Skip to main content

Topic: Malo teorije (Read 3406 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Malo teorije

Imam ovakav helic:
http://www.pluramaks.com/shoppingcart/products/RC-HELIKOPTER-016E.html

Dakle tezina mu je 565g.
Od alata imam anemometar (mjerac brzine vjetra) i RPM metar (laserski brojac okretaja na osovini).
Ispod elisa helica sam izmjerio brzinu vjetra 6m/s u trenutku dok helic lebdi, odnosno dok se dize.
Sa RPM metrom sam izmjerio da se elisa vrti na cca. 900okr/minuti.
Promjer jedne elise je 30cm, odnosno 60cm.

Na internetu sam nasao formulu za racunanje potiska, ona glasi:
Potisak = ( promjer elise * promjer elise )  *  (brzina vjetra * brzina vjetra)  /  24

Prema toj formuli (koja naravno ne daje 100% tocan rezultat) ispada sljedece za moj helic:
Potisak = ( 0,6 * 0,6)  *  (6 * 6)   /  24  =  0,36 * 36 / 24  =  0,540g
Znaci potisak u trenutku dizanja helica priblizno odgovara tezini samog helica.

E sad, ono sto mene zanima je kojom brzinom bi se trebala okretati elisa da dobijem recimo 1kg potiska, odnosno cca. 9m/s brzinu vjetra.
Dakle trazi se formula za okretaje u minuti, na internetu nigdje nema..

Ajmo, mozgaši :)

Odg: Malo teorije

Reply #1
Nevezano uz ovaj helic
Brzina vjetra 1 m/s na 433rpm , a na 300rpm brzina vjetra je 0,5m/s

Ovo pisem jer na helicu imam 6 m/s brzinu vjetra na 900rpm, pa sam mislio da ako povecam okretaje za duplo, na 1800rpm, da ce se paralelno tome povecati i brzina vjetra sa 6 na 12 m/s , ali prema ovim gore podacima, ocito nije tako

Odg: Malo teorije

Reply #2
potraži ovdje mora biti kako do izračuna
MainFrame   pod propelerima...ili ovdjeJC Propeller Design 
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Malo teorije

Reply #3
nazalost, nisam nasao nista na ovim linkovima

Odg: Malo teorije

Reply #4
Pogledaj da ne stavljam ponovo možda nešto nadješ u rubriku -početnici i prilog literatura za sve od mene .Ako još gdje naletim na to što tražiš odmah javljam...pozdrav
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Malo teorije

Reply #5
nasao sam literaturu, idem citat  8)

Odg: Malo teorije

Reply #6
možda ovo pomogne:
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Malo teorije

Reply #7
spominje se RPM u formulama , ali nema mi smisla, nisu navedena pojasnjenja za sve kratice..

Odg: Malo teorije

Reply #8
Ovi obrasci a i puno više nalazi se u gore danom linku sa detaljnim objašnjenjem ..Pokušaj malo detaljnije pregledati linkove pa ćeš naći što trebaš..Inače moram reći da iako sam ih učio nisam baš neki poznavalac helića do temelja   koliko avona i jedrilica...vjerujem da ćeš uspjeti naći a možda se nađe netko tko zna točni izračun pa stavi ovdje ...inače ovai obrasci se koriste za sve izračune po pitanju elisa ...
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

 

Odg: Malo teorije

Reply #9
Ma ja sam ti uvijek poseban, pa mi ne koriste klasicne stvari koje trebaju za izradu elise :D

Budem za pocetak mjerio sa RPM metrom i anemometrom, a kasnije se mozda netko javi sa formulom