad ne znam da li je to u redu, tj. da li se lipo smije trošiti do tih 70% napona(3.0 V po ćeliji) ili do 70% kapaciteta??

Čitao sam da kad se sruši napon ispod, da su baterije uglavnom za baciti. Na što sam se malo prepao i uzeo voltmetar u ruke.. i pogledao svježe potrošene baterije koje su na punjaču pokazivale 0%.

Stanje sa voltmetra je slijedeće na različitim tipovima baterija:
1. Zippy 25C/2200Mah : Ukupan napon : 9,8 V 3.26 V po ćeliji (niti jedna nije ispod 3V)
2. Loongmax 20C/1600Mah : ukupan napon: 10,4V (3,46V)
3. Zippy 20C/1500Mah (to je ova iz prvog posta :)  :-X) Ukpan napon: 12,30 (nakon tjedan dana) S1:3.98V - S2:4.12V - S3:4.16V

Sad pošto nisam primjetio nikakve posebne probleme sa baterijama, flight time mi je čak svaki put sve duži (vjerojatno se učim bolje upravljati i trošiti), nisam siguran da li je sve ok? Muči me onaj postotak na tom punjaču.

Odg: napuhnuta baterija - lipo

Reply #13
prepražnjenje bateriju ubije, isto nova baterija prvi put brže gubi kapacitet a tek nakon dva tri punjenja dolazi do pune snage i kapaciteta, što se vidi kao dulji let. 0% ti zači da nemaš više kaj praznit ili pokušavat letit jer si potrošio predviđeni pad volti iz baterije, ona ima i dalje npr 2000mAh ali samo 9V, pa bi ti čak i auto cd svirao na to ali kad bi pao na 6V  (2v  po čeliji) mogao bi se odma počet opraštat od baterije. to nemoj raditi, skupo je :) .

Odg: napuhnuta baterija - lipo

Reply #14
mislim da je do 2,7 V doljnja granica praznjenja celije bez ostecenja, sve ispod toga nije zdravo
struja zakon, nitro USTAV